Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Muštynių Kaune sukėlimu įtariamas nigerietis jaučiasi auka: „Sąmoningai to nedariau“

Kaune gyvenantis nigerietis Jeremiah Ajisope
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kaune gyvenantis nigerietis Jeremiah Ajisope'as.
Šaltinis: 15min
0
A A

Kaune studijuojantis Nigerijos pilietis Jeremiah Ajisope'as birželio 6-ąją prisimins ilgai – jaunas vyras įtariamas viename iš Kauno klubų sukėlęs muštynes, per kurias nukentėjo šiame mieste taip pat studijuojanti Švedijos pilietė. Pareigūnai neabejoja, kad alkoholio padauginęs užsienietis tai padarė. Tuo metu J.Ajisope'as tikina, jog nuo nesusipratimo tarp jo ir merginos prasidėjusios muštynės įsismarkavo dėl to, kad jis – tamsiaodis. Įvairių sumušimų patyręs vyras jaučiasi auka.

Amerikietės ir nigeriečio šeimoje Nigerijoje gimęs J.Ajisope'as nuo vaikystės gyveno Kipre, vėliau – kitur Europoje. Tad europietiškas gyvenimo būdas ir ne visada teigiamas kai kurių žmonių požiūris į Afrikos tautybės atstovus jam tarsi įprastas. 

Kaune vaikinas gyvena jau ketvirtus metus ir sako visada čia jautęsis kaip namuose. Tačiau pastarieji metai Aleksandro Stulginskio universitete studijuojančiam užsieniečiui nebuvo sėkmingi – jis net du kartus pateko į policijos akiratį. Pernai lapkritį sukėlęs eismo įvykį turėjo sumokėti baudą už sugadintus atitvarus.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Klubas kuriame kilo incidentas
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./
Klubas, kuriame kilo incidentas

Dabar yra įtariamas viešosios tvarkos pažeidimu – muštynių sukėlimu. Per šį incidentą nukentėjo Kaune taip pat studijuojanti Švedijos pilietė ir naktinio klubo „Bacement coctail bar“ (buvęs „Barbara“) apsaugos darbuotojas. 

Kauno policijos duomenimis, muštynės šiame naktiniame klube kilo birželio 6-ąją, paryčiais. Sausa suvestinės informacija skelbia, kad viduje buvęs nigerietis trenkė merginai, su kuria prieš tai kalbėjosi. Įsismarkavusį lankytoją raminti pradėjo klubo apsaugos darbuotojai. Tačiau greit to padaryti esą nepavyko: nigerietis priešinosi, smogė vienam iš „ramintojų“ ir gavo atgal.

VIDEO: Muštynių sukėlimu naktiniame klube Kaune įtariamas nigerietis tikina esantis nekaltas

Kartu su J.Ajisope buvę draugai iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir vyras buvo pristatytas į Lietuvos medicinos universiteto klinikas. Tuo metu apsaugos darbuotojas apie muštynes informavo policiją. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 284 straipsnio 1-ąją dalį.

Nigerijos pilietis įtariamas viešosios tvarkos pažeidimu. Už šį nusikaltimą gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, areštas, arba atėmimas iki dviejų metų.

Po konflikto klube buvo kviečiami medikai
J.Ajisope'o draugų padaryta nuotr./
Po konflikto klube buvo kviečiami medikai

Oficialiai įtarimai jam dar nepareikšti – tai bus padaryta birželio 11 dieną. Tądien ketinama apklausti ir per muštynes nukentėjusią švedę. Mergina pretenzijų nereiškia. Žiniasklaidos dėmesio nepageidauja, tačiau bendrauti su pareigūnais neatsisako.

J.Ajisope'as neslėpė, jog tą vakarą buvo išgėręs, todėl kai kurių incidento aplinkybių nepamena. Tačiau 15min.lt jis tvirtino, jog tikrai negalėjo sąmoningai trenkti nepažįstamai merginai. Pasak jo, tą vakarą jis klube linksminosi su draugais ir tuometine drauge.

Dėl smulkmenų susipykęs su mergina, vakarui įsibėgėjus klube jis liko vienas. Tuomet ir įvyko incidentas, kurio aplinkybes tiksliausiai atskleidžia klubo vaizdo kamerų užfiksuotas įrašas.

Pasak įvykį kuruojančios Kauno miesto apylinkės prokuratūros Trečiojo nusikalstamų veikų skyriaus prokurorės Kristinos Mockienės, vaizdo įraše aiškiai matyti, kaip J.Ajisope'as trenkia merginai. Neatmetama, jog nigerietis atsitiktinai šalia buvusiai švedei galėjo trenkti supainiojęs ją su savo mergina. Ji po muštynių su J.Ajisope išsiskyrė.

„Ikiteisminis tyrimas tik pradėtas. Rytoj bus oficialiai pareikšti įtarimai, apklausta nukentėjusioji. Kuri, beje, pretenzijų nereiškia, nors patyrė sužalojimų“, – kalbėjo prokurorė. 

