Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 21d. 15:15

„Patikrinta 15min“ – pirmasis pasauliniu mastu pripažintas Baltijos šalių faktų tikrinimo projektas

Patikrinta 15min
15min nuotr. / Patikrinta 15min

Trečiadienį projektas „Patikrinta 15min“ pirmasis iš Baltijos šalių žiniasklaidos priemonių tapo pripažintas Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo (The International Fact Checking Network – IFCN).

IFCN kiekvieną žiniasklaidos priemonę vertina pagal 12 skaidrumo ir atskaitomybės kriterijų. 15min atitiko šiuos ypač griežtus vertinimo kriterijus ir įsipareigojo jų toliau laikytis. „Patikrinta 15min“ buvo įvertintas kaip ypač patikimas ir kokybiškas naujienų šaltinis.

IFCN nuotr./Alexios Mantzarlis
IFCN nuotr./Alexios Mantzarlis

„Faktų tikrinimas yra pamatinė priemonė ieškant tiesos. Nors tai nėra vaistas nuo visų ligų ir atsakymas į visus klausimus. Labai svarbu, kad laikydamasis Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo Garbės kodekso ir visiškai atitikdamas aukštus jo reikalavimus, 15min skaitytojams įsipareigoja dirbti skaidriais darbo metodais. Skaitytojus kviečiate pasitikėti jumis ne dėl to, kas esate, o dėl to, ką esate nuveikę ir kaip dirbate“, – 15min konferencijoje „Žiniasklaida rytoj“ sakė IFCN vadovas Alexios Mantzarlis.

Vertinimo procesas truko 2 mėnesius, 15min paraišką vertino Latvijos universiteto ekspertas Martinas Kapranas. O jo išvada buvo tvirtinama IFCN valdybos balsavimu.

„Mūsų darbo principai visuomet yra pagrįsti Tarptautinio faktų tikrinimo tinklo rekomendacijomis, kasdien ruošdami naujienas mes didžiausią dėmesį skiriame tiesai ir faktų tikrinimui. Tai, kad mes pirmieji ir vieninteliai iš Baltijos šalių žiniasklaidos priemonių tapome IFCN nariais, yra ilgo ir nuoseklaus darbo rezultatas“, – teigia 15min vyr. redaktorius Raimundas Celencevičius.

Su projektu „Patikrinta 15min15min prisijungia prie kitų aukščiausius faktų tikrinimo standartus atitinkančių 60 pasaulinių žiniasklaidos gigantų, tokių kaip „Washington Post“, „Associated Press“, „PolitiFact“ ir kitų.

„Prieš dvejus metus, artėjant Seimo rinkimams, pradėjome „Patikrinta 15min“, norėdami atskleisti, kada politikai meluoja. Dabar, tapę IFCN tikraisiais nariais, įrodėme, kad savo darbą vykdėme skaidriai, kokybiškai ir nuosekliai. Tęsime tai ir toliau, ypač artėjant 2019 m. rinkimų virtinei. Meluoti politikams ir toliau bus labai sunku“, – sako projekto autorė, 15min Aktualijų skyriaus redaktorė Liepa Želnienė.

Apie projektą

Patikrinta 15min – tai pirmasis Lietuvoje faktų tikrinimo projektas, įsteigtas 2016 m. rugpjūtį – prieš Seimo rinkimus. Šiame projekte patyrę 15min žurnalistai, remdamiesi visa prieinama informacija, vertina, ar politikai, visuomenės veikėjai ir kiti žinomi asmenys kalba tiesą, ar ne. Pasisakymai vertinami 15min tiesometru. Pagrindiniai „Patikrinta 15min“ principai yra nepriklausomumas, skaidrumas, sąžiningumas ir atvirumas.

Projektas „Patikrinta 15min“ yra naujienų portalo 15min dalis. Įmonė „15min“ valdanti portalą 15min, yra nepolitinė, pelno siekianti žiniasklaidos įmonė, priklausanti didžiausiai žiniasklaidos grupei Baltijos šalyse – „Eesti Meedia“.

„Patikrinta 15min“ tikslas yra skelbti objektyvią, nešališką ir tikslią informaciją. Nors pagrindinis UAB „15min“ pajamų šaltinis yra reklama, su „Patikrinta 15min“ ženklu niekada neišvysite reklaminių straipsnių, partnerių turinio, straipsnių be autoriaus.

Tikrindami faktus žurnalistai atmeta savo politinius įsitikinimus, visiems tikrinamiems asmenims ir organizacijoms taiko vienodas taisykles ir vertina tik faktus. 15min žurnalistai negali būti politinių partijų nariai, o savo privačius interesus privalo deklaruoti pagal įmonėje nustatytą tvarką.

Kiti projektai

Vyriausybės pažadų metras – tai 2017 m. pradžioje startavęs portalo 15min projektas, kuriuo siekiama leisti piliečiams sekti, ar dabartinė Vyriausybė laikosi duotų pažadų. „Vyriausybės pažadų metras“ sudarytas pagal patvirtintą Vyriausybės programos įgyvendinimo planą. Jame nurodyta, kuriais metais kokį darbą Vyriausybė yra įsipareigojusi atlikti.

„Vyriausybės pažadų metre“ nurodyti ne visi, o svarbiausi ir konkretūs Vyriausybės darbų planai. Įrankis leidžia skaitytojams matyti, kiek įgyvendinant darbus yra nuveikta, kas padaryta. Taip pat – jei Vyriausybė pakeitė nuomonę arba pažado atsisakė.

15min PRIMENA – tai naujausias 15min projektas, kuriame bus primenama, ką politikas ar visuomenės veikėjas ta pačia tema yra sakęs, žadėjęs anksčiau. Neretai atsitinka taip, kad politikai pakeičia nuomonę arba pamiršta praeityje kalbėję visai ką kita. Tokiais atvejais „15min PRIMENA“ ženkliuku pažymėtose publikacijose piliečiams bus sudaryta galimybė atsiminti praeitį ir palyginti pašnekovų minčių pokyčius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Kelionė „The Coldest Ride“

Sveikata

Gyvenimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min