-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Milijardų paieška Lietuvoje – Kazachstano opozicijos galvų medžioklė ar milžiniška finansinė afera?

Ilgai galvojau, ar imtis šios temos. Liepos pabaigoje Lietuvoje sulaikytas Syrimas Šalabajevas. Žmogus, kurį Kazachstano teisėsauga kaltina prisidėjus prie 10 milijardų dolerių vagystės. Jo sesers vyras Muchtaras Abliazovas šiuo metu dėl tų pačių kaltinimų sulaikytas Prancūzijoje.

Nusikalstamos schemos

Vagystės buvo organizuotos per daugiau nei 1,3 tūkst. ofšorinių bendrovių. S.Šalabajevas padėjo organizuoti šias vagystes. Dalyje šių bendrovių jis buvo naudos gavėjas ir tiesiogiai valdė sąskaitas, iš kurių buvo vagiamos lėšos, – teigė R.Marčenka.

Lietuvoje pokalbį su advokatų kontora „Ilyashev & Partners“, kurios teisininkai padeda vykdyti S.Šalabajevo persekiojimą, 15min.lt taip pat teko derinti per ryšių su visuomene agentūrą „INK agency“. Buvo tariamasi tik dėl laiko. Klausimų iš anksto derinti nereikėjo.

Advokatas Romanas Marčenka 15min.lt nurodė, kad jau šeštus metus gina Kazachstano BTA banko interesus.

„Mano įmonė atstovauja nukentėjusiąją pusę baudžiamosiose bylose. Taip pat visame pasaulyje ieškome pavogtų sumų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV doleriai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV doleriai

Anglijos teismai jau pripažino, kad kartu su nusikalstama grupe M.Abliazovas iš banko pavogė didelę sumą pinigų. Jis privalo grąžinti 4,3 mlrd. dolerių. Vagystės buvo organizuotos per daugiau nei 1,3 tūkst. ofšorinių bendrovių. S.Šalabajevas padėjo organizuoti šias vagystes. Dalyje šių bendrovių jis buvo naudos gavėjas ir tiesiogiai valdė sąskaitas, iš kurių buvo vagiamos lėšos.

Ukrainoje buvo perkamas prekybos centras, kurio reali kaina yra 150 mln. dolerių, bet BTA bankas sandoriui įvykdyti skolino 300 mln. dolerių, – teigė advokatas.

Ukrainos teisėsaugos pareigūnai turi pagrindą manyti, kad S.Šalabajevas yra aktyvus nusikalstamos grupės dalyvis. Lėšos pavogtos iš Kazachstano banko.

Neretai vagystės buvo gana akivaizdžios. Pavyzdžiui, įmonė pirko brangią įrangą ir prašė kredito. Už gautą kreditą bankui buvo įkeičiami įrengimai, kurių iš tiesų įmonė net neketino pirkti, o išduotas kreditas taip ir nebuvo grąžintas.

Kitais atvejais buvo operuojama didesnėmis sumomis. Pavyzdžiui, Ukrainoje buvo perkamas prekybos centras, kurio reali kaina yra 150 mln. dolerių, bet BTA bankas sandoriui įvykdyti skolino 300 mln. dolerių.

Visame pasaulyje bankai kreditus išduoda tiesiogiai, o BTA atveju daug kreditų keliavo per 3-4 tarpines įmones. Pakeliui dalis pinigų tiesiog dingdavo“, – pasakojo teisininkas.

cardplayer.com nuotr/Teisėjo plaktukas
cardplayer.com nuotr/Teisėjo plaktukas

15min.lt gavo Londono teismo sprendimus, kuriuose iš tiesų tiek M.Abliazovui, tiek S.Šalabajevui skirtos laisvės atėmimo bausmės už teismo nurodymų nevykdymą. Įtariamieji atsisakė suteikti informaciją apie jų valdomas įmones.

Kazachstane veikiančios opozicijos atstovai tikina, kad taip buvo apsaugoti M.Abliazovui ir S.Šalabajevui artimi asmenys, kurių tapatybėms paaiškėjus galėjo prasidėti nauji persekiojimai. Kita vertus, tokiu būdu nuo teismo galėjo būti nuslėpta svarbi informacija liudijanti apie padarytus finansinius nusikaltimus.

Žada teisti Ukrainoje

Ukraina šiuo metu kuria naują teisinę valstybę ir galiu garantuoti, kad šiai šaliai išduoti asmenys stos prieš šios šalies teismus, – žadėjo R.Marčenka.

