Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 15d. 06:22 , Atnaujinta: 2019 lapkričio 15d. 12:19

Teisme dėl N.Venckienės suėmimo prokuroras blokuoja prašymą ją paleisti už 10 000 eurų: pabėgtų vėl?

Sujudimas Vilniaus apygados teisme
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Neringos Venckienės skundo svarstymas sostinėje: už uždaro posėdžio durų vyko sujudimas

Vilniaus apygardos teismas penktadienį nuo 10 val. nagrinėjo teismo sprendimo nevykdymu kaltinamos buvusios teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės advokatų skundą dėl jai skirto suėmimo. Teismo rūmus saugojo policija, o posėdžių salės prieigas buvo užgulusios dešimtys įtariamosios rėmėjų ir žiniasklaidos atstovų. Teisėjai pranešė, kad siūlymą jiems nusišalinti atmetė, o esminis atsakymas – ar teismas Kaune pagrįstai leido laikyti N.Venckienę suimtą, bus pateiktas antradienį. Kartu teismas pasisakys dėl 10 000 eurų užstato. Prokuratūra poziciją jau išreiškė.

Teismą sostinėje, sprendžiantį klausimą dėl N.Venckienės nelaisvės, penktadienio rytą apgulė žiniasklaida, policija ir įtariamosios gerbėjai.

Įvykio vietoje
Įvykio vietoje

Teismo fojė skamba vienuolės, disidentės Nijolės Sadūnaitės malda už suimtąją.

„Aš čia iš karsto atsikėlusi ateičiau! Jei nėra, kas aukojasi už tiesą, vadinasi, valstybė žūsta“, – skambias frazes po maldos žarstė N.Sadūnaitė.

Netrukus ji dar pareiškė, kad su medaliais ir milijonine kompensacija už nelaisvę N.Venckienė turi būti nedelsiant paleista.

Įvykio vietoje
Įvykio vietoje

Posėdis yra uždaras. N.Venckienė į jį nėra atvežta, dalyvauti nepanoro ir jos advokatė. Kaune dirbusi teisininkė Sonata Žukauskienė iš anksto minėjo į svarstymą sostinėje nesirengianti.

Šis klausimas sostinės teismui perduotas po to, kai pirmadienį N.Venckienės skundą gavęs Kauno apygardos teismas nusišalino nuo jo nagrinėjimo vengdamas galimų abejonių dėl nešališkumo, nes čia N.Venckienė yra dirbusi.

Skundui nagrinėti sudaryta trijų teisėjų kolegija, ji sprendimą turi paskelbti per septynias dienas nuo skundo gavimo.

Tiesa, šiandieną posėdis Vilniuje rengiamas taip, kad nei žurnalistai, nei visuomenės atstovai negalėtų matyti procese dalyvaujančių asmenų. Pastarieji turėjo galimybę užeiti į salę per tarnybinius koridorius, tad iš kitos pusės beliko tik spėlioti, ar šią minutę kažkas vyksta, ar jau nebe.

15min primena, kad advokatė jau spėjo kreiptis į Vilniaus apygardos teismą dėl jo galimo šališkumo. Būtent nuo šio aspekto aptarimo ir turėtų prasidėti su N.Venckiene susijusių reikalų svarstymas: kolegija pirmiausiai turėtų pasisakyti, ar ryžtasi dirbti, ar pripažįsta galimą šališkumą, išankstinį nusistatymą, ir nusišalina.

Pastarojo varianto atveju Apeliaciniam teismui tektų ir vėl spręsti klausimą, kurio miesto apygardai galima perduoti šią iš Kauno atkeliavusią N.Venckienės kardomųjų priemonių bylą.

Posėdžiavimas už uždarų durų tęsėsi apie valandą. Nutarta, kad byla lieka Vilniuje. Teisėjai pranešė, kad nenusišalina, motyvuodami paprastai: anksčiau jų nagrinėta vadinamoji pedofilijos byla yra kita byla. Vien tai, kad bylose aptariami įvykiai susiję, nesudaro formalaus pagrindo konstatuoti teismo šališkumą. Toks pagrindas būtų tik tuo atveju, jei šie teisėjai anksčiau būtų nagrinėję būtent tą N.Venckienės bylą, dėl kurios jai ir taikomas suėmimas.

Išteisintojo Andriaus Ūso byloje su kolege A.Bielske dirbęs teisėjas A.Cininas pabrėžė, kad šioje byloje N.Venckienė nei pedofilija, nei vaiko tvirkinimu nekaltinama, todėl pagrindo nusišalinti nėra.

Šį motyvą žodžiu žurnalistams įvardijo ir pats teisėjas A.Cininas: kadaise jo ir kolegės A.Bielskės narpliotoje išteisintojo Andriaus Ūso byloje buvo kalbama apie pedofiliją, vaiko tvirkinimą, tuo metu įtariamoji N.Venckienė dabar šiais dalykais nėra įtariama, ją ruošiamasi teisti dėl kitų dalykų.

„Sprendimą numatyta skelbti antradienį, dešimtą valandą. Šiandien buvo vienas sprendimas – teismas nenusišalino pagal įtariamosios gynėjos pareiškimą dėl nušalinimo, kad du iš kolegijos narių yra nagrinėję Andriaus Ūso bylą“, – žurnalistams penktadienį teisme sakė prokuroras Darius Jakutis.

Anot jo, teisėjų kolegija nurodė, kad gynėjų minima byla buvo „atskiras procesas, kuris nėra numatytas nušalinimo pagrinduose Baudžiamojo proceso kodekse“.

Pasak D.Jakučio, advokatė teismo taip pat prašo paleisti N.Venckienę už 10 tūkst. eurų užstatą.

„Mano nuomone, per mažai duomenų buvo pateikta apie galimybę tokį užstatą sumokėti. Aš nurodžiau argumentus, kodėl aš nesutinku, nes mano pozicija yra tokia, kad jokia kita kardomoji priemonė nesutrukdytų žmogui pabėgti vėl“, – tvirtino prokuroras.

„Aš nesutinku, nes jokia kita kardomoji priemonė nesutrukdytų žmogui pabėgti vėl“, – prokuroras paaiškino, kodėl nepritaria advokatės prašymui paleisti N.Venckienę už 10 000 eurų užstatą.

Prokuroras taip pat sako netenkinęs N.Venckienės prašymo išleisti ją į pusbrolio laidotuves, kadangi įstatymai nenumato tokio pagrindo dėl tolimesnių giminaičių, nei šeimos nariai.

Kauno apylinkės teismas praeitą penktadienį leido suimti N.Venckienę dviem mėnesiams, motyvuojant tuo, kad ji gali bėgti ir slėptis.

Buvusi teisėja ir parlamentarė N.Venckienė į šalį iš JAV pargabenta praėjusią savaitę. Jai pareikšti įtarimai dėl teismo sprendimo nevykdymo, pasipriešinimo policijos pareigūnui, trukdymo antstoliui ir sudavimo į veidą Laimutei Stankūnaitei.

N.Venckienė įtarimus neigia ir vadina juos politiškai motyvuotais.

Buvusi teisėja ir politikė iš Lietuvos į JAV išvyko 2013 metais. Tais metais Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min