Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 01 03, 13:07

NVSC teisinasi, kad nebuvo taip, jog užmerkė akis: surasta net 1171 neapskaityta mirtis

Ilgai šešėlyje buvęs Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorius Robertas Petraitis sekmadienį surengė nuotolinę spaudos konferenciją. Joje jis aiškino, kad mirčių nuo COVID-19 nesutapimas su kasdien skelbiama statistika yra 441 atvejis. Iš viso neapskaitytų mirčių rasta net 1171, daugiau nei skelbta anksčiau.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) direktorius Robertas Petraitis pranešė, kad neapskaitytų mirčių yra keliais šimtais daugiau nei skelbta anksčiau.

Rado dar daugiau mirčių

„Gruodžio 30 dieną NVSC dar kartą paprašė e. sveikatos duomenų – mirties liudijimų duomenų (...) Galiu konstatuoti, kad tas nesutapimas yra 1171 atvejis“, – žurnalistams sekmadienį sakė R.Petraitis.

Anksčiau skelbta apie 804 neapskaitytus mirties atvejus.

Sekmadienį surengtoje nuotolinėje konferencijoje R.Petraitis aiškino, kad gruodžio viduryje buvo nustatytos neapskaitytos mirtys nuo COVID-19. Viso – 804 mirčių.

Anot R.Petraičio, NVSC kreipėsi į Registrų centrą, prašydamas pateikti mirties liudijimų duomenis asmenų, kuriems kažkada PGR metodu diagnozuota koronaviruso infekcija.

„Gautus duomenis išanalizavome ir palyginome su tais duomenimis, kuriuos mes gavome iš gydymo įstaigų. Kaip jūs turbūt ir žinote, gydymo įstaigos, pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytą tvarką, įvykus mirties atvejui, turi pateikti informaciją NVSC per dvi valandas žodžiu ir per 12 valandų raštu. Taigi gruodžio 17 dieną atlikome tą analizę ir informavome ministeriją apie nesutapimus mirčių skaičiaus“, – komentavo R.Petraitis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Petraitis ir Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Robertas Petraitis ir Aurelijus Veryga

Nepraneša gydymo įstaigos?

Anot jo, mirčių nuo COVID-19 nesutapimas susidarė, nes daug gydymo įstaigų nepateikė pranešimų NVSC.

„Įstaigų sąrašas yra labai didelis. Galėčiau išvardinti tas įstaigas, bet tai yra pagrindinės įstaigos, kovojančios su koronavirusine infekcija. Taip pat – ir mažesnės įstaigos, taip pat – ir šeimos gydytojai, kurie galbūt irgi nesusidūrę su pranešimų dėl mirties nuo užkrečiamosios ligos tvarka. Tai tikrai to didžiulio sąrašo aš vardinti nenorėčiau. Bet norėčiau tik pasakyti, kad tų 804 atvejų didžiausias skaičius buvo gruodžio mėnesį“, – nurodė R.Petraitis.

Jo teigimu, gruodžio 30 dieną NVSC darsyk paprašė e-sveikatos duomenų dėl mirties liudijimų.

„Vėlgi atliko mirties liudijimų duomenų palyginimą su gydymo įstaigų pateiktais pranešimais. Ir, galiu konstatuoti, kad tas nesutapimas yra 1171 atvejis. Iš to 1171 atvejo tai yra 441 mirtis nuo COVID-19 ir 836 atvejai nuo kitų priežasčių. Ši situacija ir šie nesutapimai parodė, kad problema iš tikrųjų yra ne tik NVSC, bet yra sisteminė problema, susijusi su visa sveikatos priežiūros sistema“, – aiškino R.Petraitis.

Sako, kad neturės informacijos apie mirtis

Pasak jo, Sveikatos apsaugos ministerijos paprašyta atidėti ministro įsakymo, kuriame nustatyta nauja epidemiologinio registravimo tvarka, įsigaliojimą.

„Nes iš tikrųjų susidarys tokia situacija, kad nuo sausio 1 dienos informacijos apie mirties atvejus mes neturėsime, galime sakyti, jokios“, – sakė R.Petraitis.

Esama problemų ir dėl sergančių asmenų skaičiaus. Tarkime, dalis sergančiųjų besimptome forma nesikreipia į gydytojus.

„Mes susiduriame su tokia situacija, kad yra tikrai nemažas skaičius žmonių, kurie „serga labai ilgai“. Tai NVSC šiuo metu ruošiasi parengti kiekvienam šeimos gydytojui individualų sąrašą jo pacientų, kad šeimos gydytojas peržiūrėtų tą sąrašą ir informuotų NVSC. Mes labai tikimės šeimos gydytojų palaikymo ir tos informacijos pateikimo“, – sakė R.Petraitis.

Įžvelgia chaosą

Priekaištų dėl veiklos sulaukusio NVSC vadovas tikino, kad, jeigu bus nustatyti jo ar įstaigos veiklos trūkumai, jis prisiims atsakomybę.

„Bet, aš kaip ir minėjau, šiuo metu NVSC turi tikrai problemų ne tik dėl, sakyčiau, tokio tarpinstiticinio bendradarbiavimo, dėl pereinamojo laikotarpio informacinėse sistemose. Iš tikrųjų labai keista, kai viena institucija paima kitos institucijos duomenis, juos paskelbia ir tada nebeaišku, kas ką paskelbė, kas ką turi komentuoti, kokie duomenys paskelbti, kokie duomenys – nepaskelbti. Tai, mano nuomone, taip neturėtų būti“, – sakė R.Petraitis.

Sulaukė kritikos

Pastaruoju metu NVSC sulaukė daug kritikos.

Tarkime, penktadienį skelbtoje susirgimų koronavirusu statistikoje nurodyta, kad per praėjusią parą šalyje nuo COVID-19 mirė 130 žmonių – kone dvigubai daugiau nei pastarasis dienos mirčių nuo šios infekcijos rekordas.

Tačiau NVSC atstovė sakė, kad šis skaičius – ne vienos paros duomenys, bet ir ligoninių iš anksčiau nepateikta informacija.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, susitikęs su NVSC vadovu R.Petraičiu, pareikalavo iš jo atsakymų raštu į iškilusius klausimus. Premjerė Ingrida Šimonytė yra pareiškusi, kad sakiusi, jog NVSC vadovybė turi atsakyti dėl susidariusios situacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min