„Kai M.Abliazovas iš Kazachstano pabėgo į Jungtinę Karalystę, jo valdomos bendrovės nutraukė finansinius įsipareigojimus ir bankas atsidūrė ant žlugimo ribos. Jame pinigų nebuvo. Nukentėjo milijonai indėlininkų Kazachstane, dideli užsienio bankai ir bendrovės. Iš pavogtų 10 mlrd. dolerių mažiausiai pusė buvo užsienio bankų suteikti kreditai.

Mes su šia byla dirbame gana sėkmingai. M.Abliazovas 2013 m. liepą buvo areštuotas Prancūzijoje. Ir apeliacinis teismas Lione, ir kasacinis teismas Paryžiuje pripažino, kad turi būti įvykdyta jo ekstradicija. Šiuo metu Prancūzijos pareigūnai sprendžia tik, ar jį išduoti Ukrainai, ar Rusijos federacijai.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Ukrainos vėliava
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Ukrainos vėliava

Į Lietuvą kreipėsi ir Kazachstanas, ir Ukraina, todėl Lietuva turės nuspręsti, kuriai šaliai išdavinėti S.Šalabajevą. Žinau, kad M.Abliazovas dažnai teigia, kad Ukrainai šioje byloje didžiulę įtaką daro Kazachstanas. Taip nėra.

Ši baudžiamoji byla Ukrainoje buvo pradėta, kai prezidentu buvo ponas Juščenka, ji tęsėsi, kai prezidentu tapo ponas Janukovyčius, į valdžią atėjus ponui Porošenkai nusikaltėlių persekiojimas tęsiamas. Ekstradicijos prašo jau naujasis Ukrainos generalinis prokuroras.

Ukraina šiuo metu kuria naują teisinę valstybę ir galiu garantuoti, kad šiai šaliai išduoti asmenys stos prieš šios šalies teismus. Baimė stoti prieš teismą susijusi tik su padaryta nusikalstama veika“, – minėjo pašnekovas.

Persekiojimą pripažįsta

M.Abliazovas yra žmogus, kuris kritikuoja dabartinę Kazachstano vadovybę. Taip, jis yra gavęs politinį prieglobstį ir tai neleidžia jo išduoti Kazachstanui, tačiau tai nėra kliūtis jį išduoti Rusijai arba Ukrainai.

Pasak jo, M.Abliazovas yra žmogus, kuris kritikuoja dabartinę Kazachstano vadovybę.

„Tai yra akivaizdu. Sunku paneigti faktą, kad jis buvo aktyvus politinis veikėjas. Tuo pat metu S.Šalabajevas niekada politinėje veikloje nedalyvavo.

Tokia situacija, kai kalbame apie Kazachstaną, bet jei kalbame apie Ukrainą ir Rusiją, tai ten nei vienas iš šių asmenų nedalyvauja politiniuose procesuose.

Taip, M.Abiazovas yra gavęs politinį prieglobstį ir tai neleidžia jo išduoti Kazachstanui, tačiau tai nėra kliūtis jį išduoti Rusijai arba Ukrainai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nursultanas Nazarbajevas ir Dalia Grybauskaitė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nursultanas Nazarbajevas ir Dalia Grybauskaitė

Ukraina yra 1957 m. konvencijos, kuri reglamentuoja įtariamų asmenų išdavimą, dalyvė. Ši tarptautinė sutartis aiškiai nurodo, kad Ukraina įtariamąjį Kazachstanui gali perduoti tik tokiu atveju, jeigu su tuo sutinka šalis, kuri įtariamąjį perdavė Ukrainai. Šie sprendimai būtų ne Ukrainos, o Lietuvos ir Prancūzijos rankose.

Per 23 metus, kai Ukraina yra nepriklausoma, šis tarptautinis įsipareigojimas nebuvo pažeistas nei vieną kartą“, – teigė advokatas.

Paklaustas, kodėl privati advokatų kontora taip aktyviai dalyvauja baudžiamajame persekiojime, kurį turi vykdyti prokurorai, ir net samdo įvaizdžio formuotojus,  R.Marčenka atsakė: „Mes esame BTA banko atstovai. Šis bankas byloje turi nukentėjusiojo statusą, todėl mes nuolatos bendraujame su Ukrainos generaline prokuratūra. Tai normalu.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius