-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Afganistanas Ukrainai: mūsų priešo priešai yra mūsų draugai

Kai Sovietų Sąjunga su tankais, sraigtasparniais, 100 tūkst. karių įsiveržė į Afganistaną 1979 m., Afganistano kovotojai, tokie kaip Sayedas Kassemas Muzafari, žinojo – jiems reikia būti inovatyviems ir kūrybingiems, rašo „Laisvosios Europos“ radijo žurnalistas Rostyslavas Khotinas.
Afganai berniukai žaidžia ant sovietų tanko
Afganai berniukai žaidžia ant sovietų tanko / „Scanpix“/AP nuotr.

„Mes kovėmės su peiliais, skirtais avių skerdimui, iš benzino ir tuščių butelių gaminomės granatas, – pasakojo S.K.Muzafari, kuris vadovavo muždahedinų kuopai Parvano provincijoje, į Šiaurę nuo Kabulo. Tai toli gražu neprilygo lygiavertei kovai mūšio lauke, jis pripažįsta. – Tačiau jeigu mes nebūtume kovęsi, mūsų pečius būtų prislėgusi sunki našta.“

Prireikė devynerių metų – ir galiausiai ginklų iš užsienio valstybių, kad Afganistanas išvytų sovietų karius. Dabar, praėjus 26 metams, daug afganų mato paraleles su karu Ukrainoje, kur ukrainiečiai kaunasi su prorusiškais separatistais ir reguliariąja Rusijos armija. Ir jie pasirengę duoti patarimų.

„Imkite iš mūsų pavyzdį – įmanoma nugalėti supergalybę, – tvirtina S.K.Muzafari, kuris dabar dirba organizacijoje, remiančioje žuvusių mudžahedinų šeimas. – Ukraina turi vyriausybę, kariuomenę, ekonomiką. Jeigu jie iš paskutiniųjų negins savo šalies, istorija juos pasmerks.“

„Mūsų priešų priešai yra mūsų draugai, – teigia Afganistano istorikas Habibullah Rafa. – Tad Ukraina yra mūsų draugas.“

Kultūriniai karai 

Afganistanas prieš pora mėnesių pažymėjo 1989 m., pergalės prieš sovietus metines. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad ši šalis mažai ką turi bendro su Ukraina – tiek kultūriškai, tiek politiškai. Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio.

Abi valstybės turi kaimynes, kurios istoriškai nuolat kišasi į jų reikalus. Abiejų jų teritorijas yra užėmusi Rusija – nuo Ukrainos atplėšė Krymą; Afganistane 1885 m. užėmė didelę teritoriją šiaurės vakaruose, kuri galiausiai tapo Turkmėnijos dalimi. Ir abi valstybės kovėsi su Maskva, kad apgintų savo kultūrą ir tradicijas. 

„Maskva norėjo perimti Afganistano kontrolę, – teigia Mohammadas Asifas Azimi, buvęs partizanų vadas Samangano provincijoje. – Sovietų remiama Kabulo valdžia buvo neįtikėtinai atitrūkusi nuo šalies musulmonų bendruomenės ir gentine santvarka grindžiamos populiacijos. Mūsų religija atsidūrė pavojuje. Mūsų kultūra ir kalba būtų pranykę.“

Analitikai Afganistane dabartinį Rusijos karą Ukrainoje mato kaip neplanuotą Afganistano ir Sovietų Sąjungos karo pasekmę. Pastarasis sužlugdė Kremlių ekonomiškai ir padėjo pamatus Sovietų Sąjungos žlugimui ir 15 nepriklausomų valstybių atsiradimui. 

