Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 18d. 13:56 , atnaujinta: 2018 liepos 18d. 14:18

Gimdyvių mulkinimu ir nemokamų epidūrų apmokestinimu kaltinti Kauno medikai išteisinti

Jelena Čiučiulkienė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jelena Čiučiulkienė

Liepos 18 d. baigta nagrinėti 15min į viešumą iškelto skandalo, kai Kauno P.Mažylio gimdymo namų anesteziologai gimdyvių prašydavo susimokėti už nemokamą epidūrinę nejautrą, byla. Kauno apylinkės teismas dėl įrodymų trūkumo išteisino abu medikus, pažymėdamas, kad iš pacienčių paimti pinigai neviršija trijų bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, todėl tokia veika laikoma administraciniu nusižengimu.

Pacientų apgaudinėjimu bei sukčiavimu šioje byloje kaltinti du P.Mažylio gimdymo namų gydytojai – 50-ies metų Virgilijus Dimša ir 48-erių metų Jelena Čiučiulkienė.

Kaltinimus dėl pinigų už nemokamas nuskausminimo procedūras reikalavimo buvo pareiškę keturi nukentėjusieji. Tačiau liepos 18 dieną išgirdę teismo verdiktą, jie liko it musę kandę.

Kauno apylinkės teismas išteisino gydytojus, nes nepadaryta veika, turinti nusikalstamos veikos požymių. Nukentėjusiųjų ieškiniai palikti nenagrinėti.

Pasak nuosprendį skelbusio teisėjo, kaltinamųjų veiksmai nebuvo tęstinio pobūdžio, jie buvo pavieniai, dėl kai kurių epizodų suėję ir senaties terminai.

„Kaltinamųjų neteisėti veiksmai nukentėjusiųjų atžvilgiu galėtų būti vertinami kaip užtraukiantys ne baudžiamąją, bet administracinę atsakomybę, ir vertintini kaip du administraciniai nusižengimai, padaryti skirtingu laiku, prieš skirtingus asmenis ir nesant vieningos tyčios“, – sakė bylą išnagrinėjęs teisėjas Aurelijus Rauckis.

Įstatymas numato, kad nusikalstama veika kvalifikuojama pagal turto vertę. Šiuo atveju apgaule įgyto turto vertė – 80 eurų – nepakankama baudžiamajai atsakomybei kelti, kadangi neviršija 3 MGL (veikos padarymo metu 37,66x3 = 112,98 eurų), t.y. tokia veika laikoma administraciniu nusižengimu – vagystė, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas, kai pagrobto, įgyto, pasisavinto ar iššvaistyto turto vertė neviršija trijų bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių (Administracinių nusižengimų kodekso 108 straipsnis).

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Jelena Čiučiulkienė ir Virgilijus Dimša
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Jelena Čiučiulkienė ir Virgilijus Dimša

Nagrinėjant bylą teisme nustatyta, kad abu medikai atliko šią skausmo malšinimo procedūrą ir pinigus iš pacienčių paėmė, tačiau jie buvo kaltinami tęstinės veikos padarymu, kuri liko neįrodyta teisme.

„Tęstinės nusikalstamos veikos epizodus jungiančiai vieningai tyčiai paprastai būdinga tai, kad kaltininkas savo veiksmus suvokia kaip vientisą nusikalstamą veiką ir, darydamas pirmą veiką, jau turi susiformavusį sumanymą ir dėl kitos nusikalstamos veikos. Nustačius, kad tyčia padaryti kitą nusikalstamą veiką kilo jau po pirmosios padarymo, šios veikos nelaikomos tęstine nusikalstama veika ir kvalifikuojamos kaip nusikalstamų veikų sutaptis“, – paaiškino teismų suformuota praktika rėmęsis teisėjas.

Šis nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui.

„Mano klientė nuo pat pradžių teigė, kad nepadarė jokio nusikaltimo. Džiaugiamės, kad teismas atsižvelgė į įstatymus ir jų laikėsi“, – po posėdžio teigė J.Čiučiulkienės advokatė.

Pati medikė komentuoti nuosprendį atsisakė.

V.Dimša teisme trečiadienį nepasirodė. Paaiškėjo, kad praeityje jis jau yra teistas – už dokumento suklastojimą ar disponavimą suklastotu dokumentu.

Grėsė kelių tūkstančių eurų bauda

Paklaustas, ar skųs šį sprendimą, kaltinimą šioje byloje palaikęs prokuroras Laimonas Petreikis atsakyti negalėjo: „Reikia susipažinti su teismo motyvais. Teismas vertina, kad veikos buvo pavienės, o ne tęstinė veika iš dviejų epizodų, todėl tai – ne nusikalstamos veikos, o administracinio nusižengimo požymių turintys veiksmai. Prokuratūra tai vertino kaip tęstinę veiką. Ir pagal apgaule gautų pinigų sumą taip buvo galima teigti“.

