15min be reklamos
2023 01 24, 18:13

Amane Jordanijos karalius susitiko su Izraelio ministru pirmininku B.Netanyahu

Jordanijos karalius Abdullah II ir Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu antradienį susitiko Amane, pranešė karališkieji rūmai.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu / „AFP“/„Scanpix“

Tai buvo retas susitikimas, o abiejų lyderių santykiai jau daugelį metų yra įtempti.

Jordanijos karališkųjų rūmų pranešime teigiama, kad jiedu aptarė padėtį Jeruzalės Al Aksos mečetės komplekse ir „istorinio ir teisinio status quo laikymosi svarbą“.

Izraelio premjero biuras nurodė, kad jie aptarė „regioninius klausimus“ ir dvišalius santykius.

B.Netanyahu, kuris prieš tai premjero pareigas ėjo 2009–2021 metais, praėjusį mėnesį grįžo į valdžią vadovaudamas koalicijai, kuriai priklauso kraštutinių dešiniųjų ir ultraortodoksų žydų partijos.

Sausio 3 dieną Izraelio nacionalinio saugumo ministras Itamaras Ben-Gviras apsilankė jautriu klausimu tapusioje Jordanijos administruojamoje Jeruzalės šventojoje vietoje – Al Aksos mečetės komplekse. Tai sukėlė tarptautinio pasmerkimo bangą.

Abdullah II ir B.Netanyahu pastarąjį kartą buvo susitikę 2018-aisiais Jordanijoje.

Antradienį įvykęs vizitas Amane buvo pirmoji oficiali B.Netanyahu kelionė į užsienį nuo tada, kai jis pradėjo eiti pareigas.

1994 metais Jordanija tapo antrąja arabų šalimi po Egipto, pripažinusia kaimyninį Izraelį ir su juo pasirašiusia taikos sutartį.

Pasak vieno izraeliečių pareigūno, prie premjero šioje kelionėje prisijungė strateginių reikalų ministras Ronas Dermeris ir vidaus saugumo agentūros „Shin Bet“ vadovas Ronenas Baras, taip pat patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Tzachi Hanegbi ir karinis B.Netanyahu sekretorius Avi Gilas.

Abdullah II ne kartą apibūdino Jordanijos ryšius su Izraeliu kaip „šaltą taiką“, o 2019 metų pabaigoje pareiškė, kad šių dviejų valstybių santykiai yra „visų laikų žemiausiame lygmenyje“.

2022-ųjų sausį su Abdullah II Amane susitiko buvęs Izraelio gynybos ministras Benny Gantzas. Tai įvyko praėjus mažiau nei mėnesiui po buvusio žydų valstybės premjero Naftali Bennetto vizito, kuriuo buvo siekiama pagerinti santykius.

Pasak rūmų pareiškimo, susitikime su B.Netanyahu karalius pabrėžė „būtinybę išlaikyti ramybę ir nutraukti visus smurto veiksmus, kad būtų sudarytos sąlygos politiniam taikos proceso horizontui“.

Jis paragino „nutraukti bet kokias priemones, galinčias pakenkti taikos perspektyvoms“, ir „dar kartą patvirtino tvirtą Jordanijos poziciją remti dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą“ Izraelio ir palestiniečių konflikte.

Užsienio reikalų ministerija Amane šį mėnesį du kartus iškvietė Izraelio ambasadorių: vieną kartą protestuodama prieš radikalių dešiniųjų pažiūrų ministro I.Ben-Gviro apsilankymą Al Aksos komplekse, o kitą – po to, kai Izraelio policijos pareigūnai į šį kompleksą neleido patekti Jordanijos ambasadoriui.

Al Aksos mečetė yra trečia švenčiausia vieta islame ir švenčiausia vieta žydams, kurie šį kompleksą vadina Šventyklos kalnu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min