Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 6d. 16:11

R.Paksas susitikimo su V.Putinu įrodymų nepateikė, tačiau tikino, kad su Rusija reikia kalbėtis

Iš Maskvos grįžęs Rolandas Paksas surengė spaudos konferenciją
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Rolandas Paksas

Su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu susitikęs per apkaltą nušalintas prezidentas, europarlamentaras Rolandas Paksas teigė, kad jo tikslas – įtikinti europiečius, jog su Rusija „galima, reikia, naudinga ir išmintinga kalbėtis“. Pasak R.Pakso, jis Kremliaus vadovui išsakė savo viziją dėl „naujos kokybės“ Lietuvos ir Kaliningrado santykių. Europarlamentaras tikino esąs pasiryžęs dėl geopolitinės įtampos mažinimo vykti pas JAV prezidentą Donaldą Trumpą.

„Ne taip seniai Vilniuje lankėsi šventas tėvas popiežius (Pranciškus), ir tie, kurie norėjo išgirsti žodžius, kad Lietuva gali tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų, juos išgirdo“, – spaudos konferenciją pradėjo R.Paksas ir pridūrė nusprendęs būti žmogumi, kuris gali sutarti ne tik su kaimynėmis Rytuose, bet ir kitomis pasaulio valstybėmis.

Europarlamentaras teigė su V.Putinu Maskvoje netikėtai susitikęs trečiadienį vakare – po to, kai Rusijos vadovas susitiko su Venesuelos prezidentu Nicolasu Maduro.

„Aš sakiau (V.Putinui – red.), kad lietuvių tauta netrokšta karo, ką ir rašiau praeitą savaitę. Keliu sau tikslą įtikinti europiečius, mąstančius žmones, kad su Rusija galima, reikia, naudinga ir išmintinga kalbėtis. O ne priešingai – pasistatyti sienas“, – kalbėjo R.Paksas.

Per apkaltą nušalintas prezidentas tikino V.Putinui išsakęs savo tikslą, kad Lietuvos ir Kaliningrado santykiai pasikeistų.

„Kalbėjau apie Lietuvą ir Kaliningradą, naujus santykius tarp Lietuvos ir Kaliningrado, kad (...) tame lopinėlyje žemės, kuriame Dievas mums davė galimybę gyventi, kad pradėtume nusiginklavimą šioje vietoje, kad ateitų į šitą regioną stabilumas, kad ateitų užsieniniai bankai, kad ateitų technologiniai parkai, kad čia būtų vystoma ekologinė pramonė ir kad čia būtų kultūrinis bendradarbiavimas“, – žurnalistams Vilniuje ketvirtadienį sakė R.Paksas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas ir Vladimiras Putinas

„Aš gavau teigiamą atsakymą iš Rusijos prezidento Putino, kad jam ši idėja patinka ir jis nori šitą idėją tęsti“, – kalbėjo politikas.

Jis tvirtino esąs pasirengęs kalbėti apie tai su kaimyninių valstybių vadovais ir teigė, jog yra pasiruošęs „įtikinti JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kad tai yra teisingas žingsnis, kad gali šitos didžiosios geopolitinės galybės susitarti, kad galbūt ir popiežius imtųsi kuruoti šitą lopinėlį“.

Paklaustas, kokiomis priemonėmis jis ketina tai padaryti, R.Paksas atšovė: „O kodėl Trumpas turėtų sakyti ne?“

Buvęs pilotas R.Paksas sakė V.Putiną kvietęs paskraidyti lėktuvu „Jak 52“, kadangi Rusijos prezidentas „yra ekstremalas“. „Jis sakė pagalvosiąs, kai šiek tiek atšils“, – tikino europarlamentaras.

R.Paksas teigė apie Krymo aneksiją ir Kerčės sąsiauryje Rusijos užgrobtus ukrainiečių laivus su V.Putinu nekalbėjęs.

„Aš galvoju, kad tai – didžiulė žaizda, (ji) tiek skauda abiem pusėms, kad tie visi bandymai kapstytis po šitą žaizdą nieko neduoda. Aš nekėliau šio tikslo, aš – išklausiau“, – pridūrė jis.

Rusija lapkričio pabaigoje apšaudė tris į Kerčės sąsiaurį įplaukusius Ukrainos laivus, motyvuodama, kad šie pažeidė šalies teritorinius vandenis, ir galiausiai juos užėmė.

Kijevas atkerta, kad Azovo jūra, į kurią plaukė laivai, laikoma bendro naudojimo pagal Rusijos ir Ukrainos susitarimą, o rusai dėl laivų maršruto buvo įspėti. Anot Ukrainos, per incidentą sužeisti šeši jos kariai.

Paklaustas apie poziciją dėl Krymo aneksijos, R.Paksas ją apibūdino trumpai: „Helsinkio susitarimas dėl sienų turi galioti, kraujas neturi būti praliejamas, šalys turi susitarti.“

2014-aisiais Rusija okupavo Ukrainos Krymo pusiasalį, nuo tų metų pavasario Kijevo pajėgos rytinėje šalies dalyje kovoja su Maskvos remiamais separatistais. Konflikto metu žuvo daugiau nei 10 tūkst. žmonių.

Į oficialią V.Putino darbotvarkę susitikimas su R.Paksu nebuvo įtrauktas. Paklaustas, ar turi susitikimo įrodymų, europarlamentaras ironizavo: „Pasidariau selfiuką.“ Vis dėlto, jokių įrodymų jis nepateikė.

15min paprašytas užtikrinti, kad dėl Sovietų Sąjungos griūties ne kartą apgailestavęs V.Putinas neturi teritorinių ambicijų Baltijos šalių atžvilgiu, R.Paksas teigė, kad „iš pokalbių man nepasirodė, jog turėtų“.

Atsakydamas į premjero Sauliaus Skvernelio išsakytą kritiką dėl vizito Maskvoje, esą taip skaldoma ES vienybė, R.Paksas pareiškė, kad ne jis, o vyriausybės vadovas turėjo susitikti su Rusijos politikais.

R.Paksas: „Jei mano susitikimas yra ES vienybės skaldymas, tai ta vienybė tiek ir teverta. Aš norėčiau pasakyti, kad tai yra labai savalaikis, jei ne pernelyg vėlyvas sprendimas.“

„Jeigu mano vizitas ir mano susitikimas su trimis vadovais yra ES vienybės arba ES ir Lietuvos vienybės skaldymas, tai ta vienybė tiek ir teverta, jeigu ją galima taip staigiai suskaldyti“, – sakė politikas.

„Tai yra be komentarų. Aš suprasčiau, jei tai būtų privatus asmuo, bet tai – Lietuvai atstovaujantis Europos Parlamento narys. Tai visiškai nevykęs nesavalaikis sprendimas, bandantis įkalti pleištą į mūsų užsienio politiką, ir jau ne tik kaip Lietuvos, bet kalbant apie Europos Sąjungos ir Rusijos santykius“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė premjeras.

Metų pradžioje S.Skverneliui pareiškus, kad Lietuva turėtų užmegzti kontaktus su Rusijos valdžios atstovais, R.Paksas gyrė premjerą.

„Aš sveikinu ir palaikau premjero poziciją. Be to, tai – labai drąsus žingsnis konfrontacijos ir skausmingų taškų santykiuose su Rusija, kuriuos mes pastaruoju metu kultivavome, eskalacijos fone“, – Kremliui artimų struktūrų finansuojamam portalui Baltnews.lt sausį sakė R.Paksas.

„Šią psichozę reikia stabdyti“

Antradienį R.Paksas kalbėjosi su Rusijos Valstybės Dūmos pirmininku Viačeslavu Volodinu ir Rusijos Federacijos Tarybos pirmininke Valentina Matvijenko.

Su Rusijos politikais susitikęs europarlamentaras pasisakė už santykių su Maskva gerinimą, tikino, kad parlamentarų misija – vystyti dialogą ir jungti žmones.

Pasak R.Pakso, jis asmeniniu pavyzdžiu nori europiečiams parodyti galimybę megzti dialogą su Maskva. Europarlamentaras, kaip rašo dni.ru, sukritikavo kai kurių Vakarų žiniasklaidos priemonių teiginius, kad su Rusija neįmanoma kalbėtis.

„Šią psichozę reikia stabdyti“, – pareiškė R.Paksas. Jis pritarė V.Matvijenko, kad Vakarų žiniasklaida vykdo nacistinę propagandą. R.Paksas teigė, kad ši propaganda tik vadinama amerikiečių įvestu terminu viešieji ryšiai, bet savo esme niekuo nesiskiria.

Per apkaltą nušalintas prezidentas tikino, kad nors yra politikų, norinčių konfrontacijos su Rusija, „prieš tai pasisako paprasti žmonės“.

Nušalintas prezidentas

Šiuo metu R.Paksas užima Europos Parlamento frakcijos „Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa“ pirmininko pavaduotojo pareigas.

Dainiaus Labučio/„Scanpix“ nuotr./Rolandas Paksas
Dainiaus Labučio/„Scanpix“ nuotr./Rolandas Paksas

R.Paksas Lietuvos Respublikos prezidento pareigas ėjo nuo 2003-ųjų vasario 26-osios iki 2004-ųjų balandžio 6-osios – jis buvo nušalintas apkaltos proceso metu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuvą sukrėtusi prezidento Rolando Pakso byla: kodėl ji buvo išskirtinė pasaulyje?

Apkaltos priežastimi tapo neteisėtas LR pilietybės suteikimas Rusijos piliečiui Jurijui Borisovui, R.Paksą rėmusiam finansiškai. Be to, Konstitucinis Teismas nustatė, kad tuometinis prezidentas atskleidė valstybės paslaptį sąmoningai leisdamas J.Borisovui suprasti, jog dėl jo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą.

Komentarai: 50

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Turkmėnijos Stalinas savo šalį pavertė Šiaurės Korėja su pingvinais dykumoje

Aktualu

V.Šapoka priešinsis bet kokiam pinigų mokytojams didinimui

Verslas

2 tūkstančių eurų alga Vilniaus įmonėje – dar ne viskas: pirtis, robotas ir hobiai

Gyvenimas

Pasitikrinkite, ar neturite slaptos alergijos: tarp simptomų ir pilvo pūtimas, ir augantis svoris

24sek

Neskani pergalė: Šaras – apie konfliktą, neatleistinus dalykus ir neraminančias traumas

Aktualu

Apžvalgininkas R.Bogdanas: premjeras nesuvokia, kad jis nėra Venesuelos policijos generolas

Vitaminai sielai. J.Arlauskaitė-Jazzu atvirai apie skaudžiausias pamokas, moteriškumą ir meilę

Aktualu

Savo bloge apie mitingą ir valdžią prabilusiam Varėnos mokytojui E.Nasevičiui – policijos įspėjimas

Sportas

Audringas „Copa Libertadores“ finalas baigėsi „River Plate“ triumfu

Gyvenimas

Naujagimis ant Rūtos krūtinės liovėsi kvėpuoti: moteris niekada nepamirš gydytojos žodžių

Gazas

Kodėl automobilių gamintojai vengia išskirtinių durelių, primenančių lėktuvų gaubtus?

Interviu 24sek

Konflikto epicentre atsidūręs E.Ulanovas: „Tai juk „Rytas“ ir „Žalgiris“

Vardai

Jolitos Vaitkutės namuose sutvisko eglutė... iš 24 kg silkių: vėliau jų neišmetė – skyrė kilniam tikslui

24sek

Aistros Kaune: D.Suttono šou, masinis susistumdymas ir „Žalgirio“ pergalė

Vardai

Aktorė Severija Janušauskaitė Vokietijos GQ apdovanojimuose nuskynė Metų dainos laurus

Aktualu

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Vardai

Eglė Malinauskaitė antrąkart išsiskyrė su Pauliumi Aršausku: „Noriu greičiau viską pamiršti“

Aktualu

Nufilmuota: paryčiais Kauno senamiestyje sudegintas „Mercedes-Benz“

Mokslas.IT

Artėja diena, kai mėsa bus pernelyg didelė prabanga – lietuvis jau augina jos pamainą

24sek

Rezultatyvus M.Kuzminsko ir A.Gudaičio tandemas nukalė Milanui pergalę

Naujienos

Vardai

Į Tenerifę emigravęs Andrius Butkus šokius iškeitė į darbą batų parduotuvėje

Gyvenimas

Moteriai su persodinta mirusios donorės gimda gimė kūdikis

Aktualu

V.Bakas mokytojų užtarėjui A.Kubiliui: „Į basus policininkus jums buvo nusispjauti“

Aktualu

J.Assange'ui sudarytos sąlygos palikti Ekvadoro ambasadą, sako prezidentas

Verslas

S.Skvernelis: sužlugdžius kitų metų biudžeto priėmimą, ištiktų krizė

Aktualu

Netoli Lietuvos ir Lenkijos sienos dėl sugadintų vartų buvo laikinai sutrikęs eismas

Aktualu

Donaldas Trumpas pyksta dėl žemo populiarumo reitingo

Gyvenimas

Skambučių centro operatorius: prisistatome netikrais vardais, nes klientai ieško ir rašo į „Facebook“

Aktualu

Į Rastinėnus atklysta vilkai

Aktualu

Hjustone prasidėjo buvusio JAV prezidento G.H.W.Busho laidotuvių pamaldos 

Verslas

„Olifėja“: išsakytus klausimus atsakome viešai – skirkite 15 minučių

Aktualu

Seimas atmetė konservatorių siūlomą rezoliuciją dėl mokytojų atlyginimo

Aktualu

S.Skvernelis tikina galintis parodyti planą, pagal kurį jį bando nuversti konservatoriai

Interviu Kultūra

Nacionalinės premijos laureatas A.Raila: „Dariau tai, ką savo laiku privalėjau daryti“

Verslas

Mūšyje dėl biudžeto premjeras pūtė dulkes nuo „Snoro“ uždarymo istorijos

Aktualu

Prie Japonijos krantų susidūrus dviem JAV kariniams lėktuvams žuvo vienas žmogus

Verslas

Apdovanoti geriausi NT projektai iš visos Lietuvos

Aktualu

Kyšininkavimu kaltinamas Eligijus Masiulis sieks Klaipėdos mero posto

Aktualu

Rusijos teismas už pagalbą rengus ataką Sankt Peterburgo katedroje nuteisė jaunuolį

Verslas

Tyrimas: per Kalėdas šiemet išleisime daugiau

Vardai

Ypatingos

07:15
07:03

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min