Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 12d. 14:17 , Atnaujinta: 2018 spalio 12d. 15:39

Vyriausybė pradeda tyrimą dėl premjero patarėjo Skirmanto Malinausko pasisakymų apie ištrintą įrašą

Saulius Skvernelis ir Skirmantas Malinauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis ir Skirmantas Malinauskas

Vyriausybės kanceliarija atsisako atsakyti į klausimus apie ištrintą Vyriausybės pasitarimo įrašą. Bet kokios detalės apie įrašą ir jo sunaikinimą Vyriausybei virto saugumo klausimu. Dėl to, kad premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas televizijos laidoje atskleidė, anot Vyriausybės, jautrią informaciją, bus pradedamas vidinis tyrimas.

15min anksčiau kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją su klausimu, kurią tiksliai dieną ir valandą buvo sunaikintas Vyriausybės pasitarimo įrašas. Vyriausybė atsakė, kad tokios informacijos neatskleis.

„Tikslus laikas ir tiksli savaitės diena nėra skelbtina, nes tai yra susiję su Vyriausybės kanceliarijos informacinio tinklo saugumo rizikomis“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos atsakyme.

Tačiau vėliau, ketvirtadienį vykusioje Edmundo Jakilaičio laidoje „Delfi dėmesio centre“ premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas įvardijo tikslų laiką. Jis teigė, kad įrašai yra ištrinami penktadienį 23 valandą. Dėl tokio fakto paviešinimo Vyriausybė pradės tarnybinį tyrimą.

Pradeda vidinį tyrimą

15min kreipėsi į Vyriausybės kanceliariją su prašymu išaiškinti, ar taip S.Malinauskas nusižengė viešai deklaruojamiems kibernetinio saugumo standartams. Atsakymas – sprendimas pradėti vidinį tyrimą dėl S.Malinausko viešų pasisakymų.

„Ministro Pirmininko patarėjas Skirmantas Malinauskas laidoje „Dėmesio centre“ iš tiesų atskleidė jautrią informaciją, kuri susijusi su Vyriausybės informacinių tinklų saugumu. Tai buvo padaryta atsakant į klausimą ir norint išsklaidyti abejones. (…) Tokios ir panašios informacijos viešinimas gali kelti rizikas ir tai bus įvertinta. (…) Tarnybinis tyrimas dėl galimo nusižengimo bus pradėtas. Jeigu ateityje pastebėsite, kad Ministro Pirmininko patarėjai ar Vyriausybės kanceliarijos darbuotojai teikia per daug detalią informaciją ir tokios informacijos pateikimas gali kelti pavojų, tikimės, jog apie tai ir vėl pranešite“, – teigiama Vyriausybės kanceliarijos raštu pateiktame komentare.

S.Malinauskas žada prisiimti atsakomybę

Premjero patarėjas S.Malinauskas 15min teigė esąs pasirengęs prisiimti atsakomybę, jei vidinio tyrimo išvados jam bus nepalankios.

„Jeigu bus nustatyta, kad aš informaciją pateikiau, kurios negalėjau pateikti, tai, aišku, rimtos pasekmės. Aš jau nekalbu, kad jei netekčiau teisės dirbti su slapta informacija, tai man tiesiog automatiškai pareigos nutrūktų. Bet lygiai taip pat yra klausimas dėl to, kokią nuobaudą galėtų kanceliarija taikyti“, – kalbėjo S.Malinauskas.

Patarėjas teigė buvęs įspėtas apie įrašo sunaikinimo laiką: esą „geriau būtų jo neminėti“. Ar savo pasisakymais galėjo padaryti žalos Vyriausybės tinklų saugumui, pašnekovas vertinti nesiėmė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas

Neatsako į klausimus apie įrašą

15min taip pat turėjo ir daugiau klausimų Vyriausybei apie įrašo sunaikinimo detales, tačiau į klausimus neatsakoma. Konkrečiai 15min žurnalistai Vyriausybės klausė kelių dalykų:

  1. Klausėme, ar kažkoks žmogus fiziškai nustato dieną ir valandą, kada serveryje saugoma informacija yra ištrinama.
  2. Prašėme pateikti ištrintų įrašų registrą, kur matytųsi, kada yra ištrinami visi įrašai nuo rugsėjo 1 dienos.
  3. Klausėme, ar, kai įrašas buvo serveryje jo prašė arba jį buvo perklausę kokie nors premjero patarėjai ar kiti žmonės iš Vyriausybės kanceliarijos, kurie nėra susiję su protokolo sudarymu.

