Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 18d. 18:51

Prabilo Kauną gaisro dūmuose paskandinusio laužyno direktorius: „Tai buvo nelaimingas atsitikimas“

Gaisras Kaune
Mato Kondrato nuotr. / Gaisras Kaune
Gegužės 7 d. kilus gaisrui metalo laužo supirktuvėje „Baltic Metal“, dalis Kauno paskendo dūmuose. Tyrimų ėmėsi priešgaisrinė sauga, aplinkosauga bei policija. Jau aišku, kad baudžiamoji byla nebus keliama, nenustatyta ir užterštumo normų viršijimo. Vis dėlto kauniečiai toliau kelia klausimą: ar tokioms įmonėms vieta mieste? Į tai atsakymą pateikė pats „Baltic Metal“ direktorius, gaisrą pavadinęs nelaime.

Gegužės 7 dieną 11 valandą buvo gautas pranešimas, kad Kauno R.Kalantos g. 49 maždaug 40 kv. m plote atvira liepsna dega 15 m aukščio metalo krūva.

Paaiškėjo, kad ugnis įsiplieskė metalo laužo supirktuvėje UAB „Baltic Metal“.

Dūmai, sklindantys iš gaisravietės, buvo matomi įvairiose Kauno vietose, nusidriekė automobilių spūstys.

Vėliau ugniagesiai gelbėtojai patikino, kad įmonės aikštelėje, atviroje teritorijoje, degė utilizuoti skirto metalo atliekų degiosios dalys, supresuotos ir sukrautos 2000 kv. m dydžio ir 13 m aukščio plote.

Didžioji jų dalis – automobilių salonai.

Kauniečiai piktinosi, kad taip nuodijami yra dažnai, jog tokioms įmonėms – ne vieta mieste.

Šalia gaisravietės ėmė veikti aplinkosaugininkų mobili laboratorija, mokslininkai perspėjo Dainavos ir Petrašiūnų mikrorajonų gyventojus likti namuose, nes tokie dūmai – labai pavojingi sveikatai.

Vėliau paaiškėjo, kad gaisro gesinimui naudotas vanduo su tepalais lietaus nuotekų sistema pasileido per išleistuvą į Nemuną.

Teko skubiai statyti apsaugines bonas.

Dar gaisro dieną Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) 15min informavo, kad šiemet „Baltic Metal“ įmonėje buvo atlikę neplaninį patikrinimą ir radę pažeidimų, taikę sankcijas.

Ugniagesiai gelbėtojai teigė, šiuo adresu nuo 2006 metų vykę net 17 kartų (įvykiai susiję su įvairiomis toje vietoje įsikūrusiomis įmonėmis).

Ikiteisminio tyrimo nepradės

Kilus šiam gaisrui, 15min redakcija sulaukė ne vieno kauniečio laiško.

Štai susirūpinusiu gyventoju prisistatęs asmuo piktinosi, kad „Baltic Metal“ „ir toliau kuo puikiausiai dirba, stato dar didesnius metalo bokštus“.

„Dažnai matosi dūmai iš tos metalo krūvos, tad, manau, tik laiko klausimas, kada vėl būsime nuodijami. Maniau, kad atsakingos institucijos jau bus uždraudusios tokią įmonės veiklą viduryje miesto.

Beje, šiai veiklai net nereikia gaisro, kad užterštų Nemuną – kiekvienas lietus nuplauna visus tepalus ir rūdis nuo kasdien besikeičiančios metalo krūvos“, – stebėjosi į redakciją besikreipęs kaunietis, pateikęs keletą skirtingomis dienomis fiksuotų vaizdo įrašų.

15min kreipėsi į Kauno miesto savivaldybę.

Teirautasi, ką valdžia mano apie tokią pramoninę veiklą miesto teritorijoje.

Pateiktas atsakymas, kad policija vykdo ikiteisminį tyrimą, tad reikėtų kreiptis į pareigūnus.

Vis dėlto šiandien jau aišku, kad baudžiamoji byla dėl šio įvykio nebuvo iškelta.

Kaip 15min informavo Kauno apskrities policija, atlikus aplinkybių patikslinimą (pagal Baudžiamojo kodekso 270 str. ir 187 str. 2 d.), surašytas atsisakymas pradėti ikiteisminį tyrimą, kadangi iš atsakingų institucijų negauta objektyvių duomenų, jog būtų sukeltas pavojus žmogaus gyvybei ar sveikatai, padaryta didelė žala ar atsirastų kiti sunkūs padariniai aplinkai.

Oro užterštumas buvo vidutinio lygio

Atsakymą redakcijai dėl taršos iš gaisravietės pateikė ir mobilią oro kokybės laboratoriją gegužės 7 dieną vietoje įrengusi Aplinkos apsaugos agentūra (AAA).

