Dabar populiaru
Tiesiogiai
15min be reklamos
Publikuota 2018 12 09, 11:50 Atnaujinta 2018 12 09, 17:17

Vilniuje vyko masinis protestas „Paskutinis skambutis“: reikalavo pagarbos ir atšaukti etatinį apmokėjimą

Sekmadienį Vilniuje įvyko masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“, kuria reikalauta stabdyti valstybės biudžeto priėmimą ir didinti mokytojų atlyginimus. Skaičiuojama, kad susirinko apie 6 tūkst. žmonių. Premjeras Saulius Skvernelis atmetė pagrindinį reikalavimą dėl biudžeto. Pedagogai žada protestuoti toliau.
Andrius Navickas
Andrius Navickas proteste „Paskutinis skambutis“ / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Svarbiausias protesto „Paskutinis skambutis“ akcentas – susikibusių žmonių grandinė, kuri nudryko nuo Seimo rūmų iki Švietimo ir mokslo ministerijos, kur iki šiol gyvena 18 streikuojančių pedagogų.

Gyvoje grandinėje kartu su pedagogais stovėjo ir kitų profesinių sąjungų atstovai: medikai, socialiniai darbuotojai, kultūros darbuotojai, Lietuvos žurnalistų sąjungos atstovai, teisėsaugos pareigūnai. Iš viso protesto akcijoje dalyvavo apie 40-50 organizacijų.

Sekmadienio vakarą naujienų agentūra BNS praneša, kad susirinko apie 6 tūkst. žmonių.

„Kai medikai rezidentai protestavo, mus vadino panašiai kaip ir jus. Bet mes neišsigandome, susivienijome ir išėjome“, – kalbėjo Lietuvos medikų sąjūdžio atstovė Urtė Builytė.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“

Pagrindinis mitingas prasidėjo 15 valandą Vinco Kudirkos aikštėje, prie Vyriausybės rūmų.

Ten skambėjo pedagogus palaikančios kalbos. Taip pat buvo išsakyti pagrindiniai reikalavimai Vyriausybei: atidėti gruodžio 11-ąją numatytą biudžeto priėmimą, rasti papildomų pinigų mokytojų atlyginimams ir peržiūrėti viso viešojo sektoriaus finansavimą.

Protestuojančių pedagogų lyderis Andrius Navickas sakė: „Mes galime toliau streikuoti, prijungsime naujas mokyklas. Mes galime toliau gyventi ministerijoje. Mes galime ir mirti už tiesą. Labai prašau visų, ir politinių jėgų, susitelkime ir iškelkime mokytojo vardą aukščiau politinių intrigų.“

Premjeras Saulius Skvernelis sekmadienį išplatino pareiškimą, kuriame pareiškė sveikinąs protestuotojus, nors anksčiau šią akciją vadino valstybės perversmo dalimi. Reikalavimą atidėti biudžeto priėmimą premjeras atmetė.

Papildyta 16.30 val. Premjeras reikalavimą dėl biudžeto atmeta

Premjero Sauliaus Skvernelio išplatintame pranešime teigiama, esą nėra jokių galimybių išpildyti vieną svarbiausių reikalavimų – atidėti biudžeto priėmimą.

„Tai reikštų milžiniškas problemas valstybei, tai siūlantys politikai elgiasi neatsakingai. Biudžetas yra subalansuotas, teigiamai įvertintas įvairių tarptautinių institucijų, vienas didžiausių augimų jame kaip tik ir yra švietimo srityje“, – rašo S.Skvernelis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“

Nors anksčiau kalbėjo apie perversmą valstybėje, dabar premjeras toną sušvelnino.

„Bet kokia teisėta pilietinio protesto forma yra sveikintina. Ne tik girdime, bet ir darome viską, kad visos visuomenės grupės jaustų didėjančias pajamas, už darbą būtų sąžiningai atlyginama, valstybėje neliktų užmirštų žmonių“, – rašė S.Skvernelis.

Jis teigia, kad „tolimesni sprendimai priklauso nuo bendro sutarimo, kurį turi rasti visos viešojo sektoriaus profesinės sąjungos.“

Papildyta 16.00 val. A.Navickas: mes reikalaujame mažų dalykų

Mitingo dalyvių kalbas apibendrino streikuojančių mokytojų lyderis Andrius Navickas. Jis savo kalbą pradėjo kaip roko ar popmuzikos žvaigždė: „Labas, Lietuva, aš jus myliu. Ar mes jau pabudome? Ar kelsimės? Tikiu jumis“.