Nė į vieną klausimą nebuvo atsakyta ir šios informacijos žurnalistai negali pateikti visuomenei, nes Vyriausybei tai tapo saugumo klausimu.

„Kaip veikia Vyriausybės kanceliarijos informacinės sistemos, kaip nustatomi serverio parametrai ir panaši informacija, yra susijusi su saugumo rizikomis, todėl yra neteiktina“, – rašoma Vyriausybės kanceliarijos atsakyme.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vyriausybės posėdžių salė

Įrašą sunaikino jau turėdami išaiškinimą, kad visuomenė turi teisę žinoti

Įrašo sunaikinimo laikas ir valanda, kurią atskleidė premjero patarėjas, yra svarbi detalė.

Tai parodo, kad Vyriausybė įrašą sunaikino jau po to, kai jiems buvo pateiktas kompetentingos institucijos išaiškinimas, kad įrašas turi būti prieinamas visuomenei. Išaiškinime buvo konstatuota, jog žurnalistai turi teisę susipažinti su įrašo turiniu ir jį pateikti visuomenei.

Praėjusio penktadienį vidurdienį Vyriausybei buvo pateikta už visuomenės informavimo normų laikymąsi atsakingos institucijos – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos – nuomonė. Joje ne tik parašyta, kad žurnalistai gali susipažinti su įrašu, bet ir konstatuota, kad Vyriausybė, neteikdama informacijos, trukdo žurnalistams vykdyti savo profesinę pareigą ir informuoti visuomenę.

Sunaikinto įrašo istorija

Primename, kad Vyriausybė sunaikino praėjusią savaitę vykusio pasitarimo garso įrašą, kurio prašė žurnalistai iš skirtingų žiniasklaidos priemonių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Tame pasitarime buvo svarstomos Susisiekimo ministerijos ir ministro Roko Masiulio iniciatyvos atverti viešus duomenis žurnalistams, po to kai Registrų centras staiga atsisakė žurnalistams teikti duomenis ir nutraukė keliolika metų taikytą praktiką. Dalis R.Masiulio siūlymų tame pasitarime buvo grąžinti tobulinti, dalis – atmesti.

15min žiniomis, šiame pasitarime premjeras S.Skvernelis spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę ir pats prieštaravo susisiekimo ministro R.Masiulio siūlymams. Tai 15min patvirtino ir pasitarime dalyvavusi Interneto žiniasklaidos asociacijos pirmininkė Aistė Žilinskienė.

Įrašas su premjero pasisakymais buvo sunaikintas nepaisant Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos išaiškinimo. Taip pat įrašas buvo sunaikintas nepaisant pačios Vyriausybės kanceliarijos darbo reglamento. Naujienų agentūra BNS atskleidė, kad reglamentas numato, jog Vyriausybės posėdžių ir pasitarimų skaitmeniniai įrašai turi būti laikomi duomenų saugyklos kataloguose, o pasibaigus kalendoriniam mėnesiui – perkeliami ir saugomi Vyriausybės kanceliarijos archyve. Kanceliarija teisinasi, esą kiti reglamentai yra aukščiau ir įrašų saugoti neįpareigoja.

Trečiadienį opozicija uždavė klausimus premjerui S.Skverneliui apie sunaikintą įrašą. Premjeras turės atsakyti į klausimus iš Seimo tribūnos artimiausiame Seimo posėdyje. Opozicija klausia premjero, kieno nurodymu buvo sunaikintas įrašas ir ar jis sąmoningai pažeidė teisės aktus ir pačios Vyriausybės tvarką.

Taip pat Vyriausybė pareiškė atsisakanti atkurti sunaikintą pasitarimo įrašą, nes „garso įrašo atkūrimas nėra reglamentuotas, todėl (Vyriausybė – 15min) neturi pagrindo spręsti dėl jo atkūrimo.“

Vyriausybės kanceliarija teigė, kad garso įrašai susinaikina automatiškai. Tačiau atsisakė parodyti, kaip įrašai yra naikinami, nes tai, pasak Vyriausybės, susiję su kibernetiniu saugumu.

Po kilusio skandalo Vyriausybė patvirtino laikinus sprendimus, kuriais Lietuvos žurnalistams sugrąžinama neatlygintina prieiga prie Registrų centro duomenų. Taip pat Vyriausybė nusprendė Seimui skubos tvarka teikti reikalingas įstatymų pataisas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

20:17
01:09
02:13

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min