Dabar populiaru
Publikuota: 2017 vasario 9d. 15:36

Milžiniškos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos skolos erzina konkurentus

Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Po 2016 metų rudenį laimėtų Seimo rinkimų likusios didelės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) skolos šią politinę jėgą reklamavusiai žiniasklaidai bei kitiems tiekėjams kelia nerimą politiniams konkurentams. Konservatoriai prašo Vyriausiosios rinkimų komisijos tyrimo, ar LVŽS nepažeidė įstatymų.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Ingrida Šimonytė, Andrius Kubilius ir Tadas Langaitis kreipėsi į Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininką Zenoną Vaigauską klausdami, ar LVŽS po rinkimų likę įsiskolinimai bei mokėjimų atidėjimo sąlygos paslaugų teikėjams suderinamos su Politinių partijų bei Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymais.

Seimo nariai pažymi, kad visos politinės partijos rinkimų kampaniją baigė be kreditorinių įsiskolinimų, išskyrus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą, kuri vis dar turi 874 tūkst. eurų dydžio skolą, ir klausia, ar būtų pažeisti politinių kampanijų ir politinių partijų finansavimo įstatymai, jei paaiškėtų, kad apmokėjimų atidėjimą laidavo tretieji asmenys?

Kreipimesi klausima, ar ilgalaikės politinių kampanijų dalyvių skolos paslaugų teikėjams neturėtų būti traktuojamos kaip paskolos, kurias partijai suteikė paslaugų teikėjai?

„Ar partija, gaudama tokias neteisėtas paskolas iš verslo subjektų, yra įsipareigojusi mokėti rinkos palūkanas ar delspinigius, o jeigu nėra – ar tai neturi būti traktuojama kaip šešėlinė parama partijai, už kurią gali būti atsilyginama neskaidriais sandoriais per trečiuosius asmenis?“ – klausiama kreipimęsi.

„Tokių didelių kreditorinių įsiskolinimų egzistavimas tik vienos partijos ataskaitose verčia kelti esminius klausimus – ar visos partijos veikia vienodomis sąlygomis, ar teisingai ir efektyviai veikia visa politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės sistema, ar ji garantuoja skaidrumą ir sąžiningumą, jeigu viena partija rinkimų kampaniją baigia deklaruodama tokius didelius kreditorinius įsiskolinamus ir tai vyksta, tariamai, nepažeidžiant galiojančių įstatymų“, – pažymi A.Kubilius.

Vyriausiajai rinkimų komisijai viešai paskelbus Seimo rinkimų kampanijų dalyvių finansavimo ataskaitas paaiškėjo, kad visos partijos rinkimų kampaniją baigė be kreditorinių įsiskolinimų įvairių paslaugų teikėjams, išskyrus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Paaiškėjo, kad rinkimus laimėjusi partija sausio pabaigoje turėjo 874 tūkst. eurų dydžio skolą.

Vyriausiajai rinkimų komisijai viešai paskelbus Seimo rinkimų kampanijų dalyvių finansavimo ataskaitas paaiškėjo, kad visos partijos rinkimų kampaniją baigė be kreditorinių įsiskolinimų įvairių paslaugų teikėjams, išskyrus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Paaiškėjo, kad rinkimus laimėjusi partija sausio pabaigoje turėjo 874 tūkst. eurų dydžio skolą.

LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis dar nesibaigus rinkimų kampanijai neslėpė, kad jo vadovaujama politinė jėga tariasi su reklamos gamintojais bei transliuotojais, kad už jų paslaugas sumokės gerokai vėliau, kai gaus valstybės dotaciją. LVŽS į rinkimų sąskaitą buvo surinkusi tik 243 tūkst. eurų, o išleido daug daugiau.

LVŽS, kitaip nei kitos tradicinės partijos, rinkimuose dalyvavo turėdama labai mažai lėšų iš valstybės, nes pagal ankstesnių rinkimų rezultatus gavo labai mažą dotaciją. Po itin sėkmingų Seimo rinkimų šiemet LVŽS turėtų gauti daug didesnes dotacijas iš biudžeto.

„Mes turėjome pasitikėjimą televizijų ir taip toliau, mums atidėjo mokėjimus daugelis tiekėjų. Todėl mes galėjome vykdyti rinkimų kampaniją, kuri davė tinkamą rezultatą. (...) Manau, kad mes turėtume pavasarį „užsidengti“ skolas, mes su visais rašėme sutartis, rašėme teisingus, logiškus terminus. Manau, kad mes pavasarį jokių skolų nebeturėsime. Po dotacijos pavasario.“, – 2016 m. spalį, po sėkmingo pirmojo Seimo rinkimų turo 15min sakė R.Karbauskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min