Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 21d. 15:16 , Atnaujinta: 2020 kovo 21d. 15:33

Koronaviruso židiniu tapusi Ukmergė: žmonės apimti nerimo, tačiau panikai kol kas nepasiduoda

Ukmergės ligoninė 15min tema
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr. / Ukmergės ligoninė

Vienas žinomiausių kovotojų su koronavirusu Lietuvoje gydytojas profesorius Vytautas Kasiulevičius kilęs iš Ukmergės, tačiau būtent šis miestas tapo dabar karščiausiu koronaviruso židiniu. Ukmergė dėl užsikrėtusios medikės buvo priversta uždaryti ligoninę, dėl kontaktų su užsikrėtusiąja negali dirbti daugiau nei šimtas gydytojų. Ir būtent Ukmergėje koronavirusas nusinešė pirmąją gyvybę. Šeštadienio naktį pranešta, kad čia mirė išvakarėse į ligoninę atvežta garbaus amžiaus moteris. COVID-19 jai buvo diagnozuotas jau po mirties.

Mieste ir rajone – visuotinė daugiabučių dezinfekcija

Pirmoji mirtis nuo koronaviruso sukrėtė visą šalį. Užuojautas mirusiosios artimiesiems pareiškė šalies vadovai. O Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas savivaldybės puslapyje feisbuke parašė:

„Be galo skaudu ir liūdna pranešti, kad į Ukmergę įsisukęs koronavirusas (COVID-19) jau pareikalavo aukų. Mirė vakar, kovo 20-ąją, į Ukmergės ligoninės skubios pagalbos skyrių pristatyta garbaus amžiaus moteris. Diagnozė patvirtinta po mirties.

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos vardu reiškiu nuoširdžią užuojautą mirusios šeimai, artimiesiems. Stiprybės jums visiems. Ir kiekvienam iš mūsų. Nepraraskime vilties.

Galime piktintis, ieškoti kaltų ir klausti – kodėl būtent mes, ukmergiškiai, pirmieji turime atlaikyti šį sunkų išbandymą. Ne laikas, nėra prasmės tai daryti. Naujojo, visą pasaulį parklupdžiusio koronaviruso atėjimo ir plitimo keliai – sudėtingi ir painūs.

Galime piktintis, ieškoti kaltų ir klausti – kodėl būtent mes, ukmergiškiai, pirmieji turime atlaikyti šį sunkų išbandymą. Ne laikas, nėra prasmės tai daryti. Dabar kiekvienas turime prisiimti atsakomybę – už save, už savo artimuosius.

Dabar kiekvienas turime prisiimti atsakomybę – už save, už savo artimuosius. Ypač už vaikus ir tėvus. Pasirūpinkime vieni kitais. Jei savo aplinkoje pažįstate žmonių, kurie yra vieniši, neįgalūs, neturi kas jiems padėtų, ištieskite jiems savo pagalbos ranką ar bent paklauskite, kaip jie jaučiasi. Informuokite juos arba patys paskambinkite į savivaldybės seniūnijas ir įstaigas, kurios tokiems žmonėms suteiks visą būtiną pagalbą (sąrašas prisegtas).

Labai prašau visų elgtis atsakingai ir laikytis karantino režimo reikalavimų. Būkite namuose, nepriiminėkite svečių. Kiek įmanoma venkite tiesioginių kontaktų ir, aišku, kuo dažniau plaukite rankas. Koronavirusas – tas nematomas priešas šiandien gali ateiti į bet kuriuos namus – mano ar Jūsų.

Visgi noriu labai pasidžiaugti ir žemai nusilenkti tiems, kurie mus užklupusių tokių didelių negandų metu geranoriškai siūlo savo pagalbą bei pasidalina gyvybiškai būtinomis apsaugos priemonėmis, be kurių mūsų medikai bei kiti rajono gyventojams būtinąją pagalbą teikiantys darbuotojai paprasčiausiai neišsiverstų. Privalome juos apsaugoti, kad jie apsaugotų mus.

