Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 29d. 14:05

Tyrimą dėl „Asmenybės augimo grupių“ mokymų pradėjo Seimo kontrolierius

Augustinas Normantas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Augustinas Normantas

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas savo iniciatyva pradėjo tyrimą dėl Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos ir Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro, Vilniaus nakvynės namų, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų veiksmų, dalyvaujant mokymų verslo įmonių vadovams projekte „Asmenybės augimo grupės“.

A. Normanto nuomone, yra tikslinga išsiaiškinti, ar valstybės ir Savivaldybės įstaigos tinkamai vykdė joms priskirtas funkcijas Ligoninės, Nakvynės namų, Kūdikių namų veiklos ir jos priežiūros srityje.

„Būtina išsiaiškinti, ar nurodytu atveju buvo pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymai bei Lietuvos Respublikos tarptautiniai įsipareigojimai žmogaus teisių apsaugos srityje, ar šios srities teisinis reglamentavimas yra tinkamas, ar pareigūnų veikloje nėra biurokratizmo ar piktnaudžiavimo požymių“, – tarnybos išplatintame pranešime spaudai cituojamas Seimo kontrolierius A.Normantas.

Įvertinęs visuomenės informavimo priemonėse pasirodžiusius pranešimus apie mokymų organizatorių Birutės Garmanaitės ir Jelenos Tveretinos vykdomą veiklą – mokymus verslo įmonių vadovams, kai mokymų objektu, galimai prieš jų valią, tapo psichikos negalią, psichologinių ir socialinių problemų turintys asmenys, Seimo kontrolierius pastebėjo, kad organizuojant ir vykdant mokymus galimai buvo pažeistos sveikatos priežiūros, socialinės reabilitacijos įstaigose laikomų asmenų teisės.

Viešoje erdvėje patetika informacija sukėlė pagrįstų abejonių, ar valstybės, Vilniaus miesto įstaigų, atsakingų už Ligoninės, Nakvynės namų, Kūdikių namų veiklos organizavimą arba jos priežiūrą, ir Vilniaus universiteto veiksmai buvo pakankami apsaugant asmens orumą ir privatumą, ar pareigūnų veikloje nėra biurokratizmo ar piktnaudžiavimo požymių, ar jie ėmėsi visų būtinų veiksmų, kad būtų užkirstas kelias minėtiems pažeidimams įvykti, taip pat, ar numatė tokių pažeidimų prevencijos galimybes.

Būdama nacionaline prevencijos institucija pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą, Seimo kontrolierių įstaiga, gali vykdyti prevencines priemones, siekiant užkirsti kelią kankinimui ir kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui, ar baudimui. Būdama akredituota nacionaline žmogaus teisių institucija Seimo kontrolierių įstaiga gali atlikti alternatyvius žmogaus teisių padėties vertinimus bei tyrimus dėl esminių žmogaus teisių problemų.

Vilniaus savivaldybės administracijos suburta komisija jau baigė savo tyrimą ir nustatė, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas Alvydas Navickas ir Vilniaus psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėjas Janas Hilbigas ir šio centro Pirmojo skyriaus vedėjas Laurynas Bukelskis organizuodami „Asmenybės augimo grupių“ mokymus Lietuvos banko darbuotojams pažeidė pacientų teises.

Nustatyta, kad tokio pobūdžio mokymai Vilniaus psichikos sveikatos centre negalėjo būti organizuojami ir vykdomi, nes Centro direktoriaus leidimas tokiems mokymams nebuvo suteiktas ir negalėjo būti suteiktas.

15min pranešė, kad Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai be ligoninės vadovo Martyno Marcinkevičiaus žinios dalyvaudavo mokymuose vadovams.

Paaiškėjo, kad įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas.

Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A.Navickas sako darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.

Vilniaus psichikos sveikatos centras dėl situacijos pradėjo vidinį tyrimą. Situaciją aiškinasi Vilniaus universitetas.

Dėl šių mokymų tyrimus dar atlieka Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus universitetas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Valstybinę duomenų inspekcija.

Nevyriausybinė organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“, gindama viešąjį interesą, dėl dėl mokymų yra kreipusis į Generalinę prokuratūrą, prašydama ištirti situaciją ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pažeidimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min