Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 7d. 08:24

Rasa Kazėnienė pirmoji išbando pranešėjų apsaugos sistemą

Rasa Kazėnienė susitinka su teisingumo ministru
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Rasa Kazėnienė

Apie negeroves kalėjimų sistemoje prieš dvejus metus paskelbusi Rasa Kazėnienė pirmoji siekia pranešėjo statuso pagal šiemet įsigaliojusią tvarką.

Jos atvejis turėtų patikrinti, kaip šalies institucijoms seksis įgyvendinti pranešėjų apsaugos modelį. Dėl jo diskusijos tęsėsi devynerius metus.

„Pateikiau prašymą Generalinei prokuratūrai, nes turiu tam svarių priežasčių“, – BNS sakė R.Kazėnienė.

„Kitą dieną sulaukiau prokuroro skambučio, pasakė, kad yra penkios darbo dienos sprendimui priimti“, – pridūrė ji.

Seimas 2017 metais priėmė Pranešėjų apsaugos įstatymą, skirtą apsaugoti asmenis, pranešusius apie korupciją ar kitokius pažeidimus valstybės įstaigose. Šių metų sausį įstatymas pradėjo galioti.

Jeigu gautų pranešėjos statusą, R.Kazėnienę būtų draudžiama atleisti iš darbo, pažeminti pareigose, sumažinti atlyginimą, taip pat bauginti, priekabiauti ar grasinti susidoroti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rasa Kazėnienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rasa Kazėnienė

Be to, sistema numato galimybę pranešėjui likti anonimišku ir gauti už pranešimą pinigų, taip pat kompensaciją už patirtą žalą.

Nepaisant užmokesčio pranešėjams sistemos, teisėsauga ir toliau galės savo ruožtu mokėti pinigus asmenims, suteikusiems vertingos informacijos apie nusikaltimus.

R.Kazėnienė pranešėjos statuso siekia, nes nori nutraukti bylinėjimąsi su įmone „Niklita“, pernai padavusia pareigūnę į teismą dėl pažeistos dalykinės reputacijos.

„Mano pagrindinis tikslas – kad dėl kompetetingų institucijų teisinga pripažintos informacijos manęs nebepersekiotų teismuose“, – teigė R.Kazėnienė.

2016 metų gruodžio pabaigoje į teisėsaugą besikreipusi tuometinė Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterė be kitų dalykų nurodė, kad „Niklita“ daug metų laimi įstaigos organizuojamus maitinimo paslaugų pirkimus, jai sudaromos išskirtinės nuomos sąlygos, o įmonės savininko sutuoktinė dirba izoliatoriaus Personalo skyriaus viršininke.

Kliūtys išvengiant bylinėjimosi

Anot teisininkų, kol kas nėra aišku, ar teisėsaugai pripažinus R.Kazėnienę pranešėja, jai pavyktų išvengti bylinėjimosi.

Įsigaliojęs įstatymas numato, kad asmeniui dėl pranešime pateiktos informacijos negali būti taikoma atsakomybė dėl garbės ir orumo įžeidimo ar šmeižto, jeigu teikdamas duomenis pranešėjas manė nurodantis tikslią informaciją.

Pasak teisininkės Eglės Kavoliūnaitės-Ragauskienės, tokia formuluotė rodo, kad atsakomybė negalėtų būti taikoma tik už pranešimo teisėsaugai turinį, tuo metu R.Kazėnienė bylinėjasi dėl jos anksčiau išsakytų teiginių.

„Aš realiai nematyčiau pagrindo nutraukti tą bylą, – sakė nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ projektų vadovė. – Naujos informacijos pateikimas neturėtų turėti įtakos anksčiau pradėtiems procesams, nes kai buvo pradėta ta byla, įstatymas nebuvo įsigaliojęs.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rasa Kazėnienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Rasa Kazėnienė

Įstatymas numato, kad asmuo nebūtų pripažįstamas pranešėju, jeigu pateikė informaciją, kuri prieš tai buvo išnagrinėta teisės akto pagrindu.

Tačiau įstatyme neparašyta, ar pripažinti asmenį pranešėju galima pagal informaciją, kuri jau buvo žinoma anksčiau kitokiomis aplinkybėmis.

Teisininkams tai kelia papildomų spėlionių.

„Gal čia įstatymo neišbaigtumas, (...) bet tai kelia šiokį tokį neaiškumą. Aiškinant įstatymą sistemiškai ir turint omenyje, kad jame nėra specialių įsigaliojimo nuostatų, asmuo neturėtų būti pripažintas pranešėju, jeigu pateikė jau žinomą informaciją“, – tvirtino E.Kavoliūnaitė-Ragauskienė.

R.Kazėnienė sako, kad jos prokuratūrai pateikta informacija apie „Niklitą“ yra nauja, paaiškėjusi nagrinėjant dalykinės reputacijos pažeidimo bylą teisme.

