Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 gruodžio 7d. 20:51

Visagino skautai Rusijos jaunųjų žvalgų stovykloje vaidino „raudonarmiečius“ ir ieškojo „fašistų“

Trys Tyrimas
Visagino skautai Rusijoje mokėsi kariauti
Lietuvos moksleiviai buvo vežami į Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovyklą, kurioje mokėsi žygiuoti, maskuotis, šaudyti, mėtyti granatas. Šią vasarą grupė Visagino skautų Sankt Peterburgo miškuose klausėsi sovietinio diktoriaus Isako Levitano mitų apie Antrąjį pasaulinį karą ir ditirambų „didžiajai tėvynei“ Rusijai.

Prieš metus 15min.lt žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad Vilniaus Sofijos Kovalevskajos mokyklos ir Vasilijaus Kačalovo gimnazijos mokiniai dalyvavo Rusijos sukarintose stovyklose „Sojuz“, kuriose sukiojosi Kremliaus žvalgybininkai.

Tada Lietuvos teisėsaugos pareigūnai pradėjo ikiteisminius tyrimus, o švietimo įstaigos žadėjo apriboti mokytojų galimybę vežti vaikus į tokius prokremliškus renginius.

Tačiau užtenka „Google“ paieškoje įvesti kelis rusiškus raktažodžius ir paaiškėja, kad Lietuvos vaikai toliau yra vežami į tokio pobūdžio stovyklas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas sakė, kad tai – tęsinys Rusijos specialiųjų tarnybų veiksmų, nukreiptų prieš Lietuvos jaunimą.

Augina Rusijos patriotus

Rusijos jaunųjų žvalgų organizacija (RJŽO) skelbia, kad yra seniausias toks judėjimas šalyje. Pati organizacija buvo įkurta prieš 25 metus, tačiau šaknys esą siekia dar 1909-uosius ir carinės Rusijos kariuomenę.

RJŽO deklaruoja, kad pagrindiniai jos tikslai yra vaikų švietimas, religinis ugdymas, fizinis pasirengimas.

Teigiama, kad judėjimas skleidžia ir puoselėja stačiatikybę, rusiškas skautų tradicijas, Rusijos istoriją, kultūrą, geografiją. Taip pat moko gamtos stebėjimo, orientavimosi aplinkoje, topografijos, mazgų rišimo, išlikimo.

Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla
Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla

Iš viešai skelbiamos informacijos susidaro įspūdis, kad vienas iš pagrindinių RJŽO tikslų yra ugdyti Rusijos patriotus.

Po pranešimais RJŽO internetiniame puslapyje būna parašytas toks šūkis: „Laimingos žvalgybos! Visada pasiruošę! Už Rusiją!“

Pavyzdžiui, po pranešimais RJŽO internetiniame puslapyje būna parašytas toks šūkis: „Laimingos žvalgybos! Visada pasiruošę! Už Rusiją!“

Nepaisant to, organizacija skelbia turinti savo narių ne tik Rusijoje, bet visur, kur gyvena rusai: JAV, Baltarusijoje, Latvijoje, Estijoje, Lietuvoje.

Nėra tiksliai nurodyta, kokie asmenys tose šalyse atstovauja Rusijos „jauniesiems žvalgams“, tačiau šią vasarą RJŽO renginyje dalyvavo Visagino skautų organizacija.

Šventikas kalbėjo apie sugrįžtančią Rusijos didybę

RJŽO stovykla „Jubiliejinė linija 2015“ vyko šių metų vasarą, nuo liepos 27 iki rugpjūčio 3 dienos, Sankt Peterburgo priemiestyje, prie Ladogos ežero.

Pagrindinė renginio tema – Antrojo pasaulinio karo pabaigos septyniasdešimtmetis.

Organizatoriai skelbė, kad tai yra tradicinis skautų renginys, tačiau peržiūrėjus viešai publikuotus pranešimus, nuotraukas ir vaizdo įrašus susidaro įspūdis, kad tai – sukarinta stovykla, kurioje vaikams buvo pasakojami sovietinės propagandos mitai.

Pavyzdžiui, pagal sovietinę tradiciją Antrasis pasaulinis karas buvo vadinamas „Didžiuoju tėvynės karu“, Raudonoji armija – „išvaduotoja“, o Rusijos miestas Sankt Peterburgas – „Leningradu“.

VK.ru nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla
VK.ru nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla

Taip pat „jaunieji žvalgai“ galėjo apžiūrėti lauko parodą, kurioje buvo eksponuojami sovietinių karių atributai, pavyzdžiui, kulkų suvarpyti šalmai. Ant istorinių daiktų buvo prikabintos „Georgijaus juostelės“, tapusios Rusijos remiamų separatistų simboliu.

Vaikai klausėsi Rusijos stačiatikių šventiko tėvo Olego, kuris vedė renginius pavadinimu „Mes rusai – koks pasididžiavimas“.

Per vieną iš tokių pamokslų dvasininkas žadėjo, kad šių dienų rusai bus sugrįžtančios „Rusijos didybės liudininkais“.

Stovykloje ieškojo „fašistų“

Svarbiausias renginio akcentas buvo tris dienas trukęs „didysis žvalgybos žaidimas“, kuriame vaikai buvo suskirstyti į dvi komandas ir vaidino Raudonąją armiją.

Kiekviena komanda turėjo savo generolus, karininkus, eilinius. Skautai vykdė užduotis miškuose prie Ladogos ežero, dalyvavo „kruvinose kautynėse“, kurios atkartojo Raudonosios armijos pergales.

Pavyzdžiui, vieną naktį stovykloje sugriaudėjo sovietinio diktoriaus Isako Levitano balsas, kuris pranešė apie tariamą pavojų. Tada skautai turėjo čiupti ginklų imitacijas ir ieškoti į stovyklavietę prasmukusių „fašistų“.

Portale „YouTube“ buvo publikuotas vaizdo įrašas iš stovyklos „Jubiliejinė linija 2015“, kuriame kariška uniforma vilkintis vyras pasakojo vaikams apie snaiperio veikimo taktiką, kaip maskuotis, judėti.

Taip pat „jaunieji žvalgai“ mokėsi žygiuoti, šaudyti ir tiksliai mėtyti granatas.

VIDEO: Занятие по маскировке - Слёт ОРЮР 2015 года

Tikino, kad stovykla buvo nepolitinė

RJŽO skelbia, kad kiekvieną dieną stovykloje dalyvavo nuo 540 iki 600 žmonių. Tarp jų buvo ir grupelė Visagino skautų organizacijos atstovų, kuriems vadovavo Visagino „Draugystės“ progimnazijos bibliotekos vedėja Larisa Chrečkova.

Ji patvirtino, kad moksleiviai išties vyko į stovyklą Sankt Peterburge, tačiau teigė, kad tame nemato nieko blogo, nes stovykla nebuvo karinė ar politinė.

Tai buvo tikra skautų stovykla, kurioje buvo kalbama apie meilę dievui, tėvynei, gamtai. Jokios politikos ir jokio karo ten nebuvo, – kalbėjo L.Chrečkova.

„Aš nesuprantu, koks jūsų straipsnio tikslas. Jaučiu iš jūsų klausimų, kad jūs bandote kažkaip išprovokuoti, parodyti viską kitaip, nei buvo, – telefonu kalbėjo L.Chrečkova. – Tai buvo tikra skautų stovykla, kurioje buvo kalbama apie meilę dievui, tėvynei, gamtai. Jokios politikos ir jokio karo ten nebuvo.“

Skautų lyderė dar kelis kartus pabrėžė, kad stovykla buvo nepolitinė ir neturėjo nieko bendro su karu ar karyba.

Paaiškinus, kad RJŽO savo internetiniame puslapyje skelbė apie karinius žaidimus, L.Chrečkova patikslino: „Ak taip, dabar prisiminiau. Ten buvo toks istorinis žaidimas, kad vaikai geriau įsijaustų ir suprastų istoriją. Bet aš tame nieko blogo nematau. Esmė ten buvo Ladogos „gyvybės kelias“, o ne kariavimas.“

Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla
Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla

Ji sakė iš Visagino skautų nedaryti „valstybės priešų“ ir be reikalo nekelti įtampos. Esą Visagino skautai keliauja ir po kitas Europos šalis, o karybos elementai būna naudojami ir lietuviškose stovyklose.

