Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 23d. 10:17 , Atnaujinta: 2020 birželio 23d. 17:22

Pliažas Vilniaus Lukiškių aikštėje: žmonės pramogauja, bet kyla ir pasipiktinimo banga

Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr. / Lukiškių aikštėje bus pristatytas dirbtinis paplūdimys

Vilniaus centre, Lukiškių aikštėje, pripilta smėlio – sostinė teigia kūrybiškai kovojanti su karantino pasekmėmis ir, siekdama konkuruoti dėl turistų bei priartinti vilniečiams jūrą, įrengė paplūdimį. Idėja Vilniuje dar nematyta, tačiau jau sulaukė ir pasipiktinimo, kadangi dalis žmonių šią aikštę laiko sakralia vieta, o buvę KGB rūmai priešais irgi esą nenuteikia linksmybėms tik su maudymosi kostiumėliais. Nepasitenkinimą išsakė ir Valstybinė kultūros paveldo komisija.

Supylė pirmadienį

Paplūdimio gultai, skėčiai, persirengimo būdelė, paplūdimio tinklinio aikštelė ir net jūros vaizdas ekrane bei garsas – visos detalės padės kurti vasaros kurorto įspūdį pačiame Vilniaus centre.

Kaip pliažo atidarymo išvakarėse pranešime spaudai teigė meras Remigijus Šimašius, „pietiniai Europos kurortai privėrė duris, o Baltijos jūros paplūdimiai šiemet bus pilni, todėl skubame padėti vilniečiams ir miesto svečiams – ilsėkitės Vilniuje“. Tokiu būdu esą šią vasarą Vilnius virsta kurortu.

1660 kv. m ploto paplūdimys pirmadienio rytą pradėtas pilti Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto, tam panaudota apie 300 kubinių metrų smėlio. Paplūdimys aikštėje bus visą vasarą. Greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas, kuriame kiekvieną vakarą rodomi „Telia TV“ filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.

Vilniaus mero teigimu, šis projektas savivaldybei kainuos apie 60 tūkst. eurų, o dar tiek pat jam išleis ir privatūs projekto partneriai.

„Savivaldybei kainavo apie 60 tūkst. eurų, su visa priežiūra, apsauga, sutvarkymu ir taip toliau. Kiek žinau, privatiems partneriams tiek pat kainavo“, – teigė R.Šimašius.

Miesto mero patarėja viešiesiems ryšiams Ieva Dirmaitė BNS sakė, kad renkantis partnerius buvo svarbu tai, kokiu turiniu jie galėtų prisidėti prie projekto ir kokybiškų transliacijų užtikrinimas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ieva Dirmaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ieva Dirmaitė

„Siekėme, kad šis paplūdimys būtų skirtas ne tik pasyviam poilsiui, bet ir įdomioms veikloms, edukacijai, kinui po atviru dangumi. Tam reikėjo partnerio, kuris per labai trumpą laiką galėtų užtikrinti ekrano pastatymą ir kokybiško turinio transliavimą. Prisidėti finansiškai sutiko telekomunikacijų ir TV transliacijų bendrovė „Telia“. Kokybiškos transliacijos užtikrinimas buvo būtina sąlyga“, – sakė patarėja.

Basomis miesto centre

Dar prieš oficialų atidarymą pliaže pradėjo rinktis žmonės, atėjo net kelios grupės vaikų, kurie ne tik bėgiojo po paplūdimį, bet ir ėmėsi statyti pilis.

Paplūdimio atidaryme R.Šimašius prisipažino, kad miesto centre basomis ant smėlio prieš kameras jis stovi pirmą kartą: „Nuo pat ryto matėm daug džiaugsmo aplinkui, žmonės tikrai šypsenas iš karto užsideda praeidami pro šalį, matosi, kad džiaugiasi savo miestu ir tais siurprizais bei netikėtumais, kuriuos čia turi. Idėja padaryti paplūdimį Vilniaus centre, o geriausia vieta – natūralu – Lukiškių aikštėje, kilo tuomet, kai dėl karantino žmonių galimybės judėti po pasaulį labai apribotos. Tada iškilo klausimas, kaip miestiečiams patirti naujų įspūdžių per atostogas.“

Šitoje vietoje buvo bandoma daryti daug blogų dalykų, bet šiandien mes čia matome laimingus žmones ir galime švęsti, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje.

