15min be reklamos
2023 01 28, 12:21

Čekijoje tęsiasi prezidento rinkimų antrasis ratas

Čekijoje šeštadienį vėl buvo atidarytos rinkimų apylinkės, tęsiantis penktadienį prasidėjusiam antrajam prezidento rinkimui turui, kuriame pergalė prognozuojama į pensiją išėjusiam NATO generolui Petrui Pavelui.
Rinkimai Čekijoje
Rinkimai Čekijoje / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Jis antrajame ture varžosi su buvusiu premjeru Andrejumi Babišu, vienu turtingiausių šalies žmonių.

Analitikai tikisi didelio rinkėjų aktyvumo po priešiškumu, prieštaringais komentarais apie karą Ukrainoje, net grasinimais mirtimi pasižymėjusios rinkimų kampanijos.

Vėliausios nuomonių apklausos rodė, kad pagal populiarumą pirmoje vietoje yra buvęs desantininkas P. Pavelas – jam paramą išreiškė 58–59 proc. respondentų. A.Babišą rinkosi 41–42 proc. apklausose dalyvavusių čekų.

Laimėtojas pakeis Milošą Zemaną, nevienareikšmiškai vertinamą politiką, kuris palaikė glaudžius ryšius su Maskva, o beveik prieš metus, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, juos nutraukė.

Apniukusį šeštadienio rytą balsuodama Dobržichovicės miestelyje į pietvakarius nuo Prahos Irena Cihelkova naujienų agentūrai AFP sakė, kad naujasis prezidentas turėtų gerai tarnauti šaliai.

„Jis turėtų norėti kalbėtis, turėtų būti draugiškas, vertingas dalykas šaliai, [turėtų] nekelti problemų užsienyje, kaip kai kurie kiti čekų valstybės veikėjai“, – sakė ji.

Penktadienį atiduodamas savo balsą P. Pavelas sakė norintis būti „pagarbos vertu prezidentu“ 10,5 mln. gyventojų turinčiai Europos Sąjungos ir NATO narei.

„Nesiūlysiu jums gražios svajonės; kalbėsiu apie tikrovę, kokia ji yra“, – sakė jis.

A.Babišas, kurį turtas ir teisinės problemos pavertė skaldančia figūra, pavadino šiuos rinkimus „referendumu dėl Babišo“.

Pirmajame ture prieš dvi savaites dalyvavo aštuoni kandidatai, o P. Pavelas, surinkęs 35,4 proc. balsų, aplenkė 35 proc. balsų gavusį A. Babišą. Po pirmojo rato, remiamas dešiniųjų ir centro partijų, P. Pavelas pritraukė kelių kitų kandidatų rinkėjus.

A.Babišas gali pasikliauti stabilia savo centro kairės populistinio judėjimo ANO (TAIP) rinkėjų parama, tačiau mažai tikėtina, kad jam pavyks surinkti daug naujų balsų.

Dvi savaites trukusi kampanija tarp rinkimų turų buvo itin priešiška, būta daug dezinformacijos, daugiausia nukreiptos prieš P.Pavelą, įskaitant melagingą teiginį, kad jis mirė. Taip pat buvo grasinimų mirtimi A.Babišui ir jo šeimai.

A.Babišą remia kadenciją baigiantis prezidentas M.Zemanas. Abu jie praeityje yra vartoję antimigracinę retoriką.

Nors prezidento vaidmuo yra daugiausia simbolinis, jis skiria vyriausybę, parenka centrinio banko valdytoją ir konstitucinius teisėjus, yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas.

Tereza Branis, vienoje Prahos mokykloje atiduodama savo balsą už P. Pavelą, sakė norinti patikimo prezidento.

„Jis turėtų taip mums atstovauti, kad kitos šalys galėtų kliautis mumis, o mes – jomis“, – AFP sakė ji.

Nepriklausomas politikos analitikas Janas Kubačekas prognozavo, kad rinkimai, nepriklausomai nuo laimėtojo, nepakeis šalies užsienio politikos.

„Čekija išliks provakarietiška, išlaikys savo strateginius santykius su ES ir NATO, liks Ukrainos pusėje“, – sakė jis AFP.

Rinkimų apylinkės šeštadienį bus uždarytos 14 val. (15 val. Lietuvos laiku), o galutinių rezultatų tikimasi sulaukti netrukus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie 15min