A.Navickas savo emocingoje ir trumpoje kalboje tvirtino, kad mokytojai, priešingai nei tvirtina valdžia, reikalauja ne neįmanomų, o mažų dalykų: „Norime labai mažų dalykų, – tik vieno euro prie valandinio atlyginimo, kad būtų mažiau vaikų klasėse. Ar tai nerealūs dalykai?

Mes galime toliau streikuoti, prijungsime naujas mokyklas. Mes galime toliau gyventi ministerijoje. Mes galime ir mirti už tiesą. Labai prašau visų, ir politinių jėgų, susitelkime ir iškelkime mokytojo vardą aukščiau politinių intrigų“.

Po A.Navicko kalbos mitingas baigėsi. Protestuotojai ėmė skirstytis.

Papildyta 15. 52 val. Medikų atstovai: premjerui – paskutinis skambutis

Mokytojus palaikė ir Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai. Urtė Builytė prisiminė medikų rezidentų protestus: „Kai medikai rezidentai protestavo, mus vadino panašiai kaip ir jus. Bet mes neišsigandome, susivienijome ir išėjome. Nors daugelis mūsų tos dienos reikalavimų dar neįvykdyti, bet tą dieną laikau mūsų pergale. Nes pasakėme tai, ką privalėjome pasakyti.“

Robertas Adomaitis savo kalboje akcentavo, kad ši valdžia užsiima visuomenės skaldymu ir visus, kurie ryžtasi protestuoti, bando supriešinti su kitomis visuomenės grupėmis. „Gana, užteks priešinimų. Jums, premjere, atėjo paskutinis skambutis“, – šiuos R.Adomaičio žodžius palydėjo pritarimo šūksniai.

Mokytojams palaikymą reiškė ir odontologų bei mokslininkų atstovai.

Susirinkusiųjų emocijas sukėlė žurnalisto ir keliautojo Vytaro Radzevičiaus kalba. Jis sakė:

„Tamsta mokytojas – kreipinys, kuris man labai brangus. Lietuvoj keturi amžini dalykai – švietimo, sveikatos apsaugos reformos, Nacionalinio stadiono statyba ir Vilniaus oro uosto rekonstrukcija. Eina 28-ieji atgautos nepriklausomybės metai, o švietimo reforma tebesitęsia. Su kiekvienais rinkimais vis žadama, žadama ir žadama, bet niekas nesikeičia. Anksčiau koncernas sukinėjosi aplink Seimą, o dabar koncernas sėdi Seime, bet niekas nesikeičia. Ir dar drįstama mokytojus vadinti teroristais. Psichologiniai teroristai sėdi anoj pusėj (Vyriausybėj, – red. past.), o ne čia stovi“.

VIDEO: TIESIOGIAI: protesto akcija „Paskutinis skambutis“

Papildyta 15.33 val. Pareigūnai džiaugiasi tvarka

Teisėtvarkos atstovai per kelias pirmas mitingo valandas renginio dalyviams jokių pretenzijų neturėjo.

„Džiaugiamės, kad žmonės nusiteikę taikiai, išreikšdami savo nuomonę, laikosi tvarkos“, – 15min teigė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Papildyta 15.15 val. S.Jurkevičius: būtina atšaukti etatinį apmokėjimą

Mitingą pradėjęs Vilniaus Licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius sakė:

„Viena po kitos nenusisekusios reformos atvedė mūsų švietimą į tokią būklę. Šį rudenį pradėta dar viena reforma. Žadėtas etatinis apmokėjimas yra išvirtęs į parodiją, nes didelė dalis mokytojų ne tik kad neturi etato, bet pagal dabartinę sistemą ir negali jo turėti“.

Jis siūlė net parengti knygelę apie Lietuvos klaidas švietimo srityje ir platinti ją Europoje. Anot direktoriaus, sisteminė valdžių problema – negebėjimas vykdyti reformų.

„Priėjome prie ribos, kai nebesuprantame apskritai, kaip tvarkyti švietimo sistemą. Taisymai nepadės. Būtina atšaukti etatinį apmokėjimą ir grįžti prie buvusios tvarkos“, – sakė S.Jurkevičius.

Mokytojams palaikymą reiškė tėvų atstovai bei mokiniai.

Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos abiturientė Kristina Manomaitytė savo kalboje, be kita ko, sakė: „Mokytojai streikuoja ne iš gero gyvenimo, todėl čia ir esu. Šiandien visi kartu laikom pilietiškumo egzaminą ne tik teoriškai, bet ir praktiškai. Ne ginklais esame stiprūs, o protingų ir mąstančių žmonių skaičiais.“

Papildyta 14.55 val.

V.Kudirkos aikštėje tarp protestuojančių pedagogų, medikų, kultūros ir kitų sričių profesinių sąjungų atstovų plevėsuoja ir politinių partijų vėliavos bei jų atstovų laikomi plakatai.

V.Kudirkos aikštėje buvo matyto opozicinių partijų atstovų – konservatorių, socialdemokratų, Darbo partijos atstovų.

Nepaisant to, jog akciją aktyviai remia opozicinės partijos, mitingo organizatoriai prieš akciją žadėjo, kad politikai nebus kviečiami į tribūną sakyti kalbų.

Protestuotojai bando atkreipti dėmesį ir išradingais plakatais: „Jie išskrido į kosmosą“, „Skvernelis žiūri į pasaulį pro uždarus langus“. Vienas pedagogas iš Pagėgių aikštėje vilkėjo kalinio drabužius ir laikė plakatą „ŠMM Įkaitas“. Jis sakė taip besijuokiantis iš Vyriausybės atstovų teiginių, kad ministerijoje apsigyvenę mokytojai elgiasi kaip teroristai ar Krymą okupavę V.Putino smogikai.

Anot jo, Vyriausybė, bandydama palaužti streikuotojus, gąsdina, kad valstybėje kils chaosas, nebus mokamos pensijos, net rinkimai gali neįvykti. „Tai demagogija. Juk visa tai tėra darbiniai klausimai, o ne pasaulio pabaiga“, – sakė jis.

„Šiandien visas dėmesys yra mokytojams, ne politikams, ne kažkokiems kitiems dalykams. Tai palaikymas visiems mokytojams, kurie yra Švietimo ir mokslo ministerijoje ir kitiems, kurie turbūt laukia sėkmingų derybų. O reikalavimai yra labai paprasti – kad derybos vyktų ne imituojant, o iš tikrųjų, kad vyriausybė įsiklausytų į tai, ką kalba mokytojai“, – LRT.lt sakė vienas protesto organizatorių Andrius Tapinas.

„Visiems norime kartu parodyti, kad mokytojas šiandien tampa prestižine profesija. Ne 2025 metais, o šiandien. Manau, kad tiek mokytojų streikas, tiek šios dienos akcija, kuri, tikiu, bus prasminga, parodys, kad mokytojas yra prestižinė profesija“, – LRT.lt sakė vienas protesto organizatorių A. Tapinas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė ragino protestuotojus ir apskritai visą visuomenę vienytis. „Mes reikalaujame, kad su mumis premjeras pradėtų derybas. Kalbėjimasis ir derybos yra pagrindinis dalykas, ko laukia mūsų visuomenė“, – portalui LRT.lt sakė I.Ruginienė. Ji neigiamai įvertino profesinių sąjungų susiskaldymą, bet sveikino, kad buvo sutarta dėl bendrų klausimų, siekiant gerinti mokytojų darbo sąlygas.

Papildyta 14.48 val.

Protestuotojų pilnoje V.Kudirkos aikštėje D.Pancerovas pakalbino Šaulių sąjungos uniforma vilkintį vyrą:

„Esu čia, kad parodyčiau, jog visi pritaria, kad nereikia priešinti visuomenės. Nes problema yra ta, kad dabar bandoma aiškinti, kad norint duoti mokytojams reikia iš kažko atimti. Čia yra priešinimas“.

Kitas protestuotojas teigė, kad yra labai didelis atotrūkis tarp viešojo ir privataus sektoriaus. Jis yra įsitikinęs, kad toks atotrūkis yra nenormalus ir viešojo sektoriaus atlyginimus būtina didinti.

Protestuotoja iš Vilniaus sakė esanti ne mokytoja, bet atvykusi jų palaikyti: „Kai mokiausi, mano laikais buvo gerbiami mokytojai. Tad atėjau čia siekdama, kad mokytojai vėl būtų pradėti gerbti“.

Papildyta 14.32 val.

Praėjus mažiau nei pusvalandžiui nuo akcijos pradžios dauguma protestuotojų jau pasiekė V.Kudirkos aikštę, kur įsikūrusi Vyriausybė. Joje ir turi įvykti protesto akcijos mitingas. Iš pirmo žvilgsnio daugiau dalyvių ėjo nuo Švietimo ir mokslo ministerijos nei nuo Seimo.

