15min be reklamos
2022 11 28, 06:17

Tyrėjai pristatys Leipalingyje vykiusius partizanų palaikų paieškos darbus

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pirmadienį pristatys Druskininkų savivaldybėje, Leipalingyje, vykusius Lietuvos partizanų palaikų paieškų ir identifikavimo darbus.
Arvydas Anušauskas
Arvydas Anušauskas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Praėjusią savaitę krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas paskelbė, jog šioje vietovėje, manoma, rasti pasipriešinimo kovų pradininko, Pietų Lietuvos partizanų vado Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai, tačiau tuo metu Genocido tyrimo centras tuomet teigė negalintis šios informacijos patvirtinti.

LGGRTC Paieškų ir identifikavimo skyriaus vedėjas Rimantas Zagreckas tuomet teigė, kad kol kas tyrimas nėra baigtas.

Palaikų paieškos vykdytos ir prielaida dėl J.Vitkaus-Kazimieraičio iškelta remiantis istoriniais šaltiniais, bet kita ko – rezistencinio to meto laikraščio „Laisvės varpas“ redakcijos darbuotojo pasirašytu palaikų atpažinimo aktu kelios dienos po partizano nužudymo 1946-ųjų liepą.

2019 metais Leipalingio kapinėse reekshumuoti 34 partizanų palaikai, iš jų pernai buvo atpažinti septynių partizanų ir dviejų rėmėjų palaikai.

Vėliau Leipalingyje toliau buvo ieškoma dar nerastų palaikų bei identifikuojami jau rasti.

Anksčiau lapkritį centras paskelbė įkūręs ir kaupiantis žuvusių bei dingusių Lietuvos laisvės kovotojų artimųjų biologinį (DNR) seilių banką.

Jame tikimasi sukaupti ne mažiau kaip 30–40 tūkst. DNR mėginių, reikalingų laisvės kovotojų palaikams identifikuoti.

Mėginiai bus saugojami neribotą laiką.

Partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos okupaciją Lietuvoje vyko 1944–1953 metais. Jame dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių, o visame pasipriešinimo judėjime kaip pogrindžio organizacijų nariai, rėmėjai dalyvavo apie 100 tūkst. Lietuvos gyventojų. Šiame kare žuvo per 20 tūkst. partizanų ir jų rėmėjų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min