Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 30d. 19:12 , Atnaujinta: 2021 balandžio 30d. 20:51

Kova dėl LSDP pirmininko kėdės: J.Olekas žada susikalbėjimą tarp skyrių, V.Blinkevičiūtė mano – atėjo laikas už vairo stoti moteriai

Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas
Penktadienio vakarą žodžių mūšyje susirungė dėl socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko kėdės kitą savaitę kovosiantys du europarlamentarai – Juozas Olekas ir Vilija Blinkevičiūtė. Pastaroji išsitraukė moteriškąją kortą – esą pats laikas vairą atiduoti į moterų rankas, kurios sunkiu laiku geba priimti reikalingus sprendimus. J.Olekas tam poreikio nemato. Jis akcentavo atskirtį tarp partijos skyrių, kurią žada eliminuoti pirmiausia, o vėliau ruošis atsikovoti savivaldybes artėjančiuose rinkimuose.

Laikas vairą atiduoti moteriai?

Debatų dėl LSDP pirmininko posto metu paklausta, kodėl būtent ji turėtų užimti partijos pirmininko kėdę, V.Blinkevičiūtė teigė, jog dabar, kai partijoje ir Lietuvoje yra sudėtingas metas, „ateina laikas vairą perimti moteriai“, nes moterys geba priimti sudėtingus sprendimus.

Ji teigė turinti pakankamai išminties ir patirties tiek Lietuvos, tiek tarptautiniu mastu.

„Turiu pakankamai brandžią lyderystę, kurią galėčiau pasiūlyti mūsų partijai“, – pažymėjo ji.

Tai, kad partijoje dar nėra buvusios pirmininkės moters, europarlamentarė pavadino apsileidimu, ir pažymėjo, kad pats laikas pakeisti šią tendenciją.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilija Blinkevičiūtė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilija Blinkevičiūtė

Tuo metu J.Olekas juokavo, kad vargo palikti moterims nereikėtų, todėl „vadeles“ norėtų imti į savo rankas.

„Aš pasakysiu, kad Lietuvoje yra ir kitokių vyrų, kurie moka padėti šeimoje susitvarkyti, kurie moka prižiūrėti vaikus, moka juos užauginti, <...> ir moka dirbti partijoje, atveriant kelius moterims, įtraukiant jas į sprendimų priėmimą, bendraujant, bet nebūtinai sunkiausią naštą užkraunant moterims“, – sakė politikas.

Debatus galite klausyti čia:

Prioritetas – savivaldos rinkimai

Abu politikai tvirtino, kad jų tikslas – sėkmingi savivaldos rinkimai, bet kaip stiprinti partiją, įvardijo skirtingas priemones.

J.Olekas kreipė dėmesį į atskirtį tarp partijos skyrių visoje Lietuvoje, „atitrūkimas tarp partijos vadovybės ir skyrių yra akivaizdžiai negalimas“, – teigė jis.

„Aš tikrai nemanau, kad šiandien reikia išgelbėti kuriam nors, man ar Vilijai, partiją kaip pirmininkui, aš norėčiau būti ne pirmininkas, bet kapitonas komandoje, norėčiau plušti su visais, prakaituoti ir kartu pasiekti pergalę.

Nes mums reikės žaisti bent trumpajame starte 60-yje aikštelių, turime atkovoti savo pozicijas, įskaitant sostinę, kurią praradome per paskutinius rinkimus“, – kalbėjo J.Olekas, prisimindamas prastus Seimo rinkimų rezultatus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Juozas Olekas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Juozas Olekas

Tuo metu V.Blinkevičiūtė akcentavo pasitikėjimo partija grąžinimo svarbą.

„Susigrąžinti prarastą rinkėją, kad rinkėjas, žmogus, patikėtų vėl mumis, socialdemokratais, vienintele tikra Lietuvoje kairiąja partija, turime turėti ir lyderį, ir laimėti savivaldos rinkimus – tai mano, kaip lyderės, tikslas numeris vienas“, – teigė V.Blinkevičiūtė.

J.Olekas, jei laimėtų rinkimus, savo pavaduotoju siūlytų tapti Mindaugą Sinkevičių, „žmogų, kuris labai gerai žino savivaldybių situaciją“.

V.Blinkevičiūtė tikslaus asmens neįvardijo, bet teigė, jog jos pavaduotoju turėtų tapti vienas iš dabartinių merų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

Jei būtų išrinkta į primininkes, V.Blinkevičiūtė, suformavus komandą, iš karto žadėjo sėsti prie stalo – „nelesiant bus sėdama prie bendro stalo dėl pasirengimo savivaldos rinkimams tąją minutę, nes tą reikėjo padaryti jau vakar“, – pažymėjo ji.

Pasitikėjimą prarado A.Butkevičiaus Vyriausybė

Europarlamentarai mano, kad partijos atsinaujinimas jau įvyko, reikia tik susigrąžinti pasitikėjimą ja.

„Anksčiau taip, tai buvo, turiu tai pripažinti, tikrai mes nepraėjome socialdemokratinio pasitikėjimo valdžia, turiu omeny, dar tuomečio Algirdo Butkevičiaus Vyriausybę, ir akivaizdus to pavyzdys yra priimtas liberalus Darbo kodeksas. <...>

Didele dalimi mes dėl to ir pralaimėjome sekančius Seimo rinkimus, nes pradėjome kalbėti ne su samdomaisiais darbuotojais, o pradėjome bendradarbiauti su verslais, net stambiausiais verslais“, – kalbėjo V.Blinkevičiūtė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

Tačiau prieš ketverius metus pradėtas atsinaujinimas, pasak jos, davė savo vaisių, dabartinė LSDP programa esą atitinka tikrąsias šios politinės krypties vertybes.

„Dabar reikėtų, kad ir partijos lyderis ir komanda sugebėtų mūsų žmonėms, rinkėjams paaiškinti, kad mes esame tie, kurie tikrai popieriuje sudėtą socialdemokratinę tiesą paversime kūnu“, – naujojo lyderio pagrindinį darbą nurodė V.Blinkevičiūtė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas, Vilija Blinkevičiūtė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Sysas, Vilija Blinkevičiūtė

J.Olekas tuo metu pabrėžė, kad LSDP atstovauja vidutinių pajamų gyventojams.

„Stiprieji, stambieji, jie puikiai išgyvena ir, sakyčiau, naudojasi silpnesniųjų sukurtais vaisiais.

Mes, kaip partijos vadovybė, neatlikome savo funkcijų.

Turime prie to aiškiai grįžti, prisimenu 1990 metus, <...> kai atkūrinėjome veiklą, mūsų buvo labai aiški kryptis. Taip, mes esame ją šiek tiek pametę ir dabar dar pridedant žmogaus teises, lygias galimybes, nelabai daug čia reikėtų papildyti, kas buvo pradžioje.

Kad visą tai suprastų mūsų tiek patys partijos nariai, tiek galintys ir norintys balsuoti, ieškantys, kas jiems galėtų atstovauti, mums reikia žymiai daugiau dialogo“, – kalbėjo politikas.

Jis atkreipė dėmesį, kad socialdemokratai skyriuose neretai nesutaria vienu ar kitu klausimu, nes vyrauja didelė atskirtis.

„Mes, kaip partijos vadovybė, neatlikome savo funkcijų“, – sakė jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Juozas Olekas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Juozas Olekas

Dėl Stambulo konvencijos reikia atsikvėpti

J.Olekas mano, kad Stambulo konvencijos klausimas labai užaštrintas, todėl reikia „padaryti atokvėpį, su ja sugrįžti pas partijos bičiulius, pirmiausia įtikinti savus abejojančius bičiulius, o tada priktraukti ir pletesnį (ratą – aut.past)“, – teigė jis.

Jis žadėjo tapęs pirmininku padaryti debatus su skyrių nariais ir aptarti aštriausius klausimus.

V.Blinkevičiūtė pritarė, kad trūksta pokalbių ir susišnekėjimo.

„Todėl lyderis privalo būti tas, kuris ir rodytų savo veikla, darbu, gyvenimu, kad mušti silpnesnio nevalia ir mes Lietuvoje turime dėti visas pastangas, kad to smurto mūsų tarpe būtų mažiau“, – apie Konvencijos klausimą pasisakė ji.

Abu politikai sakė besidžiaugiantys, kad baigėsi debatų maratonas ir greitai bus išrinktas partijos pirmininkas. Rinkimai vyks gegužės 3–9 dienomis.

Dėl trumpos darbo savaitės – ne abu ryžtingi

Debatų metu politikai paklausti, ar įmanoma Lietuvoje įvesti bazines pajamas ir priimti nutarimus dėl trumpesnės darbo savaitės, šie teigė, jog įmanoma, bet V.Blinkevičiūtė buvo ryžtingesnė.

J.Olekas minėjo, jog norai geri ir teisingi, bet reikia pasiruošti, išdiskutuoti šiuos klausimus, o jo oponentė debatuose iškart ėmė dėstyti, kas ir kam turėtų būti įvesta.

V.Blinkevičiūtės teigimu, pats laikas socialdemokratams inicijuoti diskusijas dėl keturių dienų darbo savaitės arba šešių valandų darbo dienos.

„Ir mes, beje, esame tai įsirašę į savo programą, tik reikia ją paskaityti ir diskutuoti apie tai“, – atkreipė dėmesį politikė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./BNS spaudos konferencija rinkimų rezultatas aptarti
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./BNS spaudos konferencija rinkimų rezultatas aptarti

„Pirmiausia, reikėtų pradėti nuo socialinių darbuotojų ir padėjėjų, kad jie galėtų dirbti 4 dienas per savaitę, bet jų atlyginimas nesumažėtų“, – tęsė ji ir pridūrė, jog ypač COVID-19 metu išryškėjo šių darbuotojų poreikis valstybėje.

Dėl bazinių pajamų J.Olekas teigė, kad tai ateityje jos – neišvengiamos, tačiau tam esą reikia pasiruošti.

„Galime paimti keletą labai paprastų pavyzdžių, jau artėja tas metas, kai vairuotojus ne vienoje transporto priemonėje pakeis robotizacija, pirmas pavyzdys ne vairuotojo, bet galingumo pakeitimas – žemės ūkis, kur laukus įdirba kompiuterizuotas prietaisas, <...> dalis žmonių turės tikrai problemų su darbu“, – sakė jis.

Dalis žmonių turės tikrai problemų su darbu.

V.Blinkevičiūtė tuo metu sakė nemananti, kad visose profesijose žmones pakeis robotai, o kai kuriose srityse esą darbuotojų poreikis augs, todėl į naujas vietas galės ateiti darbo netekę ir persikvalifikavę darbuotojai.

„Jeigu slaugytojai ir socialiniai darbuotojai dirbs tik keturias dienas per savaitę, kas tą penktą dieną dirbs? Nes tas žmogus, kurį jie prižiūri, slaugo, jam reikalinga priežiūra dieną ir naktį.

Tai šioje srityje ir reikės daugiau darbuotojų, ir jie turės persikvalifikuoti, dirbti slaugytojais bei socialiniais darbuotojais“, – teigė ji.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas

Pasitraukė iš kovos

Apie dalyvavimą visuotinuose LSDP pirmininko rinkimuose anksčiau buvo paskelbę ir Akmenės rajono meras Valerijus Mitrofanovas bei politologas Liutauras Gudžinskas, tačiau praėjusią savaitę abu pranešė pasitraukiantys iš kovos.

L.Gudžinskas, atsisakęs dalyvauti rinkimuose, pranešė balsuosiantis už V.Blinkevičiūtę.

Jo teigimu, europarlamentarė yra vienareikšmiškai labiausiai atpažįstamas partijos veidas. Debatuose iš visų varžovų jam esą labiausiai imponavo V.Blinkevičiūtės pasisakymai dėl žmogus teisių ir požiūrio į partijos vidinius reikalus.

Tuo metu V.Mitrofanovas teigė palaikantis J.Oleką. Kaip feisbuke rašė politikas, L.Gudžinskui remiant vieną iš kandidatų, rikimai „tapo nebe lygiaverčiai“, todėl jis pasirinko remti V.Blinkevičiūtės konkurentą, į kurio komandą buvo pakviestas.

15min koliažas/Vitalijus Mitrofanovas, Liutauras Gudžinskas
15min koliažas/Vitalijus Mitrofanovas, Liutauras Gudžinskas

Rinkimuose likus dviem kandidatams antrojo turo nebereikės ir naujasis partijos pirmininkas bus išrinktas pirmajame ture gegužės 3–9 dienomis.

15min primena, kad buvęs LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas apie pasitraukimą iš užimamų pareigų pranešė sausio viduryje. Tokį žingsnį politikas nusprendė žengti iš tarybos sulaukęs neigiamo Seimo rinkimų rezultatų vertinimo.

LSDP pirmininką dvejų metų kadencijai renka visi partijos nariai. Jis tiesiogiai bus renkamas trečią kartą. Iki 2017 m. LSDP pirmininkai buvo renkami suvažiavimuose.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min