Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 16d. 12:00

Tiesa ar melas? Premjeras teisiškai atleisti Jono Miliaus negali

Jonas Milius Patikrinta 15min
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Jonas Milius

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad atleisti arba nušalinti nuo pareigų teisėsaugos įtarimų sulaukusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus neturi galimybių. Todėl tiek jis, tiek žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, o galiausiai ir prezidentė Dalia Grybauskaitė tegali raginti J.Milių atsistatydinti patį. Ar iš tikrųjų atleisti J.Miliaus teisiškai niekas negali?

„Pagal teisininkų išvadas, kurias mums vakar pateikė, mes kol kas neturime tokios galimybės spręsti klausimą dėl Jono Miliaus nušalinimo“, – trečiadienį po susitikimo su žemės ūkio ministre kalbėjo premjeras Algirdas Butkevičius.

Patikrinta 15min

Vėliau Vyriausybės Spaudos tarnybos išplatintame pranešime spaudai patikslinama, kad premjeras rėmėsi teisininkų išvada, pagal kurią J. Miliaus atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas nėra tas teisinis pagrindas, dėl kurio ministrų kabinetas galėtų atleisti iš pareigų dabartinį įstaigos vadovą.

„Vyriausybės įstatymo 29 str. ir Darbo kodekso 123 str. 2 d. teigiama, kad vadovą būtų galima nušalinti nuo pareigų tik tokiu atveju, kai įsiteisėja teismo nuosprendis už padarytą nusikaltimą arba to prašo prokuroras. Šiuo metu Vyriausybė turi per mažai informacijos, kad galėtų į posėdį įtraukti klausimą dėl VMVT vadovo“, – pranešime cituojamas premjeras.

15min pavyko gauti premjerui pateiktą Vyriausybės teisininkų išvadą, kurioje nurodoma, kad J.Milius nušalinamas nuo pareigų gali būti tik prokurorui kreipusis į teismą, o teismui nustačius, kad jo nušalinimas pagrįstas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius dalyvavo akcijoje „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

Tuo tarpu dėl J.Miliaus atleidimo turi spręsti visa Vyriausybė.

Anksčiau premjeras A.Butkevičius per savo atstovę spaudai Eveliną Butkutę-Lazdauskienę žiniasklaidai aiškino, kad sprendimą dėl tolimesnių J.Miliaus galimybių eiti pareigas turi priimti žemės ūkio ministrė, „darbietė“ Virginija Baltraitienė.

Ji įrodinėjo neturinti tam įgaliojimų ir kalbėjo, kad dėl J.Miliaus atleidimo sprendimą turėtų priimti Vyriausybė, nes Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra Vyriausybės įstaiga.

Liko trys variantai

Ministrė buvo teisi. Vyriausybės įstaigos vadovas atleidžiamas iš pareigų pagal Vyriausybės įstatymą. Jame numatyta, kad vadovas gali būti atleidžiamas:

  • savo noru;
  • kai praranda Lietuvos Respublikos pilietybę;
  • pasibaigus kadencijai;
  • išrinkus arba paskyrus į kitas pareigas;
  • kai įsiteisėja teismo nuosprendis, kuriuo jam paskirta bausmė už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, nusikalstamą veiką valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, nusikalstamą veiką nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai ar finansų sistemai arba bausmė, dėl kurios jis negali eiti savo pareigų;
  • kai jis šiurkščiai pažeidžia savo pareigas;
  • kai Vyriausybė nepritaria jo veiklos ataskaitai.

„Taigi nagrinėjamu atveju įmanomi iš esmės trys variantai: atsistatydinimas savo noru; atleidimas už šiurkštų pareigų pažeidimą ir atleidimas Vyriausybei nepritarus jo veiklos ataskaitai“, – daro išvadą Vyriausybės teisininkai.

Nagrinėjamu atveju įmanomi iš esmės trys variantai: atsistatydinimas savo noru; atleidimas už šiurkštų pareigų pažeidimą ir atleidimas Vyriausybei nepritarus jo veiklos ataskaitai“, – daro išvadą Vyriausybės teisininkai.

