Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 20, 11:40

Meluoja, kad visai Zelenskių šeimai suteikta Jungtinės Karalystės pilietybė

Pastaruoju metu Rusijos propagandiniuose naujienų portaluose net kelis kartus bandyta platinti melagingą informaciją apie tai, kad Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio šeima neva prieš kurį laiką gavo Jungtinės Karalystės (JK) pilietybę. Tai – dezinformacija, kurią skleisti ėmė iš šalies į Rusiją pabėgęs buvęs Rados deputatas Ilja Kyva.
Volodymyras Zelenskis ir Olena Zelenska
Volodymyras Zelenskis ir Olena Zelenska / „Scanpix“/AP nuotr.
Temos: 1 Patikrinta 15min

Melagienoje tvirtinama, kad JK pilietybę gavo ir daugiau artimiausių V.Zelenskio aplinkos žmonių ir aukščiausių šalies politikų.

„Taip pat yra informacijos, kad Ukrainos politinis elitas, kuriam atstovauja Andrijus Jermakas ir jo šeima, taip pat Mychailo Podoliakas su šeima irgi tapo britais.
Dabar nemažai Ukrainos generalinio štabo ir SBU darbuotojų taip pat siekia gauti Didžiosios Britanijos pilietybę“
, – socialiniuose tinkluose skleidžiama dezinformacija rusų ir lietuvių kalbomis.

Bene aktyviausiai šią melagieną ėmė platinti Kremliui itin palankus Rusijos televizijos kanalas „Rossija1“.

Ieškant dezinformacijos ištakų, galima pastebėti, kad net keli naujienų portalai nurodo, kad informacija gauta iš anoniminio „Telegram“ programėlės kanalo „Nezygar“ (rus. НЕЗЫГАРЬ).

Melagieną apie tariamą V.Zelenskio šeimos naująją pilietybę šis kanalas paskleidė balandžio 27 dieną.

Jau kitą dieną – balandžio 28 – šiame „Telegram“ kanale pasirodė įrašas, kuriame teigiama, kad „reikėtų palaukti informacijos patvirtinimo apie V.Zelenskio šeimos gautą pilietybę“.

Tą pačią dieną buvęs Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas I.Kyva ėmė platinti žinutę apie tariamą V.Zelenskio pilietybę, dar nuo savęs pridėjęs, kad tai esą „garantija nuo Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono“.

Ekrano nuotr.
Ekrano nuotr.

Dezinformacijos šaltinis

Dezinformaciją apie Ukrainos prezidentą I.Kyva jau skleidė daugybę kartų.

Pavyzdžiui, jis tvirtino, kad V.Zelenskis turi dar ir Rusijos pasą. Taip pat teigė, kad turi „įrodymų“ apie Lenkijos planus aneksuoti Ukrainą.

Dar iki Rusijos invazijos pradžios I.Kyva garsėjo prielankumu Kremliaus režimui ir dėl to neteko Rados deputato mandato.

Diplomuotas teisininkas po darbo įvairiose srityse ir kaltinimų korupcija gavo majoro laipsnį policijoje.

Jis vadovavo kraštutinių dešiniųjų pažiūrų nacionalistinės organizacijos „Dešinysis sektorius“ skyriui gimtojoje Poltavoje.

2017-aisiais įstojęs į Socialistų partiją, I.Kyva porą metų buvo jos pirmininku.

Prieš tai nesėkmingai kandidatavęs į Aukščiausiąją Radą ir kurį laiką padirbėjęs tuomečio vidaus reikalų ministro Arseno Avakovo patarėju, jis lygia taip pat nesėkmingai bandė tapti prezidentu.

Asmeninio archyvo nuotr./Ilja Kyva
Asmeninio archyvo nuotr./Ilja Kyva

Kartu su kitais 38 kandidatais šalies vadovo rinkimuose I.Kyva metė iššūkį V.Zelenskiui, bet surinko mažiau nei 6 tūkst. balsų ir užėmė 29-ą vietą.

Tačiau tais pačiais 2019 m. jam pavyko patekti į parlamentą kaip prorusiškos opozicinės partijos „Opozicijos platforma „Už gyvenimą“ nariui.

Vasario 24-ąją, vos Rusijai užpuolus Ukrainą, politikas išreiškė pritarimą agresorės veiksmams, nes ukrainiečiai esantys viena tauta su rusais ir baltarusiais, todėl juos reikia išlaisvinti.

Be to, jis aiškino, esą Vakarai pavergė ukrainiečius ir „užkrėtė“ juos nacizmu.

Dėl karo I.Kyva apkaltino prezidentą ir paragino jį atsistatydinti, o vėliau paprašė Kremliaus panaudoti prieš Ukrainą branduolinį ginklą.

Praėjus savaitei nuo karo pradžios, „Opozicijos platforma „Už gyvenimą“ pašalino politiką iš frakcijos ir partijos, o generalinė prokurorė Iryna Venediktova pranešė, kad jis kaltinamas valstybės išdavyste. Aukščiausioji Rada taip pat atėmė iš I.Kyvos ir parlamentaro mandatą.

Galiausiai jis paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino suteikti Rusijos pilietybę ir politinį prieglobstį.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Apie tariamai rusišką Volodymyro Zelenskio pasą prabilo valstybės išdavyste apkaltintas Ukrainos eksparlamentaras Ilja Kyva
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Apie tariamai rusišką Volodymyro Zelenskio pasą prabilo valstybės išdavyste apkaltintas Ukrainos eksparlamentaras Ilja Kyva

Dvigubos pilietybės neturi

Pagal Ukrainos konstituciją, prezidentu gali būti renkamas šios šalies pilietis, sulaukęs 35 metų, turintis teisę balsuoti, gyvenęs Ukrainoje bent dešimt metų iki rinkimų dienos ir kalbantis valstybine kalba.

Oficialioje V.Zelenskio biografijoje pateikta informacija (vardas, gimimo data ir vieta) sutampa su įrašytąja „pase“.

Ukrainietiškame ir rusiškame biografijos tekstuose nurodyta, kad jis yra Ukrainos pilietis ir kad 10 metų iki rinkimų gyveno šioje šalyje.

Teisės studijas baigęs, bet pagal specialybę niekada nedirbęs aktorius, komikas, prodiuseris šeštuoju Ukrainos prezidentu buvo išrinktas 2019 m. balandžio 21 d. Už jį balsavo 73 proc. rinkėjų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min