Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 13d. 18:57

Teisėjas A.Cininas siūlo legalų triuką, kaip L.Balsiui nustatytą girtumą paversti įrodymu

Linas Balsys
15min montažas / Linas Balsys

Tiriant Seimo nario Lino Balsio galimo neblaivumo istoriją didele teisine kliūtimi tapo tai, kad politiko promiles užfiksavo TV žurnalistų, o ne policijos pareigūnų alkotesteris. Žinomas teisėjas Audrius Cininas mato išeitį – reikia padaryti, kad žiniasklaidos naudotas matuoklis būtų pripažintas korektiškai veikiančiu prietaisu.

Praėjusį penktadienį Linas Balsys, Seime kalbinamas TV žurnalistų, sutiko pasitikrinti jų turimu alkoholio matuokliu. Nors iš pažiūros, kaip daugelis pripažino, parlamentaras neatrodė girtas, prietaisas parodė grėsmingus skaičius: 1,82 promilės.

Maža to, po šio improvizuoto patikrinimo L.Balsys tikriausiai sėdo prie vairo ir iš Seimo išvyko savo automobiliu. Nei kelyje, nei kitoje vietoje patikrinti politiko policija neturėjo galimybės. Kilo daug abejonių, ar tai, ką visa Lietuva matė televizijos ekrane, gali būti įrodymu, siekiant nubausti Seimo narį už neblaivumą. Mat pagal galiojančią tvarką girtumą turi fiksuoti ne kas kitas, o policijos pareigūnas.

Vis dėlto didžiausia abejonė šiuo atveju kyla dėl paties prietaiso – ar matuoklis pakankamai tikslus, kad jo rodmenys tyrimo metu ir galimai vėliau teisme galėtų būti laikomi kaip patikimi įrodymai.

Išeitį iš padėties pasiūlė žinomas sostinės teisėjas Audrius Cininas, ir anksčiau ne sykį drąsiai pareiškęs savo, kaip profesionalaus teisininko, nuomonę, visuomenei aktualiais klausimais.

15min A.Cininas pranešė, kad teoriškai ir žurnalistų alkotesterio parodymai galėtų būti įrodymu.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Audrius Cininas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Audrius Cininas

„Policija turėtų jį paimti, atlikti metrologinę patikrą, apklausti kaip liudytojus žmones, kurie davė tikrintis šiuo alkotesteriu. Surinkti duomenis, kad žmogus tikrai po to vairavo“, – svarstė teisėjas. Jis dar pridūrė: „Tai teoriškai, o praktiškai nežinau.“

Savo ruožtu Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos viršininkas Dainius Šalomskas, išgirdęs apie teisėjo siūlymą, pirmadienį 15min prasitarė, kad „panašiai ir vyks“.

Ką pareigūnai yra sumanę, sostinės kelių policijos vadovas teigė kol kas plačiau atskleisti negalintis.

Suprasti akimirksniu

  • Lapkričio 7 d. Seime dėl Lino Balsio blaivumo abejonių kilo Seniūnų sueigos metu.
  • Lapkričio 9 d. L.Balsys iš ryto, prieš posėdį, kategoriškai neigė įtarimus dėl girtumo.
  • Apie 11 val. politikas sutiko pūsti į žurnalistų alkotesterį: užfiksuota 1,82 promilės.
  • Tądien 12.12 val. policijos pareigūnai gavo pranešimą iš Seimo Vadovybės apsaugos departamento budėtojų dalies, kad „maždaug prieš 20 min. iš LR Seimo rūmų automobiliu „VW Caddy“ išvažiavo galbūt neblaivus Seimo narys Linas Balsys“.
  • Politikas kurį laiką buvo dingęs iš akiračio, bet po kelių valandų paaiškėjo, kad jis namuose Vilniaus Žemųjų Panerių rajone. Pareigūnai ten budėjo, tačiau vėliau atsitraukė. Nuo to laiko nebuvo ir nėra žinoma, kur yra ir ką veikia L.Balsys.

Buvęs visos Lietuvos policijos komisaras, šiuo metu premjero pareigas einantis Saulius Skvernelis dar praėjusią savaitę, sujudimo dėl L.Balsio įkarštyje, yra viešai atskleidęs savo nuomonę dėl Seimo nario girtumo.

„Tai yra patikimas alkotesteris. Vieno iš geriausių, patikimiausių gamintojų. Tai įranga, kurią policija naudodavo ir naudoja“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

VIDEO: Saulius Skvernelis stebisi, kodėl galimai neblaiviam L.Balsiui sėsti prie vairo nesutrukdė patys VAD pareigūnai

Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklėse yra numatyta, kad būtent policijos pareigūnai gali tikrinti transporto priemonės vairuotoją, įtariamą esant neblaivų (girtą). Šiomis taisyklėmis neblaivumo (girtumo) tikrinimo sąvoka apima, vėlgi, būtent policijos pareigūnų veiksmus, kuriais specialiosiomis techninėmis priemonėmis, kurių metrologinė patikra atlikta teisės aktų nustatyta tvarka, nustatoma, ar transporto priemonės vairuotojas yra neblaivus.

Beje, vienintelis iki šiol dirbantis Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) teisėjas, buvęs kolegijos sudėtyje 2009 m., kuomet LAT nagrinėjo tris vaikus Aleksandrijoje pražudžiusio ekspolicininko Sauliaus Pauliko bylą, Olegas Fedosiukas priminė, kad toje istorijoje BMW vairuotojo girtumas buvo įrodytas pagal kavinės vaizdo įrašus.

Vis dėlto šis LAT teisėjas suabejojo tokios bylos perspektyva. O Fedosiukas buvo pareiškęs mintį, kad alkoholio matuoklio metrologinio tikslumo duomenys ar kiti „kabliukai“ tokiu atveju taptų medžiaga advokatams, kuri leistų teisme apginti L.Balsį nuo kaltinimų vairavus neblaiviam.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min