-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 01 08

Skolintojams – vienodos galimybės atgauti skolas

Nuo rugsėjo pradėjusi veikti Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS) skolininkus verčia sunerimti. Dabar atgauti skolą iš finansinių įsipareigojimų nevykdančio asmens yra gerokai lengviau. Anksčiau skolininko lėšas greičiausiai atgaudavo tas, kas pirmasis bankui ar kredito unijai pateikdavo nurodymą apriboti skolininko teises į pinigines lėšas. Kiti kreditoriai tuo metu laukdavo eilėje, tad kai kuriems jų skolos išieškojimo procesas būdavo ilgas ir sudėtingas.
Pinigai
Pinigai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Skolą atgausite paprasčiau

Suvienodinta sistema leidžia stebėti visus piniginių lėšų judėjimo procesus. Palyginimui: duomenys apie turto areštą anksčiau buvo perduodami tik registrams, registruojantiems turtus ir turtines teises, į Nekilnojamojo turto registrą patekdavo informacija tik apie nekilnojamųjų daiktų ar turtinių teisių į juos areštą, o į Kelių transporto priemonių registrą – apie transporto priemonių areštą. Tuo tarpu bankams duomenys iš Turto arešto aktų registro apie piniginių lėšų areštą nebūdavo teikiami.

Turto arešto aktų registro duomenys, perduoti į PLAIS, yra apdorojami ir informacinių technologijų priemonėmis perduodami bankams bei kitoms kredito įstaigoms – skolininkas nebegali disponuoti ta suma, kuri yra areštuota. Kredito įstaigos taip pat gauna duomenis apie arešto lėšoms panaikinimą – tai palengvina ir skolininkų padėtį: išvengiama keblių situacijų, kai areštą panaikinus bankas apie tai nėra informuotas.

Suteikti duomenis, kas, kada ir kodėl areštavo asmens turtą, gali Centrinė hipotekos įstaiga.

Areštą panaikina tas, kas areštavo

Suteikti duomenis, kas, kada ir kodėl areštavo asmens turtą, gali Centrinė hipotekos įstaiga. Tačiau ši įstaiga – ne visagalė: areštą panaikins tik ta institucija ar pareigūnas, kuri ir areštavo fizinio ar juridinio asmens turtą. Areštą panaikinti taip pat gali teismas. Sprendimą dėl arešto panaikinimo institucija ar pareigūnas pateikia Turto arešto aktų registrui, toliau duomenys keliauja į PLAIS ir į kredito įstaigas.

Pradėjus veikti PLAIS, pirmosiomis dienomis gerokai padaugėjo į įstaigą besikreipiančių asmenų dėl, jų nuomone, nepagrįstai taikomų apribojimų piniginėms lėšoms. Paaiškėjo nemažai atvejų, kai nebuvo gauti duomenys apie lėšų arešto panaikinimą sąskaitose. Centrinė hipotekos įstaiga netaiko ir nenaikina turto arešto. Šiuos veiksmus atlieka antstoliai, teismai, prokurorai, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“ ir kitos institucijos.

Kilus klausimų dėl piniginių lėšų arešto galiojimo ar panaikinimo, asmuo turi kreiptis į tą instituciją, kuri turtą areštavo. Į šias institucijas taip pat reikėtų kreiptis ir dėl laisvai disponuojamos sumos, kuria skolininkui leidžiama naudotis kiekvieną kalendorinį mėnesį, nustatymo. Norint sužinoti, kas areštavo turtą, reikėtų kreiptis į Centrinę hipotekos įstaigą ir užsisakyti Turto arešto aktų registro išrašą.

Fiziniai asmenys kartą per metus su registre tvarkomais duomenimis apie save gali susipažinti neatlygintinai.

Daugiau informacijos apie Turto arešto aktų registro duomenų gavimą rasite spustelėję čia.

Visuomenės teisinis švietimas
Visuomenės teisinis švietimas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius