Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

16 metų besislapstęs Donatas Adomėnas apie metus gyveno sodo namelyje prie Vilniaus

D.Adomėnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Donato Adomėno slapstymasis atskleidė lietuviškos ir tarptautinės teisėsaugos spragas.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Teisme paaiškėjo, kad dėl įtarimų dviguba žmogžudyste rekordiškai ilgai ieškotas įtariamasis D.Adomėnas 2001–2002 metais ramiai gyveno sodyboje netoli sostinės.

Šią savaitę Vilniaus apygardos teisme toliau nagrinėta rezonansinė baudžiamoji byla, susijusi su kruvinais 1993-iųjų metų įvykiais Vilniuje.

Tą vasarą viename bute Architektų gatvėje buvo itin žiauriai nužudyti du verslininkai, o netrukus Liepkalnio gatvėje automatu „Kalašnikov“ sužaloti keturi asmenys.

Šiais nusikaltimais įtariamo D.Adomėno teisėsaugininkai ieškojo net 16 metų, kol 2009-aisiais jis įkliuvo Ukrainoje.

Teisme paaiškėjo, kad D.Adomėnas kartais grįždavo į Lietuvą, bendraudavo čia su reikiamais žmonėmis, o 2001–2002 metais su pertraukomis (iš viso apie metus) ramiai gyveno Vilniaus rajono sodyboje netoli Nemenčinės.

Į naujausią teismo posėdį kaip liudytojas buvo atvestintas 44 metų vilnietis Vaidotas B.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Adomėnas
Surakintas kaltinamasis teisme

Nuo narkotikų priklausomybės besigydantis vyras iškart pareiškė, kad jo atmintis – itin silpna, neslėpė turįs įvairių sveikatos problemų.

Vis dėlto teisme Vaidotas buvo paprašytas smulkiai papasakoti apie santykius su kaltinamuoju.

Liudytojas sakė su Donatu susipažinęs vaikystėje, o vėliau esą nebebendravęs.

Tačiau teisėjų kolegija ir bylą kuruojantis prokuroras atgaivino vyriškiui atmintį – perskaitė jo parodymus, duotus tyrimo metu prieš šešerius metus.

Paprašė laikino prieglobsčio sodyboje

Pasirodo, 2001-ųjų vasarą Vaidotas sulaukė netikėto Donato skambučio. Bėglys paklausė, ar gali namuose aplankyti seną bičiulį.

Atvykęs į svečius D.Adomėnas paaiškino, kad laikinai neturi kur gyventi, todėl domėjosi galimybe apsistoti Vaidoto motinos sodo name, kuris yra ramioje vietoje netoli Vilniaus, važiuojant Nemenčinės plentu.

Vaidoto motina 1997–2002 metais buvo išvykusi į Ameriką, todėl sodyba senam bičiuliui buvo išnuomota.

Beje, Donatas Vaidotui prasitarė, kad užsiima parapsichologija. Jis neslėpė ir to, kad turi problemų su milicija, bet tuoj pat pridūrė, jog viskas išpūsta.

Vienintelė svečio pareiga buvo sumokėti už suvartojamą elektros energiją.Vienintelė bėglio pareiga buvo sumokėti už sodo namelyje suvartotą elektros energiją. Žiemą jis šeimininkui tvarkingai mokėdavo 200–300 litų per menėsį.

„Žiemą už elektrą jis mokėdavo 200–300 litų tvarkingai“, – prisiminė liudytojas.

Mėgavosi ramybe ir gera aura

Neskubėdamas išsikraustyti, Donatas draugui vis kalbėdavo, kad sode jam labai tylu ir ramu, be to, ten gera aura.

Ankstesnio tyrimo metu Vaidotas buvo prisiminęs dar vieną svarbią bendravimo su D.Adomėnu detalę. „Jis sakė, kad daugiau kalėjime nebūsiu. Ir kad kalėjimo išvengti padės šitas draugelis“, – tardamas šiuos žodžius bėglys esą parodė į juosmenį, tad Vaidotas suprato, kad jis apsiginklavęs.

2002-ųjų rudenį iš už Atlanto turėjo parvykti Vaidoto mama, todėl Donatui buvo pasakyta, jog teks išsikraustyti. Bėglys minėjo, kad vyks pas draugą prie Juodosios jūros.

