Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 06 10, 23:30

Graikų analitikas: „Ryanair“ lėktuvo nutupdymas įpykdė Graikiją

Graikų analitikas Jannis Koucomitis tikina, kad priverstinis iš Atėnų skridusio lėktuvo „Ryanair“ nutupdymas Minske ir žurnalisto areštas supykdė Graikijos visuomenę ir politikus, tačiau papildomų iniciatyvų atsakyti į incidentą šalis greičiausiai nesiims.
Minske nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas
Minske nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas / „Scanpix“/AP nuotr.

Gegužės 23 dieną iš Atėnų į Vilnių skridusio „Ryanair“ lėktuvo įgula sulaukė melagingo Baltarusijos dispečerių pranešimo apie galimai keleiviniame laineryje esantį sprogmenį. Lėktuvui nusileidus Minske, buvo sulaikytas baltarusių žurnalistas, vienas nepriklausomo naujienų kanalo „Nexta“ įkūrėjų Romanas Protasevičius ir jo mergina Sofia Sapega, studijuojanti Vilniuje.

Iškart po incidento Graikijos premjeras Kiriakas Micotakis pareiškė, kad Baltarusija pademonstravo „nepriimtiną agresiją“, sakė norįs matyti „aiškias ir rimtas pasekmes“.

Pasak graikų analitiko J.Koucomitio, toks Minsko režimo žingsnis supykdė Graikijos visuomenę, šalies politikai su kitais Europos lyderiais inicijavo sankcijas Baltarusijos oro linijoms.

Pranešama, kad Vilniaus be R.Protasevičiaus ir S.Sapegos nepasiekė dar keturi Atėnuose į lėktuvą įlipę asmenys – jie liko Minske.

R.Protasevičiaus kolegoms paviešinus jo prieš skrydį rašytą žinutę, kad Graikijoje jis buvo sekamas, o oro uoste buvo bandoma nufotografuoti jo asmens dokumentus, imta spėlioti, kad Minske likę asmenys – Baltarusijos arba Rusijos agentai.

Baltarusijos valstybinė žiniasklaida skelbė, kad šie asmenys, tarp kurių – ir Graikijos pilietis, neva patys paprašė likti Minske, nes jiems taip – patogiau.

Graikijos premjeras K.Micotakis taip pat tvirtino, kad lėktuve užsienio agentų nebuvo.

„Mes neturime jokių ženklų, kad tame lėktuve būtų buvę KGB agentų ar kurios nors saugumo tarnybos agentų. Nė vieno. Nulis. Ir mes tai labai atidžiai ištyrėme“, – vokiečių leidiniui „Bild“ sakė jis.

Analitikas J.Koucomitis tikina, kad nutekintoje vidinėje Graikijos saugumo tarnybos ataskaitoje rašoma, kad nėra aiškių įrodymų, jog Rusijos ar Baltarusijos agentai Graikijoje sekė R.Protasevičių, kaip skelbė portalas „Vice“.

„Tačiau negalime būti tikri, nes baltarusių aktyvistas vizito metu nesiėmė saugumo priemonių. Jei užsienio jėgos būtų sekusios Protasevičių, tai padaryti būtų buvę labai lengva: jis nesislėpė, buvo viešose vietose, jo sekimui nebūtų reikėję specialių operacijų“, – 15min sakė J.Koucomitis.

Turi kitų rūpesčių

J.Koucomitio teigimu, Graikija labai jautriai reaguoja į Baltarusijos režimo susidorojimą su opozicija ir represijas prieš aktyvistus. Todėl Graikija yra pasiruošusi dalyvauti koordinuotose Europos institucijų pastangose priversti Baltarusijos valdžią susitarti su opozicija.

„Kita vertus, Graikija nori išlaikyti atvirus kanalus su Rusijos vyriausybe. Nesu tikras, kiek ji būtų pasiryžusi aptemdyti santykius su Rusija dėl Protasevičiaus incidento, Baltarusijos valdžios santykių su opozicija“, – sakė jis.

Pasak apžvalgininko, Graikija yra labiau susirūpinusi savo santykiais su Turkija ir situacija Viduržemio jūroje.

„Dėl šio incidento Graikija ateityje bus labiau suinteresuota Baltarusijos klausimu. Tačiau nesu tikras, ar Graikijos vyriausybė imsis papildomų iniciatyvų. Greičiausiai tiesiog laikysis ES užsienio reikalų tarybos, Europos Vadovų Tarybos sprendimų“, – teigė jis.

Reaguodama į incidentą, ES svarsto naują sankcijų paketą Baltarusijai, šios šalies oro linijoms jau buvo uždrausta naudotis Bendrijos oro erdve.

Pasak naujienų kanalo „Nexta“ vyriausiojo redaktoriaus Tadeuszo Giczano, režimas Minske iš pradžių galimai planavo perimti lėktuvą su S.Cichanouskaja.

Elektroninio pašto, iš kurio neva buvo išsiųstas grasinimas, paskyra buvo sukurta gegužės 14 dieną, kai S.Cichanouskaja lankėsi Graikijoje ir likus dviem dienoms iki jos skrydžio tuo pačiu „Ryanair“ reisu Atėnai–Vilnius.

Elektroniniame laiške su grasinimu, kurį, kaip tikina Minskas, atsiuntė palestiniečių grupuotė „Hamas“, minimas gegužės 12–14 dienomis vykęs Delfų ekonomikos forumas, kuriame dalyvavo S.Cichanouskaja.

Laiške taip pat reikalaujama, kad Izraelis nutrauktų ugnį Gazos Ruože. Tačiau gegužės 23 dieną, kai laiškas buvo išsiųstas, ugnis tarp Izraelio ir „Hamas“ jau buvo nutraukta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min