15min be reklamos
2023 03 18, 19:00

Bachmuto „mėsmalė“ gali būti skirta sunaikinti J.Prigožinui

Privačios karinės bendrovės „Wagner“ vadas Jevgenijus Prigožinas, sutelkęs savo pajėgas, bando įveikti stiprią ukrainiečių gynybą Bachmute. Nepaisant patiriamų nuostolių, Rusijos gynybos ministerija ne tik neskaičiuoja jo aukų, bet ir nesuteikia papildomos amunicijos. CNN apžvalgininkai ir ekspertai spėja, kad tai – Kremliaus taktika, skirta sunaikinti per daug galios įgavusį J.Prigožiną.
J.Prigožinas, Rusijos lyderis Vladimiras Putinas ir Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas
„Wagner“ vadas Jevgenijus Prigožinas ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas / „Reuters“/„Scanpix“

Panašu, kad kovingasis Rusijos privačios karinės grupės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas mėgaujasi savo, kaip prieš valdžios institucijas nusistačiusio keistuolio, vaidmeniu.

Tačiau daugėja požymių, kad Maskvos valdžia jį prispaudė „po savo padu“ ir dabar jis negali atsikvėpti, atkreipė dėmesį CNN apžvalgininkai.

Skambius pareiškimus mėgstantis J.Prigožinas lažinosi, kad jo samdiniai iškels Rusijos vėliavą Rytų Ukrainos Bachmuto mieste – tai neįvyko, o mūšis dėl Bachmuto jo pajėgoms ir, greičiausiai, jo paties turtui atsieina labai skausmingai.

Jis daug paaukojo verbuodamas net 40 tūkst. belaisvių iš Rusijos kalėjimų pajėgas, skirtas dislokuoti pačiame kovos epicentre, tačiau po kelis mėnesius trukusio įnirtingo mūšio ir stulbinančių nuostolių, jis vis dar stengiasi itin neįprasta taktika papildyti „Wagner“ gretas.

Tačiau tai padaryti darosi sudėtinga, todėl jis kaltina Rusijos gynybos ministeriją bandymu uždusinti jo pajėgas.

Analitikų nuomone, J.Prigožino įtarimai yra pagrįsti – Rusijos karinė vadovybė naudoja Bachmuto „mėsmalę“, kad sumažintų jo pajėgas arba visiškai eliminuotų jį kaip politinę jėgą.

Karo tyrimų institutas: Gynybos ministerija galimai naudojo „Wagner“ pajėgas, kad jos prisiimtų pagrindinę naštą tam, kad būtų išsaugotos Rusijos įprastinės pajėgos

Socialiniuose tinkluose naujienomis iš fronto linijos nuolat besidalinantis „Wagner“ vadas pripažino, kad praėjusį savaitgalį virusi kova dėl Bachmuto buvo „sunki, labai sunki, priešai kovojo dėl kiekvieno metro“.

Kitoje vaizdo žinutėje J.Prigožinas išreiškė būtinybę, kad „kariuomenė saugotų (Bachmuto) prieigas. Jei jiems pavyks tai padaryti, viskas bus gerai. Jei ne, tuomet „Wagner“ pajėgos bus apsuptos kartu su ukrainiečiais Bachmuto viduje“.

Kadras iš vaizdo įrašo/"Wagner" pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas
Kadras iš vaizdo įrašo/"Wagner" pajėgų vadas Jevgenijus Prigožinas

Kaip tik tada, kai J.Prigožinui labiausiai reikėjo reguliariųjų Rusijos pajėgų paramos ir patikimo amunicijos srauto, atrodo, kad nei vieno, nei kito jis nesulaukė ir, nežinia, ar sulauks, pažymėjo CNN.

„Wagner“ grupuotė pamažu vis stipriau įsitvirtina aplink Bachmutą ir dabar kontroliuoja rytinę miesto dalį. Tačiau atrodo, kad ji nepajėgi sutelkti pakankamai jėgų, kad išstumtų Ukrainos pajėgas iš likusios Bachmuto dalies.

Vašingtone įsikūrusio Karo studijų instituto (ISW) analitinio centro vertinimu, Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu „greičiausiai naudojasi galimybe sąmoningai išeikvoti tiek elitines, tiek iš nuteistųjų sudarytas „Wagner“ pajėgas Bachmute, siekdamas susilpninti J.Prigožiną ir sužlugdyti jo ambicijas daryti didesnę įtaką Kremliuje“.

Vakarų analitikai tiki, kad S.Šoigu prisidėjo prie veiksmų, lėmusių „Wagner“ kalinių verbavimo kampanijos nutraukimą.

Ekspertai pastebėjo, kad Rusijos gynybos ministerija ėmė stipriai riboti J.Prigožino galimybes verbuoti nuteistuosius ir apsirūpinti šaudmenimis, „taip priversdama J.Prigožiną viešai pripažinti savo priklausomybę“ nuo ministerijos.

Kaltinimai „Wagner“ vadovui taip pat padeda Gynybos ministerijai atitraukti dėmesį nuo savo pačios nesėkmių, ypač aplink Vuhledarą, kur reguliariosios pajėgos patyrė didelių nuostolių.

