Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 12d. 15:42 , Atnaujinta: 2019 birželio 12d. 17:19

Prokuroras: įtarimus siekiama pareikšti P.Gražuliui, be jo byloje dar vienas įtariamasis

Petras Gražulis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Pirmasis Seimo komisijos dėl P.Gražulio neliečiamybės posėdis

Jei Seimas nuspręs nenaikinti Seimo nario Petro Gražulio imuniteto, tyrimas bus atskirtas ir perduotas teismui, sako Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius. Byloje, susijusioje su galimu P.Gražulio piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, prokuroro teigimu, įtarimai pareikšti vienam asmeniui. Kam, R.Stankevičius neatskleidė. P.Gražuliui įtarimai bus pareikšti, jei Seimas panaikins jo imunitetą.

„Šioje byloje yra du įtariamieji. Tiksliau, vienas įtariamasis, dėl kito kreipėmės prašydami patraukti atsakomybėn“, – trečiadienį Seime žurnalistams teigė prokuroras ir sakė kol kas įtariamojo įvardyti negalintis.

Trečiadienį į pirmąjį posėdį susirinko specialioji Seimo komisija dėl sutikimo parlamentarą P.Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę. Patvirtinusi reglamentą, komisija nutarė organizuoti uždarą posėdį. Tą daryti pasiūlė į komisijos narių klausimus turėjęs atsakinėti R.Stankevičius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rolandas Stankevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Rolandas Stankevičius

„Aptariama ikiteisminio tyrimo byla nėra baigta, vyksta ikiteisminis tyrimas. Pagal baudžiamojo proceso kodekso nuostatas, ikiteisminio tyrimo duomenys nėra skelbiami. Todėl prašau įvertinti tą informaciją, esant galimybei klausimą nagrinėti esant uždaram posėdžiui“, – posėdžio metu dėstė jis.

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras R.Stankevičius tikino, kad greičiausiai pateiks informacijos, kuri viešai žinoma, bet, kaip nurodė jis, nežinia, ko jo teirausis komisijos nariai.

Tyrimą dėl P.Gražulio būtų galimybė atnaujinti

Jei P.Gražulio neliečiamybė naikinama nebūtų, ikiteisminis tyrimas jo atžvilgiu būtų nutraukiamas, po posėdžio žurnalistams teigė prokuroras.

„Tokiu atveju, greičiausiai, tyrimas būtų atskirtas tų asmenų atžvilgiu, kurie nesinaudoja imunitetu, ir būtų perduotas teismui“, – sakė jis.

Tiesa, tyrimą dėl P.Gražulio būtų galima atnaujinti.

„Jeigu imunitetą turintis asmuo praranda teisinį imunitetą, yra galimybė tą tyrimą atnaujinti, spręsti klausimą dėl bylos perdavimo, esant, aišku, pagrindams, į teismą“, – nurodė R.Stankevičius.

Šioje byloje, anot prokuroro, buvo būtina kreiptis teisinės pagalbos prašymo į Rusiją, esą todėl dėl P.Gražulio neliečiamybės į Seimą kreiptasi tik dabar.

„Atsakymas į teisinės pagalbos prašymą yra gautas tik šių metų gegužės viduryje, atlikti vertimai, įvertinta medžiaga ir priimti atitinkami sprendimai. Taip pat ir kreiptasi į Seimą dėl leidimo patraukti asmenį baudžiamojon atsakomybėn“, – dėstė jis.

Klausiamas, ko dar be P.Gražulio neliečiamybės naikinimo trūksta, kad ikiteisminis tyrimas būtų baigtas, R.Stankevičius atsakė: „Jeigu būtų leista traukti atsakomybėn, būtų reikalinga pareikšti įtarimą, apklausti įtariamuosius, kad jie dėl kilusių įtarimų išsakytų poziciją. Tą poziciją reikėtų įvertinti, ar reikalinga dar papildomai procesinius veiksmus atlikti, ar yra surinkta pakankamai duomenų, kurie atsako į naujai įtariamųjų keliamus klausimus. Tada, matyt, būtų galima spręsti klausimą dėl ikiteisminio tyrimo pabaigimo.“

Komisija išvadą tvirtins birželio 25-ąją

Laikinosios tyrimo komisijos pirmininkas Petras Valiūnas teigė, kad komisija kol kas jokio sprendimo dėl P.Gražulio neliečiamybės nepriėmė, ruošiamos išvados.

