Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 16d. 05:56

Žurnalistai nuo Registrų centro duomenų atkirsti daugiau nei metus: kaip valdžia „sprendžia problemą“?

Saulius Skvernelis ir Saulius Urbanavičius 15min tema
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis ir Saulius Urbanavičius

Prieš daugiau nei metus kilo skandalas dėl nutraukto Registrų centro duomenų teikimo žurnalistams ir sunaikinto Vyriausybės pasitarimo įrašo. 15min tyrimų žurnalistų Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo knygoje „Kabinetas 339“ atskleidžiama, kad žurnalistai nuo duomenų buvo atkirsti po slapto Registrų centro vadovo ir premjero susitikimo. Nepaisant politikų pažadų, duomenų teikimo žurnalistams klausimai iki šiol nėra išspręsti.

Praėjusių metų rugsėjo viduryje Registrų centras nutraukė keliolika metų taikytą praktiką ir atsisakė teikti duomenis žiniasklaidai neatlygintinai. Kilo skandalas.

Vyriausybė prieš metus žadėjo, kad Seimui pateiks visus reikalingus įstatymų projektus, kurie atvers duomenis žurnalistams ir jie bus priimti ypatingos skubos tvarka. Tačiau iki pat šiandienos tai neįvyko.

Dalis įstatymų įstrigo Seime, Agnės Širinskienės vadovaujamame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Kitos dalies įstatymų Vyriausybė net nepateikė Seimui.

Ką tik išleistoje 15min tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Kabinetas 339“ atskleidžiamas ir kitas iki šiol neviešintas faktas apie prieš metus vykusį Registrų centro skandalą.

Paaiškėjo, kad visiems Lietuvos žurnalistams duomenų teikimą Registrų centras netikėtai nutraukė po slapto ir nedeklaruoto Registrų centro vadovo Sauliaus Urbanavičiaus susitikimo su premjeru Sauliumi Skverneliu. Pasak liudijimų, tame susitikime buvo kalbėta apie planuojamą žurnalistų atkirtimą nuo duomenų.

Nedeklaruotas susitikimas

Knygoje „Kabinetas 339”aprašoma, kaip 15min tyrimų žurnalistai aiškinosi, kodėl Registrų centras prieš metus nutraukė žurnalistams labai svarbių duomenų teikimą.

Žurnalistai gavo neoficialios informacijos, kad sprendimas atkirsti žiniasklaidą nuo duomenų buvo priimtas po neskelbto Registrų centro vadovo S.Urbanavičiaus susitikimo su premjeru S.Skverneliu. Tačiau oficialiose darbotvarkėse įrašų apie tokį susitikimą nebuvo.

Apie tai paklaustas premjero patarėjas Tomas Beržinskas teigė: „Jei darbotvarkėje susitikimo nėra, vadinasi, tokio ir nebuvo, – arba tai buvo rutininis, darbinis susitikimas (arba neplanuotas, pavyzdžiui, Registrų centro vadovas lankėsi Vyriausybėje kitais reikalais ir pasiprašė susitikimo pas premjerą; turėdamas laiko tokiais atvejais premjeras priima interesantus).“

Registrų centro direktorius S.Urbanavičius per atstovą spaudą Tadą Valančių prieš metus 15min žurnalistams teigė, kad tuo metu vyko tik vienas S.Skvernelio ir S.Urbanavičiaus susitikimas, bet „duomenų teikimo žiniasklaidos atstovams klausimai ten tikrai nebuvo aptariami“.

Labai greitai paaiškėjo, kad tai netiesa.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas 15min žurnalistams interviu knygai patvirtino, kad žurnalistų atkirtimas nuo Registrų centro duomenų įvyko iš karto po S.Skvernelio ir S.Urbanavičiaus susitikimo, per kurį tikrai buvo kalbama apie duomenų teikimą žurnalistams.

„Kalbėjau apie tą susitikimą su Skverneliu, vėliau teko apie susitikimą kalbėti ir su Urbanavičiumi. Tai šiuo atveju Skvernelis pasakė taip: jeigu toks teisinis išaiškinimas, tegul elgiasi taip, kaip reikia pagal teisę“, – knygai „Kabinetas 339“ kalbėjo S.Malinauskas.

Dabar paklaustas, ar prieš daugiau nei metus Registrų centro vadovas su premjeru S.Skverneliu tikrai neaptarinėjo duomenų teikimo žurnalistams klausimo, Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus teigė, kad šis klausimas nebuvo susitikimo tema ar tikslas, bet apie tai galėjo būti paminėta premjerui.

