Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 23d. 15:24 , atnaujinta: 2017 birželio 23d. 16:23

VU Medicinos fakulteto Akademinės etikos komisija išteisino mokymus su psichikos ligoniais rengusį A.Navicką

Alvydas Navickas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Alvydas Navickas

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto (MF) Akademinės etikos komisija šią savaitę baigė tyrimą dėl VU MF Psichiatrijos klinikos vedėjo Alvydo Navicko veiklos organizuojant Lietuvos banko darbuotojų mokymus Vilniaus Psichikos sveikatos centre, kuriuose dalyvavo ir ligoniai. Komisijos vertinimu, A.Navickas nieko bloga nepadarė.

„Atsižvelgiant į tai, kad Vilniaus universiteto Akademinės etikos kodeksas nereglamentuoja nagrinėjamu atveju vykdytos veiklos, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Akademinės etikos komisija neturi pagrindo konstatuoti, kad VU Psichiatrijos klinikos vedėjas doc. Alvydas Navickas pažeidė Vilniaus universiteto Akademinės etikos kodeksą“, – rašoma komisijos, kuriai vadovavo VU profesorius Edvardas Danila, išvadoje, kurią gavo 15min.

Akademinės etikos komisija neturi pagrindo konstatuoti, kad VU Psichiatrijos klinikos vedėjas doc. Alvydas Navickas pažeidė Vilniaus universiteto Akademinės etikos kodeksą.

Komisijos sprendimas ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų nuo jo įteikimo dienos taip pat gali būti skundžiamas Centrinei akademinės etikos komisijai.

Tačiau VU Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovė Vilma Radzevičienė 15min informavo, kad Medicinos fakulteto administracija pateiktomis išvadomis pasitiki ir sprendimo neginčija.

„Visgi docento A.Navicko veiksmai galėjo turėti tarnybinės veiklos pažeidimų. Neabejotina, kad susiklosčiusi situacija turi neigiamos įtakos klinikos įvaizdžiui, mažina visuomenės pasitikėjimą klinika ir jos gydytojais, tokia padėtis negali būti toleruojama. Doc. A. Navickas į Psichiatrijos klinikos vadovo pareigas buvo paskirtas laikinai, iki šių metų vasaros pabaigos. Jau šį rudenį bus skiriamas nuolatinis klinikos vadovas. Medicinos fakulteto administracija į šią poziciją ieškos kandidatų su nepriekaištinga reputacija. Tikimasi, kad susiklosčiusi situacija sustiprins kontrolės ir administracinius mechanizmus tiek pačioje klinikoje, tiek už jos ribų“, – atsiųstame komentare teigia V.Radzevičienė.

Anksčiau VU rektorius Artūras Žukauskas buvo teigęs, kad informaciją apie A.Navicko veiklą vertina labai rimtai.

„Labai rimtai vertiname pasirodžiusią informaciją ir esame pasiruošę atlikti vidinį tyrimą dėl susiklosčiusios situacijos bei bendradarbiauti tiek su Švietimo ir mokslo ministerija, tiek su kitomis institucijomis. Nustačius pažeidimus, klausimas neabejotinai bus svarstomas universiteto centrinėje akademinės etikos komisijoje“, – 15min situaciją gegužę komentavo VU rektorius A.Žukauskas.

VU Akademinės etikos kodeksas draudžia inicijuoti ir/ar vykdyti projektus, siejamus su universiteto vardu, jei jų rezultatai nenaudingi bendriems universiteto interesams, taip pat draudžiama naudoti materialinius bei finansinius universiteto išteklius politinei veiklai, privačiam verslui ar asmeninių poreikių tenkinimui ir piktnaudžiauti universiteto ištekliais vykdant projektus.

Tačiau A.Navicką VU Akademinės etikos komisija išteisino.

Seimo komisija kvies pasiaiškinti

Mokymais Vilniaus psichikos centre besidomėjusios Seimo Savižudybių ir smurto komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas neslepia, kad jam toks VU situacijos vertinimas nepriimtinas.

Vilniaus Universitetas tokiu požiūriu diskredituoja save ir visą Lietuvos psichiatriją, - sako M.Majauskas.

„Akivaizdu, jog ir toliau vadovaujamasi sovietiniais psichikos sveikatos principais, kuomet psichiatras visuomet teisus, nes pacientas ligonis. Ir jokie žmogaus teisių klausimai čia negalioja. Vilniaus Universitetas tokiu požiūriu diskredituoja save ir visą Lietuvos psichiatriją“, – sako M.Majauskas.

Anot jo, Seimo komisija dar kartą svarstys šią istoriją ir prašys VU paaiškinti tokio sprendimo motyvus.

„Tai tik didina psichikos sveikatos ligų stigmą ir skatina žmones vengti kreiptis pagalbos. Man kyla natūralus klausimas: kam tokia sveikatos apsaugos sistema reikalinga, jei žmonės nenori turėti su ja jokių reikalų, net kai yra labai sunku? Seimo komisija prašys Vilniaus universiteto pristatyti savo išvadas ir atsakyti į klausimus. Neatmetu galimybės kreiptis į tarptautines institucijas įvertinti šią situaciją ir Vilniaus universiteto laikyseną“, – kalbėjo M.Majauskas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mykolas Majauskas

15min gegužę pranešė, kad Vilniaus psichikos sveikatos centro pacientai be ligoninės vadovo Martyno Marcinkevičiaus žinios dalyvaudavo mokymuose vadovams. Paaiškėjo, kad įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas A.Navickas.

Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A.Navickas sakė darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.

Generalinė prokuratūra po šio 15min straipsnio pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo.

Vilniaus psichikos sveikatos centras dėl situacijos pradėjo vidinį tyrimą.

Dėl šių mokymų tyrimus dar atlieka Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Valstybinė duomenų inspekcija, Seimo kontrolieriaus tarnyba.

Situaciją stebi Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos.

Dėmesio problemai skyrė Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija.

Vilniaus savivaldybės administracijos suburta komisija jau baigė šios istorijos tyrimą ir nustatė, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas A.Navickas ir Vilniaus psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėjas Janas Hilbigas ir šio centro Pirmojo skyriaus vedėjas Laurynas Bukelskis organizuodami „Asmenybės augimo grupių“ mokymus Lietuvos banko darbuotojams pažeidė pacientų teises.

Nustatyta, kad tokio pobūdžio mokymai Vilniaus psichikos sveikatos centre negalėjo būti organizuojami ir vykdomi, nes Centro direktoriaus leidimas tokiems mokymams nebuvo suteiktas ir negalėjo būti suteiktas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min