Anot mero, per karantiną pradėta galvoti, kaip vilniečiams leisti patirti kuo daugiau malonių įspūdžių savo mieste – todėl pradėti organizuoti egzotiniai savaitgaliai, atidarytas ir pliažas.

„Noriu pakviesti ir visos Lietuvos žmones patirti tuos dalykus, kuriuos tradiciškai patiria – istorija, kultūra, bet taip pat ir daugiau dalykų, į Vilnių pažvelgti kitomis akimis. Gal kas ir nežino, bet Vilniuje turime bent dešimt gerų pliažų, kur galima tikrai gerai leisti laiką, šis yra vienuoliktas, atsiradęs laikinai, kuris galbūt ir primena, kad visur galima gerai leisti laiką“, – kalbėjo R.Šimašius.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje

Meras tikina, kad ir jam, ir daugeliui vilniečių šitoje vietoje įrengtas paplūdimys kelia asociacijas su tuo, jog pagaliau galime džiaugtis savo iškovota laisve.

„Šitoje vietoje buvo daug to, ir vieno, ir kito totalitarinio režimo manifestacijų, buvo bandoma daryti daug blogų dalykų, bet šiandien mes čia matome laimingus žmones ir galime švęsti, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje“, – kalbėjo Vilniaus vadovas.

Anot R.Šimašiaus, pirmiausia kilo idėja, o tada jau nuspręsta ją įgyvendinti Lukiškių aikštėje. Kritika, kurios jau sulaukta, jis vertina paprastai – palaikančiųjų, anot mero, yra kur kas daugiau.

„Kai kam ta kritika buvo tiesiog tam, kad esą žiemą čiuožykla gerai, o čia blogai, nes nuogas kūnas, kažkas ateis su šortais“, – pastebėjo meras.

Šiandien mes čia matome laimingus žmones ir galime švęsti, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje, – sakė R.Šimašius.

Į spaudos konferenciją irgi atėjo keli nepatenkinti vyresnio amžiaus žmonės, vienas mėgino užduoti klausimų merui, tačiau jam leista tik vieną paklausti – ar tokių vietų pasaulyje esama daugiau. Vyras sakė, kad nesupranta šitos idėjos, nes čia turėtų būti įamžinta tūkstantį metų trunkanti Lietuvos laisvės kova, kas nėra padaryta niekur Vilniuje.

Sulaukė kritikos

Tačiau paplūdimys miesto centre, Lukiškių aikštėje, sužavėjo ne visus. Vilniaus valdančiųjų koalicijai priklausantys konservatoriai pareiškė, kad su jais dėl šito projekto nebuvo tartasi. Kaip sakė vicemeras Valdas Benkunskas, jie apie sumanymą išgirdę tik pradėjus platinti spaudos pranešimus.

Vilniaus mero patarėjo I.Dirmaitės teigimu, tokio tipo projekto nėra būtina derinti taryboje.

„Laikiniems panašaus pobūdžio projektams derinimas Taryboje nėra reikalingas, ši situacija niekuo nesiskiria nuo kitų įprastų miesto renginių, kaip kad mugės, parodos, žiemos čiuožyklos, kurie yra organizuojami viešose miesto erdvėse, įskaitant ir šią aikštę“, – sakė ji.

Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas pareiškė, kad Lukiškių aikštėje pradėti darbai nedera su 1999 m. vasario 11 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu „Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje

Jie kreipėsi į Vilniaus miesto merą R.Šimašių ir savivaldybės administracijos direktorių Povilą Poderskį reikalaudami nedelsiant stabdyti savivaldybės vykdomus darbus, taip pat į Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį, ragindami neatidėlioti Seimui dar 2017 m. pateikto Lukiškių aikštės įstatymo projekto svarstymo.

„Miesto vadovo sprendimas rengti pramogas tokioje vietoje panašus į šokį ant sukilėlių kaulų. Aikštėje, kurioje buvo žudomi Lietuvos sukilėliai, kur šalia esančiuose KGB rūmų rūsiuose kalinti ir šaudyti Lietuvos rezistentai, įrenginėti pliažą visiškai nedera su pagarba kovojusiems už laisvę. Tokius darbus būtina stabdyti nedelsiant“, – teigia Seimo narys A.Ažubalis.

Miesto vadovo sprendimas rengti pramogas tokioje vietoje panašus į šokį ant sukilėlių kaulų, – sakė A.Ažubalis.

Seimo nariai pažymi, kad tokią miesto valdžios savivalę sąlygojo Kultūros komiteto pirmininko R.Karbauskio sprendimas ignoruoti įstatymą, kuriuo siūloma nustatyti, kad Lukiškių aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė ir formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais.

R.Karbauskis: sprendimas keistas

R.Karbauskiui Vilniaus valdžios sprendimas Lukiškių aikštėje įrengti laikiną paplūdimį taip pat nepatiko.

„Sprendimas labai keistas, bet Vilniaus meras yra toks pats keistas, kaip ir sprendimas“, – taip antradienį Seime apie idėją kalbėjo LVŽS pirmininkas.

R.Šimašius, paklaustas apie tokį R.Karbauskio pasakymą, teigė, kad tai vertintų kaip komplimentą, nes esą geriau būti keistam nei nuobodžiam.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Paplūdimio atidarymas Lukiškių aikštėje

Nepritaria ir komisija

Pranešimą apie paplūdimį Lukiškių aikštėje išplatino ir Valstybinė kultūros paveldo komisija, kurios nuomone, toks sprendimas nesuderinamas su istorine ir memorialine Lukiškių aikštės reikšme.

„Lukiškių aikštės istorija siejama su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija. Tai pažymi ne tik archyviniai duomenys, bet ir įrengta atminimo lenta, įamžinanti 1863 m. sukilimo dalyvių mirties vietą bei akmuo Lietuvos ginkluotojo pasipriešinimo (nežinomo kario) būsimam paminklui. Tai yra istoriškai susiformavusi vientisa, urbanistinė erdvė, turinti valstybinę reprezentacinę, Lietuvos laisvės kovotojų memorialinę ir visuomeninę paskirtis, tad aikštės pritaikymo sprendimai turėtų apimti ir suderinti visas šias funkcijas.

Seimas yra priėmęs nutarimą, kuriame nustatyta, kad Lukiškių aikštė Vilniuje formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Paveldo komisija mano, kad smėlio paplūdimio įrengimas Lietuvos istorinei atminčiai, tautiškumui itin svarbioje viešojoje erdvėje nedera su memorialine ir istorine Lukiškių aikštės reikšme. Dirbtiniame paplūdimyje vykdomos veiklos gali nustelbti tokios aikštės viešąjį pažinimą miestiečiams, plačiajai visuomenei bei svečiams iš užsienio šalių“, - rašoma pranešime.

Paveldo komisija mano, kad smėlio paplūdimio įrengimas Lietuvos istorinei atminčiai, tautiškumui itin svarbioje viešojoje erdvėje nedera su memorialine ir istorine Lukiškių aikštės reikšme.

Komisija tvirtina pasigedusi šios idėjos aptarimo su visuomene – sumanymas paviešintas, kai idėja jau pradėta įgyvendinti. „Skubotai priimti sprendimai dėl tokių valstybės istorinei atminčiai svarbių objektų, nesuteikus progos visuomenei išreikšti nuomonės, skatina šios susiskaldymą dėl svarbių paveldo objektų įveiklinimo“, - teigiama komisijos pranešime.

Pasipiktinimų būta ir socialinėje erdvėje, daugiausia tvirtinta, kad paplūdimiui Lukiškių aikštė netinkama dėl savo istorijos – čia mirties bausme bausti 1863 m. sukilimo dalyviai, kurių palaikai buvo rasti ant Gedimino kalno ir pernai rudenį pagaliau garbingai atgulė Rasų kapinių koplyčioje. O priešais stovi buvę KGB rūmai, kuriuose kalinti, žiauriai kankinti ir žudyti kovotojai už Lietuvos laisvę.

Vilnius jau pateikė originalių idėjų, kaip išjudinti miestą ir visuomenę karantino metu ir po jo. Sostinės savivaldybės suteikė laisvę lauko kavinėms ir pavertė miestą vienu dideliu restoranu. Taip pat paskelbta, kad liepos pradžioje sostinė virs ir viena didele meno galerija po atviru dangumi – projektas „Menas be stogo“ menininkams dovanoja 100 lauko reklamos stenduose, kuriuose nuo liepos 7 d. bus eksponuojami šimto menininkų darbai.

Komentarai: 74

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

02:02
01:03
01:44

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min