„Išvadas ruošiame. 25 dieną 8.30 val. renkamės ir nuspręsim – balsuosim ir patvirtinsim išvadas“, – sakė jis.

Prokuroras, anot P.Valiūno, pateikė, jo nuomone, visą reikalingą informaciją, į klausimus atsakė ir Seimo narys P.Gražulis.

Komisijos pirmininkas teigė, kad prokuroras beveik jokios viešai nepateiktos medžiagos nepateikė: „Jis tik paaiškino, kas mums buvo neaišku iš to rašto, kuris iš Generalinės prokuratūros.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Petras Valiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Petras Valiūnas

Kaip ir minėta, laikinoji tyrimo komisija darbą baigs birželio 25-ąją. Komisija parengs išvadą dėl pritarimo arba nepritarimo patraukti P.Gražulį baudžiamojon atsakomybėn, tada Seimas spręs, ar išvadai pritarti.

Seimas laikinąją tyrimo komisiją dėl P.Gražulio neliečiamybės sudarė po to, kai to paprašė generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

Generalinė prokuratūra įtaria, kad P.Gražulio veiksmuose yra požymiai nusikaltimo, numatyto Baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 2 dalyje. Įtariama, kad P.Gražulis, nesant kyšininkavimo požymių, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas turtinės ar kitokios asmeninės naudos.

Už tai gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų.

Generalinės prokuratūros duomenimis, P.Gražulis galimai piktnaudžiavo savo parlamentaro statusu, siekė neteisėtai paveikti Lietuvos ir Rusijos tarnautojus, pastariesiems skatino mokėti kyšius.

E.Pašilis: P.Gražulis veikė „Judex“ interesais

E.Pašilis nurodė, kad P.Gražulis pažeidė kelis Konstitucijos straipsnius, tarp jų nuostatą, kad Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlygį už kūrybinę veiklą. Taip pat – Seimo statutą, draudžiantį naudoti parlamentaro mandatą ne pagal paskirtį, bei LR valstybės politikų elgesio kodeksą.

„[P.Gražulis] pažeidė Konstitucijoje įtvirtintas bendražmogiškąsias vertybes ir skatino teisinį nihilizmą, taip sulaužė Seimo nario priesaiką, pažemino ir diskreditavo valstybės tarnautojo ir valstybės politiko – Seimo nario – vardą, sumenkino Seimo, kaip Tautos atstovybės, autoritetą ir dėl to didelės neturtinės žalos patyrė valstybė“, – rašyta generalinio prokuroro kreipimesi į Seimą.

Teisėsaugos duomenimis, Seimo narys padėjo tvarkyti bendrovei „Judex“ problemas dėl kontroliuojančių tarnybų nustatytų pažeidimų, kartu siekė ir gavo turtinės naudos: kelerius metus neatlygintinai naudojosi „Judex“ prabangiu automobiliu „Lexus“, bendrovės kuro mokėjimo kortelėmis, pirktais lėktuvų bilietais. Taip pat Seimo narys yra prašęs ir gavęs pinigų iš „Judex“.

„Ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad nurodytu laikotarpiu (2015-05-18–2017-02-13) Seimo narys Petras Gražulis aktyviai veikė vienos uždarosios akcinės bendrovės interesais, šios bendrovės generalinio direktoriaus bei komercijos direktoriaus prašymu, ir darė tai siekdamas turtinės naudos“, – kreipdamasis į Seimo narius dėstė E.Pašilis.

E.Pašilio kreipimosi į Seimą turinys – čia.

P.Gražulis kaltę neigia

Mišrios Seimo narių grupės atstovas P.Gražulis sako, kad įtarimus jam siekiantys pateikti prokurorai remiasi melaginga informacija, jis savo kaltę neigia.

„Ten labai daug melo. Melas yra tai, kad aš padariau žalą ir neteisėtai naudojau automobiliui lėšas. Visos sutartys yra kanceliarijoje, kurias pasiėmė pati STT, tačiau prie bylos neprisegė, nes jiems neparanku. (....) Mano visi bankiniai pavedimai iki cento yra, visos sutartys yra“, – BNS anksčiau teigė P.Gražulis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min