Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 16d. 14:03 , atnaujinta: 2018 gegužės 16d. 14:42

NSGK liudijęs Tomas Dapkus: sulaukiau klausimų ir apie „Rosatom“ veiklą Lietuvoje

Tomas Dapkus
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Tomas Dapkus

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) liudijęs žurnalistas Tomas Dapkus trečiadienį teigė sulaukęs klausimų ir apie bendrovės „Rosatom“ veiklą mūsų šalyje ir Rusijos įtaką Lietuvoje. T.Dapkus žurnalistams teigė pateikęs informaciją, kuri iki šiol buvo neskelbta. Komiteto pirmininkas Vytautas Bakas teigė, jog jo buvo klausiama ir apie kitus NSGK tyrimo objektus, ne tik „MG Baltic“.

Žurnalistas sulaukė klausimų ne tik apie koncerno „MG Baltic“ reikalus, bet ir kita tema – apie įmonės „Rosatom“ veiklą Lietuvoje.

„Manęs paklausė tam tikros informacijos, susijusios su „Rosatom“ veikla, ir aš ją pateikiau. Manęs paklausė, kas man yra žinoma apie „Nukem“ veiklą, apie „Rosatom“ veiklą, ir aš tuos dalykus papasakojau, kaip ir apie kitas verslo grupes“, – teigė jis.

Žurnalistas aiškino, kad apie tai komitetui pateikė anksčiau neskelbtos informacijos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Rosatom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Rosatom“

Klausiamas, ką jis apie tai tai gali žinoti, T.Dapkus patikslino sulaukęs klausimų, kas jam minėta tema tapo žinoma per jo žurnalistinę veiklą.

Jo teigimu, Valstybės saugumo departamentas (VSD) sekė jį, žinojo jo šaltinius, iš kurių jis gauna informaciją žurnalistinei veiklai, ir juos paviešino.

Kaip aš galiu tęsti darbą, kaip galiu atlikti kažkokius žurnalistinius tyrimus, jeigu VSD viešina mano šaltinius, su kuriais mane sieja žurnalistinė veikla?

„Kaip aš galiu tęsti darbą, kaip galiu atlikti kažkokius žurnalistinius tyrimus, jeigu VSD viešina mano šaltinius, su kuriais mane sieja žurnalistinė veikla?“, – piktinosi žurnalistas.

T.Dapkaus teigimu, kadangi jo šaltiniai tapo vieši, NSGK nariai jo klausė ir dėl kitų, su „MG Baltic“ nesusijusių dalykų.

NSGK pirmininkas V.Bakas teigė, kad NSGK naujos informacijos iš T.Dapkaus neišgirdo.

„Buvau minėjęs, kad mes pono T.Dapkaus klausime ne tik apie tai, kas yra viešoje erdvėje, uždavinėjome klausimus apskritai apie visą tyrimą ir kai kuriuos jo aspektus“, – sakė jis.

NSGK pirmininkas prasitarė, kad vykdant parlamentinį tyrimą, buvo tyrinėjama dar viena žiniasklaidos priemonė, tačiau kokia – jis nedetalizavo.

T.Dapkus: atskleidus, kas užtušuota, pažyma bliūkšta

T.Dapkaus teigimu, informacija apie „MG Baltic“ turėtų būti pateikta pilna, nes daug kas VSD pažymoje – ištraukta iš konteksto, be to, jis NSGK posėdyje sužinojo, jo žodžiais, juokingų dalykų.

„Pavyzdžiui, kad Konstitucinio Teismo pirmininkas (teisėjas – aut.) ponas Romualdas Kęstutis Urbaitis – mano žmogus ar statytinis. Aš poną Urbaitį vieną kartą gyvenime matęs“, – kalbėjo T.Dapkus.

Jo teigimu, komiteto posėdyje buvo atskleisti kai kurie dalykai, kurie pažymose paslėpti.

Be to, jis teigė girdėjęs, kad pažymose, kurias turi NSGK, minimi ir kai kurie komiteto nariai, tačiau ar tikrai, ir kas tiksliai, jis posėdyje nesuprato: „Viena komiteto narė prasitarė, kad ji yra minima, bet paskui pradėjo juoktis visi, aš nežinau, kas ten yra.“

NSGK dirba tik viena moteris – konservatorė Rasa Juknevičienė, todėl T.Dapkus greičiausiai minėjo šią Seimo narę.

„Kai paskelbė, kas yra užtušuota, tai dar labiau šita visa VSD pažyma bliūkšta ir aš atkreipiau dėmesį, kad mano vaidmuo yra perdėtai išpūstas ir netinkamai interpretuotas (...) Komiteto pirmininkas pabrėžė, kad aš nesu tiriamas, kad tiriamos yra verslo grupės“, – sakė jis.

T.Dapkaus įsitikinimu, reikėtų paviešinti visas pavardes ir tai, anot jo, leistų labai gerai atsakyti į kiekvieną pažymos punktą.