Prokuratūra prašė pripažinti medikus kaltais ir skirti baudą. Už tokios nusikalstamos veikos padarymą grėsė vidutiniškai 75 MGL (3 750 eurų) dydžio bauda.

„Teismas paminėjo, kad dėl trijų epizodų jau yra suėjęs dvejų metų senaties terminas. Dėl vieno J.Čiučiulkienės galimai padaryto epizodo – dar ne. Jei nuosprendis įsiteisėja toks, koks yra dabar paskelbtas, medžiaga bus perduota įvertinimui administracine tvarka. Jei prokuratūra neskųs teismo verdikto, V.Dimša bus išvengęs ir administracinės atsakomybės“, – paaiškino prokuroras.

Ėmė skųstis pacientai

Kaltinamieji anesteziologai prieš teismą stojo po pacienčių ir jų vyrų skundų dėl neteisėto pinigų ėmimo už skausmo malšinimo procedūras gimdymo metu.

Nukentėjusiųjų tvirtinimu, jiems buvo meluojama, kad epidūrinės nejautros paslauga yra mokama. Kai kurių pacientų pinigų paprašyta netgi dar gulint gimdyvei gimdykloje. P.Mažylio gimdymo namų anesteziologai kurį laiką naudojosi viena jautriausių ir pažeidžiamiausių akimirkų šeimų gyvenimuose, tad net nesusimąstydami daugelis tėvelių pinigus sumokėdavo. Atsipeikėdavo tik negavę čekių.

Teisėsaugos duomenimis, nuo medikų nukentėjo bent keturios šeimos, davusios po 80 eurų. Pinigai buvo paimami iš gimdyvių vyrų ar iš pačių gimdyvių.

Savo kaltę abu kaltinami medikai neigė. Jie iki šiol dirba P.Mažylio gimdymo namuose. Kaip kilus skandalui tikino tuometis įstaigos vadovas, pasirinkimo nėra – anesteziologų rinkoje labai trūksta.

Skandalo pradžia

15min primena, kad skandalas kilo po to, kai vienos 2016 m. spalio mėnesį P.Mažylio gimdymo namuose kūdikio susilaukusios moters anesteziologai paprašė susimokėti 80 eurų už epidūrinę nejautrą. Gimdyvės sugyventiniui pareikalavus čekio, jis jam nebuvo duotas. Tuomet vyras kreipėsi į 15min, o istorijai nuvilnijus plačiai, į redakciją ėmė plūsti kitų su tokia pat situacija susidūrusių moterų laiškai. Ne viena jų nutarė kreiptis ir į teisėsaugą.

Jos viena per kitą ėmė pasakoti, jog jau daug metų gydytojams „į kišenę“ mokėjo už procedūrą, kuri yra nemokama. Už ją gydymo įstaigai sumoka Valstybinės ligonių kasos. Tai sukėlė įtarimų, jog gimdymo namuose neteisėtai renkami pinigai.

Peržiūrėjus mokamų paslaugų žurnalą P.Mažylio gimdymo namuose, 2016 metais mokama epidūrinės nejautros paslauga buvo taikyta tik dviem atvejais. O neoficialiai susimokėjusių už šią paslaugą – ne viena dešimtis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

2016 metų lapkričio 7 d. tyrimo dėl kyšininkavimo ėmėsi STT, gavusi 8 asmenų pareiškimus dėl galimo VšĮ Kauno klinikinės ligoninės filialo gydytojų kyšininkavimo taikant epidūrinę gimdymo skausmo malšinimo procedūrą gimdyvėms. Pranešimai apie įtarimus dėl kyšininkavimo iš viso buvo įteikti keturiems P.Mažylio gimdymo namų gydytojams.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkti duomenys, leidžiantys pagrįstai įtarti, kad gydytojai už šią procedūrą iš gimdyvių ar jų artimųjų reikalavo tam tikros pinigų sumos, nurodydami, jog ši paslauga yra mokama, nors ji, kaip vėliau nustatė pareigūnai, buvo apmokėta Teritorinės ligonių kasos lėšomis. Nustačius šias aplinkybes, nusikalstamos veikos dėl kyšininkavimo buvo perkvalifikuotos į sukčiavimą.

Kadangi baudžiamoji atsakomybė už sukčiavimą kyla, jei įgyto turto vertė viršija 3 MGL (114 Eur), dviejų gydytojų atžvilgiu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas ir surinkta medžiaga perduota policijai dėl administracinės atsakomybės taikymo šiems asmenims.

Kyšininkavimo skandalo klampinami Kauno P.Mažylio gimdymo namai netrukus liko be vadovo – nuo pernai metų sausio 31 d. iš šių pareigų pasitraukė Eugenijus Valasevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Strasbūro atakos įtariamasis buvo stebimųjų sąraše: ką reiškia kategorija „S“?