Kitą sykį Vaidotas Donatą netikėtai sutiko 2004-aisiais sostinės Kalvarijų turgavietėje. „Jis iš manęs pasiskolino du litus, pakalbėjom ir išsiskyrėm.“

Įkliuvo su svetimu pasu vokiečiams, bet išsisuko

Dar viena svarbi detalė: kai D.Adomėnas 2002-aisiais išsikraustė iš sodybos, Vaidotas pasigedo paso. „Savo paso jam nesu davęs“, – vilnietis aiškino, esą dokumentą jo bičiulis galėjo nebent pavogti.

Policijos departamento nuotr./Donatas Adomėnas
D.Adomėnas ieškotas pagal šią nuotrauką.

Maždaug 2003 metais Vaidotas išsirengė į Vokietiją. „Dortmunde mane sustabdė kelių policija. Aiškino, kad aš esu Morozovas, ir parodė Adomėno nuotrauką“, – pasakojo Vaidotas, kuris vokiečių pareigūnus įtikino, jog jo pase įrašyta tikra pavardė.

15min.lt jau pasakojo, kad 16 metų besislapstęs D.Adomėnas 2003 metais su suklastotu pasu buvo įkliuvęs Vokietijoje. Pareigūnai uždarė lietuvį į areštinę, tačiau sugebėjo išleisti už užstatą, nesulaukę duomenų iš Interpolo. Tik vėliau vokiečiai sužinojo paleidę dėl itin pavojingų nusikaltimų ieškomą asmenį.

Kas lemia paieškos spragas?

Policijos departamento (PD) Kriminalinės policijos valdybos viršininkas Eugenijus Ušinskas naujienų portalui 15min.lt šią situaciją komentavo taip: „Visi tie paieškos mechanizmai, susiję su informacinėmis technologijomis, neveikia automatiškai, visiškai be žmogaus. Adomėno paieškos bylos atmintinai neatsimenu, bet tikrai pasitaiko tokių atvejų. Ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių yra pavyzdžių. Prisiminkime sprogdinimus Madride 2004 metais, kaip per kelias minutes teroristai nužudė 190 žmonių.Šiuo atveju nesiimčiau kaltinti nei valstybės sienos apsaugos pareigūnų, nei apylinkės inspektorių, kad jie nematė jo tuose soduose, – sakė Eugenijus Ušinskas.

Vėliau paaiškėjo, kad iš Maroko kilusius teroristus Šiaurės Ispanijoje buvo sustabdę civilinės gvardijos pareigūnai, tikrino mašiną, vairuotojo pažymėjimą. O bagažinėje buvo keliasdešimt kilogramų sprogmenų. Jei būtų suveikusi saugumo sistema, galbūt aukų Madride būtų išvengta.

Mūsų pasaulyje tokių dalykų niekas negali garantuoti. Naujausiais pavyzdys – skandalas su „WikiLeaks“ – kažkas išvogė ir pardavė tokią informaciją, nors šalis, Jungtinės Amerikos Valstijos, atrodytų, iš solidesnių. Deja, taip būna mūsų pasaulyje. Kaip ir Adomėno atveju – nebuvo žinoma, kad jis soduose gyveno. Beje, kartais ir suklastoti dokumentai būna padaryti taip, kad net automatinio tikrinimo aparatai nesuveikia! Todėl šiuo atveju nesiimčiau kaltinti nei valstybės sienos apsaugos pareigūnų, nei apylinkės inspektorių, kad jie nematė jo tuose soduose. Kiekvieną atvejį iki menkiausių detalių reikia aiškintis ir tik tada galima svarstyti, kodėl asmuo nebuvo sulaikytas.“

Šis aukštas PD pareigūnas vadovauja visų bėglių paieškas organizuojantiems sekliams, E.Ušinsko vadovaujama darbo grupė vertino ir D.Kedžio nesėkmingai ieškojusių pėdsekių kompetenciją.

Kodėl Henriką Daktarą mūsų šalies teisėsaugininkai rado net Bulgarijoje, o D.Kedžio neaptiko prie Kauno? Kokie šansai sučiupti ieškomiausią nusikaltėlį Romą Zamolskį? Ir kodėl moterys geba talentingiau slapstytis nei vyrai? Kriminalinės policijos valdybos viršininko E.Ušinsko atsakymus į šiuos ir kitus klausimus rasite 15min.lt rubrikoje „Dienos interviu“, publikuojame pirmadienį 11 val.

Tuo tarpu 44 metų D.Adomėno baudžiamąją bylą Vilniaus apygardos teisme toliau žadama nagrinėti gruodžio 9 dieną.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min