Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 31, 06:00

Tos pačios lyties porų sąjungos projektas sulaukė paramos Seime: kurie politikai išgelbėjo?

Partnerystės įstatymo projekto pateikimas praėjusiais metais žlugo, bet dabar pakoreguotas ir vietoje jo pristatytas Civilinės sąjungos projektas sulaukė sėkmės bei pakankamo parlamentarų palaikymo. Kai kurie jų kardinaliai pakeitė savo nuomonę dėl šių pataisų, kuriomis siekiama sureguliuoti nesusituokusių tiek tos pačios, tiek skirtingų lyčių porų santykius.
Jonas Gudauskas, Kazys Starkevičius, Vytautas Bakas ir Vytautas Juozapaitis
Jonas Gudauskas, Kazys Starkevičius, Vytautas Bakas ir Vytautas Juozapaitis / 15min nuotr.

Dėl Partnerystės įstatymo pataisų Seimas apsisprendė praėjusių metų gegužę – balsų dauguma joms nepritarė, iniciatoriai pažadėjo teikti patobulintą projekto variantą.

Tąkart Partnerystės projektą palaikė 63 parlamentarai, prieš buvo 58, 7 politikai balsuodami susilaikė. 13 tautos atstovų balsavime nedalyvavo.

Šių metų gegužę Seimo salėje valdantieji pateikė pakoreguotą Partnerystės įstatymo versiją – Civilinės sąjungos įstatymo projektą.

Jis Seimo narių daugumos sprendimu pateikimo stadiją praėjo: už projektą balsavo 70 parlamentarų, prieš – 49, 6 balsuodami susilaikė. 16 politikų balsavime nedalyvavo.

Nedalyvavo ir taip prisidėjo prie pateikimo sėkmės

Dalis Seimo narių, kurie nepalaikė Partnerystės pataisų, dėl Civilinės sąjungos projekto jau balsavo kitaip. Kita dalis – nebūtinai sąmoningai prisidėjo prie pateikimo sėkmės nedalyvaudami balsavime.

Lentelėje – duomenys, kaip pasikeitė kai kurių parlamentarų pozicija:

Seimo narys (frakcija) Partnerystės įstatymo projektas Civilinės sąjungos įstatymo projektas
Kazys Starkevičius (TS-LKD f.) prieš
Algis Strelčiūnas (TS-LKD f.) prieš balsavime nedalyvavo
Antanas Čepononis (TS-LKD f.) prieš balsavime nedalyvavo
Arvydas Pocius (TS-LKD f.) prieš balsavime nedalyvavo
Antanas Matulas (TS-LKD f.) prieš balsavime nedalyvavo
Irena Haase (TS-LKD f.) balsavime nedalyvavo
Dainius Kreivys (TS-LKD f.) susilaikė balsavime nedalyvavo
Vytautas Juozapaitis (TS-LKD f.) susilaikė
Jonas Gudauskas (TS-LKD f.) susilaikė
Jonas Varkalys (LS f.) prieš balsavime nedalyvavo
Viktoras Pranckietis (LS f.) susilaikė balsavime nedalyvavo
Saulius Skvernelis („Vardan Lietuvos“ f.) prieš balsavime nedalyvavo
Vytautas Gapšys (DP f.) susilaikė balsavime nedalyvavo
Mindaugas Puidokas (Mišri grupė) prieš balsavime nedalyvavo
Vytautas Bakas („Vardan Lietuvos“ f.) prieš
Linas Jonauskas (LSDP f.) balsavime nedalyvavo
Vidmantas Kanopa (LSDP f.) prieš balsavime nedalyvavo

Kardinaliai priešingas nuomones per balsavimą dėl civilinės sąjungos įteisinimo išsakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Kazys Starkevičius, Vytautas Juozapaitis ir Jonas Gudauskas, taip pat – Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas.

Kas tai lėmė?

J.Gudauskas: remsiu projektą, jei jis nebus pakeistas

Seimo konservatorius J.Gudauskas teigė, jog jo nuomonė pasikeitė, nes naujai teiktose pataisose neliko kai kurių nuostatų.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jonas Gudauskas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jonas Gudauskas

„Partnerystės įstatyme sukėlė daug diskusijų tai, kad santuoka registruojama metrikacijos skyriuje, taip pat – įvaikinimai, pavardžių keitimai. Šiame dabar pateiktame Civilinė sąjungos įstatyme to nėra, ir jeigu po svarstymų nebus daugiau pridėta, tokį įstatymą aš palaikysiu“, – 15min komentavo jis.

Perklaustas, ar ir per priėmimą jis palaikys Civilinės sąjungos projektą, jei jis nebus kardinaliai pakeistas, Seimo narys patikino, kad taip.

„Taip, bet jeigu bus kardinaliai pakeistas, [frakcija] mano nuomonę žino, tada tikrai kertinių dalykų, kur buvo įvaikinimai, santuokos, pavyzdžių keitimai, aš nepalaikysiu“, – sakė jis.

V.Juozapaitis: tai du skirtingi projektai

Kito Seimo konservatoriaus Vytauto Juozapaičio argumentai labai panašūs. Jis teigė, jog Partnerystės projektas ir Civilinės sąjungos projektas – du skirtingi teisės aktai.

„Tai ir nulėmė, – pažymėjo politikas. – Kitas dalykas, aš tą sykį susilaikiau, o ne prieš balsavau. Seime susilaikymas niekada nėra už, tai reiškia skaičiuojamas prie balsų prieš, bet jis vis tiek rodo santykį į tą klausimą.“

Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Vytautas Juozapaitis
Pauliaus Peleckio / 15min nuotr./Vytautas Juozapaitis

V.Juozapaičio vertinimu, nesusituokusių porų – tiek skirtingų lyčių, tiek tos pačios lyties – santykius reikia sureguliuoti ir tai išsiaiškinti demokratiniu būdu ne gatvėje, o Seime.

Paklaustas, kaip balsuos per priėmimo stadiją, jei projektas smarkiai nepasikeis, parlamentaras tiesiai neatsakė.

„Žiūrėsime. Niekas nežino, kaip pasikeis projektas, kaip nepasikeis. Toks koks yra dabar projektas nekelia ypatingos alergijos – nebent tiems, kurie apskritai nenori girdėti apie šių žmonių, gyvenančių kartu, santykių sureguliavimą“, – komentavo V.Juozapaitis.

A.Matulas: būčiau nepalaikęs

Balsavime dėl civilinės sąjungos įtvirtinimo nedalyvavęs dar vienas Seimo konservatorius Antanas Matulas tikino, jog nebalsavo ne dėl to, jog taip norėjo bent jau neužkirsti kelio projekto pateikimui, o dėl to, jog tuo metu jo nebuvo Seime.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Antanas Matulas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Antanas Matulas

„Aš buvau pakviestas į prezidentūrą, į konferenciją, kurią turėjo atidaryti prezidentas, bet irgi pasikeitus planams buvo tik perskaitytas pranešimas dėl korupcijos sveikatos sistemoje <...>. Gerbdamas prezidento instituciją negalėjau nedalyvauti. Bet mano nuomonė nepasikeitė – jeigu būčiau dalyvavęs, būčiau balsavęs prieš“, – 15min sakė jis.

Greičiausiai, pasak A.Matulo, prieš Civilinės sąjungos projektą jis balsuos ir per svarstymą, ir per priėmimą.

V.Bakas: pirmasis projektas buvo radikalus

Seimo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas V.Bakas įvardijo dvi priežastis, kodėl jo pozicija dėl nesusituokusių porų santykių sureguliavimo pasikeitė.

„Pirmą kartą, kai buvo teikiamas projektas, jis buvo teikiamas labai nekorektiškai, netgi agresyviai, nebuvo jokių diskusijų apie tai ir man pati pateikimo forma buvo nepriimtina“, – 15min komentavo politikas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Vytautas Bakas

Taip pat, anot jo, įtaką sprendimui padarė ir pasikeitęs projekto turinys.

„Pirmasis projektas iš esmės savo esme prilygo santuokai. [Tai buvo] pakankamai radikalus projektas“, – pažymėjo V.Bakas.

Jeigu pateiktas Civilinės sąjungos projektas iš esmės nepasikeis, politikas žadėjo jį palaikyti ir per priėmimą.

„Mano žiniomis, yra noras jį keisti. Nemanau, kad jis galėtų būti kažkaip keičiamas jį artinant prie pirminio projekto ar prilyginant [civilinę sąjungą] santuokos institutui, kaip buvo pradžioje. Tokiam projektui nepritarčiau, bet jei iš esmės jis nesikeis, tai nematau problemų jam pritarti“, – teigė tautos atstovas.

S.Skvernelis: nežinau, ar projektas esmingai pasikeis

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis teigė, jog balsavime dėl civilinės sąjungos įtvirtinimo nedalyvavo tik todėl, kad buvo išvykęs.

Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Saulius Skvernelis
Eriko Ovčarenko / BNS nuotr./Saulius Skvernelis

„Aš buvau Lenkijoje, Suvalkuose, komandiruotėje“, – 15min sakė jis.

Paklaustas, kaip dėl projekto balsuos kitose stadijose, politikas dvejojo, ar jo nuomonė keisis.

„Aš nepalaikiau ir nežinau, ar dabar kažkas esmingai pasikeis, kad turėčiau palaikyti“, – svarstė S.Skvernelis.

Partnerystės projekto jis neparėmė.

Pagal Seimo statutą, įstatymas Seime gali būti priimamas, kai posėdyje dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų Seimo narių ir daugiau kaip pusė visų jų įstatymą palaiko.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min