Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 13d. 13:35

Kaune įkurtas Virškinimo sistemos tyrimų institutas

Kauno klinikose
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno klinikose

Penktadienį oficialiai duris atvėrė Virškinimo sistemos tyrimų institutas ir renovuota LSMU Gastroenterologijos klinika.

Šį pavasarį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Gastroenterologijos klinika švenčia 20 metų veiklos jubiliejų.  Per šį laiką iš nedidelio Dietologijos skyriaus buvo sukurta plataus profilio šiuolaikinis virškinimo sistemos ligų diagnostikos ir gydymo padalinys, kuriame derinama aukščiausio lygio klinikinė veikla, mokslinis darbas, ir mokymas.

Mokslinė veikla siejosi su klinikinio darbo poreikiais. Šiuolaikinė universiteto klinika ligoniams turi suteikti aukščiausio lygio pagalbą  visose srityse. Reikėjo suderinti, tai, kas yra aktualu mūsų klinikai praktiniu aspektu su gastroenterologijos mokslo aktualijomis ir tendencijomis tarptautiniu mastu. 

„Stengėmės spręsti Helicobacter pylori  sukeltų ligų (gastritas, opaligė, skrandžio vėžys) problemą. Kai pradėjome, 1992-1993  m. dar nebuvo aiški šios naujai atrastos bakterijos reikšmė.  Džiugu, kad šioje srityje padarėme  pirmąjį  tarptautinį  proveržį, ir sulaukime primažinimo.   

Svarbi veiklos sritis  buvo uždegiminių žarnyno ligų naujų diagnostikos ir gydymo metodų įdiegimas. Klinikos darbuotojai pirmieji Lietuvoje įdiegė daug naujų virškinimo ligų diagnostikos ir gydymo metodų – kapsulinę endoskopiją, enteroskopiją, uždegiminių žarnyno ligų gydymą biologine terapija, selektyvios aferezės procedūromis, peroralinę cholangioskopiją, kepenų auglių embolizavimo procedūrą vaistais padengtomis mikrokapsulėmis, įkūrė Kauno regiono uždegiminių žarnyno ligų registrą. 

Pirmieji Baltijos šalyse į klinikinę praktiką įdiegė Vilsono ligos, hemochromotozės genetinius tyrimus, kartu su Kauno klinikų radiologais transjugulinę kepenų biopsiją, kepenų kraujagyslių šuntavimo procedūras (dirbtinės kraujagyslės įstatymą į kepenis). Šios procedūros gali išgelbėti ligonius, sergančius kepenų venų tromboze ir labai padėti gydant kepenų cirozės sukeltas komplikacijas. 

Daugelį šių diagnostikos ir gydymo naujovių integruoti į klinikinę ,leido aktyvus klinikoje vykstantis mokslinis darbas, bendradarbiavimas su geriausiomis užsienio klinikomis.  Klinikos gydytojų  moksliniai darbai publikuojami prestižiniuose mokslo žurnaluose (taip pat ir „Nature“ grupės žurnaluose)“, – džiaugiasi Gastroenterologijos klinikos darbuotojai.

Ši jau sukaupta patirtis tapo pagrindu įsteigti pirmąjį Lietuvoje Virškinimo sistemos ligų tyrimų institutą.  Instituto vadovu tapo Lietuvos Mokslų akademijos tikrasis narys, Gastroenterologijos klinikos vadovas, prof. Limas Kupčinskas.

Naujas prietaisas kepenų ligų diagnostikai

Šių metų balandį LSMU ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikoje pradėta naudoti  technologijų naujovė – pirmasis tokio pobūdžio prietaisas Lietuvoje – „Fibroscan“, skirtas kepenų ligų diagnostikai.

Kepenys yra gyvybiškai svarbus organas. Jos atlieka keletą pagrindinių funkcijų ir yra svarbios užtikrinant normalią fiziologinę būklę. Bet koks kepenų pažeidimas  gali turėti labai rimtų pasekmių. Ypač svarbu laiku diagnozuoti ir įvertinti kepenų būklę, nes kartais ligos požymiai pasireiškia vėlai, kai didelis kepenų ląstelių kiekis jau yra pažeistas. Tai ypač aktualu sergant lėtine liga, kai tokia būklė pasiekiama palaipsniui, o ankstyvas tinkamo gydymo taikymas padėtų sumažinti pažeidimus.

Lėtinės kepenų ligos diagnozuojamos ir stebimos atliekant klinikinius, biologinius, biopsija paremtus histologinius tyrimus ir neinvazinius  tyrimus, pvz., ultragarsinius tyrimus ir pulsinę elastografiją.

Iki šiol kepenų biopsija (kepenų audinio paėmimas biopsine adata) buvo vienas svarbiausių kepenų diagnostinių tyrimų.  Nuo šiol kepenų audinio elastingumą galima bus vertinti nauju neinvaziniu metodu – elastografu Fibroscan.

Atliekant kepenų audinio diagnostinius tyrimus Fibroscan prietaisu, gauti duomenys apibūdina kepenų standumą: kuo standesnės kepenys, t. y. kuo labiau išplitusi fibrozė, tuo greičiau sklinda banga. Tyrimo metu viename tiriamame taške atliekama 10 bandymų. Tai trunka mažiau nei 15 minučių ir yra visiškai neskausminga. Naujasis prietaisas Fibroscan  sumažina kepenų tyrimo riziką, palengvina procedūrą, užtikrina komfortą bei saugumą pacientui, o tuo pačiu yra informatyvus ir greitas pagalbininkas   gydytojams.

„Fibroscan“ prietaisas įgytas bendradarbiaujant su Šveicarijos farmacine kompanija „Roche“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min