Mūsų turimi apsaugos priemonių rezervai kiekvieną dieną senka. Ypač dabar, pablogėjus situacijai. Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą pagalbos teikimą pacientams Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre, o svarbiausia, užtikrinant medikų tinkamą apsaugą, šiuo metu labiausiai trūksta respiratorių, taip pat galvos apdangalų, vienkartinių chalatų ir kaukių, pirštinių, kombinezonų.

Turintys šių priemonių ir galintys jomis paremti kreipkitės į Valdą Rabazauską, vyresnyjį specialistą civilinei saugai ir mobilizacijai (tel. 63433, 8-698 29476, el. p. valdas.rabazauskas@ukmerge.lt).

Iš anksto labai dėkoju už pagalbą“.

Taip pat paskelbta, kad Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Dariaus Varno nurodymu bendrovė „Ukmergės butų ūkis“ penktadienį pradėjo visų (be išimties) mieste ir rajone esančių daugiabučių laiptinių turėklų, durų rankenų ir sienų dezinfekavimą su tam skirtomis priemonėmis.

Įmonė darbo ėmėsi iškart, kai tik gavo Valstybinės akreditavo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos išduotą visuomenės sveikatos priežiūros veiklos licenciją verstis kenkėjų kontrole (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija).

Pirmiausia dezinfekuotos savivaldybei priklausančių gyvenamųjų būstų laiptinės. Darbų eiliškumas bus derinamas su Ekstremalių situacijų komisija, taip pat bus atsižvelgiama į gyventojų poreikius.

Taip par prašoma daugiabučių namų gyventojų kuo daugiau dėmesio skirti laiptinių švarai ir stengtis kuo dažniau plauti laiptinių grindis.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė

Apsirūpino priemonėmis, dėl ligoninės nesibaimina

Šeštadienį Ukmergėje, kai lankėsi 15min žurnalistai, – gana ramu. Apytuštėse gatvėse matyti nedaug automobilių. Nors diena ir saulėta, laiką leisti lauke norinčiųjų taip pat nėra daug.

Žmonių srauto nematyti ir didžiųjų prekybos centrų aikštelėse. Laisvų vietų čia pilna, nors įprastai šeštadieniais žmonių skaičius čia būdavo gerokai didesnis.

Autobusų stotelėje prie Ukmergės ligoninės sutikta ukmergiškė Valentina teigė, kad kol kas dėl kilusios pandemijos ir pirmosios mirties Ukmergėje nepanikuoja. Visgi moteris pripažino esanti rizikos grupėje dėl amžiaus, todėl ėmėsi saugumo priemonių.

„Šiek tiek nejaukiai jaučiamės, kai sužinojome, kad Ukmergės medikas galėjo užkrėsti kitus žmones. O šiaip tai nieko, laikomės rekomendacijų. Rankas plaunam po 30 kartų, muilo užsipirkom ir vienokio, ir kitokio. Į autobusą einu tik su guminėmis pirštinėmis, visada turiu drėgnų servetėlių.

Vakar buvau parduotuvėje, nes duonos pritrūkom, tai pastebėjau, kad atstumas tarp žmonių jau didesnis nei įprastai. Matosi, kad žmonės stengiasi vieni prie kitų arti nebūti. Visi jau saugosi, laikosi rekomendacijų. Pastebėjau, kad mažiau parduotuvėse darbingo amžiaus žmonių.

Ligoninė, kiek girdėjau, kol kas dar dirba, tai tikėkimės, kad neuždarys visai. O jei ir uždarys, kažkur kitur važiuosime prireikus. Kol kas niekuo nesiskundžiam ir saugomės“, – kalbėjo Valentina.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergiškė Valentina
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergiškė Valentina

Jai paantrino ir kartu autobuso laukęs ukmergiškis Vaclovas. Jis teigė važiuojantis į sodą, kadangi nori saulėtą pusdienį praleisti gaiviame ore.

