Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 25d. 14:04 , Atnaujinta: 2020 kovo 25d. 17:59

Karantinas tęsis ir per Velykas, atvertas kelias reguliuoti kainas, S.Skvernelis supyko ant dalies tautiečių, grįžtančių iš užsienio: „Žmonėmis pavadinti jų negalime“

Trečiadienį Ministrų kabinetas Lietuvoje pratęsė karantiną dėl koronaviruso plitimo dar dviems savaitėms – iki balandžio 13 dienos, o tai reiškia, kad saviizoliacijoje sutiksime Velykas. Jos, pasak premjero Sauliaus Skvernelio, bus kitokios tik dėl to, kad deramai, su artimaisiais galėtume paminėti kitas Velykas. Premjeras pristatė daugiau Vyriausybės priimtų sprendimų – atsirado galimybė reguliuoti kainas, apsispręsta dėl valstybės subsidijų verslui, žadama keisti gyventojų, kurie grįžo iš užsienio, izoliavimo tvarką – jiems galbūt bus leista karantinuotis namuose mainais į asmens duomenis.

Beje, trečiadienį nuotoliniu būdu vykęs Vyriausybės posėdis nebuvo transliuojamas internetu, todėl neaišku, kaip visi minėti sprendimai buvo priimti. Premjero patarėjas Tomas Beržinskas spaudos konferencijos pradžioje tikino, kad taip nutiko dėl techninių nesklandumų.

Rūšiavimas:
Naujausi Viršuje
Naujausi Apačioje

Galimybės gaminti daugiau dezinfekcinio skysčio

17:53

Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį gydymo įstaigų ir visuomenės poreikiams, BNS trečiadienį po Vyriausybės posėdžio patvirtino Energetikos ministerija. 

Ministrų kabinetas pritarė ministerijos siūlymui nustatyti, jog degalinėse laikinai gali būti prekiaujama benzinu, kuriame yra mažiau nei 10 proc. biodegalų, kartu užtikrinant reikiamus kokybės standartus. Taip biodegalų gamintojai nepanaudotą etanolį skirs dezinfekcinio skysčio gamybai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apsaugos priemonės nuo koronaviruso
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Apsaugos priemonės nuo koronaviruso

„Karantino laikotarpiu ir 14 kalendorinių dienų pasibaigus karantino laikotarpiui degalų pardavimo vietose gali būti prekiaujama benzinu, kuriame yra mažiau negu 10 proc. biodegalų“, – BNS komentavo ministerija. 

Viruso plitimo prognozių neatskleidžia

17:36

Vyriausybė, pasak premjero, turi ekspertų, institucijų prognozių, kaip trumpuoju laikotarpiu turėtų plisti koronavirusas Lietuvoje, bet S.Skvernelis atsisakė jas viešinti.

„Nenorėtume skelbti tų prognozių visuomenei, kadangi jos yra pakankamai prieštaringos“, – teigė jis.

Tiesa, premjeras pridūrė, kad mūsų šalyje įmanomi visi variantai – ir Kinijos, ir Italijos, ir kitų valstybių, kurios užkrato plitimą suvaldė geriau.

Laukia „kitokios“ Velykos

17:32

Panašu, karantinas dėl koronaviruso Lietuvoje tęsis ir per Velykas. Premjeras nupiešė vaizdą, kaip jos atrodys ir paaiškino, kodėl šįmet turėtume jas paminėti be judėjimo.

„Jeigu mes norime sutikti Velykas su savo artimaisiais ir kitais metais, ir dar kitais metais, ir dar po penkių metų, tai gal šitos Velykos tegul būna kitokios. Namuose, su savo artimaisiais, su savo šeimos nariais, be judėjimo, be važinėjimo po Lietuvą, nes tokiu būdu mes tiesiog galime neturėti kitų Velykų“, – dėstė S.Skvernelis.

Melstis, pasak jo, galima ir namuose, Bažnyčia tai esą pripažįsta.

Turime iškentėti [...]. Šios Velykos tikrai Lietuvoje bus kitokios.

„Manau, kad bus aukojamos mišios, jos bus transliuojamos, bet be žmonių“, – prognozavo premjeras.

„Turime iškentėti. Turime pagalvoti apie savo tėvus, vaikus, apie kiekvieną iš mūsų. Šios Velykos tikrai Lietuvoje bus kitokios negu buvo įprasta“, – pridūrė jis.

Karantinas namuose – mainais į asmens duomenis

17:15 Atnaujinta: 17:22

S.Skvernelis palankiai pasisakė apie gyventojų, grįžusių iš užsienio, priverstinę izoliaciją savivaldybės numatytose patalpose.

„Dauguma atvejų yra įvežtiniai. Šiandien toliau toleruoti žmones, kurie grįžta ir yra galimai nešiotojai, ir jau sirgdami, ir juos paleisti laisvai judėti po mūsų šalį keliant grėsmę visų mūsų gyvybei ir sveikatai, tikrai nemanau, kad tai būtų gerai“, – spaudos konferencijos metu dėstė premjeras.

Šiuo klausimu veiksmus su savivaldybėmis, pasak jo, koordinuos specialiai sukurta grupė.

Tiesa, premjeras pareiškė, kad antradienį priimtas sprendimas dėl gyventojų izoliacijos bus koreguojamas.

Turės tie žmonės pateikti papildomus asmens duomenis apie save.

Sąlygos karantinui namuose, pasak jo, galėtų būti tokios: „Jeigu mes matysim, kad žmonės turi Lietuvoje deklarauotą gyvenamą vietą, ta deklaruota gyvenamoji vieta tinka, pagal gydytojo epidemiologo nustatytas sąlygas ir patikrą, karantinavimui, jeigu bus užtikrintos karantinavimo sąlygos, mes jas stebėsime, turės tie žmonės pateikti papildomus asmens duomenis apie save. Jeigu bus nustatytas pažeidimas, bus taikomos griežtos bausmės ir tokiu atveju bus taikomas priverstinis karantinavimas kitose vietose.“

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Susisiekimo ministerijos teiktoms Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms, pagal kurias, institucijoms bus leista gauti duomenis apie karantino nesilaikančių asmenų buvimo vietą. Jas dar turės priimti Seimas.

Jeigu iš užsienio grįžtantys žmonės izoliuotis nesutiks, gali būti, kad jiems bus liepta likti užsienyje, teigė S.Skvernelis.

Jis ragino į „žmones žiūrėti žmoniškai“, tačiau atsiprašydamas už savo žodžius teigė, kad kai kurie iš užsienio grįžtantys tautiečiai – ne žmonės.

Žmonėmis, atleiskite už išsireiškimą, gal aš būsiu grubus, pavadinti jų negalime.

„Jūs turbūt matėte pilna vaizdų ir socialiniuose tinkluose, kas grįžta į Lietuvą, ir kokie grįžta. Žmonėmis, atleiskite už išsireiškimą, gal aš būsiu grubus, pavadinti jų negalime. Tokie asmenys, kaip elgiasi čia išsilaipinę iš lėktuvų arba keltų, kelia mums grėsmę ir negalime pro pirštus žiūrėti, ir leisti, kad šitokia dalis mūsų visuomenės diktuotų mums sąlygas ir po to dar keltų grėsmę mūsų sveikatai ir gyvybei“, – iš tribūnos Vyriausybėje komentavo premjeras.

Naujos karantino režimo taisyklės

17:05

Vyriausybė trečiadienį pakoregavo karantino režimą.

Nuspręsta:

  • įpareigoti asmenis parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis ir būti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis (išskyrus šeimos narius), prekybos ir paslaugų vietose lankytis po vieną šeimos narį;
  • įpareigoti prekybos ir paslaugų vietas tiek darbuotojams, tiek klientams užtikrinti saugias sanitarines, higienos sąlygas bei aprūpinimą būtinomis apsaugos priemonėmis;
  • rekomenduoti gyventojams viešose vietose dėvėti apsaugines veido kaukes ar respiratorius, ar kitas nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones;
  • įpareigoti savivaldybes užtikrinti net tik vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą, bet ir maitinimo organizavimą išimtiniais atvejais;
  • drausti teikti apgyvendinimo paslaugas;
  • atskiru Vyriausybės sprendimu leisti išimtiniais atvejais į Lietuvą atvykti užsieniečiams.

Visiems ūkio subjektams – 90 proc. subsidija iš valstybės

16:58

Vyriausybės pasitarimo metu svarstytas klausimas ir dėl valstybės subsidijų darbo užmokesčiui. Kaip informavo S.Skvernelis, nuspręsta, kad visiems ūkio subjektams būtų teikiama valstybės subsidija proporcija 10/90 proc. (darbdavio ir valstybės dalys).

Visiems bus taikomas 10/90 mechanizmas.

„Tada atkrito klausimas dėl Vyriausybės sąrašo taip vadinamo veiklų, kurių sustabdyta šiandien veikla, ir būtų taikomas 10/90 proc. kompensavimo mechanizmas. Jis nėra priimtas, mes teikiame Seimui, jeigu Seimo sesija vyksta kovo 31 dieną, ypatingos skubos tvarka įstatymas yra priimtas, tai visiems bus taikomas 10/90 mechanizmas. Su taip pat viena sąlyga, kad darbo vietas reikia išsaugoti ne mažiau, kaip šešis mėnesius“, – pabrėžė S.Skvernelis.

Vyriausybės pasitarimo metu svarstytas ir klausimas dėl turizmo kuponų, bet jis nebuvo priimtas. 

Įkurtas naujas krizės valdymo komitetas, jam vadovaus S.Skvernelis

16:52 Atnaujinta: 16:57

Ministras pirmininkas S.Skvernelis pranešė apie naujai sukurtą instituciją, koordinuosiančią ekstremalią situaciją dėl COVID-19 Lietuvoje.

„Buvo papildyta krizės valdymo sistema, pradės funkcionuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės specialus komitetas su pagrindinių ministrų dalyvavimu, kurio funkcija bus koordinuoti visos situacijos, susijusios su koronaviruso valdymu, nuo medicinos ekspertų pasitelkimo, logistikos, finansavimo, kibernetinio saugumo ir kitais klausimais“, – trečiadienį pranešė premjeras.

Šiam komitetui jis ir vadovaus.

„Komitetui vadovaus Ministras pirmininkas, pavaduotojai jau yra paskirti energetikos ministras ir Vyriausybės kancleris bei devyni ministrai – pagrindiniai ministrai – kurie betarpiškai yra susiję su krizės valdymu“, – kalbėjo S.Skvernelis.

Ekstremaliajai situacijai ir toliau vadovaus A.Veryga

16:38

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir toliau vadovaus ekstremaliai situacijai Lietuvoje dėl COVID-19, teigė premjeras S.Skvernelis ir ministrui dėkojo už darbą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

„Noriu padėkoti Aurelijui Verygai už tą kartais ir nepakeliamą naštą, kuriam ją teko įveikti“, – kalbėjo jis.

Ir aiškino, kad kovojant su koronavirusu mūsų šalyje, klausimų ratas išsiplėtė labiau – tai nebesusiję tik su sveikatos apsauga – esą todėl buvo įkurtas krizės valdymo komitetas. Jis, pasak S.Skvernelio, padės A.Verygai dorotis su ekstremalia situacija.

Atsirado galimybė reguliuoti kainas

16:29 Atnaujinta: 16:40

Premjeras S.Skvernelis pranešė, kad Vyriausybė priėmė sprendimą dėl galimybės reguliuoti kainas esant ekstremaliai, ypatingai situacijai.

„Tai yra tik tai kaip galimybė. Aš tikiuosi, kad šito įrankio mums nereikės panaudoti ir šis įrankis yra nukreiptas pirmiausia į tuos sektorius, kurie, naudojantis valstybei ekstremalia situacija, bando nesąžiningai kelti tų būtiniausių visuomenės saugumui pirmiausiai, sveikatai reikalingų prekių kainas arba kitų būtiniausių prekių“, – spaudos konferencijos metu sakė premjeras. 

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Pasak S.Skvernelio, iš valstybės rezervo buvo paskirti 28 mln. eurų sveikatos saugos sistemai, būtiniems įsigijimams. Taip pat priimti sprendimai dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) netaikymo dėl ekstremalios padėties paskelbimo aukojamoms prekėms.

Esant ekstremaliai padėčiai, sustabdytas importo muito taikymas. Kol gyvename karantino sąlygomis, numatyta atsisakyti skolų valstybei išieškojimo.

Griežtesnės bausmės karantino pažeidėjams, lengvatos savivaldybėms

16:14

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui griežtinti bausmes karantino taisyklių pažeidėjams, BNS patvirtino teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Valdžios atstovai sako, kad griežtesnės sankcijos atgrasys nuo pažeidimų.

Jei Seimas priims įstatymą, baudos fiziniams asmenims už taisyklių pažeidimą sieks nuo 500 iki 1500 eurų, įmonėms – nuo 1500 iki 6000 eurų, o teisę surašyti nusižengimų protokolus įgis policija. 

Dabar baudos fiziniams asmenims siekia iki 140 eurų, įmonėms – iki 600 eurų, o jas gali skirti visuomenės sveikatos specialistai. 