„Stabdyti įstatymus pažeidžiančią duomenų teikimo tvarką – buvo įmonės priimtas sprendimas, apie kurį, kaip galintį sukelti rezonansą, galėjo būti paminėta bendrame susitikimo kontekste“, – rašė M.Samkus.

Per metus įstatymo dėl duomenų teikimo taip ir nepriėmė

2018-ųjų spalio 16 dieną tuometinis susisiekimo ministras Rokas Masiulis Seime pateikė įstatymus, kurie atvertų žurnalistams dalį duomenų ir leistų jais naudotis nemokamai. Seimas nusprendė svarstyti šiuos įstatymus ypatingos skubos tvarka. Įstatymai turėjo grįžti į Seimo salę dar 2018-ųjų lapkričio viduryje.

Tačiau nutiko priešingai. Įstatymo projektai per daugiau nei metus nebuvo nei apsvarstyti, nei priimti. Jie nugulė „valstietės“ Agnės Širinskienės vadovaujamo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto stalčiuose.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

A.Širinskienė, paklausta apie metus laiko jos komitete įstrigusias įstatymų pataisas, teigė, kad Vyriausybė yra patvirtinusi laikiną tvarką, pagal kurią žiniasklaida šiuo metu gali naudotis duomenimis, todėl didelės skubos dėl įstatymo nėra.

„Mes buvome kreipęsi į Europos Komisiją, kai kurių komentarų sulaukėme, esame užsisakę kitų valstybių narių praktiką. Matyt, prieisime ir iki šito [įstatymo]“, – sakė A.Širinskienė.

Paklausta, ar normali praktika, kai tokio pobūdžio įstatymai komitete neapsvarstomi per metus, politikė sakė: „Kai kurie įstatymai yra priiminėjami ir ilgiau. <...> Žinant, kad turi žiniasklaida galimybę gauti duomenis ir yra laikinos tvarkos galiojančios.“

Ji teigė mananti, kad įstatymas bus priimtas pavasario sesijoje. Paklausta, ar nėra politinio sprendimo vilkinti šias įstatymo pataisas, A.Širinskienė atsakė neigiamai: „Ne, jokio politinio sprendimo nėra. Jūs tiesiog susiraskite šios savaitės komiteto darbotvarkę su 72, berods, klausimais ir suprasite, kur yra atsakymas.“

Kai kurios pataisos net nėra pateiktos Seimui

Problemų dėl Registrų centro duomenų teikimo žurnalistams yra ir daugiau.

Vyriausybei patvirtinus laikiną tvarką ir leidus žurnalistams nemokamai naudotis Registrų centro duomenimis, kol Seime bus priimtas įstatymas, didelė dalis svarbių duomenų, kurie anksčiau buvo prieinami, vis tiek liko po užraktu. Žurnalistai negali gauti archyvinių duomenų apie nekilnojamąjį turtą ir įmonių akcininkus. Šie duomenys žurnalistiniams tyrimams yra labai svarbūs.

Prieš metus premjeras Saulius Skvernelis ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius žadėjo, kad Vyriausybė Seimui pateiks įstatymo projektus, kurie atvers žurnalistams dabar neprieinamus archyvinius duomenis.

„Įstatymo pataisos yra parengtos, premjeras sako, kad jos bus teikiamos Seimui“, – 2018-ųjų gruodį 15min komentavo premjero patarėjas Tomas Beržinskas.

Tačiau jokių pataisų Vyriausybė Seimui nepateikė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elvinas Jankevičius, Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Elvinas Jankevičius, Saulius Skvernelis

T.Beržinskas, paklaustas, kodėl pataisos taip ir nebuvo pateiktos Seimui, dabar padėties nebekomentavo ir pasiūlė kreiptis į Teisingumo ministeriją.

Teisingumo ministerija raštu perdavė ministro E.Jankevičiaus poziciją. Ministro teigimu, pataisos jau paruoštos, bet Vyriausybė negali jų pateikti, kol Seime nebus priimtos A.Širinskienės komitete įstrigusios pataisos.

„Teisingumo ministerija yra parengusi Nekilnojamojo turto registro įstatymo pakeitimo juodraštinį projektą, kurio negalime pateikti svarstyti Vyriausybei, kol Seimas nepriims <...> įstatymų pakeitimų. Nuo šių pakeitimų priklausys <...> konkrečios formuluotės“, – rašoma E.Jankevičiaus komentare.

Registrų centro atstovas M.Samkus 15min pateiktame komentare rašė, kad kaip ir 2018 metų pabaigoje, taip ir dabar Registrų centras yra pasiruošęs atlikti visus reikalingus techninius sprendimus, kad šie duomenys būtų teikiami žiniasklaidos atstovams.

„Tam reikalingi politiniai sprendimai“, – rašė Registrų centro atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min