Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 1d. 09:45 , Atnaujinta: 2020 liepos 1d. 10:09

Policijos smūgis populiariam viešojo maitinimo tinklui: sulaikytas vadovas, pas verslininką surasta 800 tūkst. eurų grynaisiais

Policijos smūgis šešėliniam verslui: kratų metu pas verslininką aptikta 800 tūkst. eurų
Eriko Ovčarenko ir Kauno apskrities policijos nuotr. montažas / Policijos smūgis šešėliniam verslui: kratų metu pas verslininką aptikta 800 tūkst. eurų

Kauno teisėsauga skelbia atlikusi didelio masto operaciją, kurioje dalyvavo apie 130 pareigūnų, atlikta apie 40 kratų. Pradėtas tyrimas dėl viešojo maitinimo įmonės, teikusios neteisingus duomenis apie pajamas, pelną bei turtą, dėl ko galėjo būti nuslėptos šimtatūkstantinės mokesčių sumos. Į šešėlinę schemą įsivėlusi ir sportinę veiklą vykdanti asociacija, gryninusi paramos teikėjų pinigus. Kratų metu paimta apie milijonas eurų grynaisiais. Teismas leido du įtariamuosius suimti.

Kauno apskrities policijos kriminalistai, tiriantys ekonominius nusikaltimus, sulaikė viešojo maitinimo tinklo vadovą, kuris, kaip įtariama, padedamas kitos įmonės vadovo, rėmimo formos būdu galėjo nesumokėti šimtus tūkstančių mokesčių.

Tyrimo metu nustatyta, kad viešojo maitinimo paslaugas teikiančios įmonės vadovas bei kitos įstaigos prezidentas, iš anksto susitarę, nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2019 m. gruodžio 31 d., iš maitinimo paslaugas teikiančio tinklo įmonių į kitos įstaigos sąskaitą, kaip paramą, pervedė daugiau nei 400 tūkst. eurų.

Tokiu būdu paramos davėjas išvengė sumokėti mokesčių, kurių suma viršija 750 MGL, susidariusių dėl, kaip įtariama, neteisingų duomenų pateikimo apie paramos teikimą. Apie daromą nusikalstamą veiką nežinantiems bendrovių apskaitą tvarkantiems asmenims buvo pateikta įrašyti į deklaracijas galimai neteisingus duomenis apie aukščiau paminėtų bendrovių pajamas, pelną, turtą ir paramos teikimo ataskaitas.

Todėl nuo 2017 m. sausio 1 d. iki šių metų gegužės 12 d. elektroniniu būdu bendrovių apskaitą tvarkantiems asmenims pateikus jas Valstybinei mokesčių inspekcijai, buvo pateikti žinomai neteisingi duomenys apie bendrovių pajamas, pelną, turtą ir paramos teikimą. Turimais duomenimis parama galėjo būti išgryninama ir dalinai grąžinama.

Trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje apie šį tyrimą daugiau papasakojo Kauno apskrities policijai vadovaujantis Elanas Jablonskas ir tyrimą organizuojantis Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Laimonas Petreikis.

„Norime pranešti apie suduotą smūgį šešėlinei ekonomikai. Tyrimas buvo nukreiptas į tam tikrus asmenis, kurie per tam tikrą laikotarpį teikdavo paramą, naudodavosi ta parama ir vesdami apgaulingą buhalteriją išsigrynindavo pinigus ir dalindavosi tuos paramos pinigus. Verslas paremdavo, gaudavo atskirą dalį pinigų grynaisiais, o atskiros asociacijos prezidentas tuos pinigus grynino ir pasilikdavo procentą ir kitus pinigus išdalindavo. Sukurta buvo šešėlinės ekonomikos schema.

Nuo pirmadienio ryto buvo vykdoma plataus masto operacija, kurioje dalyvavo apie 130 pareigūnų. Operacija vykdyta penkiose Lietuvos apskrityse. Dalyvavo kriminalinis policijos biuras, Valstybinė mokesčių inspekcija. Atlikta virš 40 kratų (viešojo maitinimo tinklo veiklos vykdymo vietose, įtariamųjų gyvenamosiose patalpose, automobiliuose – aut. past.), sulaikyti du asmenys, kreiptasi į teismą dėl jų suėmimo. Vienam asmeniui jau paskirtas suėmimas“, – teigė E.Jablonskas.