J.Milių atsistatydinti ragino žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė, premjeras A.Butkevičius ir net prezidentė D.Grybauskaitė. Tačiau jis raginimams nepasidavė.

Tuomet ieškodamas šiurkščių J.Miliaus pareigų pažeidimų premjeras kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) prašydamas pateikti atlikto antikorupcinio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vertinimo išvadas.

„Jeigu STT pasakys, kad yra pažeidimai, kokie jie ir kad J.Milius apie tai žinojo, Vyriausybė galės svarstyti jo nušalinimo klausimą“, – 15min teigė premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė netrukus pareiškė besitikinti, kad Vyriausybei užteks ryžto priimti reikiamus sprendimus dėl teisėsaugos akiratyje atsidūrusio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo.

Vyriausybė J.Miliaus nušalinimo klausimą ketina įtraukti į šios savaitės posėdžio darbotvarkę.

„Šiandien mes pagal Teisės departamento išvadas negalime įtraukti, bet kitą savaitę bus įtrauktas“, – praėjusios savaitės ketvirtadienį sakė premjeras.

Galimas tik ilgas procesas

Tačiau buvęs Darbo inspekcijos vadovas, dabar „iLAW“ advokatas Vilius Mačiulaitis tikina, kad vien STT vertinimo J.Miliui teisėtai atleisti Vyriausybei nepakaks.

ilawfirm.lt nuotr./Vilius Mačiulaitis
ilawfirm.lt nuotr./Vilius Mačiulaitis

„Kiekvienas institucijos vadovas, jei jis netinkamai vykdo savo pareigas, gali būti atitinkamai įvertinamas ir tada atleidžiamas iš pareigų. Tačiau valstybės tarnyboje institucijų vadovams yra taikomos tam tikros specifinės sąlygos. Vadovas piršto spragtelėjimu negali būti atleidžiamas, turi būti įvardijamos konkrečios priežastys, ką jis blogai daro, įvertinama veikla neigiamai ir tik po kurio laiko atsiranda galimybė nutraukti tarnybinius santykius“, – teigė advokatas.

Pasak V.Mačiulaičio, nepakanka neįtikusiam vadovui pareikšti nepasitikėjimą, nebent jis yra politinio pasitikėjimo darbuotojas.

„Įtarimai niekada nėra pagrindas atleisti bet kokį darbuotoją. Šiurkščiu pareigų pažeidimu laikomos veikos, kurios yra pripažintos nusikalstamos arba prieštaraujančiomis tarnybinei etikai, arba pripažintas asmuo yra supainiojęs viešus ir privačius interesus. Kitaip tariant, pažeidimai turi būti patvirtinti kitų įgaliotų institucijų – specialiųjų tarnybų, teismo, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos“, – aiškino pašnekovas.

Tačiau vien kažkokių trūkumų, kuriuos tarnybos veikloje randa antikorupcinį vertinimą atlikusi STT, pasak V.Mačiulaičio, nepakanka.

„Nebent tos spragos yra atsiradusios dėl netinkavo vadovavimo. Šiuo atveju yra kalbama apie galimas spragas, kurias galima pašalinti įdiegus reguliavimą, sutvarkius vidinius dokumentus. Tai negalėtų būti pagrindu išmesti vadovą iš pareigų, nebent galima suabejoti jo sugebėjimais vadovauti tarnybai ir tuo pagrindu pareikalauti ataskaitos, kaip numatyta įstatyme“, – tikino advokatas.

Pasak jo, į bet kokius priekaištus J.Miliui turėtų būti suteikta galimybė atsakyti.

Jei pagrindas atleidimui nebūtų teisiškai pagrįstas, pasak V.Mačiulaičio, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas įgytų teisę atleidimą ginčyti teisme ir prisiteisti šimtatūkstantinę kompensaciją.

Lietuvoje jau būta atvejų, kai buvo atleisti, o paskui prisiteisė kompensacijas Darbo biržos vadovas Vidas Šlekaitis, Valstybės tarnybos departamento vadovas Osvaldas Šarmavičius, buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Vitalijus Gailius ir jo pavaduotojas Vytautas Giržadas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min