Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 9d. 13:25 , Atnaujinta: 2021 kovo 9d. 17:10

Pateiktos išvados dėl trijų žuvusių „Vilniaus vandenų“ darbuotojų: kalti ir patys, ir įmonė

Įvykio vietoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Įvykio vietoje

Liepą netoli Vilniaus, Nemenčinės seniūnijoje, įvyko skaudi nelaimė, kurios metu žuvo trys „Vilniaus vandenų“ darbuotojai. Tuomet, pirminiais duomenimis, teigta, kad jie apsinuodijo vamzdyne susikaupusiomis dujomis. Valstybinė darbo inspekcija pateikė savo išvadas dėl šios nelaimės ir jose nurodė, kad dėl įvykio kalti ir darbuotojai, ir įmonė. Pastaroji sutinka ne su visomis išvadomis.

Liepos 21 dieną Vilniaus rajone Tuščiaulių kaime vykdydami planinius vandentiekio tinklų remonto darbus žuvo trys bendrovės „Vilniaus vandenys“ darbuotojai. Pirminiais duomenimis, vykdant planinius vamzdyno montavimo darbus, šulinyje dujomis apsinuodijo ir sąmonę prarado vienas darbuotojas, du jo kolegos nusileido į šulinį vyro gelbėti ir taip pat apsinuodijo vamzdyne susikaupusiomis dujomis.

Atvykę gelbėtojai ištraukė maždaug keturių metrų gylyje buvusius vyrus, buvo bandoma juos gaivinti, tačiau gyvybių išgelbėti nepavyko. Žuvo 51, 53 ir 65 metų amžiaus darbuotojai.

Turi priekaištų ir įmonei

Valstybinė darbo inspekcija jau pateikė savo išvadas dėl šios nelaimės. Jose teigiama, kad tarp nelaimingo atsitikimo priežasčių yra „saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės įmonėje nepakankamumas“. Taip pat „darbų techninės saugos įgyvendinimo lygmuo ir saugos lygmens laikymosi kontrolė buvo nepakankama“.

Toliau VDI nurodo, kad „darbų vadovas dalyvaudamas pavojingų darbų vykdymo procese nekontroliavo brigados Darbų vykdytojo veiksmų ir nekreipė dėmesio į objekte susidariusią ekstremalią situaciją, nepaisė perspėjimų dėl pavojaus šulinyje, be asmeninių saugos priemonių nusileido į šulinį atlikti gelbėjimo veiksmų“.

Pranešimą spaudai išplatinusios bendrovės „Vilniaus vandenys“ vadovas Marius Švaikauskas jame teigia, kad jaučia pareigą daryti viską, kad įmonėje tai nepasikartotų.

Abipusė atsakomybė

„Bendrovė „Vilniaus vandenys“ sulaukė Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) tyrimo ir Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus išvadų dėl trijų „Vilniaus vandenų“ darbuotojų žūties. „Vilniaus vandenys“ prisiims jai tenkančią atsakomybę dėl nelaimės, tačiau vienareikšmiškai su VDI išvadomis nesutinka.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Įvykio vietoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Įvykio vietoje

VDI specialistai konstatavo, kad trys bendrovės darbuotojai 2020 m. liepos 21-ąją žuvo vandentiekio šulinyje dėl deguonies stygiaus. Apie deguonies trūkumą ar dujų sankaupą perspėjančia įranga darbuotojai lipdami į šulinį nesinaudojo, nors šiomis apsaugos priemonėmis ir buvo aprūpinti.

Dėl įvykusios nelaimės VDI specialistai konstatavo abipusę – darbdavio ir žuvusiųjų darbuotojų atsakomybę“, – rašoma „Vilniaus vandenų“ pranešime.

Taip pat jame teigiama, kad „VDI specialistai išvadose nurodo galimai įžvelgiantys kai kurių įmonės tvarkų neatitikimą darbų saugos reglamentams, vidinės kontrolės stoką, tačiau pripažįsta, kad nelaimingas atsitikimas darbe įvyko dėl darbuotojų neatsakingų veiksmų ir išvadose konstatuoja, kad už saugų brigados suplanuotų darbų vandentiekio šulinyje atlikimą ir kontrolę nelaimės dieną buvę atsakingi – vyresnysis šaltkalvis ir vyresnysis inžinierius – patys nesilaikė darbų saugos ir nenaudojo turimų saugos priemonių“.