Jeigu Generalinė prokuratūra pripažins R.Kazėnienę pranešėja, ji pati turės kreiptis į teismą su prašymu nutraukti bylą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Elena Martinonienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Elena Martinonienė

„Jeigu asmuo mano, kad konkrečiame civiliniame ar kitame procese jam reikalinga taikyti įstatyme numatytas apsaugas ar garantijas ir kad tai yra tiesiogiai susiję su jo pranešimu, tai jis ir turėtų informuoti atitinkamas institucijas ar šiuo atveju teismą, kuris nuspręstų, kaip tai vertinti“, – BNS sakė prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinonienė.

Įstatyme nėra numatyta terminų, kiek laiko asmuo gali turėti pranešėjo statusą.

„Jeigu kiltų poreikis, vadovaujantis šiuo metu galiojančiu įstatymu asmuo turi teisę į pranešėjo apsaugą neterminuotai“, – kalbėjo E.Martinonienė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pasakyta/Padaryta: Kuo baigėsi bandymai išskaidrinti kalinių maitinimo viešuosius pirkimus

Dalį sprendimų palieka savieigai

Vyriausybė ir teisėsauga sako, kad yra pasirengusios įgyvendinti naują įstatymą, tačiau ekspertams nerimą kelia informacijos stoka ir tai, kaip bus apsaugomos pranešėjų tapatybės.

„Pernai priimti visi trys Vyriausybės nutarimai, reikalingi įstatymui įgyvendinti“, – BNS sakė Teisingumo ministerijos atstovas spaudai Audris Kutrevičius.

Generalinės prokuratūros interneto svetainėje viešai skelbiamoje skiltyje galima rasti aktualius teisės aktus, pranešėjams skirtą prokuratūros elektroninį paštą, 17-os dažniausiai užduodamų klausimų sąrašą.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas sako, kad to nepakanka.

„Manau, kad apsilankę prokuratūros svetainėje žmonės dabar negautų atsakymų į visus jiems rūpimus klausimus. Būtų puiku, jei prokuratūra įsteigtų ir atskirą informacinę liniją, į kurią paskambinę žmonės ar įstaigų atstovai galėtų sužinoti daugiau apie įstatymą, jo siūlomą apsaugą, pasverti visus „už“ ir „prieš“, – teigė S.Muravjovas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sergejus Muravjovas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Sergejus Muravjovas

Prokuratūra sako intensyviai rengusis prisiimti atsakomybę už pranešėjų apsaugą, apmokanti tam priskirtus pareigūnus ir tvirtinanti vidines rekomendacijas, tačiau tikina, kad numatyti visų niuansų neįmanoma.

„Dalį sprendimų praktikos diktuos ir pats gyvenimas“, – sakė E.Martinonienė.

Nevyriausybininkams daugiausiai galvos skausmo kelia galimybė pranešti apie pažeidimus per vidines „karštąsias linijas“ pranešėjų darbovietėse.

Pasak S.Muravjovo, reikia kuo skubiau peržiūrėti, ar šias linijas turinčios viešojo sektoriaus įstaigos tinkamai apsaugo pranešėjų tapatybę.

Jis taip pat ragina patvirtinti standartus, pagal kuriuos žmonės galėtų lengvai suprasti, ar „karštosios linijos“ jų darbovietėse yra patikimos, ar visgi dėl pažeidimų reikėtų kreiptis į prokuratūrą.

Šiuo metu vadinamosios karštosios linijos [...] iš esmės neveikia.

„Šiuo metu vadinamosios karštosios linijos pernelyg dažnai yra tiesiog paviršutiniška duoklė antikorupcinei madai ir iš esmės neveikia“, – kalbėjo „Transparency International“ atstovas.

Pranešėjų apsaugos šalininkai sako, kad tai skatins gyventojus būti aktyviais ir neabejingais viešojo intereso pažeidimams, o įsigaliojęs įstatymas gali mažinti korupciją ir šešėlį.

Tačiau kritikai teigia, kad pranešėjai susiduria su didele rizika – vadovai gali manyti, kad pranešėjai yra nediskretiški ir jiems negalima patikėti jautrios informacijos, o viešumas gali kenkti asmeniniam gyvenimui.

Su viešumo pasekmėmis iki šiol besidorojanti R.Kazėnienė sako nukentėjusi dėl savo sprendimo prabilti, nes turėjo aukoti pinigų, laiką ir saugumą.

„Tikiuosi būti pirmas žmogus, kuris patikrins, kaip pranešėjai gali būti apsaugoti. Galbūt pavyks paskatinti ir kitus žmones pranešti apie pažeidimus“, – sakė Kauno tardymo izoliatoriaus pareigūnė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: kodėl valdžia rūpinasi žmogumi, bet žmogus nuo rūpesčio kenčia?

