Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 6d. 10:17

Kaune suburtas septynių Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos universitetų konsorciumas

VDU konsorciumo sutartį pasirašė Ukrainos ir Lenkijos universitetai
VDU nuotr / VDU konsorciumo sutartį pasirašė Ukrainos ir Lenkijos universitetai

Ketvirtadienį Kaune apsilankė Ukrainos ir Lenkijos universitetų delegacijos, kurios kartu su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU) įsteigė konsorciumą ir pasirašė daugiašalę bendradarbiavimo sutartį. Trijų Rytų Europos valstybių atstovai tikisi, kad užmegzta akademinė partnerystė leis tobulėti, dalintis idėjomis, tyrimais, patirtimis – tokie mainai ypač reikšmingi ne tik Ukrainoje vykstančio karo kontekste, bet ir dėl globalizacijos, skatinančios Europos valstybes bendradarbiauti visose srityse.

„Lietuva ir Lenkija visada buvo mūsų artimiausi draugai – tik jų padedami galėsime pasipriešinti Rusijos agresijai“, – įsitikinęs Lesia Ukrainkos Rytų Europos nacionalinio universiteto rektorius Ihoras Kotsanas. Jis kartu su kitais Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos atstovais Kaune pasirašė bendro tarptautinio universitetų konsorciumo dokumentą.

„Uždarame universitete ar visuomenėje neįmanoma vykdyti jokių tyrimų, todėl ši patirtis su Europos kolegomis bus svarbi, kaip ir idėjų, tyrimų apsikeitimas. Tikimės, kad Ukraina taps ES nare – Lenkijos ir Lietuvos pavyzdys mus įkvepia, norėtume eiti ta pačia kryptimi“, – tikino I.Kotsanas.

Kalbėjo ir apie karą

Kaune buvo priimtos delegacijos iš keturių Ukrainos universitetų: Lesia Ukrainkos Rytų Europos universiteto (Luckas), Ukrainos Vasylio Stefanyko Priekarpatės nacionalinio universiteto (Ivano Frankivskas), valstybinio universiteto „Ostrogo akademija“ (Ostrogas) ir Chmelnyckio valstybinio universiteto (Chmelnyckis). Tuo tarpu iš kaimyninės Lenkijos atvyko dviejų aukštųjų mokyklų – Chelmo universiteto (Chelmas) ir Liublino katalikiškojo universiteto (Liublinas) – atstovai.

Dėl vykstančių neramumų, prie Ukrainos delegacijos negalėjo prisijungti kelių universitetų atstovai, kadangi jie patys buvo pašaukti į karo tarnybą. 

Susitikimo metu neišvengta kalbų apie Ukrainoje vykstantį karą. Dėl vykstančių neramumų, prie Ukrainos delegacijos negalėjo prisijungti kelių universitetų atstovai, kadangi jie patys buvo pašaukti į karo tarnybą. Viliamasi, kad užmegzti ryšiai šiai šaliai pagelbės, atstodami kiek kitokius ginklus – akademinę partnerystę, pilietinį, moralinį palaikymą, kultūrinius ir akademinius mainus. 

„1990-aisiais pats dalyvavau lietuviškame „Maidane“ Vilniuje. Tikiuosi, kad mūsų „Maidanas“ ir kova Ukrainoje yra naujos mūsų istorijos pradžia ir po dvidešimt penkerių (arba mažiau) metų turėsime tokias pačias sąlygas, kaip ir jūs“, – pažymėjo V.Stefanyko Priekarpatės nacionalinio universiteto prorektorius Sergii Sharynas. Svečiai iš Ukrainos neslepia, kad prieš metus prasidėjusi revoliucija gali tapti paskutine galimybe jiems taip pat pasirinkti europietiškas vertybes.

Prisiminė LDK laikus

Susirinkusieji prisiminė ir daugiau istorinių sąryšių tarp Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. VDU istorikas Rūstis Kamuntavičius atkreipė dėmesį į prieštaringai šiose šalyse vertinamus akcentus, pradedant Jogaila – didvyriu Lenkijoje, bet „tamsiu herojumi“ Lietuvoje – ir baigiant Liublino unija, kuri tapo katastrofa lietuviams, nes pasibaigė šalies iširimu, o lenkams iki šiol išlieka džiugia šventine sukaktimi.

Tačiau visų trijų valstybių atstovai sutiko, kad seni istoriniai, politiniai ir sociokultūriniai saitai joms davė daug naudos ir turi tęstinumą akademinėje srityje, bendrose universitetų iniciatyvose – tai artima draugystė, kuri šiandienos neramumų fone ypač svarbi.

„Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės era buvo pats geriausias laikotarpis Ukrainos istorijoje – tai buvo labai tolerantiškas periodas, auksinis bendradarbiavimas tarp Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Jau tuomet susivienijote prieš Rusiją, norėdami apginti demokratiškas vertybes“, – pastebėjo Lesia Ukrainkos Rytų Europos nacionalinio universiteto rektorius Ihoras Kotsanas.

Tarptautiniai ryšiai – atsvara emigracijai

VDU viešųjų ryšių prorektorė Auksė Balčytienė pabrėžė, kad Lietuvos aukštosioms mokykloms tarptautiniai ryšiai tapo ypač svarbūs dėl padidėjusios emigracijos, prarandamų jaunų žmonių. „Vienas būdas tai kompensuoti yra investicijos į tarptautiškumą. Gyvename sąsajų kupiname pasaulyje, todėl studijuoti regionus, suprasti kontekstą, kultūras ir kalbas yra labai svarbu kuriant profesionalų ir piliečių ateitį“, – sakė prorektorė.

Susitikime taip pat dalyvavo ir ekspertai iš Švedijos, kurie pasidalino savo patirtimi steigiant aukštųjų mokyklų konsorciumus.

VDU su Ukrainos universitetais bendradarbiauja nuo 2007 m. mokslinių tyrimų, studentų mainų srityse. Šiuo metu universitetas palaiko ryšius su septyniomis Ukrainos aukštosiomis mokyklomis Kijeve, Charkove, Užgorode, Odesoje. Vis daugiau ukrainiečių renkasi VDU laipsnį suteikiančias programas, dėstomas užsienio kalba. 2013 m. Vytauto Didžiojo universitetas įkūrė atstovybę Charkove, kuri stiprina akademinius ryšius su vietos universitetais.

Derybos dėl konsorciumo sutarties sudarymo buvo pradėtos konferencijoje „Ukrainos ir Baltijos šalių bendradarbiavimas aukštajame moksle“ („Ukrainian – Baltic Cooperation in Higher Education“), kuri vyko 2014 m. lapkričio 7 d. Lucke. Šiame susitikime Vytauto Didžiojo universitetui atstovavo Plėtros prorektorė Natalija Mažeikienė. Konferencijoje buvo aptartos galimybės inicijuoti bendradarbiavimą tarp Ukrainos ir Lenkijos universitetų. Atsakomuoju vizitu bus pasirašoma konsorciumo sutartis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min