Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 23d. 09:00

Tiesa ar melas? S.Skvernelis: „Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad pasitarimų įrašai niekam neteikiami ir nesaugomi“

Saulius Skvernelis Patikrinta 15min
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Premjeras Saulius Skvernelis iš Seimo tribūnos atsakinėdamas į klausimus apie sunaikintą Vyriausybės pasitarimo įrašą minėjo Vyriausybės kanceliarijos reglamentą ir aiškino, kad pagal šį teisės aktą Vyriausybės pasitarimo įrašai yra nevieši ir nesaugomi. 15min patikrino, kiek premjero žodžiuose tiesos.

„Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodyta, kad Vyriausybės pasitarimų garso įrašai daromi tik dėl protokolų surašymo, niekam neteikiami, viešai nenaudojami ir nesaugomi“, – praėjusią savaitę Seime kalbėjo S.Skvernelis.

Reglamente įtvirtintos priešingos nuostatos, nei sakė S.Skvernelis

Dabar galiojančiame Vyriausybės kanceliarijos reglamente iš viso nėra minima tokių nuostatų, kurias iš Seimo tribūnos skaitė S.Skvernelis. Priešingai, Vyriausybės kanceliarijos reglamente yra nurodyta, jog Vyriausybės pasitarimų įrašai turi būti saugomi, o ne naikinami.

„Dokumentų valdymo skyrius užtikrina, kad būtų tinkamai techniškai parengta Vyriausybės posėdžių salė ir į kompiuterines laikmenas įrašomi pranešimai, posėdžio ar pasitarimo dalyvių kalbos“, – nurodoma šių metų gegužės 3 dieną Vyriausybės kanclerio Algirdo Stončaičio patvirtintame Vyriausybės kanceliarijos reglamente.

Kitas to paties kanceliarijos reglamento straipsnis numato, kad „pasibaigus posėdžiams ir pasitarimams, jų skaitmeninius įrašus Dokumentų valdymo skyrius įdeda į numatytą duomenų saugyklos katalogą“.

„Šiais įrašais Redagavimo pogrupis naudojasi rašydamas posėdžių ir pasitarimų protokolus. Kalendoriniam mėnesiui pasibaigus, per 5 darbo dienas Dokumentų valdymo skyrius įrašus perkelia į kompaktinius diskus ir saugo Vyriausybės kanceliarijos archyve“, – nurodoma dokumente.

Rėmėsi ne dokumentu, o Vyriausybės teisininkų išaiškinimu

Todėl 15min kreipėsi į premjero atstovą spaudai Tomą Beržinską ir prašė atsiųsti dokumentą, kurį iš Seimo tribūnos citavo S.Skvernelis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Tomas Beržinskas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Tomas Beržinskas

Jokio dokumento pateikta nebuvo. Premjero patarėjas paaiškino, kad S.Skvernelis rėmėsi Vyriausybės teisės grupės išaiškinimu, kuris „suponuoja išvadą“, jog pasitarimų įrašai yra nesaugomi.

„Premjeras remiasi kanceliarijos Teisės grupės išaiškinimu. Teisės grupė nurodo, jog valstybės tarnautojai savo veikloje remiasi ne tik įgyvendinamaisiais teisės aktais (šiuo atveju tai yra Vyriausybės kanceliarijos reglamentas), tačiau ir aukštesniaisiais teisės aktais (šiuo atveju tai yra Vyriausybės įstatymas ir Vyriausybės darbo reglamentas), kurie ir suponuoja išvadą, jog Vyriausybės pasitarimų garso įrašai daromi tik dėl protokolų rašymo, niekam neteikiami, viešai nenaudojami ir nesaugomi“, – rašoma premjero patarėjo T.Beržinsko atsakyme.

Pasak premjero patarėjo, Vyriausybės reglamente, analogiškai kaip ir Vyriausybės įstatyme, nustatyta privaloma tik Vyriausybės posėdžių transliacija, garso įrašų darymas, perkėlimas ir saugojimas, tačiau tai nenustatyta Vyriausybės pasitarimams.

Sunaikinto pasitarimo įrašo istorija

Primename, kad skandalinga situacija pastarosiomis savaitėmis kilo, kai Vyriausybė atsisakė paviešinti ir vėliau sunaikino pasitarimo garso įrašą, kurio prašė žurnalistai iš skirtingų žiniasklaidos priemonių.