Licencijuotas naikintojas

Praėjusiais metais J.Prigožino bravūra ir ryšiai, kurie jį įgalino kaip V.Putino licencijuotą naikintoją, leido jam įžengti Rusijos kalėjimus ir reklamuoti „Wagner“ organizaciją kaip gyvybiškai svarbią Rusijos karinio aparato dalį.

Pastaruoju metu „Wagner“ vadovas neberenka žodžių ir svaidosi itin aštria kritika S.Šoigu ir kitų generolų atžvilgiu dėl nekompetencijos ir korupcijos.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos kariai prie Bachmuto
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos kariai prie Bachmuto

Taip pat buvo požymių, kad jis užmezgė bendrą kalbą su Rusijos ultranacionalistais, kurie taip pat kritikavo kampanijos eigą.

Tačiau S.Šoigu – Rusijos gynybos ministras daugiau nei dešimtmetį – yra įžvalgus operatorius. Jis inicijavo pokyčius vyriausiojoje vadovybėje, dėl kurių J.Prigožinas neteko sąjungininkų, ir paaukštino generolus, kuriuos „Wagner“ vadovas kritikavo aršiausiai.

Daugelis Vakarų analitikų tiki, kad S.Šoigu prisidėjo prie veiksmų, lėmusių „Wagner“ kalinių verbavimo kampanijos nutraukimą.

CNN pastebėjo, jog šiuo metu „Wagner“ vadeiva J.Prigožinas atrodo izoliuotas.

Jis buvo priverstas įstumti geriausius savo kovotojus į mūšį dėl Bachmuto, todėl ISW anksčiau padarė prielaidą, kad Gynybos ministerija naudojo „Wagner“ pajėgas, kad jos prisiimtų pagrindinę didelio intensyvumo kovų mieste naštą tam, kad būtų išsaugotos Rusijos įprastinės pajėgos.

J.Prigožinas: Kadangi aš neturiu jokių politinių ambicijų, prašau duoti mums amunicijos.

Maskvos elitas, regis, jaučia, kad J.Prigožinas tapo pažeidžiamas, pažymėjo CNN.

Pirmadienį komentatorius Aleksejus Muchinas, su Kremliumi susijusio analitinio centro „Valdajaus klubas“ narys, „Telegram“ žinutėje apkaltino J.Prigožiną turint politinių ambicijų – net siekiu tapti prezidentu.

A.Muchinas taip pat teigė, kad J.Prigožinas yra nekompetentingas vadas, bandantis užmaskuoti savo trūkumus, kaltę suverčiant kariuomenei, ir pridūrė: „Jis sukėlė „Wagner“ kovotojams didelę riziką būti apsuptiems po laukiamos kontratakos“.

J.Prigožinas jam atšovė: „Kadangi aš neturiu jokių politinių ambicijų, prašau duoti mums amunicijos“.

Leidinys pastebėjo, kad „Wagner“ lyderį galėjo nustebinti ir ukrainiečių ryžtas kovoti už Bachmutą. Jis šią savaitę komentavo, kad „jie (ukrainiečiai) kovoja už kiekvieną namą, nenori pasitraukti, nuolat siunčia daugiau rezervų ir įnirtingai kovoja“.

„Scanpix“ / „Reuters“ / AP nuotr./Vladimiras Putinas, Jevgenijus Prigožinas
„Scanpix“ / „Reuters“ / AP nuotr./Vladimiras Putinas, Jevgenijus Prigožinas

Atrodo, kad Ukrainos kariuomenė nusprendė tęsti mūšį dėl Bachmuto, o tai tik suteikia daugiau laiko J.Prigožinui.

Vienas Ukrainos karys antradienį duodamas interviu CNN televizijai teigė, kad miestas turi būti ginamas, kol yra stabilus frontas, aprūpinimas ir vykdoma sužeistųjų evakuacija.

Jei per nesėkmingą bandymą užimti Bachmutą „Wagner“ pajėgos bus sutriuškintos, CNN apžvalgininkai spėjo, kad J.Prigožinas gali atsidurti užnugaryje.

Anksčiau Kremliaus stebėtojas istorijas Markas Galeotti žurnale „The Spectator“ pastebėjo, kad J.Prigožino atvejis puikiai iliustruoja V.Putinui būdingą manevrą.

„V.Putinas mielai suteikia tam tikrą autonomiją politiniams verslininkams, kurie sukasi aplink jo dvarą, jei jie žada rezultatų, tačiau jis taip pat lengvai jų atsikratys, jei jie nesugebės jų pasiekti.“

Panašu, kad J.Prigožinas visas savo kortas pastatė dėl pergalės Bachmute.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Nealkoholinis „Švyturio Ekstra“ ketina skinti tarptautinių apdovanojimų laurus
Reklama
Elektromobilis, kurį galima papildyti degalinėje: didžiausi abiejų pasaulių privalumai viename
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Parašykite atsiliepimą apie 15min