Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Politologas: koalicija negrius

Andrius Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Nepaisant Seime vykstančių rietenų, A.Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė dirba ir tai, anot specialistų, yra svarbiausia.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Valdančiosios koalicijos viduje bruzda Liberalų ir centro sąjunga (LiCS). Tikėtina, kad pavyks interpeliacija susisiekimo ministrui, Liberalų sąjūdžio (LS) lyderiui Eligijui Masiuliui. Tačiau politologas Vytautas Dumbliauskas mano, kad dabartinę koaliciją „klijuoja“ nenoras prarasti turimus postus ir alternatyvos koalicijai nebuvimas.

Pirmadienį liberalcentristai pranešė nusprendę likti koalicijoje, tačiau neatmetė galimybių, jog balsuojant kai kuriais klausimais nepalaikys koalicijos ar Vyriausybės siūlomų sprendimų. Vis dėl to politikos tyrinėtojas nemano koalicija žlugs.

„Liberalcentristai, aišku, gąsdina – jiems spjovė į veidą, dukart neišrinko jų žmogaus Seimo vicepirmininku, pritrūko palaikymo balsuojant dėl tiesioginių mero rinkimų, kurie labai aktyvūs stūmėjai jie buvo. Bet vis tiek jie turi du ministrų postus. Teko matyti paskaičiavimus, kad jeigu eitų į kitą pusę, jie gal tik vieną ministrų portfelį gautų. Liberalcentristai įžeisti, pikti, bet jie yra valdžioje“, – kalbėjo politologas. 

Pasak V.Dumbliausko, akivaizdu, kad koalicijoje egzistuoja trintis, tačiau svarbiausia, kad Seime vykstantys „karaliaus rūmų žaidimai“ netrukdo Vyriausybės darbui.

„Tvirtos daugumos nebuvimas yra negeras dalykas, tai tamsioji parlamentarizmo pusė, bet svarbiausia, kad Vyriausybė dirba. Jeigu būtų paralyžiuojama vykdomoji valdžia, kas pusę metų verčiama Vyriausybė, čia jau būtų baisu. O dabar yra toks pasignaibiojimas, bet valstybė gyvuoja, Vyriausybė dirba“, – sakė mokslininkas.

Nėra alternatyvos?

V.Dumbliauskas neatmetė galimybės, kad liberalcentristai gali paremti opozicijos organizuojamą interpeliaciją LS lyderiui E.Masiuliui. Tačiau, politologo nuomone, tai neturėtų tapti koalicijos griūties priežastimi – liberalsąjūdiečiai esą nenorėtų prarasti 3 turimus ministrų portfelius Vyriausybėje. LS Seime turi daugiau – 11 – atstovų nei LiCS, kurių frakciją parlamente sudaro 7 politikai. Tačiau, anot V.Dubliausko, liberalsąjūdiečiai suvokia, jog abi partijos iš esmės yra panašaus lygio.

Jeigu būtų paralyžiuojama vykdomoji valdžia, kas pusę metų verčiama Vyriausybė, čia jau būtų baisu.Be to, šiai koalicijai, politologo nuomone, nėra alternatyvos: „ana pusė dar margesnė ir skystesnė. Nelabai įsivaizduoju socialdemokratus kartu kažką darant su „Tvarka ir Teisingumu“ arba su Darbo partija. Tuo labiau, kad socialdemokratai turi kartaus patyrimo – jie gi buvo koalicijoje su darbiečiais 2004 metais išrinktame Seime. Per daug marga publika“.

V.Dubliausko nuomone, dabartinė situacija – dar vienas įrodymas, kad Lietuvoje reikia tobulinti Seimo rinkimų sistemą. „Nėra gerai, kai šalies parlamente nėra tvirtos daugumos. Juo labiau, kad mes tokia visuomenė, kuriai reikia dar daug visokių reformų, mes dar turime daug nuveikti, kad taptume normalia Vakarų valstybe“,  – įsitikinęs pašnekovas.

Kito koalicijoje kilusio bruzdesio – Tautos prisikėlimo partijos siekio atstatydinti savo deleguotą kultūros ministrą Remigijų Vilkaitį –  V.Dumbliauskas nesureikšmina.

„Ten vyksta neprofesionalių žmonių žaidimai. Kaip krepšinį žaidžia profesionalai, taip ir mėgėjai žaidžia. Tai yra mėgėjai ir, matyt, niekada netaps profesionalais, nepaklius į kitą Seimą. Gal Valinskas politikoje liks, jei norės, bet vargiai. O dauguma kitų...Konfliktas dėl R.Vilkaičio – tiesiog vidaus barnių ar susipykimų išdava“,  – kalbėjo politologas.
 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min