Dėl įvykusios nelaimės VDI specialistai konstatavo abipusę – darbdavio ir žuvusiųjų darbuotojų atsakomybę.

Ne su viskuo sutinka

„Kaip šios įmonės vadovas apgailestauju dėl įvykusios nelaimės, dar kartą nuoširdžiai atsiprašau žuvusiųjų artimųjų, kad nepavyko išsaugoti gyvybių. Savo ruožtu galiu tik dar kartą pakartoti, ką jau esu sakęs: kartu su komanda darome ir darysime viską, kad skaudi nelaimė įmonėje nepasikartotų. Daugelio prevencinių veiksmų ir papildomų saugos priemonių jau ėmėmės“, – cituojamas M.Švaikauskas, „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius.

Įmonė tvirtina nuodugniai peržiūrėjusi turimas saugos priemones, investicijų į darbuotojų saugą srautus, žingsnis po žingsnio iš naujo įvertino kiekvieną riziką, detaliai išanalizavo pavojingų darbų specifiką ir darbuotojų pasirengimą jiems. Esą po nelaimės darbuotojams kasdien primenama ir apie būtinybę saugoti save.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Švaikauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Švaikauskas

„Patikinu, kad įmonė jai tenkančios atsakomybės nevengs. Vis tik, sulaukę VDI specialistų ir vyriausiojo darbo inspektoriaus išvadų, negalime su jomis vienareikšmiškai sutikti, – sako M. Švaikauskas. – Daugeliu atvejų jose įžvelgiame formalų požiūrį vertinant tik įmonės vidinių tvarkų, saugos priemonių, instruktažų atitikimą saugos reglamentams, bet ne realias pastangas tiksliai atkurti įvykio aplinkybes ir įvardinti nelaimės priežastis.

Išvadose nėra atsižvelgta į, mūsų manymu, esminę detalę, kad saugos priemones – tarp jų ir gyvybę galėjusį išgelbėti dujų analizatorių – žuvę darbuotojai turėjo, nors jų nelaimės dieną nenaudojo. Ir tai sąlygojo skaudžią nelaimę.“

Įmonė jai tenkančios atsakomybės nevengs. Vis tik, sulaukę VDI išvadų, negalime su jomis vienareikšmiškai sutikti, – sakė M.Švaikauskas.

Svarsto kreiptis į teismą

„Vilniaus vandenys“ papildomai kreipėsi į Vyriausiąjį valstybinį darbo inspektorių prašydami išvadas patikslinti. Į šį bendrovės prašymą atsižvelgta nebuvo, todėl „Vilniaus vandenys“ neatmeta galimybės jas skųsti teismui.

Vis tik, šis sprendimas, pasak M. Švaikausko, nepakeis nelaimės dieną duoto pažado žuvusiųjų artimiesiems dėl įmonės rūpesčio ir dėmesio. Nelaukdami VDI išvadų, tris mėnesius po nelaimės „Vilniaus vandenys“ mokėjo žuvusiųjų atlygį jų šeimoms, šeimos sulaukė įmonės atstovų dėmesio švenčių proga.

15min kreipėsi dėl komentaro į VDI. Inspekcijos atstovė Agnė Kiškytė-Rarivanė situaciją komentavo taip:

„Valstybinė darbo inspekcija, tirdama minėtą įvykį darbe, identifikavo ir įvertino teisiškai reikšmingas aplinkybes, sąlygojusias įvykį, bei įvardijo nelaimingo atsitikimo darbe priežastis. Nesutikti su VDI išvadomis yra įstatymo leidėjo suteikta įmonei teisė.

UAB „Vilniaus vandenys“ teikė skundą VDI dėl nelaimingo atsitikimo darbe priežasčių. Skundas nebuvo tenkintas. VDI sprendimas gali būti skundžiamas ABTĮ reglamentuota tvarka. Išsamesni VDI išvadų komentarai galimi arba įsigaliojus aktams, arba įmonei pasinaudojus teise apskųsti VDI sprendimus administraciniam teismui.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

03:45
19:56
13:58

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min