Vyriausybė taip pat siūlo griežtinti laisvės atėmimo bausmes, jei dėl taisyklių pažeidimų išplistų susirgimas ar kiltų ligos protrūkis – dabar už tai gresia iki trejų metų nelaisvės, siūloma maksimalią bausmę didinti iki penkerių metų.

Susirgusieji, kurie žinojo apie savo ligą, nesilaikė paskirtų apsaugos priemonių tuo sukėlė pavojų kitiems, taip pat galėtų būti baudžiami laisvės atėmimu iki vienų metų. Pagal dabartinį įstatymą, neįrodžius, kad užkratas išplito, laisvės atėmimo bausmė negalėtų būti skiriama.

Plačiau skaitykite čia.

Trečiadienį Ministrų kabinetas taip pat pritarė savivaldybių nuotolinį darbą lengvinančioms pataisoms. Jas dar turės priimti Seimas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantinas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Karantinas

Apie priimtas pataisas BNS informavo Vidaus reikalų ministrės atstovė Božena Zaborovska-Zdanovič.

Nuo šiol savivaldybių tarybos galės priimti ne tik neatidėliotinus sprendimus, susijusius su nepaprastąja padėtimi, ekstremaliąja situacija ar karantinu, tačiau ir sprendimus dėl viešojo gyvenimo.

„Visi turime prisitaikyti prie naujos situacijos ir dirbti nuotoliniu būdu, ne išimtis ir savivalda, todėl teikiamos pataisos sudarys sąlygas, kad visi vietos bendruomenei svarbūs sprendimai būtų priimami laiku“, – ministerijos pranešime teigė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Daugiau apie tai – čia.

Kūrėjams – galimybė gauti daugiau lėšų už prastovas

16:02

Dėl karantino uždarius kultūros įstaigas ir atšaukus renginius, daugiau kūrėjų žadama mokėti už prastovą, skelbia BNS.

Trečiadienį Vyriausybė priėmė Meno kūrėjų socialinės apsaugos programos pakeitimus, kad per karantiną prastovų išmokoms bus galima skirti iki 80 proc. visų programos lėšų. Įprastai ši dalis negali viršyti 30 procentų.

Be to, paskelbus karantiną leista prastovos išmoką mokėti dažniau nei paprastai – nebebus laikomasi privalomos metų pertraukos tarp išmokų mokėjimo.

Daugiau apie tai – čia.

Karantinas pratęstas dviems savaitėms

15:40 Atnaujinta: 16:33

Dėl koronaviruso plitimo visuotinis karantinas Lietuvoje pratęstas iki balandžio 13 dienos imtinai, trečiadienį nusprendė Vyriausybė.

„Karantinas pratęstas iki balandžio 13 dienos, 24 valandos“, – BNS patvirtino Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

Tai reiškia, kad saviizoliacija dėl koronaviruso gyventojams galios ir per Velykas, kurios šįmet numatytos balandžio 12–13 dienomis.

Situacija dėl koronaviruso Lietuvoje „galimai blogėjanti“, spaudos konferencijos metu teigė premjeras S.Skvernelis, ir taip argumentavo, kodėl karantino terminas Lietuvoje pratęstas.

„Aš matau, kad mes dar nepasiekėme piko ir nenorėčiau, kad jį pasiektume“, – reiškė viltį jis.

Spaudos konferencijos metu premjeras S.Skvernelis teigė, kad karantino laikotarpis gali būti pratęstas ir dar ilgesniam laikui – tai esą priklausys nuo mūsų visų elgesio. Maža dalis visuomenės, pasak jo, nepaisė reikalavimo izoliuotis, melavo, lankėsi susibūrimo vietose.

Paskutinis atnaujinimas: 2020-03-25 15:40

TAIP PAT SKAITYKITE: L.Linkevičius: į Lietuvą grįžo beveik 5 tūkst. užsiregistravusių lietuvių

Anksčiau karantino režimo šalyje planuota laikytis iki kovo 30 dienos.

Karantino metu apribotas išvykimas iš šalies ir atvykimas į ją, draudžiami žmonių susibūrimai, uždarytos kavinės, daugelis parduotuvių, neveikia ugdymo įstaigos, rekomenduojama dirbti nuotoliniu būdu.

Iki trečiadienio popietės Lietuvoje koronavirusas nustatytas 255 asmenims, 4 šiuo virusu užsikrėtę asmenys mirė, vienas pasveiko.

Komentarai: 64

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min