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro Roko Masiulio iniciatyvos atverti viešus duomenis žurnalistams po to, kai Registrų centras staiga atsisakė žurnalistams teikti duomenis ir nutraukė keliolika metų taikytą praktiką. Dalis R.Masiulio siūlymų tame pasitarime buvo grąžinti tobulinti, dalis – atmesti.

15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras S.Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę ir pats prieštaravo susisiekimo ministro R.Masiulio siūlymams. Tai 15min patvirtino ir pasitarime dalyvavusi Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė

Į Seimą aiškintis neatvyks

Žurnalistų sąjunga dėl Vyriausybės atsisakymo suteikti pasitarimo įrašą rengia kreipimąsi į teismą. Kompetentinga institucija – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba yra išaiškinusi, kad žurnalistai turi teisę susipažinti su įrašu, o neteikdama informacijos Vyriausybė trukdo žurnalistams vykdyti profesinę pareigą ir informuoti visuomenę.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas yra atskleidęs tikslią valandą, kada buvo sunaikintas minėtas įrašas. Dėl šios informacijos atskleidimo Vyriausybė pradėjo tarnybinį tyrimą. Tačiau įrašo sunaikinimo laikas yra svarbi detalė, kuri rodo, kad Vyriausybė įrašą ištrynė jau turėdama išaiškinimą, kad visuomenė turi teisę žinoti. Įrašas buvo sunaikintas nepaisant ir pačios Vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento.

Premjeras dėl sunaikinto įrašo ne kartą aiškinosi Seime. Jis teigė, jog visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti. Tačiau opozicijos premjero atsakymai neįtikino. Antradienį šaukiamas opozicijos inicijuotas nenumatytas Seimo posėdis, kuriame bus aiškinamasi ir dėl premjero S.Skvernelio vaidmens sunaikinant Vyriausybės pasitarimo įrašą.

S.Skvernelis antradienį ryte paskelbė, kad neketina dalyvauti neeiliniame Seimo posėdyje ir į klausimus neatsakinės, nes visi atsakymai jau pateikti.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Atsisakė atkurti įrašą ir ištrynė kitus viešus įrašus

Vyriausybė pareiškė atsisakanti atkurti sunaikintą pasitarimo įrašą, nes „garso įrašo atkūrimas nėra reglamentuotas, todėl (Vyriausybė – 15min) neturi pagrindo spręsti dėl jo atkūrimo.“

Kilus triukšmui, Vyriausybė iš interneto ištrynė ir visų savo viešų posėdžių įrašus.

Vyriausybės kanceliarija teigė, kad garso įrašai susinaikina automatiškai. Tačiau atsisakė parodyti, kaip įrašai yra naikinami, nes tai, pasak Vyriausybės, susiję su kibernetiniu saugumu. Žurnalistams nebeteikiamos jokios detalės apie įrašo sunaikinimo aplinkybes, motyvuojant, jog tai – saugumo klausimas. Vyriausybė net neatsakė į klausimą, ar premjero komanda klausėsi sunaikinto įrašo, nes tai, pasak kanceliarijos, irgi yra susiję su kibernetiniu saugumu.

Po kilusio skandalo Vyriausybė patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams sugrąžinama neatlygintina prieiga prie dalies Registrų centro duomenų. Taip pat įstatymo projektas yra pateiktas Seime.

Tačiau didelė dalis svarbių duomenų, kurie anksčiau buvo prieinami žurnalistams, lieka po užraktu. Žurnalistai negalės gauti archyvinių duomenų apie nekilnojamąjį turtą ir įmonių akcininkus. Šie duomenys žurnalistiniams tyrimams yra labai svarbūs. Politikai žada dėl to peržiūrėti teisės aktus, bet nėra aišku, kada tai bus padaryta.

15min vertinimu, S.Skvernelis sakė netiesą, Seime kalbėdamas, jog Vyriausybės kanceliarijos reglamente yra nurodyta, kad Vyriausybės pasitarimų įrašai yra nevieši ir nesaugomi. Tokių nuostatų S.Skvernelio minimame reglamente nėra. Dabar galiojančiame Vyriausybės kanceliarijos reglamente nurodytos priešingos nuostatos – kad ir Vyriausybės posėdžių, ir pasitarimų įrašai turi būti saugomi.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

16:44
03:16
03:00

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min