Tyrimai buvo atlikti pavėjui nuo gaisravietės, Žalvarnių take.

„Automatiniais teršalų koncentracijos matavimo prietaisais kas valandą buvo matuota kietųjų dalelių KD10 ir KD2,5, azoto oksidų (NO, NO2, NOx), anglies monoksido (CO), sieros dioksido (SO2), ozono (O3) ir benzeno (C6H6) koncentracijos aplinkos ore, vėjo kryptis ir greitis, oro temperatūra ir atmosferos slėgis.

Gegužės 7 dienos vakare oro užterštumas buvo vidutinio lygio, t. y., oro užterštumo normos nebuvo viršytos“, – pranešė Milda Milbutaitė, agentūros atstovė spaudai.

Pasak jos, savaitgalį, po to, kai kilo gaisras, teršalų koncentracijos dėl palankių teršalų sklaidai meteorologinių sąlygų buvo dar mažesnės ir neviršijo ribinių verčių.

Oro užterštumo normos nebuvo viršytos.

Dėl gamtai galimai padarytos žalos, „Baltic Metal“ ankstesnių patikrinimų, įmonei taikytų sankcijų M.Milbutaitė patarė kreiptis į AAD.

Iki mėnesio pabaigos paskaičius žalą gamtai

Kaip 15min teigė AAD specialistai, 2020 metais vykusio planinio patikrinimo metu pažeidimų „Baltic Metal“ aikštelėje Kaune nefiksuota. 2021 metų neplaninio patikrinimo metu įmonėje jau buvo fiksuoti pažeidimai, skirtas rašytinis įspėjimas, po kurio pažeidimai buvo pašalinti. Už nustatytus pažeidimus įmonės atsakingam asmeniui buvo taikyta administracinė atsakomybė.

„Gegužės 18 dieną Kauno aplinkos apsaugos inspekcija iš AAA gavo mėginių, paimtų iš lietaus nuotekų tinklų, tyrimų rezultatus. Šiuo metu yra vertinami gauti tyrimų rezultatai, iki mėnesio pabaigos bus paskaičiuota aplinkai padaryta žala.

Vertinant aplinkos orui padarytą žalą, būtina atsižvelgti į visas sudedamąsias dalis – tiek į AAA laboratorijos atliktų instrumentinių matavimų rezultatus, tiek į laikytų atliekų kiekybinę ir kokybinę sudėtį. Iš Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos jau yra gauti preliminarūs degusių atliekų kiekiai. Šiuo metu vyksta tolimesnis tyrimas ir visų minėtų dedamųjų vertinimas“, – informavo AAD.

Kadangi šiuo metu nėra nustatyta pažeidimų, dėl kurių būtų galima kreiptis į AAA dėl išduoto taršos leidimo panaikinimo, „Baltic Metal“, pasak AAD atstovų, turi teisę vykdyti veiklą pagal išduoto leidimo sąlygas. Paaiškėjus naujiems faktams, būtų priimti atitinkami sprendimai.

„Įmonėje yra įrengta paviršinių nuotekų surinkimo sistema su dviem naftos gaudyklėmis. Iš šios sistemos nuotekos patenka į UAB „Kauno vandenys“ administruojamus paviršinių nuotekų tinklus ir per išleistuvą išleidžiamos į Nemuną. „Kauno vandenys“ vykdo savo nuotekų išleistuvų monitoringą ir apie padidėjusią taršą iš minėto išleistuvo departamento nėra informavusi“, – rašoma AAD atsakyme 15min.

Nuo karščio išsilydė betonas

15min pavyko susisiekti su „Baltic Metal“ direktoriumi Audriumi Tatariūnu.

Jis patikino, kad gaisro metu jokia žala nebuvo sukelta, žmonės nenukentėjo, turto nuostoliai – minimalūs.

„Vienintelė, kuri nukentėjo, – betonuota mūsų aikštelė. Nuo karščio vietomis betonas atšoko. Ateis laikas, išsimatuosim, įvertinsim su draudimo atstovais žalą, išbetonuosim aikštelę naujai.

Darbų dėl to stabdyti nereikėjo. Esame apsidraudę ir dėl gamtai padarytos žalos. Skaičių iš aplinkosaugininkų dar nesulaukėme, jie bus pateikti negreitai, kiek suprantu, per keletą mėnesių“, – teigė A.Tatariūnas.

Paklaustas, ar jau yra aišku, dėl ko kilo gaisras, jis atsakė, kad įvyko savaiminis užsidegimas krovos metu.

Tyčinio padegimo, darbų saugos nesilaikymo, darbo tvarkos pažeidimo požymių, anot pašnekovo, neįžvelgta.

