Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus prokuratūra atnaujino per „kritinę masę“ partrenktų dviratininkų bylą (video)

Įvykio vietoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Įvykio vietoje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra penktadienį atnaujino dar pavasarį per „kritinę masę“ penkių partrenktų dviratininkų bylą. Prokurorai teigia, kad byla atnaujinta paaiškėjus naujų aplinkybių.

Priminsime, kad šis didelio visuomenės susidomėjimo sulaukęs ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas šiemet balandžio 30 d. Tąkart per „kritinę masę“ Vilniuje, Kalvarijų g., automobilis Ford Probe rėžėsi į policijos lydimą dviratininkų koloną ir partrenkė penkis žmonės.

Po avarijos automobilis iš įvykio vietos nuvažiavo. Partrenktiems dviratininkams prireikė medikų pagalbos.

Įvykį nufilmavo atsitiktinis liudininkas. Jo vaizdo medžiagoje aiškiai matyti, kaip įvyko avarija. Šią vaizdo medžiagą galite peržiūrėti žemiau (avarija užfiksuota maždaug 2 min. 17 sek. nuo medžiagos pradžios).

VIDEO: Видео0089.3gp

Dviratininkus partrenkęs automobilis po kiek laiko buvo rastas, dar tą patį vakarą buvo sulaikytas ir neblaivus (nustatytas 1,45 prom. girtumas) automobilio savininkas V.Ž. (gim. 1973 m.). Jam buvo pareikšti įtariamai dėl avarijos, tačiau V.Ž. kategoriškai neigė vairavęs automobilį ir partrenkęs dviratininkus.

Per tyrimą paaiškėjo, kad automobilio savininkas nemeluoja. Buvo nustatyta (net liudininkų rasta), kad automobilį vairavo (nors teisės vairuoti neturi) kelis kartus teistas K.M. (gim. 1979 m.).

Tyrimas nustatė, kad avarijos išvakarėse K.M. su automobilio savininku ir jo pažįstamu, vardu Algis, išvažiavo pasivažinėti po miestą. Pakeliui buvo vartojamas alkoholis. Po kiek laiko automobilio savininkui panorus namo, kiti vyriškiai jį sumušė.

Sumuštą automobilio savininką naktinėse Vilniaus gatvėse pastebėjo policijos patruliai. Jie iškvietė greitąją pagalbą, V.Ž. buvo nuvežtas į ligoninę, o automobilis Ford Probe liko pas K.M. Kitą dieną jis, vairuodamas tą pačią mašiną, ir sužalojo dviratininkus.

Tyrimas nutrauktas gavus specialistų išvadas

Praėjus kiek laiko, rugsėjo 20 d., Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros Trečiojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus prokuroras Linas Gružas pasirašė nutarimą nutraukti šios bylos tyrimą. Tuo pačiu buvo priimtas nutarimas, automobilį vairavusį K.M. bausti administracine tvarka.

Nutarimas nutraukti bylą buvo priimtas remiantis teismo medikų išvadomis, kad visiems dviratininkams per avariją padarytas nežymus sveikatos sutrikdymas.

„Aš suprantu, kad sprendimas sunkiai suvokiamas. Tačiau pagal Baudžiamojo kodekso 281 str. 1 d. (tai yra lengviausia Baudžiamojo kodekso dalis už eismo įvykio sukėlimą) nukentėjusiajam turi būti padarytas mažų mažiausiai nesunkus sveikatos sutrikdymas. Taikant to paties straipsnio 2 d., sužalojimo laipsnis nevaidina tokios didelės reikšmės. Tačiau tada reikia įrodyti, kad kaltininko organizme yra bent 0,4 prom. alkoholio ar dar daugiau. Toje byloje girtumą įrodyti labai problematiška. Tuo tarpu teismo medikai pateikė duomenis, kad visiems nukentėjusiems dviratininkams padarytas tik nežymus sveikatos sutrikdymas. Už tokį sveikatos sutrikdymą kaltininkas baudžiamas pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, o ne pagal Baudžiamąjį kodeksą“, – įstatymų subtilybes 15min.lt žurnalistui pirmadienį aiškino prokuroras.

Prokuroras teigė, kad nukentėję dviratininkai turi visą teisę skųsti priimtą nutarimą nutraukti bylą. Esą dviratininkai savo skundą galėtų motyvuoti tuo, kad patyrė sunkesnių sužalojimų, nei nurodyta teismo medikų išvadose. Gavus tokį skundą, atsirastų pagrindas bylą peržiūrėti ir net ją atnaujinti.

Ketvirtadienį po pietų vieno tokio skundo prokuratūra sulaukė. O jau penktadienį ikiteisminis tyrimas buvo atnaujintas.

Vienas nukentėjęs dviratininkas gydomas iki šiol

„Tyrimas atnaujintas paaiškėjus aplinkybių, kurios iki šiol nebuvo žinomos. O konkrečiai tos aplinkybės yra tokios, kad vienas iš nukentėjusiųjų nurodė, jog jo sveikatos būklė nuo per eismo įvykio metu patirtų sužalojimų nepagerėjo, jis iki šiol yra gydomas. Ta aplinkybė mus verčia tikėtis, kad paskyrus naują ekspertizę pasikeis sužalojimo mastas“, – penktadienį po pietų 15min.lt žurnalistui sakė Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros Trečiojo nusikalstamų veikų tyrimo skyriaus vyr. prokuroras Egidijus Motiejūnas.

Pasak prokuroro, tyrimui yra nustatytas trijų mėnesių terminas, per kurį pareigūnai tikisi gauti naujas specialistų išvadas, atlikti papildomas apklausas, kitus būtinus veiksmus.

Prokuroras taip pat neslepia, kad atnaujinus tyrimą bus bandoma įrodyti, jog dviratininkus partrenkęs K.M. buvo neblaivus. Už tai įstatymai numato didesnę bausmę.

„Įrodyti konkretų girtumą bus sunku. Mes bandysime įrodyti, kad kaltininkas, imant plačiąja prasme, buvo neblaivus. Teismų praktikoje tokių atveju yra buvę. Tai ir ta pati garsioji Aleksandrijos byla. Ten avarijos kaltininkas nuteistas „be promilių“. Tokia teismų praktika jau yra“, – sakė prokuroras E.Motiejūnas.

Kaltininkui gresia iki trejų metų nelaisvės

Dviratininkų sužalojimu įtariamas teisės vairuoti neturintis K.M. yra jau ne kartą teistas. Šiuos Naujuosius metus jis dar sutiko belangėje atlikdamas bausmę už kitus nusikaltimus.

Vasario 24 d. Marijampolės teismas, nustatęs daugybę sąlygų, vyriškį lygtinai paleido į laisvę. Kalėti jam buvo likę 7 mėnesiai 23 dienos. O jau gegužės 25 d. tas pats Marijampolės teismas konstatavo, kad K.M. pažeidė lygtinio paleidimo sąlygas, todėl buvo vėl pasiųstas į pataisos namus atlikti likusios bausmės.

Ir tik vėliau paaiškėjo, kad būdamas laisvėje vyriškis svetimu automobiliu dar sugebėjo partrenkti penkis dviratininkus. Tačiau dėl šio įvykio pareigūnams už grotų tupinčio kelių erelio apklausti nepavyko. K.M. tiesiog pasinaudojo įstatymų suteikta teise neduoti parodymų prieš save.

Jei teisme bus įrodyta K.M. kaltė pagal Baudžiamojo kodekso 281 str. 1 d. (vairuojant automobilį buvo pažeistos KET, dėl to įvyko avarija, per kurią buvo nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata – red. past.), jam grėstų bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Jei automobilį vairavusio vyriškio kaltė būtų įrodyta pagal to paties straipsnio antrą dalį (vairuojant automobilį apsvaigus nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų pažeidžiamos KET, dėl to įvyksta avarija, per kurią būna nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata arba nukentėjusiam asmeniui padaroma didelės turtinės žalos – red. past.), K.M. grėstų bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min