Pasaulis kišenėje

Staiginės kaime – paaiškinimas, kodėl Berlyne yra Tauragės gatvė

Aktualu

Vladimiras Putinas supranta, kad repo muzikos neuždraus, todėl nori ją kontroliuoti

Sportas

Nelaimė Vokietijoje – po rungtynių stadione mirė Štutgarto kapitono tėvas

Gyvenimas

Dvidešimt metų neįgaliojo vežimėlyje sėdintis Andrejus: „Ribos yra mūsų galvose“

„Vieni vartai“: nacionalinio stadiono cirkas, A lygos gelbėjimo planas ir Čempionų lyga

Aktualu

Kaune – mūšis dėl požeminių konteinerių vietos: gyventojai iškvietė net policiją

Gyvenimas

Išgirdusi Parkinsono ligos diagnozę, moteris atrado antrą kvėpavimą: žmonės dažnai mūsų nesupranta

Gyvenimas

Vaistų neprireiks: 3 maisto produktai, kurie numalšins skausmą

Aktualu

Lietuvis narkotikų prekeivis prisidengė dviem nepilnametėm mergaitėm

Vardai

Saulius Prūsaitis surengė finalinį „39“ šou – publika jį vadina metų koncertu

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Dovanų skonis. Turtuoliams, vidutiniokams, taupiems

Vardai

54 kilogramus numetusi R.Antonovienė nepaliauja stebinti: pakeitė šukuoseną ir pasiputlino lūpas

Mokslas.IT

Ar apsimoka pirkti naujausią telefono modelį? Atsakymas jus nustebins

Gyvenimas

Darius sukūrė filmuką ir pasipiršo kino teatre: slapta kamera užfiksavo merginos reakciją

Gazas

Dabar viskas aišku: trinktelėsite automobilio durelėmis – pildysite deklaraciją

N-18 Vardai

Argentiną drebina sekso skandalas: 16-metę „Bjauriojo ančiuko“ aktorę išprievartavo serialų žvaigždė

Kultūra

Talino kino festivalis: kelionė po savo įsimylėjimų istoriją ir gedulo anatomija

Kultūra

Reta M.Prousto knyga parduota už rekordinę 1,5 mln. eurų sumą

24sek

Rezultatyvus A.Juškevičius pralaimėjo, M.Kalnietis džiaugėsi pergale

Naujienos

Sportas

15min studijoje apsilankęs V.Urbonas: Lietuvos klubų sėkmė Europoje turi ir neigiamą pusę

Vardai

Natalijos Bunkės naujo klipo užkulisiai: audra, aukštakulniais įveikti 10 kilometrų ir nutrintos kojos

Aktualu

Jungtinės Karalystės Leiboristų partija vėl kaltinama antisemitizmu

Verslas

Vyriausybė pritarė siūlymui atverti „Infostatybos“ duomenis apie statybos leidimus

Maistas

Klasikinis pyragas, kuriam tinka lietuviškos vyšnios: derinkite su ledais ir atsidursite rojuje!

Vardai

Žilvinas Žusinas-Bird Green pristato klipą su kylančia mados pasaulio žvaigžde iš Lietuvos

Gyvenimas

Dvigubiname pomidorų derlių: 5 būdai

Verslas

„Sodra“: penki dažniausiai užduodami klausimai apie išmokas po mokesčių reformos

Aktualu

Saudo Arabija perėmė Jemeno sukilėlių raketą

Aktualu

Vyriausybė beveik dukart didina doktorantų stipendijas

Palangos svečius Mindaugo karūnavimo metinių proga sveikino „The Flying Bulls“

Vardai

Per vestuves Atlanta atsisakė tradicinės nuotakos suknelės: „Nesu princesė, mano būdas – karalienės“

Mokslas.IT

Kokiais įrankiais bombarduojamos Ukrainos skaitmeninės sistemos?

Aktualu

Audras keliantį D.Trumpo elgesį lemia jo charakteris?

Aktualu

Seimo narį V.Kamblevičių nustebino Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo organizatorių veikla: „Čia į sektą panašu gaunasi“

Sportas

Kroatų šventės pavojus: vartininkas išgelbėjo nuo autobuso krentantį bendražygį

Aktualu

Pateikė priežastį, kodėl apsemiama rekonstruota Kauno Laisvės alėjos dalis

Kultūra

Už idėją, kaip sudaryti gerą įspūdį apie Vilnių – iki 50 tūkst. eurų

Verslas

Malkoms siūloma taikyti lengvatinį PVM tarifą

Aktualu

Indijoje sudužo sovietinių laikų naikintuvas, pilotas dingo

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min