Netrukus V.Kudirkos aikštė buvo visiškai užpildyta protestuotojų.

Kol kas neaišku, ar su mitingo dalyviais bandys susitikti Vyriausybės atstovai.

„Turime palaikyti mokytojus, kurie dirba labai sunkų darbą ir gauna minimalius atlyginimus“, – BNS sakė į mitingą atėjęs choro dirigentas ir pedagogas Kastytis Barisas.

Dvyliktokas Simonas iš Telšių sako, kad į demonstraciją atvyko išgirdęs apie protesto akciją iš istorijos mokytojos.

„Mano mama irgi yra mokytoja. Man atrodo, kad situacija yra neteisinga, o turi kalbėti ne tik tie, kurie nuskriausti, bet ir kiti, kad balsas būtų geriau išgirstas“, – BNS sakė vaikinas.

Papildyta 14.15 val.

Prieš Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM), kur jau antrą savaitę gyvena streikuojantys mokytojai, susirinko minia žmonių. 15min žurnalistai Dovydas Pancerovas ir Sandra Buzaitė tiesiogiai prie ministerijos transliavo protesto akcijos pradžią. Daugelis protestuotojų turėjo skambučius ir jais tilindžiavo. Daugelis į protesto akciją susirinkusių žmonių buvo gerai nusiteikę.

Dovydas Pancerovas kalbino besirenkančius protestuotojus.

Ministerijoje įsitvirtinusių protestuojančių mokytojų lyderis Andrius Navickas sakė, kad šį savaitgalį ministerijoje yra aštuoniolika mokytojų. Anot jo, jei nepavyks rasti sutarimo ir sutarti dėl sprendimų, mokytojai tęs streikus.

Paklaustas, kaip vertina premjero pareiškimus apie sąmokslus ir perversmus, A.Navickas atsakė, kad tai emocijos, premjeras nežino kaip išeiti iš situacijos, ir daro pareiškimus, kurie tik gilina problemas.

„Tikimės, kad pirmadienį premjeras, kuris penktadienį net atšaukė atostogas, bus pailsėjęs ir diskusija bus konstruktyvi“, – sakė A.Navickas.

Protestuojanti pedagogė iš Šiaulių sakė, kad į akciją iš šio miesto atvažiavo ne vienas didelis autobusas. Ji teigė, kad reikia tobulinti etatinio apmokėjimo darbo sistemą, nes ji įnešė labai daug chaoso.

Protestuotoja iš Vilniaus sakė dirbanti vaikų darželyje, palaiko streikuojančius, nes ir darželiuose atlyginimai maži, vaikų grupės didelės, pedagogai nori daugiau nekontaktinių valandų.

Ji sakė, kad Vilniuje per švietimo reformą atlyginimai keitėsi, pridėjo, bet vis tiek nelengva išgyventi.

Vienas protestuotojas laikė plakatą „Konservatorius lauk iš Seimo“. Jis teigė palaikantis mokytojus, bet yra įsitikinęs, kad dėl jų problemų kalta ne šita valdžia, o ankstesnės.

Protestuotoja iš Pabradės Ryto gimnazijos sakė: „Norime, kad su mumis kalbėtų, mus išgirstų, kad nemanytų, jog žlugdome reformas, mes giname savo teises. Mes nereikalaujame kažko ypatingo, tad Vyriausybė turėtų mus išgirsti. Mes nenorime būtų supriešinti, mylime savo darbą, norime dirbti su vaikais, o ne streikuoti, tačiau reikia, kad būtų aiškumas apmokant už pedagogų darbą“.

Protestuojanti mokytoja iš Jonavos buvo kategoriškesnė: „Arogancija, nesiskaitymas, nėjimas į derybas atvedė iki protestų. Jei taip būtų šeimoje, šeima jau seniai būtų iširusi.“

Pradedant jau formuoti gyvąją grandinę prie ŠMM susirinkę pradėjo skanduoti ačiū ministerijoje esantiems mokytojams, kurie mojavo savo palaikytojams ir taip pat skambino varpeliais.

Suformavus gyvąją grandinę žmonės, skambindami varpeliais, pajudėjo link Vyriausybės, pakeliui sugiedojo Lietuvos himną.

