Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2015 08 31

Vilijampolės tragedija: iš Danguolės sūnų valstybė išplėšė, kad apsaugotų, bet grąžino karste

Užuguosčio kaimo gyventoja Danguolė J. sūnų, kurį atėmė valstybė, norėdama apsaugoti vaiką nuo šeimos, atgavo tik karste. Vienuolikmetis berniukas žuvo Vilijampolės socialinės globos namuose iškritęs pro trečio aukšto langą. Dar du Danguolės vaikai auga globėjų šeimoje – su jais moteris negali net pabendrauti. „Ar tikrai to nusipelniau?“ – graudinasi ji ir ima pasakoti savo gyvenimo istoriją.

Susigrąžinti vaikus – įmanoma

Teigti, kad tėvams Lietuvoje neįmanoma susigrąžinti vaikų, kuriems buvo nustatyta laikinoji globa, nėra pagrindo.

Per 2014 metus laikinoji globa buvo nustatyta 1885 vaikams. Iš viso tokių vaikų šalyje buvo 2388. Per 2014 metus 1124 vaikams buvo panaikinta laikinoji globa ir jie grąžinti į biologines šeimas.

Noriu, kad jie žinotų, kad aš esu, kad jų neužmiršau ir savo noru neišsižadėjau.

„Tėvai gali lankyti laikinai globojamas atžalas, juk laikinosios globos tikslas – grąžinti vaiką tėvams. Todėl laikini vaiko globėjai turi sudaryti sąlygas globotiniams bendrauti su jų biologiniais tėvais, išskyrus atvejus, kai toks bendravimas prieštarauja jų interesams, pavyzdžiui, tėvai piktnaudžiauja alkoholiu, smurtauja ir pan.

Pasitaiko atvejų, kai ir patys vaikai, sulaukę paauglystės, nenori kurį laiką bendrauti su biologiniais tėvais. Vaiko interesai visais atvejais turi būti svarbiausi”, – 15min.lt aiškino Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Danutė Umbrasienė.   

Vaiko laikinoji globa (rūpyba) pasibaigia tada, kai išnyksta aplinkybės, dėl kurių ji buvo nustatyta.

Vaikų paėmimas iš šeimos ir grąžinimas
Vaikų paėmimas iš šeimos ir grąžinimas.

„Taigi, vaiko susigrąžinimo procesas labai priklauso nuo tėvų, jų pastangų, noro ir valios keisti savo gyvenimo būdą. Su šeima dirbamas socialinis darbas. Jo rezultatams turi didelės reikšmės tėvų pasiryžimas gyventi kitaip, jų veiksmai, siekiant atsikratyti blogų įpročių, susirasti pastovų darbą ir pan.“, – pasakojo D.Umbrasienė.

Vaiko interesai – pirmoje vietoje

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė pažymėjo, kad vaiko statusas iki 18-os metų gali bet kada pasikeisti, jei tėvai teisme sugebės įrodyti, kad galėtų auginti savo vaikus.

Viena skaudžiausių Lietuvos patirčių yra ta, kad neretai vaikai iš šeimos paimami ne vieną kartą. Vaikui tai yra didžiulė trauma.

„Laikinoji globa – tai galimybė parodyti pokytį. Tačiau viena skaudžiausių Lietuvos patirčių yra ta, kad neretai vaikai iš šeimos paimami ne vieną kartą. Vaikui tai yra didžiulė trauma: paima – grąžina, paima – grąžina. Tai neduoda nieko gero“, – svarstė E.Žiobienė.

Tačiau ji irgi pabrėžė, kad net tada, kai yra apribota tėvų valdžia, jie turi teisę gauti informacijos apie savo atžalas. Vaikai netgi vežami į susitikimus su tėvais, atliekančiais bausmę įkalinimo įstaigose.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Edita Žiobienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Edita Žiobienė

„Kiekvienu atveju vaiko teisių apsaugos specialistai įvertina, ar bendravimas su tėvais vaikams nepadarys žalos. Vaiko interesai yra svarbiausi. Socialiniame darbe yra labai daug žmogiškos rizikos, todėl šis darbas labai sudėtingas: nepriimsi sprendimo – bus blogai. Priimsi – vis tiek blogai“, – samprotavo E.Žiobienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius