Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 15d. 15:10 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 15d. 16:46

Prie Lietuvos žydų bendruomenės būstinės iš žemių supilta svastika

Svastika Vilniaus Pylimo gatvėje
„Facebook“ nuotr. / Svastika Vilniaus Pylimo gatvėje

Socialiniame tinkle dalinamasi nuotrauka, kurioje matoma sostinės senamiesčio Pylimo gatvėje iš žemių supilta svastika. Nuotraukoje matomas Pylimo g. antru numeriu pažymėtas namas – greta Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pastato.

Įrašu socialiniame tinkle pasidalino Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvoje asistentė Ana Maizel. Nuotrauka pasidalinta su įrašu anglų kalba, siūlančiu pasisakyti apie nuotrauką.

Lietuvos policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis daugiau informacijos apie įvykį 15min pateikti negalėjo.

Tuo tarpu socialinio tinklo vartotojai piktinosi nacizmo simboliu. Nuotrauka pasidalinęs poetas ir eseistas Sergejus Kanovičius ironiškai klausė, kas po to – dūžtantis langas, degtukas?

„Prie Lietuvos žydų bendruomenės šiandien. Juk nieko baisaus, ar ne? Juk ir getai buvo gėris...ir juos kūrę yra didvyriai. Kas po to – dūžtantis langas, degtukas? Kol autoritetai tyli, blogis nemiega“, – socialiniame tinkle dalinosi S.Kanovičius.

Seimo narys Mantas Adomėnas dalinosi nuotrauka teigdamas, kad toks įvykis – skandalas.

„Tai – skandalas! Lietuvos policija, Ramūnas Matonis – tikiuosi, jau aiškinatės kaltininkus ir pradėtas ikiteisminis tyrimas?“, – rašė Seimo konservatorių frakcijos narys.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mantas Adomėnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mantas Adomėnas

Pylimo gatvės antru numeriu pažymėtas pastatas – administracinės paskirties, jame registruota ne viena įmonė, notaro biuras. Tačiau visai greta, už kelių metrų – LŽB pastatas, kuriame įsikūrusi „Beigelių krautuvėlė“.

Rugpjūčio pradžioje LŽB pirmininkė Faina Kukliansky skelbė, kad neribotam laikui uždaroma Vilniaus sinagoga. Tuomet LŽB vadovė teigė, kad bendruomenė sulaukė grasinimų.

Skandalas, palietęs ir LŽB, kilo po to, kai liepos 27-osios ankstyvą rytą nuo Vrublevskių bibliotekos sienos buvo nuimta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai skirta atminimo lenta.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Prie Vrublevskių bibliotekos ruošiamasi Jono Noreikos pagerbimui
Luko Balandžio / 15min nuotr./Prie Vrublevskių bibliotekos ruošiamasi Jono Noreikos pagerbimui

Tai sukėlė didžiulį dalies visuomenės pasipiktinimą, esą nėra įrodyta, kad J.Noreika prisidėjo prie Holokausto, nors kaip tik tuo jis ir kaltinamas. Lenta buvo nuimta Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu.

Rugsėjo pradžioje nauja atminimo lenta J.Noreikai buvo vėl pakabinta ant Vrublevskių bibliotekos sienos.

F.Kukliansky: apima nesaugumo jausmas

LŽB pirmininkė 15min patvirtino savo akimis mačiusi greta būstinės esančią svastiką. F.Kukliansnky teigė, kad kreipėsi į policiją ir tikisi, kad įvykis bus ištirtas.

Pašnekovės teigimu, sekmadienį bendruomenės LŽB patalpose apstu žmonių, o iš žemių supiltą svastiką matė į tautų mugės renginius iš LŽB patalpų patraukę vaikai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Faina Kukliansky
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Faina Kukliansky

„Iš mūsų bendruomenės kaip tik išėjo krūva mažų vaikų. Apima nesaugumo jausmas ir aš jį jaučiu. Ne dėl savęs, o dėl vaikų“, – 15min sakė F.Kukliansky.

Pasak LŽB vadovės bendruomenės patalpose šiandien nemažai vyresnio amžiaus žmonių, vyksta įvairūs užsiėmimai.

„Nežinau, kaip suprasti tokį gestą. Ar tai – pasityčiojimas, ar tai yra grasinimas? Tai jau aiškinsis teisėsauga. Labai nemalonu, kad į svastiką prikaišiotą gėlių. Toks cinizmas. Juk su tokia svastika apsirėdę žmonės sunaikino Lietuvos žydų bendruomenę“, – sakė F.Kukliansky.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Beigelių krautuvėlė Pylimo g. Vilniuje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Beigelių krautuvėlė Pylimo g. Vilniuje

LŽB pirmininkė viliasi, kad policija išsiaiškins, kas sulipdė nacizmo simbolį greta žydų bendruomenės būstinės. F.Kukliansky teigė besitikinti, kad į tokius įvyukius dėmesį atkreips ir Lietuvos valdžios institucijos, kurios iki šiol esą nepasirūpina žydų bendruomenės apsauga.

Pašnekovės teigimu, Lietuvos žydų apsauga iki šiol daugiausia rūpinasi užsienio žydų organizacijos.

„Jūs pabandykite per bet kokias šventes užeiti į bet kurios Vakarų valstybės sinagogą. Jūsų paprasčiausiai neįleis, jeigu nepažįsta. Visur stovi valstybinė apsauga. Viskas prasideda nuo smulkmenų, bet paskui jos perauga į didelius dalykus ir nekreipti dėmesio yra aplaidu“, – naujienų agentūrai BNS vėliau sakė LŽB pirmininkė.

Pasak F.Kukliansky, tokie įvykiai Lietuvoje pastaruoju metu nėra dažni. LŽB pirmininkė pabrėžė, kad toks incidentas Lietuvai garbės nedaro ir turi būti kuo greičiau ištirtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

25:27
15:09
54:42

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min