„Maskva vis dar galvoja, kad 14 buvusių sovietinių respublikų yra jos satelitinės valstybės, – teigia Vadiras Safi, Kabulo universiteto teisės ir politikos mokslų profesorius. – Maskvai ypač sunku susitaikyti su Ukrainos ir Baltarusijos nepriklausomybe, nes jos yra slaviškos valstybės.“

V.Safi, kuris yra gyvenęs Ukrainoje Sovietų Sąjungos laikais, tvirtina, kad net ir tuo metu buvo akivaizdžių ir milžiniškų skirtumų tarp ukrainiečių ir rusų. „Ukrainiečiai yra kaip afganai – jie myli laisvę, – dėsto jis. – Ukrainos klausimu Maskva nėra pasirengusi pasiduoti spaudimui iš užsienio.“

Ukrainiečiai, būkite vieningi

Tačiau Maskvos politikai pavojų kelia spaudimas iš vidaus – dėl augančio žuvusių karių skaičiaus. Sovietai Afganistane tikėjosi lengvos pergalės, tačiau kai karas baigėsi beveik po dešimtmečio, buvo žuvę apie 15 tūkst. sovietų karių. Sąjungos gyventojai ilgus metus apie tai net nenutuokė – o skaičiams paaiškėjus, įsiuto.

Sovietai Afganistane tikėjosi lengvos pergalės, tačiau kai karas baigėsi beveik po dešimtmečio, buvo žuvę apie 15 tūkst. sovietų karių.

Toks pats scenarijus – ir Ukrainoje. Nužudyto Rusijos opozicijos politiko Boriso Nemcovo ataskaitoje teigiama, kad nors Vladimiras Putinas neigia Rusijos karių dalyvavimą kare, Ukrainoje tarnybos metu jau žuvo mažiausiai 220 Rusijos karių. Šis skaičius – tik dalis visų žuvusiųjų, kurių tapatybes pavyko patvirtinti. 

Dalis ukrainiečių tikisi, kad – taip, kaip Afganistane – Vakarų karinė pagalba būtų lemiamas veiksnys kare. 

Devintojo dešimtmečio viduryje JAV kartu su keliomis kitomis valstybėmis mudžahedinams suteikė sunkiosios ginkluotės, įskaitant ir raketas žemė-oras „Stinger“. Tai buvo lūžio taškas kare.

Kol kas JAV Ukrainos kariuomenei teikia tik neletalinę pagalbą – pavyzdžiui, neperšaunamas liemenes, naktinio matymo įrangą, instruktorius. Tačiau neatmetama, kad jeigu karas nesiliaus, gali būti žengiamas ir kitas žingsnis – pagalba mirtina ginkluote.

„Scanpix“/AP nuotr./Mudžahedinai ant iš sovietų karių perimto tanko
„Scanpix“/AP nuotr./Mudžahedinai ant iš sovietų karių perimto tanko

Jeigu karas Ukrainoje ir liautųsi, afganai liūdnai perspėja, kad jo padariniai gali smogti dar sunkiau. Atsitraukus sovietams Afganistane prasidėjo mudžahedinų tarpusavio kovos – dėl to atsirado valdžios vakuumas, kurį užpildė Talibano ekstremistai, užėmę Kabulą. To pasekmė – JAV vadovaujamų pajėgų dislokavimas Afganistane ir kasdienis smurtas, kuris tęsiasi iki šių dienų.

Tikriausiai stipriausia pamoka, kurią ukrainiečiai turi išmokti iš Afganistano – karas pakeičia dalykus, kurie paskui negali būti atitaisomi. 

„V.Putiną galite nugalėti tik vienybe, – teigia Hehmatullah Hekmatas Zadranas, buvęs mudžahedinų vadas Gaznio provincijoje, kur mūšiai su sovietais buvo itin aktyvūs. – Mano esminis patarimas Ukrainai – būkite vieningi kaip tauta, neleiskite kilti pilietiniam karui. Taip nutinka, kai tauta susiskaldo, ir tai yra klaiku.“

H.H.Zadranas trumpam nutyla ir prideda: „Ir išmeskite iš valdžios buvusius komunistus ir visus, kurie remia Rusiją.“

Tikriausiai stipriausia pamoka, kurią ukrainiečiai turi išmokti iš Afganistano – karas pakeičia dalykus, kurie paskui negali būti atitaisomi. 

„Santykiams tarp valstybių sukurti reikia daug daug laiko, tačiau juos sugriauti labai lengva, – teigia istorikas H.Rafa. – Įsiverždami į Afganistaną rusai ilgam laikui sugadino santykius su afganais.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius