TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skulptūrą iš nužudyto kunigo Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos vežė buvęs kandidatas į prezidentus Juozas Edvardas Petraitis!

J.Petraitis nuolat atkreipia į save dėmesį.
„Scanpix“ nuotr. / J.Petraitis nuolat atkreipia į save dėmesį.
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieštaringos reputacijos verslininkas, Australijos lietuvis J.E.Petraitis kaltinamas iš Lietuvos neteisėtai išgabenęs barokinę skulptūrą, buvusią kunigo R.Mikutavičiaus kolekcijoje.

Prieštaringos reputacijos verslininkas kaltinamas kontrabanda iš Lietuvos išgabenęs XVI a. medinę antikvarinę skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“, anksčiau priklausiusią kunigui R.Mikutavičiui ir įvertintą ketvirčiu milijono litų.

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos prokuratūros Trečiojo skyriaus prokurorė Vilma Gužaitė teismui perdavė baudžiamąją bylą dėl kontrabandos stambiu mastu ir netikro Lietuvos Respublikos apyvartoje esančio didelės vertės vertybinio popieriaus (paprastojo vekselio) pagaminimo bei jo realizavimo (BK 199 str. 1 d., 213 str. 2 d.). Ikiteisminį tyrimą atliko Vilniaus apskrities VPK Ekonominių nusikaltimų tyrimų skyriaus bei Muitinės kriminalinės tarnybos Vilniaus skyriaus pareigūnai.

Prokurorai vilnietį 53 metų J.E.Petraitį kaltina tuo, kad neturėdamas leidimo bei nepateikęs muitinės kontrolei jis per Lietuvos Respublikos sieną gabeno didelės vertės antikvarinį daiktą, atlikdamas kontrabandą stambiu mastu, bei pagamino netikrą didelės vertės vertybinį popierių ir jį realizavo.

Atlikus ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad siekdamas neteisėtai išgabenti iš Lietuvos, J.E.Petraitis laikotarpiu nuo 2000 m. rugsėjo 1 d. iki 3 d. iš kunigo Ričardo Mikutavičiaus sesers nusipirko XVI a. medinę antikvarinę skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“. Ją laikė savo bute Vilniuje. Nors žinojo, kad šiai skulptūrai išgabenti iš Lietuvos būtinas Kultūros paveldo departamento leidimas, tačiau nesistengė jo gauti. J.E.Petraitis kaltinamas 2001 m. birželio 22 d. tyčia per Lietuvos Respublikos valstybės sieną, Vilniaus oro uosto pasienio kontrolės postą, neturint minėto departamento leidimo ir nepateikiant muitinės kontrolei, į Kopenhagą (Danija) neteisėtai išgabenęs skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“, kurios vertė – 250 tūkst. litų.

Vėliau ši skulptūra atsidūrė Gioteborge (Švedija) ir atiteko J.E.Petraičio iš anksto surastam pirkėjui, tos šalies piliečiui, stambiam prekiautojui persiškais kilimais. Po kurio laiko „Prisikėlęs Kristus“ vėl grįžo į Daniją. Skulptūra, nurodžius legalų įsigijimo pagrindą, buvo pateikta vieniems didžiausių šioje šalyje veikiančių aukciono namų „Bruun Rasmussen“. Kone 500 metų senumo 83 cm aukščio medinę skulptūrą, anksčiau priklausiusią prieš 13 metų nužudytam kunigui R.Mikutavičiui, aukcione legaliai įsigijo Austrijos pilietis.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Andersas Bjerggaardas
Danas Andersas Bjerggaardas

J.E.Petraitis taip pat kaltinamas pagaminęs netikrą didelės vertės vertybinį popierių – paprastąjį vekselį 1,8 mln. litų sumai – bei jį realizavęs.

Siekdamas įgyti teisę į svetimą turtą (pinigines lėšas), turėdamas savo verslo partnerio Danijos piliečio Anderso Bjerggaardo pasirašytų tuščių popieriaus lapų, verslo partneriui apie tai nenutuokiant, J.E.Petraitis ant vieno iš šių lapų pagamino netikrą paprastąjį vekselį. Nors puikiai žinojo, jog danas nėra jam įsiskolinęs. Pastarasis lietuvio verslininko prašymu, pasitikėdamas juo, pasirašė ant tuščių lapų. Ant vieno iš jų su A.Bjerggaardo parašu buvo atspausdintas tikrovės neatitinkantis paprastojo vekselio tekstas lietuvių ir anglų kalbomis. J.E.Petraitis pasirašė šį vekselį kaip kreditorius, tuo patvirtindamas tikrovės neatitinkančius duomenis, bei pateikė jį pasirašyti jo tikslų nežinančiai žmonos seseriai. Šį netikrą vertybinį popierių 1,8 mln. sumai 2008-ųjų sausį verslininkas pateikė notarei vykdomajam įrašui gauti, o kitą dieną – antstolei išieškoti pagal vykdomąjį įrašą. Atlikus kratą J.E.Petraičio bute buvo rasta tuščių lapų su A.Bjerggaardo parašais.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro nuotr./Vaza iš  Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos
Lietuvos kriminalinės policijos biuro nuotr./Vaza iš Ričardo Mikutavičiaus kolekcijos

Pasak prokurorės V.Gužaitės, daug pagalbos atliekant ikiteisminį tyrimą suteikė užsienio valstybių teisėsaugos institucijos. Pagal teisinės pagalbos prašymus, Švedijos, Danijos ir Austrijos pareigūnai apklausė šiose šalyse gyvenančius liudytojus, surinko didelę dalį įrodomosios medžiagos. Tarptautinę teisinę pagalbą Vilniaus apygardos prokurorams ne kartą suteikė bei teisinės pagalbos prašymų vykdymą koordinavo Lietuvos nacionalinė narė Eurojuste Laima Čekelienė. Svarbios informacijos gauta Lietuvos Respublikos ambasados Austrijoje dėka.

Savo ruožtu naujienų portalas 15min.lt neseniai rašė, kad J.E.Petraičiui buvo atsibodę būti įtariamuoju šioje baudžiamojoje byloje, todėl milijonierius kreipėsi į teismą dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo. Teisme vilnietis pasiekė savotišką pergalę: prokurorė V.Gužaitė buvo įpareigota užbaigti tyrimą per du mėnesius, iki gegužės 18 dienos.

Nė dėl vieno jam inkriminuoto nusikaltimo J.E.Petraitis kaltu neprisipažino.

Griežčiausia bausmė, įstatymo numatyta už didelės vertės antikvarinio daikto kontrabandą, – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų, už didelės vertės netikro vertybinio popieriaus pagaminimą ir jo realizavimą – nuo trejų iki dešimties metų, pažymima ketvirtadienį Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo viešųjų ryšių specialisto Gintauto Stalnionio išplatintame pranešime.

Beje, kaip tik šį ketvirtadienį Lietuvos kriminalinės policijos biuro organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių pareigūnai pasigyrė apie sėkmingą tarptautinę operaciją, per kurią Latvijoje, Rygos mieste, surasta itin vertinga vaza iš pagrobtos R.Mikutavičiaus kolekcijos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min