Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugpjūčio 20d. 16:53 , Atnaujinta: 2014 rugpjūčio 20d. 21:45

Egzekucijos JAV žurnalistui vykdytojas – „Islamo valstybės“ derybininkas, vadinamas „Johnu“

Jamesas Foley
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Jamesas Foley

Britų premjeras Davidas Cameronas trečiadienį nutraukė savo atostogas, kad galėtų dalyvauti susitikimuose dėl „Islamo valstybės“ (IS) džihadistų keliamos grėsmės po to, kai JAV žurnalistui Jamesui Foley buvo įvykdyta sukrečianti egzekucija – nupjauta galva. Įtariama, kad nežmonišką nusikaltimą įvykdęs asmuo yra Didžiosios Britanijos pilietis, įstojęs į IS gretas. Didžiosios Britanijos policija jau perspėjo, kad filmuotos medžiagos, kaip nužudomas JAV žurnalistas, žiūrėjimas, siuntimas ar platinimas gali būti traktuojamas kaip baudžiamasis nusižengimas.

21.45 val. Egzekucijos vykdytojas – „Johnas“

Britų pareigūnai mėgina nustatyti egzekucijos vykdytojo tapatybę. IS džihadistas kalbėjo su stipriu britišku (Pietų Londono) akcentu.

 Įtariama, kad egzekucijos vykdytojas – grupės britų, kurie IS gretose kaunasi Sirijoje, vadas. Jis vadinamas „Johnu“

Aukštas IS narys vilkėjo juodais drabužiais, juoda kaukė dengė ir visą jo veidą. Tačiau šaltiniai Didžiojoje Britanijoje jau prabilo apie jo tapatybės nustatymą. Įtariama, kad jis – grupės britų, kurie IS gretose kaunasi Sirijoje, vadas. Jis vadinamas „Johnu“. 

Buvęs IS įkaitas „The Guardian“ sakė, kad egzekucijos vykdytojas yra Rakos miesto vyriausiasis sargas. Kitas buvęs įkaitas „Johną“ apibūdino kaip protingą, išsilavinusį ir pamaldų vyrą, kuris giliai tiki radikalaus Islamo mokymu. Pasak buvusių įkaitų, „Johnas“ yra gimęs Didžiojoje Britanijoje.

Kadras iš filmuotos medžiagos/JAV žurnalisto egzekucija
Kadras iš filmuotos medžiagos/JAV žurnalisto egzekucija

„Johnas“ dažnai dirba su įkaitais – jis vadovavo ir deryboms dėl 11 IS įkaitų paleidimo į Turkiją už išpirką. Šaltinis „The Guardian“ sakė, kad „Johnas“ derybas su įkaitų artimaisiais veda internetu.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Phillipas Hammondas paskelbė, kad nustačius egzekucijos vykdytojo tapatybę jis bus apkaltinas žmogžudyste. 

20.22 val. B.Obama: šitam vėžiui IS nebėra vietos pasaulyje

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį pareiškė, kad visas pasaulis yra pasibaisėjęs JAV žurnalisto Jameso Foley egzekucija. B.Obama IS pavadino atgyvena, kuriai nebėra vietos XXI a. pasaulyje. Skaitykite daugiau...

19.40 Britų policija įspėja, kad už vaizdo medžiagos žiūrėjimą gali būti baudžiama

Didžiosios Britanijos policija perspėja, kad filmuotos medžiagos, kaip nužudomas JAV žurnalistas, žiūrėjimas, siuntimas ar platinimas gali būti traktuojamas kaip baudžiamasis nusižengimas.

Policija pranešė šiuo metu analizuojanti, ar filmuotoje medžiagoje užfiksuoti vaizdai pagal terorizmo įstatymus gali būti traktuojami kaip nusikaltimas, rašo „The Guardian“.

19.30 val. Baltieji rūmai patvirtino, kad įrašas – nesuklastotas

Trečiadienį Baltieji rūmai paskelbė, kad IS išplatintas egzekucijos įrašas yra autentiškas ir nesuklastotas. JAV pareigūnai nuosekliai tyrinėjo vaizdo medžiagą, kadangi, priešingai nei kitos, ji buvo internete patalpinta po redagavimo. 

Prezidentas Barackas Obama šį vakarą ketina surengti spaudos konferenciją dėl JAV žurnalisto mirties.

Egzekucijos vykdytojas – britas?

Trečiadienį britų užsienio reikalų sekretorius Philipas Hammondas pripažino, kad džihadistas tikriausiai yra britas. 

Ph.Hammondas interviu BBC trečiadienį sakė, kad nors dar reikia tolimesnės IS vaizdo medžiagos analizės, joje nufilmuotas egzekuciją įvykdantis žmogus atrodo esantis britas. Jis pridūrė, kad toks faktas nenustebintų, nes didelis skaičius britų kaunasi IS pusėje Sirijoje ir Irake.

Jis taip pat pabrėžė, kad šio žmogaus veiksmai akivaizdžiai parodė, kaip IS kelia tiesioginę grėsmę Didžiosios Britanijos saugumui.

Ph.Hammondas sakė, kad britų vyriausybė gali svarstyti karių siuntimą į Iraką, kurie padėtų apmokyti Irako karius.

„Tai, kas vyksta Irake ir Sirijoje, yra nuodai, vėžys, ir kyla rizika, kad tai išplis į kitas tarptautinės bendruomenės dalis ir visus mus paveiks tiesiogiai“, – sakė jis.

Ph.Hammondas įspėjo, kad tikriausiai ateis laikas, kai britų pilietybę turintys kovotojai Irake ir Sirijoje panorės grįžti atgal į Didžiąją Britaniją, o tai sukels didelę grėsmę šalies saugumui.

Džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS) antradienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame veikiausiai matoma amerikiečių žurnalisto Jameso Foley egzekucija, taip pat pagrasino nužudyti kitą reporterį, jeigu Jungtinės Valstijos nesustabdys aviacijos smūgių Irake.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min