„Seku naujienas. Mačiau, kas darosi Italijoje. Bet gal jie nuo pradžių labai užsileido, labai nieko nesiėmė. Pas mus gal pačioje pradžioje buvo labiau susirūpinta dėl situacijos. Gal nebus tokios bangos. Dėl Ukmergės tik dabar neaišku, kiek čia tas virusas galėjo išplisti. Laikomės per pusantro metro vieni nuo kitų, nešiojuosi visada dezinfekcinio skysčio.

Dabar važiuoju į sodą, tokią gerą dieną reikia gauti vitamino D, pabūti saulėje, gryname ore. Šiek tiek pavaikščiosim, pabūsim, o paskui vėl namuose sėdėsim ir televizorių žiūrėsim“, – kalbėjo senjoras Vaclovas.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergiškis Vaclovas
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergiškis Vaclovas

Tikisi, kad karantinas bus pratęstas

Dar viena ukmergiškė Viktorija, nepanorusi įsiamžinti nuotraukoje, teigė, jog valstybė turėtų dėti didesnes pastangas viruso stabdymui. Anot jos, reikia pratęsti karantiną ir skirti daugiau finansų medicinos įstaigų aprūpinimui.

„Kažkaip keistai pas mus ten valdžioje viskas vyksta. Sako, kad priemonių turi, visko turi, visiems visko užteks, bet kiek pažiūri internete, tai gydymo įstaigos jau pačios skelbiasi, kad joms visko trūksta. Tai koks čia aprūpinimas? Jeigu visi visko turėtų, tikrai nesiguostų internete.

Matysim, kas čia bus, gal atsilaikysime. Stengiamės saugotis, ypač po mūsų miesto įvykių, dabar stengsimės visai niekur neiti, su niekuo nebendrauti. Nebeaišku dabar, kuris gali būti viruso nešiotojas.

Nebent kartą per savaitę maisto į parduotuvę nuvyksim. Galiu dirbti iš namų, tai galiu rinktis laiką, kai parduotuvėse mažiausia pirkėjų.

Ir dar – karantiną būtinai reikia pratęsti. Jei nebepratęs, vėl pasileis visi visur važinėt, eit, tada tikrai bus problemų“, – kalbėjo į rizikos grupę nepatenkanti 34-erių metų Viktorija.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergės ligoninė

Rekomendacijos – nė motais

Tačiau ne visi ukmergiškiai situaciją vertina rimtai. Štai prie „Lidl“ parduotuvės sutiktas į dviračio bagažinę pirkinius kraunantis Albinas teigė, kad jokie virusai ar pandemijos jam nė motais. 75-erių metų amžiaus ukmergiškis ironizavo, kad jis ir taip jau gyvena ilgiau nei vyrų amžiaus vidurkis.

„Aš kai senas – man viskas vienodai. Nei saugausi, nieko. „Chaliera“ prie „chalieros“ nelimpa. Matau, kad žmonės su kaukėmis vaikšto, bet aš nieko nedarau.

Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergiškis Albinas
Tomo Markelevičiaus / 15min nuotr./Ukmergiškis Albinas

Jeigu liga pristos, tai pristos. Aš gyvenime matęs ir badą po karo. Man jau 75-i metai. Aš jau ir taip už kitą gyvenu. Europoje vyrai iki 70 metų gyvena, tai aš jau savo nugyvenau.

Ir dėl ligoninės galvos nesuku. Man širdis buvo „užkiurus“, tai keturis kartus pumpavo, nusiuntė reabilitacijon, tai po ligoninės aš dar blogiau jaučiausi nei prieš ligoninę. Kiek duos Dievas, tiek gyvensim“, – kalbėjo dėl viruso nesijaudinantis Albinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min