Mitingas – prie Vyriausybės

Iš pradžių susikibusių žmonių grandinė nusidriekė per visą Vilniaus senamiestį – nuo Seimo rūmų iki Švietimo ir mokslo ministerijos, kur jau antrą savaitę gyvena protestuojantys pedagogai.

Organizatoriai tikėjosi, kad akcijoje dalyvaus apie 10 tūkst. žmonių. Skaičiuojama, kad susirinko apie 6 tūkst.

Po simbolinio susikabinimo rankomis, protesto dalyviai žygiavo prie Vyriausybės rūmų, kur pristatė tris esminius reikalavimus.

PROTESTO „PASKUTINIS SKAMBUTIS“ REIKALAVIMAI:

  • Stabdyti gruodžio 11 dieną numatytą valstybės biudžeto priėmimą, atsižvelgus į ekspertų rekomendacijas perskirstyti ir atrasti lėšų mokytojų atlyginimams pakelti;
  • Sudėlioti aiškias datas, kaip bus vykdomos derybos su mokytojų profesinėmis sąjungomis;
  • Profesinių sąjungų nuomone mokesčių reforma yra žalinga Lietuvos viešajam sektoriui ir turėtų būti stabdoma. Profesinės sąjungos mano, kad premjero pasiūlytas derybų grupės modelis dėl viešojo sektoriaus yra skubotas ir neefektyvus. Profesinės sąjungos reikalauja, kad deryboms šiais klausimais vadovautų iki Naujųjų metų sudarytas komitetas iš kompetentingų ekonomikos ekspertų, profesinių sąjungų atstovų, visuomenės veikėjų ir kitų suinteresuotų asmenų.

Pedagogus palaikančiame proteste „Paskutinis skambutis“ žadėjo dalyvauti 40–50 profesinių sąjungų atstovai: medikai, dėstytojai, kultūros, socialiniai darbuotojai, valstybės tarnautojai, teisėsaugos pareigūnai, žurnalistai ir kiti.

Taip reiškiama parama streikuojantiems mokytojams. Vyriausybės duomenimis, penktadienį streikavo 1115 pedagogų – tai sudaro 2,5 procentų visų pedagogų.

„Eisiu todėl, kad demokratinėje valstybėje yra normalu turėti kitokią nuomonę negu Seimo dauguma, premjeras, prezidentas, tegu ir neliečiamos mokesčių reformos klausimu“, – savo feisbuke rašė Medikų sąjūdžio profesoriaus Vytautas Kasiulevičius.

Protesto veidu tapo „Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas ir aktyvistas Andrius Tapinas, šiemet jau organizavęs mitingą prie parlamento rūmų „Mes kaltinam“.

Būtent „Laisvės TV“ ėmėsi burti profesines sąjungas, savanorius, organizuoti mitingą ir gyvą grandinę Vilniaus senamiesčiu.

„Kodėl „Laisvės TV“ žmonės meta visus darbus, pasiruošimus naujametinėms laidoms ir imasi organizuoti, derinti savanorius, montuoti, braižyti maršrutus, telkti žmones, statyti scenas Dėl trupinio aukso, gardaus valgio šaukšto, kaip sakė Kudirka? – savo feisbuke retoriškai klausė A.Tapinas. – Dėl to, kad mes tikim. O tikėjimas yra stogus raunanti, visa griaunanti jėga. Mes tikim, kad nuo mokytojo priklauso ateities Lietuva.“

Šįkart, priešingai nei per mitingą „Mes kaltinam“, organizatoriai priėmė sprendimą neleisti kalbėti politikams.

Reikalavimus atmeta

Prieš mitingą Sauliaus Skvernelio Vyriausybė reikalavimus atmetė kaip nepagrįstus. Politikai teigė, kad kitų metų biudžetas ir darbo apmokestinimą mažinanti reforma leis padidinti pajamas tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus darbuotojams.

Premjeras S.Skvernelis tikino, esą nepriėmus biudžeto kiltų chaosas. Jis negi prabilo apie perversmą valstybėje, kurį esą organizuoja jo politiniai oponentai ir net Rusijos specialiosios tarnybos.

Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas anksčiau įspėjo, esą teisėsauga turi informacijos apie galimas provokacijas. Jis tikino, kad platinami įvairūs gandai apie neramumus ir telkiamas pajėgas neturi jokio realaus pagrindo.

E.Misiūnas paragino protesto dalyvius laikytis rimties. Dėl mitingo nuo 13 iki 17 val. bus draudžiamas eismas Gedimino prospektu nuo Vilniaus gatvės iki Katedros.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min