Dabar populiaru
15min be reklamos
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
Publikuota: 2021 liepos 25d. 21:05

Klube rado patarimų, kaip patenkinti vyrą, ir sulaukė nuostabos, kad tai – problema

Moteris
123RF.com nuotr. / Moteris
Kaip geriausia patenkinti vyrą ir kam reikalingos moterys? Tokių patarimų ir paaiškinimų galima rasti ant vieno Vilniaus naktinio klubo tualeto sienų. Juos šeštadienio vakarą perskaičiusi kino prodiuserė Meda Džiugaitė prisipažino, kad pasijuto kaip purvinas daiktas. Darsyk suglumti ją privertė komentarai po įrašu socialiniame tinkle, kuriame pasidalino savo pasipiktinimu: ne vienas stebėjosi, kad iš to daroma problema.

Lyčių lygybės ekspertai tokius užrašus vertina kaip žinutę, kad moteris tėra objektas, kurio paskirtis yra patenkinti vyrą. Iš tokio stereotipinio mąstymo gimsta ir komentarai, esą išžagintos ar smurtą patyrusios moterys pačios „prisiprašo“.

Kaip tik tokios replikos skambėjo po pernai didelio atgarsio sulaukusio nusikaltimo, kai vieno sostinės klubo tualete buvo išprievartauta 18-metė.

Nieko panašaus nematė

Dėmesį į nešvankius ir moteris žeminančius užrašus naktiniame klube atkreipė kino prodiuserė Meda Džiugaitė. Vėlyvą šeštadienio vakarą socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtamą įrašą apie tai ji pavadino „Kaip prisipratinti prie rape culture ir sudaiktinti žmogų“.

Įrašo autorė pasakojo į klubą su drauge užsukusi atsitiktinai, prireikus pasinaudoti tualetu.

M.Džiugaitei džiovinant rankas, draugė pastebėjo neoninį užrašą viršuje. Jis anglų kalba skelbė keturis būdus, kaip patenkinti savo vyrą.

Greta buvo matyti ne vienas panašus užrašas. Pavyzdžiui, „Man nerūpi, kad turi mažą krūtinę, aš vis tiek noriu ją pamatyti“, „Dailios kelnės. Gal galiu išbandyti užtrauktuką?“, „Tavo veidas atrodytų kur kas geriau tarp mano kojų“, „Pasaulis be moterų būtų skausmas užpakalyje (taip anglų kalboje apibūdinamas nervinantis, varginantis, nemalonus dalykas – red. past.)!!! Jei to nesupranti, esi per jauna būti šioje vietoje.“

Keli kiti užrašai, kurių nuotraukos paskelbtos „Facebook“, buvo dar nešvankesni ir užgaulesni. Beje, ne viename buvo ir klaidų.

Medos Džiugaitės nuotr./Užrašas Vilniaus naktinio klubo tualete
Medos Džiugaitės nuotr./Užrašas Vilniaus naktinio klubo tualete

„Klubas, kuris nėra susijęs su seksualiniais dalykais, tai nėra striptizo klubas ar bent kažkas į tą pusę (sprendžiu iš klubo aprašymo ir šiaip savęs pozicionavimo) priverčia mane, jauną open-minded moterį, kurios širdyje gyvena vaikas, o ant pilvo – didžiausias Simbos veidas, pasijusti kaip daiktui. Ir tokiam purvinam daiktui“, – atviravo įrašo autorė.

Jos manymu, norint klubą padaryti seksualiu, galima imtis subtilesnių priemonių, o ne užrašų, asociatyviai tą vietą padarančių „viena iš tų, kuriose apgirtusios merginos būna realiai išprievartautos. Ir niekas jų negirdi. Nes garsiai groja geras gabalas, viskas ten žemai, rūsy, nakty…“

M.Džiugaitę nustebino kai kurie po įrašu atsiradę komentarai – esą problema padaryta iš nieko, yra ir didesnių bėdų, pasaulis nesisuka apie vieną lankytoją, siūlyta tiesiog nesilankyti tame klube ar neskaityti užrašų ant sienos. Kaip ir tai, kad į šiuos užrašus tualete dėmesys buvo atkreiptas jau seniai, bet klubas jų nepašalino.

„Daug problemų yra, apie jas visas reikia kalbėti. Ne apie vieną, – portalui 15min sakė kino prodiuserė. – Jų daug. Ir seksizmas, prievarta, žeminimas yra tikrai svarbi problema.

Man keista, kad to klubo niekas nenubaudžia, nes prie įėjimo nėra jokio perspėjimo apie seksualinį turinį. JIs turėtų būti. Tu moki pinigus ir nežinai kas tavęs laukia viduje.“

Nuotr. iš asmeninio albumo/Meda Džiugaitė
Nuotr. iš asmeninio albumo/Meda Džiugaitė

Pašnekovė pridėjo nieko panašaus kituose klubuose nei Lietuvoje, nei užsienyje nemačiusi. Tokių užrašų tikėtųsi nebent striptizo klube, bet ten einant būtų aišku, ko galima tikėtis.

Užrašus pastebėjo jau prieš metus

Apie šiuos užrašus portalas 15min rašė jau prieš metus. Tuomet jie šokiravo vyrą – nešvankius pokštus jis įvertino kaip seksistinius ir moteris žeminančius.

„Gal kažkam tai atrodo kaip pokštas apie intymų gyvenimą, santykius tarp vyro ir moters, bet man tai skamba itin neskaniai. Juolab kad nemanau, jog naktiniam barui viešai demonstruoti tokią savo poziciją yra tinkama.

Žala daroma ir visuomenei – skatina manyti, kad dekoracijose esantis turinys yra visiška norma“, – tuomet rašė 15min skaitytojas, prie laiško pridėjęs ir 12 užrašų iš vyrų bei moterų tualetų nuotraukas.

Vyrų tualete klubo lankytojas, be kitų, rado tokius užrašus: „Mano penis yra labai mandagus – jis atsistoja, kad mergina turėtų vietos atsisėsti“, „Pussy (taip vulgariai apibūdinami moters lytiniai organai ir silpni vyrai – red. past.) – visai kaip oras, kai tik sušlampa, laikas eiti vidun“.

Tuomet klubo atstovų komentaro nepavyko išklausyti – nei į telefono skambučius, nei į žinutes baro darbuotojai neatsakė.

Medos Džiugaitės nuotr./Užrašas Vilniaus naktinio klubo tualete
Medos Džiugaitės nuotr./Užrašas Vilniaus naktinio klubo tualete

Lyčių lygybės analitikė, „Diversity Development Group“ tyrėja, besispecializuojanti lyčių lygybės ir kitų nelygybių, socialinės įtraukties, socialinės politikos srityse, Ugnė Litvinaitė siunčiamas žinutes įvertino kaip seksualizuoto, lytinius santykius propaguojančio požiūrio.

„Ne visos, bet kai kurios iš žinučių atspindi ir skatina seksistinę kultūrą, požiūrį į moterį kaip žemesnę būtybę, o vyrą – kaip per seksualinį santykį su moterimi įsitvirtinantį subjektą“, – aiškino ekspertė. – Tokios kultūros produktu laikyčiau dekoraciją moterų tualete su užrašytu taisyklių rinkiniu, kaip „patenkinti vyrą“.

Be seksualinio pobūdžio, lytinio pasitenkinimo vyrui suteikimą propaguojančių taisyklių, yra ir dar viena – „tiek daug nekalbėti“. Akivaizdu, kad moteris šitų taisyklių kuriamame pasaulyje yra nutildoma ir padaroma tik vyro poreikių tenkintoja.“

Jei moters seksualumo raiška užrašuose apribojama vyro poreikių tenkinimu, vyro atveju – atvirkščiai, akcentuojama jo seksualumo raiška ir poreikiai (nors ir labai aiškiai iš anksto apibrėžti).

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ugnė Litvinaitė
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Ugnė Litvinaitė

„Taigi vyras yra aktyvus veikėjas su poreikiais, o moteris – ta, kuri turi patenkinti, arba ta, kuri turi būti „paimta“, – komentavo U.Litvinaitė. – Akcentuočiau tai, kad vyriškumas siejamas su gebėjimu lytiškai santykiauti su moterimi, tai tarsi vyro tapatybės įrodymas, nesvarbu, kokios to santykio aplinkybės.“

Anot ekspertės, seksualumas ir jo raiška yra neatsiejama žmogaus gyvenimo bei naktinio gyvenimo dalis, tačiau mes visi, o ypač klubai ir barai, turi itin didelę atsakomybę už kiekvieno lankytojo ir lankytojos saugumą bei teises į savo kūną, santykių tik su laisvu sutikimu kultūrą.

„Periodiškai išgirstame apie išprievartautas merginas: kitame sostinės naktiniame klube vyrų tualete išžaginta aštuoniolikmetė, nepaisant jos pačios bei jos draugių pagalbos šauksmų, kuriuos turėjo girdėti aplink buvę asmenys“, – priminė ji.

123RF.com nuotr./Pora
123RF.com nuotr./Pora

Tai yra žiaurūs nusikaltimai, kurių negalima sieti su keletu plakatų, bet kurie esą neginčijamai susiję su panašiose žinutėse transliuojamomis kultūrinėmis normomis ir požiūriu į moteris kaip sekso objektus, o lytinius santykius – kaip vyriškos tapatybės realizaciją.

Todėl tokie šūkiai balansuoja ant pavojingos ribos – jie atspindi senus ir giliai įsišaknijusius įsitikinimus, kurie gali tapti paskata legitimuoti veiksmus, galimai pažeidžiančius kitų žmonių teises ir saugumą.

Išžagino klubo tualete

M.Džiugaitė ir U.Litvinaitė minėjo pernai vasarį viename populiariame sostinės naktiniame klube įvykdytą nusikaltimą.

Šeštadienio naktį klubo vyrų tualete buvo sumušta ir išžaginta 18-metė vilnietė. Tuo metu tualete esą buvo kitų vyrų, bet jie liko abejingi girdėdami ir merginos, ir jos draugės pagalbos šauksmą.

Dėl įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Dar didesnis ažiotažas dėl įvykio kilo, kai Vilniaus apskrities policijos pareigūnas pareiškė požiūrį į nusikaltimą. Jo nuomone, vertėtų kaltinti pačią seksualinės prievartos auką.

Pasidalinęs 15min straipsniu apie išprievartavimą, policininkas pridėjo savo nuomonę: „Mažiau lakt reikia ir raitytis, ir nieko nebus.“ Netrukus dėl savo žodžių jis atsiprašė.

123rf.com nuotr./Smurtas
123rf.com nuotr./Smurtas

Klube išžaginta mergina tai įvertino kaip antrą smūgį, atsiprašymą pavadino nieko vertu, atgaila esą nepasirodė nuoširdi.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus vadovė Mintautė Jurkutė tuomet tvirtino, kad aukų kaltinimas mūsų šalyje vis dar gajus.

2019 metais atlikta apklausa parodė, kad net 41 proc. Lietuvos gyventojų visiškai arba iš dalies sutinka su teiginiu, jog „moterys dažnai pačios išprovokuoja smurtą“.

Panašiomis mintimis neseniai televizijoje pasidalino kovos menų čempionas Jordanas Poškaitis: „Būdavo, merginos sako: aš atėjau į šokius ir prie manęs prisikabino chamas... Sakau: papasakokit detaliau. Tai sako: nu jo, aš užsidėjau tokį sijonuką, čia apsinuoginau ir atėjau va taip va.

Tada išgėrusi tu padarai save kaip jauką, prie kurio norėtųsi lįsti. Jeigu ateini viena, yra daugiau galimybių, kad taip ir įvyks. Jeigu esi su draugėmis, tikimybė daug mažesnė.

Toliau: išėjau namo ir mane užpuolė. Kodėl išėjai viena? Galėjai draugo paprašyti, galėjai išsikviesti taksi.“

Dėl šių žodžių televizijos atstovams teko atsiprašyti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

25:11
10:24
04:58

15min metų knygų rinkimai

Ar žinai?

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min