Priminus, kad Raudonoji armija įvykdė Lietuvos okupaciją, o dabartinė Rusijos kariuomenė sukėlė karą Ukrainoje, L.Chrečkova atsakė: „Žinote, aš paklausau vienos pusės, paklausau kitos pusės ir manau, kad visur yra daug negerų dalykų. Vyksta karas ir tai yra baisu.“

Nežinojo apie stovyklos karinį pobūdį

Visagino „Draugystės“ progimnazijos direktorius Rimantas Petravičius prisipažino, kad 15min.lt pateikta informacija apie karinį stovyklos pobūdį jį nustebino.

„Žinojau, kad skautai ruošiasi važiuoti į stovyklą, žinojau, kad šią vasarą, bet apie apie tokius dalykus (karinę tematiką, – aut. pastaba) girdžiu pirmą kartą, – sakė R.Petravičius. – Mes netgi kalbėjome su bibliotekos vedėja ir aš gavau patikinimą, kad tai neturi nieko bendro su tokiais dalykais.“

Žinojau, kad skautai ruošiasi važiuoti į stovyklą, žinojau, kad šią vasarą, bet apie apie tokius dalykus girdžiu pirmą kartą, – sakė R.Petravičius.

Susidarė įspūdis, kad pateikta informacija apie stovyklos tematiką ir karinius žaidimus sutrikdė mokyklos vadovą. „Matyt, mums reikės dar kartą pasikalbėti su bibliotekos vedėja“, – sakė R.Petravičius.

Visaginų skautų organizaciją sudaro skirtingų mokyklų moksleiviai, ne tik „Draugystės“ progimnazijos.

R.Petravičius negalėjo tiksliai pasakyti, kiek progimnazijos moksleivių vyko į Sankt Peterburgą, nes stovykla buvo rengiama vasarą.

VSD informavo politikus

Valstybės saugumo departamentas (VSD) žinojo apie tai, kad grupė Visagino moksleivių buvo vežami į Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovyklas.

„Šiuo atveju departamentas pats negali priimti sprendimo uždrausti moksleiviams vykti į panašias keliones. Demokratinėje visuomenėje tokie draudimai būtų tiesiogiai traktuojami kaip žmogaus teisių ir laisvių suvaržymas“, – 15min.lt aiškino VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas.

Lietuvos žvalgybos pareigūnai šią informaciją perdavė susijusioms institucijoms.

Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla
Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas A.Paulauskas patvirtino, kad politikai apie tai buvo informuoti dar vasarą.

„Tai yra tęsinys to darbo, kurį Rusijos tarnybos daro su mūsų vaikais, – 15min.lt sakė A.Paulauskas. – Tai yra labai blogai. Labai blogai, kad mūsų moksleiviai keliauja į Rusiją mokytis kažkokių karinių dalykų, žvalgų įgūdžių. Tai rodo, kad mes turime dirbti su jais ir pasiūlyti kažką kitą.“

Lietuvos skautija nebuvo informuota

Visagino skautų organizacija priklauso ir Lietuvos skautijai, kuri vienija apie 2,5 tūkst. jaunuolių. Ši organizacija 15min.lt teigė, kad nebuvo iš anksto informuota apie L.Chrečkovos vadovaujamų skautų dalyvavimą RJŽO stovykloje.

Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla
Organizatorių nuotr./Rusijos jaunųjų žvalgų organizacijos stovykla

„Visagino skautų organizacijos noras bendrauti su Rusijos skautais – natūralus, nes šios organizacijos narius stipriai sieja jų tautybė, istorija, kultūra“, – rašoma Lietuvos skautijos komunikacijos koordinatorės Eglės Šidlauskaitės atsakyme.

Ji teigė, kad dažnai skautiški žaidimai būna kuriami istorinių įvykių pagrindu.

„Manome, kad šiuo atveju Rusijos skautų organizacijos stovykloje vyko panaši programa, paremta šios šalies istorija.

Dažnai inscenizacijų metu vaikai būna pagal tikrus faktus padalinti į komandas, kaip vyko mūšis realybėje. Komandų pavadinimai taip pat suteikiami pagal istorinius faktus. Tačiau tai yra ugdomoji priemonė, istorinių žinių suteikimas.

Žodis „skautas“ išvertus iš anglų kalbos reiškia „žvalgas“, todėl stovyklose visuomet mokomės žvalgybos, sėlinimo pagrindų“, – rašė E.Šidlauskaitė.

VIDEO: Тренировка знаменосцев и внос знамён (Слёт ОРЮР 2015)
VIDEO: Литургия на Слёте ОРЮР 2015 года

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:27:07
01:32
01:48

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min