Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 29d. 23:12

Baltarusių pareigūnų veidus apnuoginti padeda ir aukštosios technologijos

Baltarusių pareigūnai
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr. / Baltarusių pareigūnai

Demaskuoti prieš protestuotojus smurtaujančius baltarusių pareigūnus padeda ir aukštosios technologijos. Tačiau naujo įrankio kūrėjas pripažįsta: išlieka klaidų tikimybė, o taip nusikaltimai būtų priskiriami nekaltiems žmonėms, praneša „Laisvosios Europos radijas“ (RFE/RL).

Rugsėjo 24 dieną platformoje „Youtube“ pasirodė vaizdo įrašas, peržiūrėtas jau daugiau nei milijoną kartų. Jame užfiksuota, kaip pareigūnai stovi prie ant žemės gulinčio protestuotojo, šaukiančio, kad jam vos 15 metų.

Tuomet vaizdas sustoja ties vienu iš kaukę dėvinčių pareigūnų, programoje pasirenkama funkcija „segmentavimas“, po to – „parinkti atitikmenį“. Netrukus ekrane pasirodo nuotrauka, kurioje – tas pats pareigūnas, tik be kaukės, taip pat jo asmeninė informacija. Po to programa pareigūno veidą „įklijuoja“ į įvykio vietą.

VIDEO: Dirbtinis intelektas padeda nuimti OMON pareigūnų kaukes

„Jūsų vaikai žiūrės į jūsų veidus jums atliekant baisiausius nusikaltimus jūsų gyvenime, ir, panašu, kad jūs iki galo nesuvokiate tikrosios savo situacijos trapumo. Neturite kaukių“, – kalba vaizdo įrašo autorius.

Jis – 30 metų Andrejus Maksimovas, gimęs Minske, o prieš aštuonerius metus emigravęs į Los Andželą Kalifornijoje. Jis RFE/RL sakė, kad jo tikslas – parodyti pareigūnams, jog šie neturėtų galvoti, kad gali elgtis nebaudžiami.

„Tikslas – parodyti žmonėms, kurie, vietoj to, jog prižiūrėtų įstatymų laikymąsi, kasdien juos laužo, kad yra technologinių galimybių uždėti jų veidus ant jų nusikaltimų įrodymų nuotraukų ir vaizdo įrašų formatu“, – sakė A.Maksimovas.

„Nors Baltarusijos visuomenėje vyksta labai aktyvios deanonimizacijos iniciatyvos, tikime, kad galime padaryti jas labiau vizualias sugrąžindami veidus į nusikaltimo vietą. Kad efektas būtų didesnis“, – pridūrė jis.

Pasak A.Maksimovo, jis 2010 metais buvo „protestų fronto linijoje“, o šiemet „jautė neturįs moralinės teisės tylėti“.

Įtraukia į „Juodąją knygą“

RFE/RL rašo, kad protestuotojai randa įvairių būdų kovoti su saugumo struktūrų darbuotojais. Pavyzdžiui, vis daugiau žmonių drįsta nuplėšti kaukes nuo smurtaujančių pareigūnų veidų, o tai dažnai priverčia juos atsitraukti.

Kovai pasitelkiamas ir kitas technologijų įrankis – šifruoto susirašinėjimo platforma „Telegram“. Joje daugiau nei du milijonus sekėjų turintis kanalas NEXTA tapo itin svarbia priemone organizuojant aiškių lyderių neturinčius protestus.

NEXTA dažnai dalijasi kito kanalo „Juodoji Baltarusijos knyga“ įrašais. Šiame kanale publikuojamos smurtaujančių prieš protestuotojus pareigūnų nuotraukos ir vaizdo įrašai, siekiama nustatyti jų tapatybę ir paviešinti asmeninę informaciją, rašo RFE/RL.

„Kibernetiniais partizanais“ pasivadinę programišiai neseniai paviešino daugiau nei dviejų tūkstančių pareigūnų asmeninius duomenis. 15min jau rašė, kad tai – efektyvi psichologinio spaudimo pareigūnams, ypač gyvenantiems mažesniuose miestuose, priemonė.

Buvo sukurtas barkodo skaitytuvas mobiliesiems telefonams, padedantis identifikuoti produktus kompanijų, kurios arba stojo į A.Lukašenkos pusę, arba kurių akcijų turi de facto šalies vadovas.

„Aš sukūriau duomenų bazę, o mano draugas, kuris yra programuotojas, sukūrė programėlę“, – interviu „Current Time“ sakė Prahoje gyvenantis teisininkas Siarhejus Kastrama.

A.Maksimovas RFE/RL pripažino, kad jo technologija nėra tobula, ir,„deja, bus padaryta klaidų“. Tačiau, anot jo, žalą neteisingai identifikuojant asmenį nusveria nauda to, kad smurtautojai neišvengs atsakomybės.

„Nerimas dėl privatumo dėl bet kokios tokios sistemos mums yra labai svarbus ir labiau norėtumėme, kad (sistema) visai neegzistuotų. Tačiau kai žaidžiama nelygiomis jėgomis, kai kasdien neteisėtai žalojami šimtai žmonių, jei tai gali padėti numalšinti smurtą, tuomet turime pabandyti“, – sakė jis.

Baltarusijoje protestai kilo rugpjūčio 9 dieną paskelbus, neva per 80 proc. balsų surinko ir prezidentu buvo perrinktas ilgametis šalies vadovas A.Lukašenka. Taikios demonstracijos malšinamos areštais ir jėga: pranešama, kad nuo protestų pradžios suimta apie 12 tūkst. žmonių, išėjusieji iš izoliatorių pasakoja apie kankinimus.

Komentarai: 20

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

15:15
01:01:04
06:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min