Sumušė, nes yra juodaodis?

Tuo metu įtariamuoju tapsiantis tamsiaodis neabejoja, jog ši istorija susijusi su rasizmu. Vaikinas pasakojo matęs, jog policijos nuovadoje pareigūnai neslėpė savo diskriminuojančio požiūrio į jo rasę. Net muštynės esą kilo dėl to, kad kažkam pasirodė, jog jis, tamsiaodis, muša merginą.

„Diskriminaciją ne kartą patyriau ir kitur: kartą praeiviai į mane metė banano žievę – lyg beždžionei, ne žmogui. Autobuse į laisvą vietą prie manęs žmonės nesisėda – lyg smirdėčiau, būčiau purvinas. Buvo situacija, kai važiuodamas su tuometine mergina, ją priliečiau ranka – autobusas sujudėjo ir aš tiesiog atsirėmiau į ją. Šalia sėdėjusi moteris mano draugei patarė grįžus namo nusiprausti“, – pasakojo Kaune studijuojantis nigerietis.

Jam antrino ir porą metų užsienietį pažįstanti kaunietė Lina Genytė. „Prieš keletą dienų ieškojome Jerry'ui buto, nes ankstesnio nuoma baigiasi. Telefonu su tinkamą būstą nuomojančiais žmonėmis kalbėjau aš, sutarėme, kad jis sumokės metų nuomą į priekį. Tačiau, kai atėjome apžiūrėti buto, vos išvydę Jerry jo savininkai pasakė: „Užsieniečiams nenuomojame“.

Nors jau anksčiau turėjo suprasti, kad jis – užsienietis, nes minėjau, kad jis nemoka lietuvių kalbos. Vadinasi, užteko pamatyti tik odos spalvą, ir viskas pasikeitė“, – apie rasistines situacijas kalbėjo J.Ajisope'o draugė.

Jei žmogus negerai elgiasi, gali būti ir žalias, ir mėlynas – apsaugos darbuotojams ir pareigūnams jokio skirtumo, tikino prokurorė.

Ar gali būti, jog policijos nuovadoje, kur iš ligoninės buvo pristatytas nigerietis, pareigūnai taip pat nevengė rasistinių kalbų? Prokurorė K.Mockienė įsitikinusi, jog šis teiginys, taip pat ir kalbos esą muštynės kilo dėl J.Ajisope'io tautybės ir rasės, neteisingi.

„Jei žmogus negerai elgiasi, gali būti ir žalias, ir mėlynas – apsaugos darbuotojams ir pareigūnams jokio skirtumo, jie daro, kas priklauso.

Aš daug metų dirbu su viešosios tvarkos pažeidėjais. Per darbo praktiką esu tyrusi bylas, kuriose buvo nukentėję turkai, graikai, kitų tautybių žmonės. Visi jie stengiasi pasirodyti geresni nei yra ir mano, jog taip turi būti dėl to, kad jie – kitokios odos spalvos ar tautybės. Tačiau aš nemanau, kad dėl to reikia daryti kažkokias nuolaidas“, – kalbėjo ikiteisminį tyrimą atliekanti prokurorė.

Ji neatmetė, jog policijoje J.Ajisope'as „rasistines“ kalbas galėjo išgirsti dėl to, jog nepakankamai gerai supranta lietuvių kalbą: „Gal jam girdėjosi „nigeris“ (įžeidus kreipinys į tamsiaodį), kai pareigūnai tiesiog minėjo jo tautybę – nigerietis?“.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kaune gyvenantis nigerietis Jeremiah Ajisope
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kaune gyvenantis nigerietis Jeremiah Ajisope'as.

Ateitį siejo su Lietuva

Prieš porą metų J.Ajisope'as kalbėjosi su 15min.lt žurnalistu ir pasakojo, kad čia jam patinka viskas, o labiausiai – žmonės ir jo mylimoji lietuvė Greta.

Su šia mergina vaikinas praleido porą metų, tačiau santykiai nutrūko. Pasak J.Asijope'io, mergina pavargo nuo nuolatinio aplinkinių požiūrio į jų porą – labai dažnai jai būdavo tiesiai siūloma mesti tamsiaodį.

„Su diskriminacija susidurdavau ir Kipre, kur užaugau. Tačiau ten žmonės tai sako tiesiai į akis. O čia, Lietuvoje, tai parodoma kitaip, netiesiogiai, tačiau kartais labai žeminančiai“, – atviravo viešojo administravimo bakalauro studijas Kaune tęsiantis užsienietis.

Ar savo ateitį tebesieja su Kaunu ir Lietuva? „Jei manęs to būtumėte paklaususi anksčiau, būčiau sakęs: „Tikrai taip!“. Turėjau planų su Lina (L.Genytė, – aut. past.) kurti bendrą mados liniją, galbūt toliau studijuoti magistratūrą. Tačiau dabar nebežinau“, – neslėpė nigerietis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min