Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 19d. 12:59 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 19d. 13:42

Atgijo frakcijų koalicija: „tvarkiečių“ atskalūnai įsipareigojo palaikyti daugumą

„Tvarkiečių“ pagrindu susibūrusi frakcija „Lietuvos gerovei“ ketvirtadienį prisidėjo prie valdančiosios koalicijos Seime. Susitarimą dėl bendradarbiavimo pasirašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), Socialdemokratų darbo partijos (LSDDP), Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) ir naujojo sambūrio frakcijų seniūnai.

Transliacija iš Seimo Algirdo Brazausko salės:

Pagal susitarimą, valdantieji formaliai parlamente turės 75 balsus iš 141, tačiau, tikėtina, daugumos sprendimus palaikys LVŽS palikęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir be „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos parlamente likęs šios partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Frakcija „Lietuvos gerovei“ įsipareigojo remti Vyriausybės programą, konsultuotis aktualiais klausimais ir ieškoti bendrų sprendimų, rengti ir remti bendrus teisės aktų projektus.

Frakcija taip pat sutiko palaikyti anksčiau koalicijos išskirtus prioritetinius darbus – sumažinti miškų kirtimus, įvesti papildomą GPM tarifą, didinti vaiko pinigus, įgyvendinti liustraciją ir kita.

„Nuo šios dienos vėl atstatyta dauguma Seime, jau nebėra mažuma“, – nurodė didžiausios frakcijos Seime LVŽS seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Bernatonis, Rimantas Sinkevičius, Gediminas Kirkilas, Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Bernatonis, Rimantas Sinkevičius, Gediminas Kirkilas, Ramūnas Karbauskis

Jis tikino, kad sutartį sudariusios frakcijos įsipareigojo palaikyti Vyriausybės sprendimus, taigi, ir biudžeto projektą. R.Karbauskis pažymėjo, kad dokumente apie postus nekalbama: „Frakcijos dirba pagal frakcijų dydį, pagal proporcijas.“

Frakcija postų nereikalavo

Politikas taip pat reiškė abejonę, kad dėl šios sutarties galėtų vykti postų persiskirstymas parlamente ateityje. „O jeigu šnekėtume apie Vyriausybę – tai jau ne nuo mūsų priklauso“, – sakė jis.

Frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūnas Vytautas Kamblevičius teigė, kad juos tenkina turimi postai, o į žurnalistų klausimus, ar postų nereikia, atsakinėjo ironizuodamas.

„Jūs matot? Šiuo momentu niekas nebetiki... Kažkokia keista frakcija ir nieko nebenori. Mes, kadangi anksčiau buvom koalicijos dalyviai, kartu programą rengėm ir sutartį bendradarbiavimo pasirašėme, tačiau faktiškai, ką frakcija turi, mus tie postai tenkina“, – kalbėjo parlamentaras.

Tiesa, jis neatmetė galimybės, kad frakcija ar partija galėtų ieškoti asmens į ekonomikos ir inovacijų ministro vietą, kai ji liks laisva, bet tai esą spręs prezidentas ir premjeras.

Pats V.Kamblevičius teigė jokio posto nenorintis: „Labai atsakingai ir nuoširdžiai pasakau – į jokius postus nepretenduoju – nei į ministro, nei į Seimo pirmininko.“

G.Landsbergis: buvo chaosas, bus ir toliau

Naują susitarimą opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis įvertino skeptiškai.

„Niekas nesikeis. Kaip buvo chaosas, bus ir toliau“, – komentavo jis.

G.Landsbergis reiškė nuostabą dėl dabartinės situacijos Seime bei „frakcijų koalicijos“ darinio, kuris Seimo statutu neįtvirtintas.

„Viskas tikrai keista: Seimo pirmininkas, kuris niekam nepriklauso, Seimo vicepirmininkas niekam nebepriklauso, frakcijos, koalicijos naujos dėliojasi... Nesame matę tokio dalyko“, – sakė jis.

Seimo pirmininko pareigas eina „valstiečių“ partiją palikęs Viktoras Pranckietis, nors šis postas, pagal koalicijos sutartį, priklauso „socialdarbiečiams“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas

Galvos, ką daryti su R.Žemaitaičiu

Seimo vicepirmininko pareigas eina be partijos frakcijos likęs, į Mišrią Seimo narių grupę nublokštas R.Žemaitaitis. Jis pats neslėpė šypsenos, kad užimdamas tokias pareigas atstovauja Mišriai Seimo narių grupei – taip istorijoje esą niekad nėra buvę.

R.Karbauskis žadėjo, kad R.Žemaitaičio pozicijos klausimas spręsis artimiausiu metu.

„Šitas klausimas bus sprendžiamas artimiausiu metu. Kolegos turi ginčą viduje partijos, mes nesikišam. Aišku, kyla klausimas, kad vienas žmogus partijai neatstovauja, [jo] nėra frakcijoje dabar naujoje, kils problemų dėl jo pareigų Seime“, – dėstė LVŽS lyderis ir pridūrė, kad R.Žemaitaitis šiuo metu nėra valdančiosios koalicijos narys.

„Pagal Seimo statutą – ne“, – nurodė politikas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Remigijus Žemaitaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Remigijus Žemaitaitis

Savo ruožtu V.Kamblevičius teigė, kad R.Žemaitaitis dabar negali ne tik Seimo vicepirmininko pareigų eiti, bet ir būti partijos pirmininku.

„Mes buvom pirmadienį susirinkę. Faktiškai dauguma mūsų valdybos narių, regionų vadovai, skaitlingiausių skyrių pirmininkai, diskusijos vyko [...], buvo nutarta vienbalsiai, kad Remigijus toliau nebegali būti mūsų partijos lyderiu“, – komentavo jis.

Anot V.Kamblevčiaus, rugsėjo 25-ąją vyks „Tvarkos ir teisingumo“ valdybos posėdis. Jo metu esą bus prašoma šaukti partijos tarybą, kuri ir spręstų dėl R.Žemaitaičio ateities.

Istorija kartojasi

Koalicinės „tvarkiečių“ partijos frakcija Seime iširo praėjusią savaitę, kai iš jos pasitraukė keturi nariai. Seime šios frakcijos pagrindu, bet be seniūno R.Žemaitaičio, susikūrė frakcija „Lietuvos gerovei“. Ją sudaro: partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai Juozas Imbrasas, V.Kamblevičius, Algimantas Dumbrava, Kęstutis Bartkevičius, nepartiniai Algirdas Butkevičius, Ona Valiukevičiūtė ir Rimas Andrikis.

Valdantieji, formaliai likę be daugumos, pakvietė šiuos Seimo narius pasirašyti sutartį dėl bendro darbo. 2018-ųjų rugsėjį analogišką sutartį turėjo tuometiniai valdantieji – LVŽS ir LSDDP – ir partija „Tvarka ir teisingumas“. Tuomet „tvarkiečiai“ išsikovojo Seimo vicepirmininko postą, valdančiųjų pažadą įgyvendinti tam tikrus darbus.

Šįmet liepą „Tvarkos ir teisingumo“ partija pasirašė valdančiosios koalicijos sutartį. Nors dabar jokia frakcija šios partijos Seime neatstovauja, su ja koalicijos sutarties nutraukti neketinama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min