Mato Kondrato nuotr./Gaisras Kaune
Mato Kondrato nuotr./Gaisras Kaune

„Mistika, bet taip yra. Toks gaisras mūsų įmonėje kyla pirmą kartą, – teigė A.Tatariūnas, užsiminęs, kad su tam tikrais netoliese įsikūrusiais sodų gyventojais vyksta konfrontacija – viena „ponia“ neva dažnai skundžia įmonės veiklą.

– Gyvendami soduose nori, kad visas pramoninis rajonas užsidarytų. Galėtų, išnaikintų visą Kauno pramonę (nusijuokė – aut. past.). Įvyko nelaimingas atsitikimas ir iš to daryti kažkokius šou... Negražu.

Kaip istoriškai kuriasi miestai? Miestai kuriasi ten, kur yra pramonė. Aplink gyvena žmonės, jie turi darbus. Jei iškelsime tokius objektus, kuriems būtinas vandens surinkimas, apdorojimas, naftos gaudyklės, elektra, į mišką, tai mes protingai darysim? Tai žmonės, kurie nori gyventi gražioje gamtoje, neturėtų gyventi prie pramoninio rajono. Miesto privalomas dalykas yra pramonė. Nebus jos, nebus darbo vietų, nieko nebus.“

„Baltic Metal“ turi savą aikštelę ne tik Kaune, bet ir Vilniuje bei Klaipėdoje.

Tokių nelaimių, pasak įmonės direktoriaus, nė vienoje anksčiau nėra kilę.

„Baltic Metal“ direktorius: „Įvyko savaiminis užsidegimas krovos metu“.

„Kaune yra begalė metalo surinkimo aikštelių. Kuo mes skiriamės nuo konkurentų? Yra tokių, kurie turi 3 ar 4 aikšteles mieste, o mūsų aikštelės, užimančios apie 7 tūkst. kv. m, privalumai tokie, kad veikla koncentruota vienoje vietoje, yra didelis plotas.

Dėl to ir gaisro metu niekas nenukentėjo, nes ugnis neturi šansų išsiplėsti. Aišku, gamtai žala yra, nes išleidome dūmą“, – teigė pašnekovas.

Išvalė visą nuotekų vamzdyną

Paklaustas, ar gaisras paskatino imtis kokių prevencinių priemonių, A.Tatariūnas patikino, kad išvados yra daromos, tačiau kol tyrimas nėra pasibaigęs, detalių atskleisti negali.

Ėmus kalbėti apie aplinkosaugininkų ankstesnius patikrinimus, nustatytus pažeidimus, taikytas sankcijas, „Baltic Metal“ direktorius teigė, kad įmonė yra po padidinamuoju stiklu – tikrinama per metus net keletą kartų.

„Aikštelėje yra numatytos vietos, kur kokios atliekos turi būti sandėliuojamos. Kvadratukas – metalas, kvadratukas – padangos. Buvo išlipta iš kvadratuko ribų, turėjome patraukti šiek tiek į šoną.

Tai nieko nereiškia, jokio pažeidimo ar pavojaus nėra, bet yra aplinkos apsaugos reikalavimai – apibrėžti kvadratuką, kur gulės vienokia ar kitokia atlieka“, – neseniai aplinkosaugininkų aptiktus pažeidimus įvardijo „Baltic Metal“ vadovas.

Kalbėdamas apie į Nemuną gaisro dieną pasipylusią taršą, jis patikino, kad tai susiklostė dėl itin didelio gaisro gesinimo metu sunaudoto vandens kiekio.

Be to, gaisro metu susidarė dulkės, pelenai, kurie nubyrėjo ant žemės ir pateko į vandens nuotekas, taip užkimšdami filtrus.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gaisras Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gaisras Kaune

„Veiklą vykdome ant vandeniui nepralaidžios betoninės dangos. Nuo jos visas lietaus vanduo yra surenkamas į lietaus nuotekų šulinius. Tas vanduo turi būti išvalomas. Pas mus yra valymo įrenginiai, naftos gaudyklės.

Jos dukart per metus yra išsiurbiamos, tai dabar anksčiau tai atlikome. Bet koks automobilis, bet kokiam kieme po lietaus... Pasižiūrėkit, bet kurioje baloje bus vaivorykštinės plėvelės.

Po gaisro iš įmonės, kuri likviduoja avarijų pasekmes, pirkome chemiją, išplovėme visą vandens nuotekų vamzdyną iki pat Nemuno, išvalėme filtrus. Toji įmonė sureagavo laiku, pastatė ant vandens užtvaras, surinko naftos plėvelę, jokie teršalai į Nemuną nepapuolė po to“, – patikino A.Tatariūnas, pabrėžęs, kad metalo laužo supirkimo apyvarta jo valdomoje įmonėje – ženkli, „Baltic Metal“ supirktuvė neva papuola pagal šį rodiklį į pirmąjį trejetuką.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min