Žurnalistas pakartojo, ką sakęs anksčiau – esą į Saugumo departamento akiratį pateko dėl to, kad jam už žurnalistinę veiklą esą kerštauja kai kurie VSD pareigūnai. Žurnalistas jų įvardinti viešai nepanoro, bet teigė NSGK pavardes pasakęs.

„Tie dalykai jau vyksta nuo 2006 metų tęstinai“, – pridūrė jis. T.Dapkus visa tai pavadino beprecedente šmeižto kampanija prieš jį.

Paklaustas, ar nevertėtų patikrinti šios versijos – galbūt tikrai kažkas iš VSD kerštauja T.Dapkui, V.Bakas priminė, kad egzistuoja parlamentinė kontrolė ir spectarnybų darbas yra prižiūrimas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Dapkus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Dapkus

T.Dapkus taip pat pakartojo ketinantis gintis teisinėmis priemonėmis, nes kai kuriais atvejais paviešinti visiškai nesusiję su minėta tema dalykai ir asmeninio gyvenimo detalės.

Dabar viešinami privataus pobūdžio pokalbiai, pavyzdžiui, aš su teisėju tariuosi susitikti vietoj krepšinio kažką veikti kito ir mes nusikeikiame. Bet tame nėra nei Raimondo Kurlianskio, nei „MG Baltic“, ir aš net nedirbau „MG Baltic“.

Žurnalistas pabrėžė, kad jo pokalbių klausomasi nuo 2006 metų iki pat dabar – tai jis atpažino iš kai kurių pažymoje esančių savo pokalbių.

Tačiau, anot T.Dapkaus, per visą šį laiką jam nebuvo pareikšta jokių kalinimų, jis nesulaukė jokių įspėjimų. Tai žurnalistas vadina žmogaus teisių pažeidimu.

„Dabar viešinami privataus pobūdžio pokalbiai, pavyzdžiui, aš su teisėju tariuosi susitikti vietoj krepšinio kažką veikti kito ir mes nusikeikiame. Bet tame nėra nei Raimondo Kurlianskio, nei „MG Baltic“, ir aš net nedirbau „MG Baltic“, aš dirbau LRT. Kokiu pagrindu yra šis pokalbis viešinamas?“, – klausė jis.

Žurnalistas teigė, kad, jo žiniomis, jo ir kitų žurnalistų 2006-2008 metais VSD klausėsi, o visas sankcijas pasiklausymui išdavė tas pats Šiaulių teisėjas Boleslovas Kalainis, kuris esą yra prisipažinęs, kad leidimus išduodavo net neskaitęs prašymų, nors leidimai privalo būti motyvuoti.

„Tai kokiu pagrindu tai buvo daroma ir kokio spaudimo dar galima laukti?“, – klausė jis.

V.Bakas po posėdžio žurnalistams nekomentavo, ar iš tiesų departamentas klausėsi ir kitų žurnalistų. „Kaip matote, vienas iš mūsų tyrimo objektų yra asmenų, kurie valdo žiniasklaidos priemonę, naudojimasis ta priemone“, – paaiškino jis.

K.Jucevičių apskundė prokurorams

T.Dapkus kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir apskundė buvusį FNTT vadovą Kęstutį Jucevičių, viešai paskelbusį, kad FNTT atliko tyrimą, kurio metu aiškinosi pinigų operacijas, kurias atliko T.Dapkaus žmona.

Aš atėjau ginti ne „MG Baltic“ ar atskirus jo vadovus, aš kalbėjau apie save ir kas man yra žinoma.

„Esu ne kartą apie tai pasisakęs ir daugiau nekomentuosiu, laukiu iš Generalinės prokuratūros atsakymo“, – teigė jis.

Žurnalistas yra nusprendęs kurį laiką nebevesti laidos LNK, tačiau, ar liks dirbti šio koncerno žiniasklaidos priemonėse, dar nežino – dėl to jis žadėjo apsispręsti vėliau.

„Aš atėjau ginti ne „MG Baltic“ ar atskirus jo vadovus, aš kalbėjau apie save ir kas man yra žinoma“, – sakė jis.

NSGK pirmininkas po posėdžio sakė, kad komitetą domina ne atskiri žurnalistai, bet interesų grupės, kurių veikimas daro žalą valstybei.

VSD dokumentuose T.Dapkus vadinamas koncerno tarpininku

VSD rašte Seimo komitetui rašoma, kad T.Dapkus buvo verslo koncerno „MG Baltic“ vadovų interesams atstovaujantis tarpininkas ir naudojo surinktą informaciją kaip šantažo įrankį.

Visuomenės informavimo etikos komisija kitą savaitę ketina spręsti, ar svarstyti T.Dapkaus elgesį, BNS sakė jos pirmininkas Viktoras Trofimišinas.

NSGK baigia tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos politiniams procesams. Išvadas komitetas turi patvirtinti iki birželio 1-osios, po to ketinama paviešinti dalį sukauptos medžiagos.

Suprasti akimirksniu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Mažai žinomas Ukrainos atminties karas: kaip Maskva išnaudoja kaltinimus antisemitizmu?

Aktualu

Sugedus „WizzAir“ lėktuvui, būrys lietuvių naktį praleido ant šaltų grindų Barselonos oro uoste: „Mes kosmose“

Maistas

Restoranas „Oldman“ Palangoje – 100 metrų iki saulėlydžio: J.Basanavičius čia atrado ramybę

Aktualu

Į karo nualintą Sirijos Alepą pėsčiomis ėjusi lenkė pretenduoja gauti Nobelio premiją

Pasaulis kišenėje

Įgyvendinkite svajonę: kaip tapti skaitmeniniu nomadu

Aktualu

Katalikybė Lietuvoje skaičiais: kiek Lietuvoje yra kunigų ir kiek bažnyčių?

Verslas

Palangos pramogų verslo senbuvis: tokią vasarą prisiminsime dar ilgai

Sportas

„Sevilla“ į Vilnių atsiveža ryškiausias žvaigždes

Vardai

Kultinis animacinis serialas „Šeimos bičas“ turės kino versiją, planuojamas ir „Simpsonų“ tęsinys

Gyvenimas

Veltinio menininkė apie savo darbus: „Susikurtame rojuje gimsta lėlės-angelai“

15min iš Talino Sportas

UEFA Supertaurė Taline: kaip keistuolis pankas ir talentinga moteris padarė neįmanoma?

Pivašiūnuose vyksta Žolinės atlaidai

Aktualu

Profsajungos palaiko valdžios siekį drausti prekybos centrų darbą sekmadieniais

Vardai

Militos Daikerytės 21-asis gimtadienis: su artimiausiais ir svajonėmis apie diplomą

Aktualu

Po Genujos tragedijos Italijos vyriausybė nori nutraukti sutartį dėl greitkelių

Gyvenimas

14 daugiausiai kalorijų deginančių pratimų

Vardai

Mirė realybės šou žvaigždė: nėščia Lyric McHenry perdozavo narkotikų švęsdama 26-ąjį gimtadienį

Aktualu

Paliko raktelį: Vilniaus rajone iš kiemo pavogtas BMW

Deuce

Kurioziška situacija Sinsinatyje – Nickas Kyrgios pamiršo savo sportinius batelius

Mokslas.IT

Ar greitai dirbtinis intelektas pakeis akių gydytoją?

Naujienos

Aktualu

Eilės Migracijos valdyboje stebina: laukti asmens tapatybės kortelės tenka ir kelias valandas

Verslas

Palūkanos JAV vėl kils: kaip tai gali paveikti kuro kainas ir infliaciją Lietuvoje

Gazas

BaTCC lenktynių serijoje – avarijos ir netikėti posūkiai podiumo link

Aktualu

Kauno prokurorė – apie apsinuodijusio paauglio mirtį: „Pasijuto blogai vakarėlio metu“

Aktualu

Kalėjimai kratomi vis dažniau – įkliūna ne tik kaliniai, bet ir darbuotojai

Verslas

„Litexpo“ prasidėjo inžinerinės pramonės paroda  „Balttechnika“

Neatrasti maršrutai Trakuose: Aukų kalnas, Senųjų Trakų piliavietė ir kiti

Kultūra

Vokietijos vienytojo Otto von Bismarcko provaikaičio atsiminimai: skaitykite ištrauką

Aktualu

Serbijoje suimtas FTB ieškomas programišius

Maistas

Naujam restorano startui besiruošiantis L.Čeprackas įvardijo, kurie patiekalai iki šiol buvo populiariausi

Gazas

Kur dingsta panaudota automobilių alyva?

Aktualu

NATO pasmerkė Rusijos tiltą į aneksuotą Krymą

Aktualu

A.Kubiliaus atsakas R.Karbauskiui: energetikos projektai Baltarusijoje – nei mano, nei sūnaus interesas

Sportas

Anglijos rinktinės galutinė sudėtis – be Joe Harto

Verslas

„NTV Mir Baltic“ siekė savo žiūrovus nuteikti prieš Lietuvą

Namų apsauga media projektas

„Jis žaidžia akiai malonų žaidimą. Man, kaip treneriui, gera žiūrėti – jis padaro tokius dalykus, kurių vaikus išmokyti nelabai įmanoma. Galbūt tai įgimta“, – Augustą Marčiulionį gyrė treneris Arvydas Gronskis.
24sek

Auganti žvaigždė? 16-metis Šarūno Marčiulionio sūnus jau spindi aikštėje

Konkurse išrinktos geriausios šių metų sužadėtuvių nuotraukos

Vardai

Serialo „Meilė gydo“ žvaigždė E.Ancevičiūtė savo muzikiniame klipe įsiamžino su bičiuliu modeliu

Verslas

„Baltic Horizon“ plės prekybos centrą, esantį Perkūnkiemyje

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min