Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 sausio 27d. 18:59

Šilalėje – sujudimas dėl antro skiepo verslininkams: vienas jų vakcinos teiraujasi per teisininką, bet ligoninė skiepyti bijo

Revakcinacija Santaros klinikose
Santaros klinikų nuotr. / Revakcinacija Santaros klinikose

Šilalės rajono valdžia bei vietos ligoninė pastarosiomis dienomis sprendžia klausimą – skiepyti ar ne antrąja koronaviruso vakcinos doze verslininkus, dėl kurių sausio pradžioje kilo didelis skandalas. To daryti be raštiško Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) leidimo tiesiog bijoma, nes kalbama apie dideles baudas. Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta 15min teigė, kad savivaldybė turi laikytis teisės aktų, numatančių, kad tais atvejais, kai reikia dviejų skiepo dozių, jos privalo būti skiriamos.

Sausio pradžioje 15min paskelbė, kad Šilalėje COVID-19 medikams skirta vakcina be eilės pasiskiepijo ne tik įmonės „Ambulansas“, valdančios privačią Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotį, vadovas Ričardas Ūselis ir trys jo šeimos nariai, atvykę iš Vilniaus.

Po kiek laiko paaiškėjo, kad skiepą gavo ir nekilnojamojo turto įmonių grupės „Transmeda“ vadovas Juozas Pranckevičius – dar vienas R.Ūselio giminaitis ir buvęs „Ambulansas“ akcininkas.

R.Ūselis 15min teigė dėl to nesijaučiantis ką blogo padaręs, tuo metu J.Pranckevičius atsiprašė už poelgį ir apgailestavo.

Kilus dideliam skandalui imta diskutuoti – verti pasiskiepiję be eilės asmenys antrojo skiepo, ar ne.

Antruoju skiepu žmones reikėtų paskiepyti praėjus ne mažiau kaip 21 dienai – būtent tiek dienų bus praėję sausio 28 dieną, ketvirtadienį.

Šilalės rajono vicemeras Tadas Bartkus 15min patikino, kad tą pačią dieną skiepyti nebūtina, bet dėl to turėtų būti apsispręsta vėliausiai iki vasario 4-osios.

Ligoninė atsisako skiepyti, savivaldybė – tvirtinti sąrašus

Aiškėja, kad be konkretaus SAM nurodymo rajono ligoninė bijo antruoju skiepu vakcinuoti verslininkus bei jų atžalas.

Trečiadienį parlamentaras Remigijus Žemaitaitis feisbuke pasidalijo Šilalės rajono savivaldybės administracijos raštais, adresuotais SAM.

Iš jų matyti, kad Šilalės rajono ligoninė atsisako tvirtinti „Ambulanso“ pateiktą skiepijamų žmonių sąrašą ir nurodo, jog revakcinacija įvyks tik tokiu atveju, jei šį sąrašą patvirtins vietos savivaldybės administracija.

Tačiau rajono administracija pabrėžia, kad savivaldybių administracijos neturi įgaliojimų tvirtinti sąrašų – savivaldybės tik kontroliuoja skiepijimo procesą.

Dėl vakcinos teiravosi teisininkas

Rašte ministerijai taip pat pabrėžiama, kad ligoninė gavo J.Pranckevičiui atstovaujančio teisininko Jovito Elzbergo raštą, kuriame klausiama, kada šis asmuo gaus antrą privalomą vakciną.

Ligoninė gavo J.Pranckevičiui atstovaujančio teisininko Jovito Elzbergo raštą, kuriame klausiama, kada šis asmuo gaus antrą privalomą vakciną.

Anot rašto, savivaldybė paprašė paties „Ambulanso“ paaiškinti kai kurias aplinkybes, tačiau gavo atsakymą, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vykdo aplinkybių patikslinimą, todėl informacijos įmonė neteiks ir atsakys tik pasibaigus tyrimui.

Savivaldybė pabrėžia, kad „Ambulansas“ pateikė 3 savanorystės sutartis su paskiepytais asmenimis, bet nepateikė duomenų, ar savanorystė išvis vyko.

Iš viso be eilės, kaip manoma, buvo paskiepyti 6 asmenys.

Vicemeras: nežinome, kaip elgtis

Šį skandalą atskleidęs Šilalės rajono mero pavaduotojas T.Bartkus trečiadienį 15min teigė, kad artėjant antrojo skiepo datai, darosi neramu, nes oficialios informacijos iš ministerijos nėra gauta.

Asmeninio archyvo nuotr./Tadas Bartkus, Šilalės vicemeras
Asmeninio archyvo nuotr./Tadas Bartkus, Šilalės vicemeras

„Mes kreipėmės du kartus į ministeriją ir šiandien bandėme dar trečią kartą kreiptis, kad mums atsakytų, ką daryti. Iš ministerijos gavome signalus, kad „jūs vadovaukitės tuo, ką ministras pasakė viešojoje erdvėje, kad skiepyti“. Tada man kilo klausimas – sausį ministras sakė, kad neskiepyti, dabar jau sako, kad skiepyti, prezidentas sakė, kad neskiepyti, konservatorių frakcija Seime irgi išplatino pareiškimą, kad neskiepyti. Jei mes negauname oficialaus paaiškinimo, nežinome, kaip elgtis“, – kalbėjo jis.

Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad antrojo skiepo klausimas buvo aptarinėjamas su teisininkais ir skiepijimas antruoju skiepu turi būti vykdomas.

T.Bartkus 15min aiškino, kad jei ministerija šiuo klausimu turi kažkokias išvadas, keista, jog jomis nepasidalija su Šilalės rajono savivaldybe.

Mes turime savo poziciją, bet čia nėra paprastas atvejis – vis dėl to vakcinos yra valstybės turtas

„Mes turime savo poziciją, bet čia nėra paprastas atvejis – vis dėlto vakcinos yra valstybės turtas, jas perka valstybė ir dalina, jie turėtų pasakyti, kaip pasielgti su tomis vakcinomis, o ne dangstytis, kad pasakė žiniasklaidoje“, – kalbėjo vicemeras.

Nieko nuostabaus, kad prisiimti atsakomybę už antrąjį skiepą verslininkams rajone norinčiųjų nėra – visi baiminasi baudų.

Sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys anksčiau yra sakęs, kad skiepijimo eilę pažeidę fiziniai asmenys gali sulaukti baudos nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų, juridiniai asmenys – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys

Ministro atstovė: privaloma laikytis teisės aktų

Sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai A.Šuksta 15min trečiadienį teigė, kad yra tvarka, kaip gyventojai skiepijami valstybės lėšomis.

Anot ministro atstovės, Šilalės valdžia turėtų būti susipažinusi vakcinavimo organizavimo tvarkos aprašu, kuriame teigiama, kad jeigu gamintojas numato, kad yra privaloma antra vakcinos dozė, pirmąja vakcina paskiepytas asmuo privalo būti paskiepytas ta pačia vakcina antrąjį kartą.

Pasak jos, skiepijimą organizuojančios įstaigos privalo užtikrinti, kad kiekvienas pacientas būtų paskiepytas to paties gamintojo vakcina pagal schemą.

„Jei jie nori patikinimo, kad reikia laikytis teisės aktų, žinau, kad mūsų teisininkai jiems ruošia tokį atsakymą, kad laikytųsi teisės aktų“, – pabrėžė ji.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19
Sauliaus Žiūros nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikų vakcinacija nuo COVID-19

A.Šuksta patikino, kad kalbant apie atsakomybę, ją už teisės aktų, reglamentuojančių skiepijimo pažeidimus, turėtų nagrinėti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), savivaldybės administracija arba kitos įstaigos, bet tikrai ne SAM, nes tai yra administracinės teisės aktų pažeidimai.

Pagal dabar galiojančią tvarką, už tai, kad vakcinacijos sąraše tikrai yra prioritetinėms grupėms priskiriami asmenys, atsako juos sudariusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos vadovas, kuris juos ir turi tvirtinti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Video

05:21
01:30
01:44

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min