Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 20d. 10:26

Seimas pripažino A.Ramanauską-Vanagą faktiniu valstybės vadovu

Adolfas Ramanauskas-Vanagas
wikimedia.org nuotr. / Adolfas Ramanauskas-Vanagas

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas nuo šiol yra pripažįstamas faktiniu Lietuvos vadovu. Antradienį tai skelbiančiai deklaracijai balsų dauguma pritarė Seimas.

Už deklaraciją, kuria A.Ramanauskas-Vanagas yra pripažįstamas faktiniu Lietuvos vadovu, balsavo 91 Seimo narys, susilaikė 7, balsavusių prieš nebuvo. Susilaikė socialdemokratų frakcijos nariai ir vienas mišrios Seimo narių grupės narys, kitų frakcijų nariai vieningai balsavo už.

Prieš balsavimą Seimo narys Arvydas Anušauskas atkreipė dėmesį, kad Seimo apklaustų ekspertų nuomonės išsiskyrė.

„Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad mūsų pakviestų ekspertų nuomonės išsiskyrė. Svarstome tą variantą, kurį patys redagavome, remdamiesi turima medžiaga“, – sakė A.Anušauskas.

Visgi, jo teigimu, galima konstatuoti, kad A.Ramanauskas-Vanagas buvo aukščiausias tuo metu likęs gyvas kovojančios Lietuvos valstybės pareigūnas, paskutinis Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio pareigūnas. Jei jis toks nebūtų buvęs, sakė politikas, „okupantų pajėgos nebūtų jo persekiojusios, kankinusios ir žudžiusios“.

„Pritardami rezoliucijai, padedame tašką šitoje daug dešimtmečių besitęsusiojoje Adolfo Ramanausko-Vanago istorijoje“, – sakė A.Anušauskas.

Prieš įvykstant balsavimui pasisakė ir keli kiti Seimo nariai. Rimantas Jonas Dagys išreiškė apgailestavimą, kad netgi Seimo salėje kartais būna juodinami kiti partizanų lyderiai, tokie kaip generolas Jonas Noreika-Vėtra, o Petras Gražulis dėkojo Ramūnui Karbauskiui už deklaracijos inicijavimą.

Dokumentu konstatuojama, kad Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininko pirmasis pavaduotojas A.Ramanauskas-Vanagas nuo 1954 metų lapkričio 26 dienos, po Jono Žemaičio-Vytauto nužudymo, iki jo paties mirties 1957 metų lapkričio 29 dieną „buvo aukščiausias tuo metu likęs gyvas Lietuvos valstybės pareigūnas ir kovojančios su okupacija Lietuvos valstybės vadovas“.

Deklaracijos projektą įregistravo valdančiųjų „valstiečių“ ir socialdarbiečių parlamentarai.

Su sovietų okupacija kovojusių Lietuvos partizanų vadovybė 1949 metais A.Ramanauską-Vanagą paskelbė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos prezidiumo pirmininko J.Žemaičio-Vytauto pavaduotoju ir ginkluotųjų pajėgų vadu.

J.Žemaitis-Vytautas buvo nužudytas Maskvoje, Butyrkų kalėjime, 1954 metų lapkritį. Įstatymais jis pripažintas kaip valstybės vadovas.

A.Ramanauskas-Vanagas 1952–1953 metais pasitraukė iš aktyvios ginkluotos kovos ir su šeima slapstėsi iki 1956 metų, kai buvo sulaikytas. Po žiaurių kankinimų jam mirties bausmė įvykdyta 1957 metais.

Spalį Vilniaus Antakalnio kapinėse buvo perlaidoti šiemet atrasti ir identifikuoti A.Ramanausko-Vanago palaikai.

Partizanų vado atminimui pagerbti surengtos valstybinės laidotuvės, tautos didvyrį į paskutinę kelionę palydėjo tūkstančiai žmonių.

Partizaninis karas Baltijos šalyse prasidėjo, kai 1944 metų vasarą sovietų kariuomenė, išstūmusi nacių okupantus, antrą kartą okupavo Baltijos šalis. Tuomet iškart prasidėjo sovietų represijos, teroras, mobilizacija į sovietų kariuomenę.

Ginkluota kova tęsėsi iki 1953 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

05:26
04:10
00:39

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas

Visi į lauką!

Parašykite atsiliepimą apie 15min