Pasak L.Petreikio, suėmimas paskirtas vienam mėnesiui. Kitam sulaikytam asmeniui teismas nutartį dėl kardomosios priemonės paskyrimo skelbs šiandien. Jo atžvilgiu taip pat siekiama suėmimo. Prokuratūra prašė suimti abu asmenis trim mėnesiams. Įtariamieji gimę 1983 ir 1978 metais.

Pranešama, kad sulaikytas vienos asociacijos vadovas ir dar vienos įmonės vadovas. Iš viso šiuo metu įtariami du fiziniai asmenys ir vienas juridinis asmuo. Liudytojais jau apklausta ne mažiau 100 asmenų.

E.Jablonskas atskleidė, kad asociacija susijusi su sportine veikla. Kadangi šiuo metu vis dar vykdomi aktyvūs procesiniai veiksmai, įmonių pavadinimų teisėsauga neatskleidžia.

Minėta maitinimo įstaiga veikė šešėlinėje schemoje kaip paramos teikėja. Ji, anot E.Jablonsko, pakankamai populiari Lietuvoje. Ši įstaiga teikdavo paramą asociacijai, o ši išgrynindavo pinigus ir pasidalindavo juos su paramos teikėja. Taip populiari Lietuvos maitinimo įstaiga nelegaliai išsigrynindavo pinigus.

Tyrimo metu gauta duomenų, kad maitinimo įstaigose buvo mokami atlyginimai vokeliuose. Įtariama maitinimo įmonė veikė didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Teisėsauga neatskleidžia, kuriame mieste ji įsteigta.

Pas vieną iš verslininkų kratos metu rasta grynaisiais 800 tūkst. eurų. Iš viso teisėsaugos rankose atsidūrė apie milijonas eurų, gautų iš nusikalstamos veiklos – daugiau nei 950 000 eurų bei daugiau nei 41 000 JAV dolerių. Taip pat tyrimui paimti įvairūs dokumentai, užrašai, telefonai, kompiuteriai, laikmenos, 350 vnt. šovinių, prabangūs laikrodžiai ir kiti juvelyriniai dirbiniai.

„Asmenys gyveno neblogą gyvenimą“, – apie sulaikytus įtariamuosius teigė E.Jablonskas.

Įtariama, kad buvo išvengta apie 200 tūkst. eurų mokesčių. Manoma, kad ateityje ši suma išaugs. Nelegali veikla tęsėsi ilgą laikotarpį, kiek – teisėsauga nedetalizuoja.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamų veikų, numatytų Baudžiamojo kodekso 222 str. 1 d. (Apgaulingas apskaitos tvarkymas), 220 str. 2 d. (Neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas), 20 str. 2 d. 2 p. (Juridinio asmens baudžiamoji atsakomybė dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo). Už tai gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

Tikėtina, kad įtarimų sulauks ir daugiau asmenų arba įtarimų sąrašas plėsis. Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai.

Nelegali veikla buvo dengiama civiliniais santykiais tarp įmonių. Buvo sudaromos tariamos įvairios sutartys. Sutarčių metų sumokėti pinigai buvo išgryninami per sportinę veiklą vykdančią asociaciją arba su ja susijusias įmones ir perduodami paramos davėjams.

„Asociacija – realiai veikianti asociacija, užsiimanti sportine veikla“, – teigė L.Petreikis.

Trečiadienio popietę teismas Kaune leido du įtariamuosius šioje byloje suimti. Taikomas griežčiausios kardomosios priemonės terminas – 1 mėnuo. Teismo motyvai dėl suėmimo du: įtariamieji gali trukdyti tyrėjams, pavyzdžiui, naikindami įkalčius, arba netgi daryti naujas nusikalstamas veikas.

Komentarai: 18

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Šaltibarščiai
Parašykite atsiliepimą apie 15min