Aktualu

Netikro šauktinių sąrašo paskelbimą tiria Kibernetinio saugumo centras ir Duomenų apsaugos inspekcija

Aktualu

LVŽS akcija „Saugokim vyrus“ Varėnos rajone: tyrimų atsakymai iš kandidato į merus rankų

Gyvenimas

Patikra oro uoste: kodėl pypsi batai? Ar gali įranga reaguoti į kosmetiką su kanapėmis?

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

24sek

Lukas Lekavičius Kaune: „Žalgiris“ – „Panathinaikos“

Aktualu

A.Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

Aktualu

Orai: pirmadienio naktį kandžiosis 10–15 laipsnių šaltis

Aktualu

Įžvelgia gudrų R.Karbauskio triuką: balsuokite už S.Skvernelį ir gausite V.Matijošaitį

Sportas

Vilniaus „Žalgirio“ naujokas – ispanas, žaidęs ir prieš Lionelį Messi

Aktualu

„BuzzFeed“ šaltiniai: D.Trumpas nurodė M.Cohenui meluoti liudijant Kongrese

Verslas

Įmonė 25-mečio proga biure įrengė miego kambarius ir atsisakė atvirų erdvių

Verslas

Ekspertai įvertino tarnautojų algų šuolį: kas rėkė, tas gavo, o kiti pamiršti

Gyvenimas

Naujausia „Louis Vuitton“ kolekcija skirta pagerbti Michaelą Jacksoną

Verslas

Klaipėda skaičiuoja metų derlių: gerovę kuria milijoninės investicijos

Aktualu

Žuvelė užkibo: Nastia Rybka iš Tailando atskrido tiesiai į pareigūnų glėbį Maskvoje

Pasaulis kišenėje

10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų žiemos savaitgaliams

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

24sek

Tragedija Prancūzijoje – rastas negyvas JAV krepšininkas

Gyvenimas

Supermamytės ir gripas: saugo nuo skiepų, bet ne nuo antibiotikų

Aktualu

Norvegijoje surengta ataka peiliu tiriama kaip galimai „susijusi su terorizmu“

Naujienos

Sportas

Migdomuosius ir alkoholį sumaišęs W.Rooney nesiorientavo aplinkoje ir buvo nubaustas

Deuce

Ričardas Berankis sužinojo pirmąjį varžovą „Australian Open“ atrankoje

Mokslas.IT

Senovės druidų palikimas nustebino medikus: gali padėti kovojant su antibiotikų krize

Aktualu

Donaldo Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas gali įvykti Vietnamo sostinėje

Gyvenimas

Vienas pokytis padės išvengti svorio augimo po 40-ies

Aktualu

FNTT: Lietuvoje parduota per 34 tonas neaiškios kilmės dešrelių, sardelių, kitų produktų

Maistas

Patiekalai iš lęšių: nebrangūs, skanūs, išradingi. 15 receptų

Verslas

R.Lazutka: sąžiningo atsakymo, ar verta kaupti pensiją fonduose, negali būti

Aktualu

Savaitgalis gelbėtojų akimis: apsilydžiusi dušo kabina, nuokalnėn slydęs autobusas

Aktualu

Tramdydami nuteistąjį nukentėjo du Pravieniškių pataisos namų pareigūnai

Gyvenimas

„Skaniai sveikai“: sveikesnė mityba be didelių pastangų (idėjos)

Sportas

Sergio Ramosas dėl skaudaus „Real“ pralaimėjimo kaltino „skandalingą“ teisėją

Aktualu

Kriminalizuojant neteisėtą partijų finansavimą atsakomybė rinkimų komitetams nekiltų

Aktualu

Stojimas į aukštąsias mokyklas 2019-aisiais. Kas keisis?

Vitaminai sielai. M.Petruškevičius apie prisijaukintą žodį „atsiprašau“ ir didžiausią autoritetą

Aktualu

Lenkijoje pateikti kaltinimai vienam vyrui, kurio įkurtame „pabėgimo kambaryje“ žuvo penkios paauglės

24sek

Sukrėtimas Minesotoje: po pergalės prieš „Lakers“ – atleistas treneris

Aktualu

Profesorius: reforma betikslė, universitetų laukia skausmingi reikalai

Verslas

Įmonių pavadinimai: 200 pažymėtų q, w ar x rašmenimis ir kiti išradingiausieji

24sek

J.Valančiūno teritorijoje – universalus D.Sabonio žaidimas ir galingas dėjimas

Verslas

Incidentas „Charlie Pizza“ Kaune: kolegos nuplikyta padavėja iš darbo buvo išprašyta ar išėjo pati?

Aktualu

Prancūzijoje prieš teismą stos vaikų išnaudojimą galimai dangstęs kardinolas

Gazas

Vilniuje greitasis 4G autobusas kursuos dažniau

Verslas

LRT rengiasi vertinti, kaip naudoti nekilnojamąjį turtą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

20:23
01:49
00:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min